drukuj    zapisz    Powrót do listy

6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz, Administracyjne postępowanie, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Uchylono zaskarżone postanowienie, II SA/Ol 443/18 - Wyrok WSA w Olsztynie z 2018-09-28, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Ol 443/18 - Wyrok WSA w Olsztynie

Data orzeczenia
2018-09-28 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2018-06-20
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie
Sędziowie
Bogusław Jażdżyk /przewodniczący/
S. Beata Jezielska
Tadeusz Lipiński /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne
Administracyjne postępowanie
Skarżony organ
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
Treść wyniku
Uchylono zaskarżone postanowienie
Powołane przepisy
Dz.U. 2013 poz 267 art. 7, art. 8 par. 1, art. 9, art. 77 par. 1, art. 80
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bogusław Jażdżyk Sędziowie Sędzia WSA Beata Jezielska Sędzia WSA Tadeusz Lipiński (spr.) Protokolant specjalista Anna Piontczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 września 2018 r. sprawy ze skargi A. S. i I. S. na postanowienie Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia "[...]", nr [...]" w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania 1) uchyla zaskarżone postanowienie; 2) zasądza od Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżących A. S. i I. S. solidarnie kwotę 100 zł (słownie: sto złotych), tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Z przekazanych Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Olsztynie akt sprawy wynika, że w dniu 23 października 2017 roku A. i S. złożyli wniosek do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego, w którym zwrócili się o wszczęcie postępowania administracyjnego na podstawie przepisu art. 71a ust.1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane dotyczący zmiany sposobu użytkowania budynku restauracji i baru w miejscowości A

gm. A, na dom weselny.

We wskazanym wniosku A. i I. S. podkreślili, że w danym obiekcie cyklicznie organizowane są imprezy weselne, pomimo, iż zdaniem wnioskodawców, budynek ten nie spełnia wymagań do organizowania wesel. Nie przewidywał tego również projekt budowlany, gdzie nie wskazano, w odniesieniu do baru i restauracji, wymagań akustycznych zawartych w przepisach prawa i normach budowalnych. Podkreślili, że ochrona przed hałasem i drganiami jest jednym z podstawowych wymagań, które należy zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1

prawa budowlanego spełnić, projektując, budując i użytkując budynki. Zaznaczyli, że są właścicielami działki sąsiadującej z nieruchomością, na której usytuowany został dom weselny. A. i I. S. swój interes prawny wywiedli z art. 28 k.p.a., twierdząc, że rodzaj prowadzonej działalności narusza prawnie chroniony interes w rozumieniu art. 5 prawa budowlanego. W ich ocenie również przepis art. 144 kodeksu cywilnego daje im przymiot strony w postępowaniu o zmianę sposobu użytkowania restauracji i baru na dom weselny.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego kolejnym postanowieniem z dnia "[...]" (poprzednie zostało uchylone przez organ odwoławczy) odmówił wnioskodawcom wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie zmiany sposobu użytkowania restauracji i baru w A, na dom weselny.

W uzasadnieniu organ wskazał, że niewątpliwie wnioskodawcy nie są właścicielami działki oznaczonej numerem "[...]", obr. A ani nie są właścicielami lub współwłaścicielami budynku posadowionego na tej działce, nie zarządzają też wskazaną nieruchomością, a tylko właściciel bądź zarządca budynku posadowionego na działce nr "[...]", mógłby być stroną postępowania wszczętego na podstawie przepisu art. 71a ust. 1 prawa budowlanego. Ponadto przepis art. 144 kodeksu cywilnego, na który powołują się skarżący, nie nakłada obowiązku na właściciela sąsiedniej działki, ale tylko i wyłącznie na właściciela działki.

Zażalenie na powyższe postanowienie PINB złożyli A. i I. S..

Podnieśli, że prowadzona działalność w sposób intensywny oddziałuje na ich nieruchomość poprzez emisję spalin i hałasu. W ich ocenie inwestor wykorzystuje swoją nieruchomość sprzecznie z posiadanymi pozwoleniami, organizując wesela. Przedstawili argumenty potwierdzające posiadanie przez nich przymiotu strony w postępowaniu o zmianę sposobu użytkowania, przywołując art. 140 i 144 kodeksu cywilnego oraz orzecznictwo sądowoadministracyjne mające potwierdzać ich tezy.

