drukuj    zapisz    Powrót do listy

6169 Inne o symbolu podstawowym  616, Administracyjne postępowanie, Burmistrz Miasta i Gminy, odrzucono skargę, II SAB/Bd 36/09 - Postanowienie WSA w Bydgoszczy z 2009-10-13, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Bd 36/09 - Postanowienie WSA w Bydgoszczy

Data orzeczenia
2009-10-13 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-08-03
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
Sędziowie
Małgorzata Włodarska
Renata Owczarzak /przewodniczący/
Wojciech Jarzembski /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6169 Inne o symbolu podstawowym  616
Hasła tematyczne
Administracyjne postępowanie
Sygn. powiązane
II OSK 128/10 - Wyrok NSA z 2010-02-11
Skarżony organ
Burmistrz Miasta i Gminy
Treść wyniku
odrzucono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 58 par. 1 pkt 6
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Renata Owczarzak Sędziowie: Sędzia WSA Małgorzata Włodarska Sędzia WSA Wojciech Jarzembski ( spr. ) Protokolant Ewa Majchrzak po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 października 2009r. sprawy ze skargi A. K. na bezczynność Burmistrza Gminy G. w przedmiocie wydania zaświadczenia postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Skarżący A. K. złożył skargę na bezczynność Burmistrza G. dotyczącą wniosku z dnia [...] maja 2009r. o wydanie zaświadczenia, wskazując, że pismem z dnia [...] czerwca 2009 wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa.

W odpowiedzi na skargę organ administracji wniósł o oddalenie skargi oraz zasądzenie od skarżącego zwrotu kosztów postępowania według norm przepisanych. Na rozprawie organ zmodyfikował swe stanowisko wnosząc o odrzucenie skargi o cofnął wniosek dotyczący zasądzenia kosztów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. zważył, co następuje:

Niezależnie od merytorycznej oceny złożonej skargi i zbadania zasadności zawartych w niej zarzutów Sąd administracyjny winien zbadać w pierwszej kolejności, czy w sprawie nie zachodzą negatywne przesłanki wszczęcia i prowadzenia postępowania określone w art.58 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. W razie stwierdzenia istnienia tychże przesłanek powinnością Sądu jest zaniechać merytorycznego rozpoznania skargi i skargę odrzucić. Przywołany powyżej art. 58 § 1ustawy stanowi, że Sąd odrzuca skargę:

1) jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego;

2) wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia;

3) gdy nie uzupełniono w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi;

4) jeżeli sprawa objęta skargą pomiędzy tymi samymi stronami jest w toku lub została już prawomocnie osądzona;

5) jeżeli jedna ze stron nie ma zdolności sądowej albo jeżeli skarżący nie ma zdolności procesowej, a nie działa za niego przedstawiciel ustawowy albo jeżeli w składzie organów jednostki organizacyjnej będącej stroną zachodzą braki uniemożliwiające jej działanie;

6) jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.

Z kolei art.52 § 1 ww. ustawy przewiduje, iż skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie, chyba że skargę wnosi prokurator lub Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast przez wyczerpanie środków zaskarżenia, stosownie do treści art.52 § 2 tej ustawy, należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.

W związku z tym należy zaznaczyć, że ustawa z 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (dalej w skrócie: Kpa) przewiduje w art.37 zażalenie na niezałatwienie sprawy w terminie. Zgodnie zaś z art.134 § 1 ww. ustawy z 30 sierpnia 2002r. sąd rozstrzyga sprawę na podstawie akt sprawy. Z akt sprawy nie wynika natomiast żeby skarżący złożył przewidziane art.37 Kpa zażalenie. Nie jest nim bowiem pismo z [...] czerwca 2009r. zatytułowane "Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa" złożone z powołaniem się na art.52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wezwanie takie rodzi skutki prawne tylko w sytuacji w przepisie tym wskazanym, to jest tylko wtedy jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia.

Biorąc pod uwagę treść przywołanych powyżej przepisów ustawy należy stwierdzić, że skarga będąca przedmiotem niniejszego postępowania podlega odrzuceniu. Skarżący wniósł bowiem skargę nie wyczerpawszy środków zaskarżenia, co jest niezbędną pozytywną przesłanką rozpoznania sprawy przez sąd administracyjny zgodnie z przywołanym wyżej art.52 § 1 i 3 ww. ustawy z 30 sierpnia 2002r., mając na uwadze powyższe przepisy oraz przepis art.166 ustawy z 30 sierpnia 2002r.

Uwzględniając zatem powyższe, na podstawie art.58 § 1 pkt 6 w związku z art.52 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono o odrzuceniu skargi.



Powered by SoftProdukt