drukuj    zapisz    Powrót do listy

6532 Sprawy budżetowe jednostek samorządu terytorialnego 6392 Skargi  na  uchwały rady powiatu  w przedmiocie ...  (art. 87  i  88  ustawy o  samorządzie powiatowym), Inne, Rada Powiatu, Oddalono skargę, I SA/Sz 498/17 - Wyrok WSA w Szczecinie z 2017-09-07, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

I SA/Sz 498/17 - Wyrok WSA w Szczecinie

Data orzeczenia
2017-09-07 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2017-06-07
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Sędziowie
Elżbieta Woźniak
Ewa Wojtysiak
Marzena Kowalewska /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6532 Sprawy budżetowe jednostek samorządu terytorialnego
6392 Skargi  na  uchwały rady powiatu  w przedmiocie ...  (art. 87  i  88  ustawy o  samorządzie powiatowym)
Hasła tematyczne
Inne
Skarżony organ
Rada Powiatu
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2016 poz 814 art 87 ust 1
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym - tekst jedn.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Kowalewska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Ewa Wojtysiak, Sędzia WSA Elżbieta Woźniak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Joanna Zienkowicz, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 7 września 2017 r. sprawy ze skargi J. K. organu prowadzącego P."E.", P."E.", P. "E." z siedzibą w C. na uchwałę Rady Powiatu Drawskiego z dnia 21 grudnia 2016 r. nr XXVI/191/2016 w przedmiocie uchwalenia budżetu Powiatu Drawskiego na rok 2017 oddala skargę.

Uzasadnienie

[...] [...] (dalej: "Strona"), jako organ prowadzący Prywatne Liceum Ogólnokształcące "[...]", Prywatne [...] "[...]", Prywatną Szkołę Policealną "[...]" z siedzibą w [...], wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę na uchwałę Rady [...]z dnia 21 grudnia 2016 r., nr [...] w sprawie uchwalenia budżetu [...] na rok 2017 (Dz. Urz. Województwa Zachodniopomorskiego z 2017 r., poz. 285) (dalej: "uchwała").

Stan faktyczny i prawny sprawy przedstawia się następująco.

Rada [...](dalej: "Rada") w uchwale ustaliła: dochody budżetu (dochody bieżące, dochody majątkowe); wydatki budżetu (wydatki bieżące, wydatki majątkowe); planowaną nadwyżkę budżetu z przeznaczeniem na spłatę kredytu na wyprzedzające finansowanie; przychody; rozchody budżetu; dochody i wydatki związane z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej i innych zleconych jst odrębnymi ustawami, zadań wykonywanych na mocy porozumień z organami administracji rządowej, zadań samorządu terytorialnego; limit zobowiązań z tytułu zaciąganych kredytów (na pokrycie występującego w ciągu roku przejściowego deficytu budżetu jest, spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu emisji papierów wartościowych oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów); dotacje dla jednostek sektora finansów publicznych (celowe na zadania własne), dla jednostek spoza sektora finansów publicznych (celowe, podmiotowe); dochody i wydatki budżetu związane z realizacją zadań z zakresu ochrony środowiska. Organ utworzył również rezerwy ogólną i celowe z przeznaczeniem na realizację zadań z zakresu zarządzania kryzysowego, realizację zadań oświatowych, wkład własny do projektów z udziałem środków z budżetu UE.

W podstawie prawnej uchwały powołano art. 12 pkt 5 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 814 ze zm.), art. 211, art. 212, art. 258 i art. 264 ust. 3 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885 ze zm.).

Pismem z dnia 8 lutego 2017 r. Strona wezwała Radę do usunięcia naruszenia prawa poprzez zmianę lub uchylenie załącznika nr 2, 3 oraz załącznika 9 uchwały wraz z częścią opisową do uchwały budżetowej na 2017 r. rozdział II wydatki pkt 1 oraz wynikającej z niej informacji o podstawowej kwocie dotacji z dnia 1 lutego 2017 r. opublikowanej w biuletynie http://bip.powiat[...].pl w zakresie w jakim określa ona podstawową kwotę dotacji na rok 2017 dla liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz dla szkoły policealnej dla dorosłych. Strona zarzuciła niezgodność z art. 7 i 94 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) i art. 90 ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U z 2016 r. poz. 1943 ze zm., ) – dalej: "u.s.o.".