Po rozpatrzeniu zażalenia Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postanowieniem z dnia "[....]" utrzymał w mocy postanowienie organu I instancji.

W uzasadnieniu postanowienia podniósł, że jedną z przesłanek zastosowania art. 61a § 1 k.p.a. jest zaistnienie "innych uzasadnionych przyczyn"

uniemożliwiających wszczęcie postępowania. Chociaż przyczyny te nie zostały w

wymienionym przepisie skonkretyzowane to nie ulega wątpliwości, że dotyczą

one sytuacji, które w sposób oczywisty stanowią przeszkodę do wszczęcia

postępowania. Z taką sytuacją mamy do czynienia, np. gdy żądanie

wszczęcia postępowania odnosi się do sprawy, w której prowadzone jest już

postępowanie albo wydano w sprawie rozstrzygnięcie. W ocenie organu w niniejszej sprawie zaistniała przesłanka do odmowy wszczęcia postępowania, gdyż postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania restauracji i

baru na dom weselny, wszczęte z urzędu w dniu 1 lutego 2018 r.,

zakończyło się wydaniem przez PINB merytorycznej decyzji w dniu "[...]" o braku podstaw do wydania decyzji na podstawie przepisu art. 71a ust. 1 ustawy Prawo budowlane.

Skargę na to postanowienie wywiedli A. i I. S..

Skarżący podnieśli, że skoro skutkiem odmowy wszczęcia postępowania przez PINB był brak przyznania im przymiotu strony, a W-MWINB utrzymał w mocy w całości to postanowienie, to powinien on ustosunkować się do powołanych przez nich przepisów, stanowiących o fakcie posiadanego przez nich interesu prawnego. Według skarżących odmowa wszczęcia postępowania przez PINB z uwagi na brak przyznania przymiotu strony pozbawiła ich możliwości przedstawienia swoich racji i argumentów w sprawie. Brak przymiotu strony dotyczy tylko takich sytuacji, gdy brak interesu prawnego jest oczywisty. Skarżący podkreślili, że swój interes prawny wywiedli z faktu, że należąca do nich działka graniczy z działką, na której usytuowany jest lokal, którego sposób użytkowania został zmieniony oraz jest źródłem uciążliwości dla ich nieruchomości. Powyższe dowodzi braku podstawy do uznania, że w sposób oczywisty nie są oni stroną postępowania.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie podtrzymując stanowisko zaprezentowane w zaskarżonym postanowieniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył co następuje:

Na wstępie wyjaśnienia wymaga, że sądowa kontrola działalności administracji publicznej ogranicza się do oceny zgodności zaskarżonego aktu lub czynności

z prawem. Wynika to z art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 roku Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U z 2017 r., poz. 2188 j.t).

Sąd administracyjny, kontrolując zgodność zaskarżonego rozstrzygnięcia

z prawem, nie rozstrzyga merytorycznie o zgłoszonych przez stronę żądaniach,

a jedynie w przypadku stwierdzenia, iż zaskarżony akt został wydany z naruszeniem prawa uchyla go lub stwierdza jego nieważność.

Nadto wskazania wymaga, to że sąd orzeka na podstawie akt sprawy

co wynika z treści art. 133 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U z 2018 r., poz. 1302 j.t. – zwanej w dalszym ciągu uzasadnienia jako p.p.s.a). Sąd rozstrzygając sprawę nie jest też związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 134 § 1 p.p.s.a.).

Wniesionej skardze nie można odmówić trafności zwłaszcza wobec zasad obowiązujących w postępowaniu administracyjnym.

Z uwagi na okoliczności rozpoznawanej sprawy przypomnieć należy organom administracji jakimi regułami i zasadami wynikającymi z kodeksu postępowania administracyjnego powinny się one kierować przy rozpatrywaniu poszczególnych spraw.

