drukuj    zapisz    Powrót do listy

6060 Poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin, Wyłączenie sędziego, Minister Środowiska, Oddalono zażalenie, II GZ 355/10 - Postanowienie NSA z 2010-11-26, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II GZ 355/10 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2010-11-26 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2010-11-18
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Cezary Pryca /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6060 Poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin
Hasła tematyczne
Wyłączenie sędziego
Sygn. powiązane
II GZ 75/10 - Postanowienie NSA z 2010-04-27
VI SA/Wa 2021/07 - Wyrok WSA w Warszawie z 2011-03-11
Skarżony organ
Minister Środowiska
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 19, art. 46, art. 49 § 2
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Cezary Pryca po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2010 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. W. i A. W. na zarządzenie Sędziego Wydziału VI Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 20 września 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 2021/07 w zakresie pozostawienia bez rozpoznania wniosku M. W. i A. W. o wyłączenie wszystkich sędziów Wydziału VI Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie ustalenia granic obszaru górniczego oraz terenu górniczego postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Zarządzeniem z dnia 20 września 2010 r., sygn. akt VI SA/Wa 2021/07, Sędzia Wydziału VI Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. pozostawił bez rozpoznania wniosek M. W. i A. W. o wyłączenie wszystkich sędziów Wydziału VI Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Ministra Środowiska z dnia [...] sierpnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji w przedmiocie ustalenia granic obszaru górniczego oraz terenu górniczego.

W uzasadnieniu zarządzenia wskazano, iż pismem z dnia 14 lipca 2010 r. skarżący oraz uczestnik postępowania – M. W. złożyli wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów Wydziału VI WSA w W. z uwagi na brak rzetelności oraz stronniczość. Następnie Sąd skierował do skarżącego oraz uczestnika postępowania pismo z dnia 23 lipca 2010 r., którym wezwano ww. do solidarnego uzupełnienia w terminie 7 dni wniosku z dnia 14 lipca 2010 r. poprzez wskazanie liczby sędziów oraz ich personaliów. Niniejsze wezwanie zostało doręczone w dniu 30 lipca 2010 r. W odpowiedzi skarżący oraz uczestnik przesłali (faksem w dniu 3 sierpnia 2010 r., a następnie za pośrednictwem poczty w dniu 5 sierpnia 2010 r.) wniosek o nadesłanie faksem listy sędziów orzekających w Wydziale VI WSA w W. Lista ta została przesłana na podany numer faksu w dniu 18 sierpnia 2010 r. Do dnia 20 września 2010 r. skarżący oraz uczestnik postępowania nie uzupełnili braku formalnego wniosku. W związku z powyższym Sędzia Wydziału VI WSA w W., na podstawie art. 49 § 1 i § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a.), pozostawił bez rozpoznania wniosek skarżącego oraz uczestnika postępowania o wyłączenie wszystkich sędziów Wydziału VI WSA w W.

Zażalenie na powyższe zarządzenie wnieśli M. W. i A. W., żądając jego uchylenia oraz doręczenia imiennej listy sędziów orzekających w Wydziale VI WSA w W. W uzasadnieniu wskazali, iż zaskarżone zarządzenie oparte zostało na błędnym ustaleniu, iż przesłano im imienną listę sędziów Wydziału VI WSA w W., gdy tymczasem lista ta nie została im doręczona ani faksem, ani pocztą.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne i podlega oddaleniu.

Zgodnie z art. 19 p.p.s.a. Sąd wyłącza sędziego na jego żądanie lub na wniosek strony, jeżeli istnieje okoliczność tego rodzaju, że mogłaby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w danej sprawie. W myśl art. 20 § 1 p.p.s.a. wniosek o wyłączenie sędziego strona zgłasza na piśmie lub ustnie do protokołu posiedzenia w sądzie, w którym sprawa się toczy, uprawdopodabniając przyczyny wyłączenia. Oprócz elementów formalnych wskazanych w art. 46 p.p.s.a. wniosek taki powinien zawierać: a) wskazanie sędziego, b) podanie przyczyny uzasadniającej wyłączenie i c) powołanie okoliczności lub dowodów uprawdopodabniających istnienie tej przyczyny.

Wniosek M. W. i A. W. o wyłączenie wszystkich sędziów Wydziału VI Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. nie zawierał powyższych elementów koniecznych do jego rozpoznania. Zasadnie zatem Sąd wezwał do jego uzupełnienia w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania. Na żądanie M. W. i A. W. imienna lista sędziów Wydziału VI WSA w W. został przekazana wnioskodawcom na podany przez nich numer faksu w dniu 18 sierpnia 2010 r. (s. 387 akt sądowych), mimo to braki formalne wniosku nie zostały uzupełnione.

W takiej sytuacji Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. był zobowiązany pozostawić wniosek o wyłączenie wszystkich sędziów Wydziału VI WSA w W. bez rozpoznania na podstawie art. 49 § 2 p.p.s.a., co też nastąpiło w zaskarżonym zarządzeniu, które w związku z tym należy uznać za wydane prawidłowo.

Odnosząc się do argumentacji zawartej w zażaleniu, trzeba podkreślić, iż twierdzenie skarżących o "błędnych ustaleniach przyjętych za podstawę zarządzenia" nie znajduje oparcia w aktach sprawy, ani nie zostało w żaden sposób przez skarżących wykazane.

Mając powyższe na uwadze, Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 i art. 198 p.p.s.a., orzekł jak w postanowieniu.



Powered by SoftProdukt