Organ w odpowiedzi na ww. wezwanie doręczył w dniu 30 września 2017 r. Stronie uchwałę nr [...] Rady [...] z dnia 24 marca 2017 r. w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Organ stwierdził, że uchwała nie narusza interesu prawnego ani uprawnień Strony.

W treści uzasadnienia ww. uchwały organ wskazał, że podstawowa kwota dotacji dla liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz szkoły policealnej dla dorosłych z uwzględnieniem dotacji dla szkół prowadzonych przez Stronę, została obliczona na podstawie planów finansowych odpowiednich jednostek oświatowych prowadzonych przez Powiat [...]. Organ podkreślił, że uwzględniono wszystkie wydatki bieżące zaplanowane na finansowanie funkcjonujących w tych Zespołach Szkół: liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz szkoły policealnej dla dorosłych, pomniejszonych o wydatki wymienione w art. 78b ust. 3 pkt. 1-8 u.s.o. Organ podał, iż ustawodawca w art. 90 ust. 3 u.s.o., mówiąc o obliczeniu wysokości środków należnych na jednego słuchacza odnosi się do podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju. Ponadto ustawodawca stosując określenie "ten sam typ i rodzaj szkoły" celowo odróżnił np. liceum od szkoły policealnej (jako typ szkoły) oraz szkołę dla młodzieży i dla dorosłych (jako rodzaj szkoły). Kształcenie słuchacza dorosłego generuje zupełnie różne koszty niż kształcenie ucznia w szkole dla młodzieży (co wynika m.in. z innej liczby obowiązkowych godzin zajęć dydaktycznych).

Organ uwzględniając stan prawny sprawy podkreślił, iż do kalkulacji kwoty dotacji dla szkół prowadzonych przez Stronę na rok 2017 przyjęto dane wynikające z analizy sprawozdania tworzonego w ramach Systemu Informacji Oświatowej ([...]) oraz dotychczasowego poziomu liczby słuchaczy w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych "[...]" oraz Prywatnej Szkole Policealnej dla Dorosłych "[...]". Organ dostrzegł, że Strona złożyła informację o planowanej liczbie słuchaczy zgodnie z art. 90 ust. 3 u.s.o., jednakże nie znajdowała ona potwierdzenia w złożonym w tym samym czasie sprawozdaniu [...] (tworzonym na dzień 30 września 2016 r., czyli już w trakcie trwania roku szkolnego 2016/2017.

Organ wskazał, że planowana liczba słuchaczy w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym wyniesie [...] osób, podczas gdy w sprawozdaniu [...] podano liczbę [...] słuchaczy. Ponadto informacje o aktualnej liczbie słuchaczy w pierwszym kwartale 2017 r. (tj. styczeń – [...] słuchaczy, luty –[...] , marzec – [...] słuchaczy) dowodzą, iż planowana przez Stronę we wrześniu 2016 r. liczba słuchaczy została zawyżona i nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Podobna sytuacja wystąpiła w Prywatnej Szkole Policealnej dla Dorosłych "[...]". Zgłoszenie we wrześniu 2016 r. wskazywało [...] słuchaczy, a sprawozdanie [...] wg stanu na

30 września 2016 r. [...] słuchaczy. W pierwszym kwartale liczba słuchaczy spadła jeszcze bardziej i wynosiła [...] osoby w styczniu, [...] osoby w lutym oraz marcu.

