drukuj    zapisz    Powrót do listy

6115 Podatki od nieruchomości, Wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego Odrzucenie skargi, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Odrzucono skargę o wznowienie postępowania sądowego, III SA/Wa 472/08 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2008-05-06, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Wa 472/08 - Postanowienie WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2008-05-06 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2008-03-05
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Jolanta Sokołowska /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6115 Podatki od nieruchomości
Hasła tematyczne
Wznowienie postępowania sądowoadministracyjnego
Odrzucenie skargi
Sygn. powiązane
II FZ 448/08 - Postanowienie NSA z 2008-10-24
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Odrzucono skargę o wznowienie postępowania sądowego
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 270, art. 275, art. 276, art. 273 par. 3, art. 277, art. 279, art. 280 par. 1, art. 232 par. 1 pkt 1 lit. a
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Sygn. akt IIISA/WA 472 /08 P O S T A N O W I E N I E Dnia 6 maja 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie : Przewodniczący Sędzia WSA Jolanta Sokołowska, po rozpoznaniu w dniu 6 maja 2008 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. W. o wznowienie postępowania sądowego w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 1546/06 ze skargi J. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2004 r. Nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości za 2003 r. postanawia 1. odrzucić skargę o wznowienie postępowania sądowego; 2. zwrócić Skarżącemu J. W. uiszczony wpis sądowy w wysokości 100 zł (sto złotych).

Uzasadnienie

Prawomocnym postanowieniem z dnia [...] czerwca 2006 r., sygn. akt III SA/Wa 1546/06, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę J. W., zwanego dalej "Skarżącym", na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] lutego 2006 r., nr [...] w przedmiocie ustalenia wymiaru podatku od nieruchomości za 2003 r. Powodem odrzucenia skargi było nieuiszczenie wpisu sądowego w terminie. Powyższe postanowienie zostało doręczone Skarżącemu w dniu 27 lipca 2006 r.

Pismem z dnia 3 marca 2008 r. Skarżący wniósł o wznowienie postępowania w sprawie domagając się wydania wyroku. Jako podstawę wznowienia Skarżący wskazał przepis art. 273 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), powoływanej dalej jako "p.p.s.a.". Skarżący podniósł, że w podobnych sprawach zapadły wyroki zarówno Naczelnego Sądu Administracyjnego jak i Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie stwierdzające, że podatek od nieruchomości obciąża właściciela nieruchomości, a nie jego najemcę, czy użytkownika.

Dodatkowo Skarżący podniósł, że został pozbawiony możliwości działania w sprawie, gdyż poczta nie doręczyła mu wezwania do uiszczenia wpisu sądowego w sprawie o sygn. akt III SA/Wa 1546/06. Uzasadniając zachowanie terminu do wniesienia skargi Skarżący wskazał, że termin 3 miesięczny rozpoczął bieg w dniu 22 lutego 2008 r., kiedy to poborca podatkowy zażądał od niego uiszczenia podatku od nieruchomości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył co następuje:

Zgodnie z art. 270 p.p.s.a. w przypadkach przewidzianych w dziale VII tej ustawy można żądać wznowienia postępowania, które zostało zakończone prawomocnym orzeczeniem. Właściwym do rozpoznania niniejszego wniosku jest – stosownie do brzmienia art. 275 p.p.s.a. – Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Do rozpoznania żądania strony stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed Sądem pierwszej instancji (art. 276 p.p.s.a.).

Skarga o wznowienie postępowania powinna odpowiadać warunkom formalnym określonym w art. 46 p.p.s.a. oraz zawierać dodatkowe elementy wymienione w art. 279 p.p.s.a., tj. oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, a także okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi. Niezbędnym elementem skargi o wznowienie postępowania jest żądanie (o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia), przy czym treść tego żądania zależy od przyjętej podstawy wznowienia.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, że stosownie do przepisu art. 277 p.p.s.a. skargę o wznowienie postępowania wnosi się w terminie trzymiesięcznym. Termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji - od dnia, w którym o orzeczeniu dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy. Skarżący podnosił, że został pozbawiony możliwości działania w sprawie z uwagi na niedoręczenie przez pocztę wezwania do uiszczenia wpisu, co w konsekwencji stanowiło podstawę do odrzucenia jego skargi. Z akt sprawy III SA/Wa 1546/06 wynika, że postanowienie odrzucające skargę wraz z jego pisemnym uzasadnieniem doręczono Skarżącemu w dniu 27 lipca 2006 r. Na zwrotnym potwierdzeniu odbioru widnieje własnoręczny podpis Skarżącego. Zatem stwierdzić należy, że termin do wniesienia skargi o wznowienie w przedmiotowej sprawie, opartej na podstawie pozbawienia możności działania, rozpoczął bieg z chwilą doręczenia orzeczenia – dnia 27 lipca 2006 r. i upłynął w dniu 27 października 2006 r., zgodnie z zasadami obliczania terminów na podstawie art. 83 § 1 p.p.s.a. w zw. z art. 112 Kodeksu cywilnego.

Odnosząc się z kolei do argumentacji Skarżącego dotyczącej zasadności wznowienia postępowania z uwagi na zapadłe wyroki w podobnych sprawach, stwierdzić należy, że nie mogą one stanowić podstawy wznowienia. Zgodnie z art. 273 § 3 p.p.s.a. można żądać wznowienia w razie późniejszego wykrycia prawomocnego orzeczenia dotyczącego tej samej sprawy. Przepis powyższy jasno określa, że późniejsze prawomocne orzeczenia muszą dotyczyć tej samej sprawy, a nie spraw o podobnych, czy nawet spraw o tożsamych stanach faktycznych i prawnych.

Wyjaśnić na zakończenie należy, że Sąd z urzędu bada na posiedzeniu niejawnym, czy skarga jest wniesiona w terminie i czy opiera się na ustawowej podstawie wznowienia, w trybie art. 280 p.p.s.a. Celem tego badania jest ustalenie, czy zostały spełnione warunki jakim powinna odpowiadać skarga.

Ponieważ skarga w sprawie niniejszej została złożona po upływie ustawowego terminu oraz nie oparto jej na ustawowych podstawach wznowienia postępowania, Sąd na podstawie art. 58 § 3 w zw. z art. 280 § 1 p.p.s.a., orzekł jak w punkcie pierwszym postanowienia. O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 lit. a) p.p.s.a. w zw. z art. 276 zd. pierwsze p.p.s.a.



Powered by SoftProdukt