W skardze na wyżej oznaczoną decyzję skarżąca zawarła wniosek o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie albowiem zdaniem skarżącej "ustalenie w toku mediacji istnienia lub nie przesłanek do wzruszenia zaskarżonej decyzji, nadto obowiązku stosowania wycen w ustawowo wskazanym okresie, czy potwierdzenia, że dziesięć rocznych rat, to nie to samo co spłata w ciągu dziesięciu lat, jak i wskazanie podstaw prawnych do bonifikaty lub odmowy jej przyznania może doprowadzić do zakończenia postępowania".
W odpowiedzi na skargę organ II instancji ustosunkowując się do wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego wskazał, że w jego ocenie charakter sprawy nie przemawia za przeprowadzeniem takiego postępowania. Organ podkreślił, że w rozważanej sytuacji strona domaga się zmiany decyzji o charakterze związanym, a w takiej sytuacji organ administracji publicznej nie ma swobody w wyborze rozstrzygnięcia.
Po przeanalizowaniu wniosku skarżącej o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego i stanowiska organu administracji publicznej zawartego w odpowiedzi na skargę oraz mając na uwadze okoliczności faktyczne i prawne przedmiotowej sprawy, nie stwierdzono zakresów w ramach których możliwe było dokonanie ustaleń mediacyjnych między stronami postępowania i z tych względów przedmiotowy wniosek- na podstawie art. 115 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnym (t. jedn. z 2012 r. Dz. U. poz. 270) -podlegał oddalenia, a sprawę przekazano do rozstrzygnięcia na rozprawie według kolejności wpływów.