Końcowo organ wskazał, że w przypadku obu placówek prowadzonych przez Stronę zaplanowane kwoty dotacji są zdecydowanie wyższe niż wynikałoby to z obowiązku nałożonego na powiat przez przepisy ustawy. Uchwała na 2017 r. nie narusza zdaniem organu interesów Strony, skoro założono w załączniku nr 9 do uchwały zdecydowanie wyższy od minimalnego poziom dotacji dla prowadzonych przez niego szkół.

Na przedmiotową uchwałę Skarżący złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie skargę.

W jej treści wnosząc o stwierdzenie nieważności uchwały w części objętej załącznikiem nr 2, 3 oraz 9 wraz częścią opisową rozdział II wydatki pkt 1 oraz wynikającej z niej informacji o podstawowej kwocie dotacji z dnia 1 lutego 2017 r opublikowanej w Biuletynie Informacji Publicznej w zakresie w jakim określono podstawową kwotę dotacji na rok 2017 dla liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz dla szkoły policealnej dla dorosłych oraz o zasądzenie od strony przeciwnej na rzecz Skarżącego kosztów postępowania wg. norm przepisanych.

Skarżący zarzucił naruszenie:

– art. 90 ust. 3 u.s.o. poprzez jego niewłaściwe zastosowanie polegające na zaniżeniu dotacji oświatowej należnej Skarżącemu poprzez jej obliczanie w sposób sprzeczny z dyrektywami zawartymi w przywołanej regulacji, uznania iż wydatki planowane przez powiat odnoszą się do szkół różnych rodzajów podczas gdy taka rozbieżność nie zachodzi w przedmiotowej sprawie,

– art. 236 ust. 2 ustawy o finansach publicznych (Dz. U z 2016 r. poz. 1870 ze zm.) – dalej: "u.f.p." poprzez jego niewłaściwe zastosowanie polegające na przyjęciu błędnej, zawężającej interpretacji pojęcia "wydatków bieżących", co skutkowało zaniżeniem wysokości dotacji należnej Skarżącemu,

– 7 i 94 Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 roku (Dz. U. Nr 78, poz. 483 ze zm.) poprzez ich niezastosowanie polegające na podjęciu przez Powiat [...] działań poza granicami prawa i podjęciu zaskarżonej uchwały bez podstaw prawnych z naruszeniem przepisów ustawy o systemie oświaty i ustawy o finansach publicznych.

Uzasadniając zarzuty Skarżący wskazał, że tryb udzielania i rozliczania dotacji określa ustawa. W tym zakresie przywołał art. 90 ust. 3 i art. 9 u.s.o. i szereg orzeczeń sądów administracyjnych. Wyjaśnił, iż szkoła policealna jest szkołą na podbudowie programowej szkoły ponadgimnazjalnej, umożliwiającą osobom posiadającym wykształcenie średnie uzyskanie kwalifikacji zawodowych po zdaniu egzaminu, przy czym nauka trwa nie dłużej niż 2,5 roku. Szkoła dla dorosłych jest szkołą, w której stosuje się odrębną organizację kształcenia i do której przyjmowane są osoby mające 18 lat, a także kończące 18 lat w roku kalendarzowym, w którym przyjmowane są do szkoły.

Zdaniem Skarżącego skoro ustawodawca wskazuje, że wysokość dotacji winna być obliczana w odróżnieniu zarówno co do typu jak i rodzaju szkoły, to udzielanie dotacji z pominięciem rozróżnienia rodzaju szkoły stanowi naruszenie przepisów ustawy. Oba ww. kryteria muszą być brane pod uwagę przy ustalaniu dotacji. Dodatkowo Skarżący odwołał się do treści orzeczeń sądów administracyjnych.

Także w zakresie zarzutu naruszenia art. 236 ust. 2 u.f.p. Skarżący przedstawił obszernie rozstrzygnięcia sądów administracyjnych oraz sprawozdanie z działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2013 roku Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Podsumowując zwrócił uwagę na dysproporcję między stawką ustaloną przez organ, a kwotą wynikającą z prawidłowej interpretacji przepisów u.s.o. i u.f.p.

