drukuj    zapisz    Powrót do listy

6480 658, Inne, Prezes Sądu, Wyznaczono sąd do rozpoznania sprawy, III OW 38/26 - Postanowienie NSA z 2026-06-09, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III OW 38/26 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2026-06-09 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2026-04-30
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Artur Kuś
Piotr Korzeniowski /przewodniczący sprawozdawca/
Sławomir Pauter
Symbol z opisem
6480
658
Hasła tematyczne
Inne
Skarżony organ
Prezes Sądu
Treść wyniku
Wyznaczono sąd do rozpoznania sprawy
Powołane przepisy
Dz.U. 2026 poz 143 art. 14a
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Piotr Korzeniowski (sprawozdawca) Sędziowie: Sędzia NSA Artur Kuś Sędzia del. WSA Sławomir Pauter po rozpoznaniu w dniu 9 czerwca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy o wyznaczenie sądu właściwego do rozpoznania sprawy o sygn. akt II SAB/Po 286/25 w sprawie ze skargi P.K. na bezczynność Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej postanawia: wyznaczyć Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim do rozpoznania sprawy.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 4 lutego 2026 r. sygn. akt III OW 1/26, Naczelny Sąd Administracyjny wyznaczył Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim do rozpoznania wniosku o wyłączenie sędziów i asesorów sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu od orzekania w sprawie o sygn. akt II SAB/Po 286/25 ze skargi P.K. na bezczynność Prezesa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.

Następnie postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2026 r., sygn. akt II SO/Go 6/26 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, na podstawie art. 19 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wyłączył sędziów i asesorów sądowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu od orzekania w sprawie o sygn. akt II SAB/Po 286/25.

W dniu 30 kwietnia 2026 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim przedstawił Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu akta sprawy o sygn. II SAB/Po 286/25 wraz z odpisem postanowienia z dnia 23 kwietnia 2026 r., sygn. akt II SO/Go 6/26.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2026 r. poz. 143 ze zm. - zwanej dalej p.p.s.a.), jeżeli wojewódzki sąd administracyjny nie może z powodu przeszkody rozpoznać sprawy lub podjąć innej czynności, Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym w składzie trzech sędziów, wyznaczy inny wojewódzki sąd administracyjny do rozpoznania sprawy.

Przepis powyższy dotyczy takiej przeszkody, która wyklucza możliwość rozpoznania sprawy lub podjęcia czynności przez sąd właściwy. Do przeszkód takich należy zaliczyć wyłączenie wszystkich sędziów oraz asesorów sądowych tego sądu od rozpoznawania sprawy, jak ma to miejsce w niniejszej sprawie.

Nie ulega zatem wątpliwości, że sprawa nie może być rozpoznana przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu ze względu na brak dostatecznej ilości sędziów.

Z powyższych względów Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 14a p.p.s.a., orzekł jak w sentencji postanowienia.



Powered by SoftProdukt