W argumentacji dla ostatniego z zarzutów skargi znalazło się stwierdzenie, że akt prawa miejscowego zgodnie z przepisami Konstytucji RP musi być wydany na podstawie i w granicach prawa i nie może przekraczać ustawowego upoważnienia do jego wydania. Zdaniem Skarżącego postanowienia uchwały naruszają dyspozycje art. 7 i 94 Konstytucji RP.

W odpowiedzi na skargę organ powtórzył argumentację zamieszczoną wcześniej w uchwale nr [...] w sprawie rozpatrzenia wezwania do usunięcia naruszenia prawa.

Dodatkowo organ zawnioskował o przeprowadzenie dowodów z:

– kserokopii sprawozdania [...] Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego "[...]" sporządzonego wg stanu na dzień 30 września 2017 r.

– kserokopii sprawozdania [...] Prywatnej Szkoły Policealnej "[...]" sporządzonego wg stanu na dzień 30 września 2017 r.

– kserokopii wniosku o udzielenie dotacji dla Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego "[...]" z dnia 27 września 2017r.

Na rozprawie w dniu 7 września 2017 r. Sąd dopuścił dowód załączony do skargi.

Pełnomocnik Organu wniósł o oddalenie skargi z uwagi na brak legitymacji procesowej Skarżącego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie zważył, co następuje:

Wyjaśnić na wstępie trzeba, że zgodnie z art. 1 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 ze zm.), sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości między innymi przez kontrolę działalności administracji publicznej. Kontrola ta sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej (art. 1 § 2 tej ustawy).

Stosownie do art. 3 § 1 w związku z art. 3 § 2 pkt 5 i 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm., zwanej dalej w skrócie "p.p.s.a."), zakres kontroli administracji publicznej obejmuje również orzekanie w sprawie skarg na akty prawa miejscowego jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej oraz inne akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej. Kryterium legalności umożliwia sądowi administracyjnemu uwzględniającemu skargę na uchwałę lub akt, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 5 i 6 p.p.s.a., stwierdzenie nieważności tej uchwały lub aktu w całości lub w części albo stwierdzenie, że zostały wydane z naruszeniem prawa, jeżeli przepis szczególny wyłącza stwierdzenie ich nieważności (art. 147 § 1 p.p.s.a.). Godzi się dodatkowo podkreślić, iż – stosownie do art. 134 § 1 p.p.s.a. – rozstrzygając w granicach sprawy, sąd nie jest jednak związany zarzutami i wnioskami skargi, ani powołaną w niej podstawą prawną.

Przedmiotem zaskarżenia do Sądu jest Uchwała Rady [...]Nr [...] z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia budżetu [...]na rok 2017 w części dotyczącej załącznik nr 2, 3 oraz załącznika nr 9 wraz z częścią opisową rozdział II wydatki pkt Ad.1 q zakresie w jakim określa ona podstawową kwotę dotacji na rok 2017r. dla Liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz dla szkoły policealnej dla dorosłych.

Skarżący zarzuca niezgodność tej uchwały z art. 90 ust. 3 u.s.o., art. 236 ust. 2 u.f.p. oraz art. 7, 94 Konstytucji.

Przed przystąpieniem do oceny zaskarżonego aktu Sąd zobligowany jest skontrolować (oprócz dopuszczalności skargi) czy skarga pochodzi od uprawnionej do jej złożenia strony. Postępowanie sądowoadministracyjne bezwzględnie oparte jest bowiem na zasadzie skargowości. I tak w myśl art. 50 p.p.s.a. "Uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym" (§ 1)."Uprawnionym do wniesienia skargi jest również inny podmiot, któremu ustawy przyznają prawo do wniesienia skargi" (§ 2).

Przepis zaś art. 87 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tj. Dz. U. z 2016 r. poz. 814 ze zm.), reguluje tę kwestie w ten sposób, że "Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ powiatu w sprawie z zakresu administracji publicznej, może, po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia, zaskarżyć uchwałę do sądu administracyjnego".

Ustawa samorządowa wprowadza zatem wymógł naruszenia interesu lub uprawnienia przez uchwałę rady powiatu w sprawie z zakresu administracji publicznej. Sąd jest zatem zobligowany do zbadania legitymacji procesowej strony skarżącej poprzez ustalenie, czy będąca przedmiotem skargi uchwała narusza jej prawem chroniony interes lub uprawnienie w sprawie z zakresu administracji publicznej.

Pojęcie "interesu prawnego (uprawnienia)" nie zostało co prawda normatywne dookreślone. W doktrynie i orzecznictwie przeważa pogląd, że o tym, czy strona ma interes prawny (uprawnienie) a nie tylko faktyczny, decyduje ostatecznie to, czy jej żądanie znajduje oparcie w przepisach prawa publicznego, w szczególności prawa administracyjnego. Chodzi o przepis prawa administracyjnego, który daje osobie zainteresowanej możność określonego zachowania się, a zatem stwarza na rzecz tej osoby podmiotowe prawo publiczne.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 u.s.o. szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych niewymienione w ust. 2a otrzymują na każdego ucznia uczestniczącego w co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu dotację z budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązanej do prowadzenia danego typu i rodzaju szkół w wysokości nie niższej niż 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju, pod warunkiem że osoba prowadząca szkołę niepubliczną poda organowi właściwemu do udzielenia dotacji informację o planowanej liczbie uczniów nie później niż do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, z zastrzeżeniem ust. 3h i 3i. Uczestnictwo uczniów w obowiązkowych zajęciach edukacyjnych musi być potwierdzone ich własnoręcznymi podpisami na listach obecności na tych zajęciach. W przypadku braku na terenie odpowiednio gminy lub powiatu szkoły danego typu i rodzaju prowadzonej odpowiednio przez gminę lub powiat kwotę dotacji określa się w wysokości nie niższej niż 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju odpowiednio w najbliższej gminie lub najbliższym powiecie prowadzącym szkołę danego typu i rodzaju. W przypadku braku odpowiednio najbliższej gminy lub najbliższego powiatu prowadzącego szkołę danego typu i rodzaju kwotę dotacji określa się w wysokości nie niższej niż 50% podstawowej kwoty dotacji dla szkół danego typu i rodzaju w najbliższym województwie prowadzącym szkołę danego typu i rodzaju.

Powyższa regulacja wskazuje, że z ustawy o systemie oświaty wynika niewątpliwie uprawnienie dla szkoły – takiej jak w sprawie - do otrzymania dotacji, o której mowa w art. 90 ust. 3 u.s.o.

Bezspornie ustawa określa jedynie przesłanki (podstawy) ustalenia wysokości dotacji. W obowiązującym stanie prawnym dotacja, o której mowa w art. 90 ust. 3 u.s.o., dla konkretnej szkoły (placówki) jest ona uzależniona od ilości uczniów uczestniczących co najmniej 50% obowiązkowych zajęć edukacyjnych w danym miesiącu, w wysokości nie niższej niż 50% kwoty podstawowej dotacji dla tego typu i rodzaju szkół z budżetu jednostki samorządowej. Bezspornie wymagana jest zatem konkretyzacja, w ramach uchwały jednostki samorządu terytorialnego, o której mowa w art. 90 ust. 4 u.s.o.. Zgodnie z tym przepisem, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji, o których mowa w ust. 1a-1c i 2-3b, oraz tryb i zakres kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystywania, uwzględniając w szczególności podstawę obliczania dotacji, zakres danych, które powinny być zawarte we wniosku o udzielenie dotacji i w rozliczeniu jej wykorzystania, oraz termin i sposób rozliczenia dotacji.

W niniejszej sprawie jest to Uchwała Nr [...] Rady [...]z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie trybu udzielania i rozliczania dotacji dla szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne inne niż Powiat [...] oraz trybu i zakresu kontroli prawidłowości ich pobrania i wykorzystania.

W oparciu o powyższe rozwiązania, w tym postanowienia ww uchwały podjętej na podstawie art. 90 ust.4 u.s.o., organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego podejmuje czynności mające na celu ustalenie wysokości dotacji dla konkretnej placówki niepublicznej oraz przekazanie ustalonej kwoty tej placówce.

Stosownie do art. 90 ust. 3c u.s.o. dotacje, o których mowa w ust. 1a-3ad, są przekazywane na rachunek bankowy szkoły, przedszkola, innej formy wychowania przedszkolnego, placówki lub zespołu szkół lub placówek w 12 częściach w terminie do ostatniego dnia każdego miesiąca, z tym że część za grudzień jest przekazywana w terminie do dnia 15 grudnia.

Przyznanie dotacji, o których mowa w art. 90 ust. 1a-8, stanowi czynność z zakresu administracji publicznej, o której mowa w art. 3 § 2 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (art. 90 ust. 11 u.s.o.)

Dla ustalenia dotacji, jej ustalenia i wypłaty, nie wystarczy więc samo określenie wysokości planowanej dotacji dla danej szkoły niepublicznej lub placówki oświatowej w uchwale budżetowej rady powiatu (w niniejszej sprawie Uchwała Rady [...]Nr [...] z dnia 21 grudnia 2016 r. w sprawie uchwalenia budżetu [...]na rok 2017 w której zaplanowano kwotę dotacji dla Liceum ogólnokształcącego dla dorosłych oraz dla szkoły policealnej dla dorosłych), dla której ustawodawca wymaga aby organ jednostki samorządu terytorialnego dokonał ogłoszenia w Biuletynie Informacji Publicznej jednostki samorządu terytorialnego, która udziela dotacji, o których mowa w art. 90 ust. 1a-3ad: 1) podstawowej kwotę dotacji, o której mowa w art. 78b ust. 1-5, oraz jej aktualizacje dokonywane na podstawie art. 78c ust. 3; 2) statystycznej liczby dzieci, uczniów, wychowanków lub uczestników zajęć rewalidacyjno-wychowawczych oraz jej aktualizacji dokonywanych na podstawie art. 78c ust. 2 u.s.o. (art. 89d ust. 1 u.s.o.).

Wskazać należy w tej sytuacji prawnej, że samo określenie wysokości planowanej dotacji dla określonej szkoły w uchwale budżetowej rady powiatu nie rodzi określonego uprawnienia dla organu prowadzącego daną szkołę, co do możliwości jej zaskarżenia. Uchwała budżetowa powiatu jako plan dochodów i wydatków jednostki samorządu terytorialnego nie kreuje bezpośrednio żadnych uprawnień osób trzecich, czy też zobowiązań wobec osób trzecich, w odróżnieniu od uchwały rady powiatu opartej o upoważnienie wynikające z art. 90 ust. 4 u.s.o., której zapisy regulują niewątpliwie uprawnienia, czy obowiązki osób trzecich. W odróżnienie też od czynności organów wykonawczych powiatu podejmowanych na podstawie podjętych uchwał informujące o ustaleniu wysokości datacji dla placówek niepublicznych oraz przekazaniu ustalonej kwoty. Czynności te należy uznać za czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. (zob.: Postanowienie NSA z dnia 14 stycznia 2009 r., II GPS 7/08; Wyrok NSA z 17 stycznia 2008 r., II GSK 320/07; Wyrok WSA w Opolu z dnia 11 grudnia 2009 r., I SA/OP 475/09).

W tym stanie rzeczy skarga jako wnie[...]na przez podmiot nie posiadający ku temu legitymacji procesowej, nie może zostać uwzględniona. Nie ma bowiem podstaw do uznania we wskazanych okolicznościach do uznania, że sporna uchwała narusza interes lub uprawnienie skarżącego.

Z powołanych względów na mocy art. 151 p.p.s.a. Wojewódzki Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji wyroku.



Powered by SoftProdukt