Organ administracji winien prowadzić postępowanie w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej i w tym celu powinien przede wszystkim dążyć do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy. Zgodnie bowiem z art. 7 i art. 77 § 1 w zw. z art. 80 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego organ administracji publicznej zobowiązany jest do wszechstronnego i wyczerpującego ustalenia stanu faktycznego sprawy oraz oceny okoliczności sprawy na podstawie całokształtu materiału dowodowego. Ponadto zgodnie z treścią art. 7 k.p.a. w toku postępowania organy administracji publicznej stoją na straży praworządności, z urzędu lub na wniosek strony podejmują wszelkie kroki niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli. Zasada prawdy obiektywnej jest naczelną zasadą postępowania administracyjnego. Wynika z niej obowiązek organu administracji publicznej do wyczerpującego zbadania wszystkich okoliczności faktycznych związanych z określoną sprawą.

Zgodnie zaś z art. 9 k.p.a., organy administracji publicznej są obowiązane do należytego i wyczerpującego informowania stron o okolicznościach faktycznych i prawnych, które mogą mieć wpływ na ustalenie ich praw i obowiązków będących przedmiotem postępowania administracyjnego. Organy czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa, i w tym celu udzielają im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek. Zwrócić też należy uwagę na wynikający z art. 8 § 1 k.p.a. obowiązek organu administracji publicznej prowadzenia postępowania w sposób budzący zaufanie jego uczestników do władzy publicznej i kierowania się zasadami proporcjonalności, bezstronności oraz równego traktowania.

Pogłębianiu tego zaufania z pewnością nie służy podejmowanie działań, które wzbudzić mogą u skarżących poczucie niesprawiedliwości. W ocenie Sądu poczucie to może być uznane za usprawiedliwione, natomiast aby to przedstawić w sposób zrozumiały należy przedstawić chronologię poszczególnych zdarzeń.

Skarżący pismem z dnia 23 października 2017 r. skierowali do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowalnego wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego na podstawie przepisu art. 71a ust.1 Prawa budowlanego dotyczący zmiany sposobu użytkowania budynku restauracji i baru na dom weselny

(k – 4 akt sądowych).

Organ I instancji postanowieniem z dnia "[...]" odmówił wszczęcia postępowania (k. – 5 akt sądowych), przy czym Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w dniu "[...]" uchylił to rozstrzygnięcie nakazując ustalenie, czy skarżący posiadają przymiot strony i tym samym interes prawny w zainicjowaniu powyższego postępowania.

Kolejne postanowienie zostało przez PINB wydane w dniu "[...]", w którym ponownie odmówiono wszczęcia postępowania z wniosku skarżących z uwagi na to, że nie są oni właścicielami nieruchomości, na której usytuowany jest dom weselny, ani nie zarządzają tą nieruchomością.

W dniu następnym bo 8 marca 2018 r., PINB wydał decyzję, w której stwierdził brak podstaw do wydania decyzji na podstawie art. 71a ust. 1 w sprawie zmiany sposobu użytkowania przedmiotowego budynku. Decyzja ta została wydana w wyniku wszczęcia z urzędu w dniu 1 lutego 2018 r. postępowania w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku w miejscowości A. Skarżący ani o wszczęciu postępowania, ani o wydaniu decyzji nie zostali zawiadomieni.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego rozpatrując zażalenie na postanowienie z dnia "[...]" w przeciwieństwie do skarżących dysponował wiedzą o wydaniu decyzji z dnia "[...]". Organ odwoławczy utrzymując zaskarżone postanowienie w mocy (z dnia "[...]" ), wskazał, że postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania restauracji i baru na dom weselny po wszczęciu postępowania w dniu 1 lutego 2018 r. zakończyło się wydaniem decyzji merytorycznej w dniu "[...]" Powyższe stanowi negatywną przesłankę "do uczynienia wnioskowi żalących się zadość".

W tej sytuacji na skutek przypadkowego lub świadomego wykorzystania pewnej luki w przepisach prawa organy administracji w rzeczywistości uchyliły się od oceny posiadania przez skarżących interesu prawnego w sprawie zmiany sposobu użytkowania budynku.

Innymi słowy skarżący usiłowali zainicjować postępowanie w sprawie zmiany sposobu użytkowania restauracji i baru na dom weselny. Organ pierwszej instancji w sposób mało zrozumiały nie uwzględnił istnienia interesu prawnego skarżących, a jednocześnie w czasie rozważania tego zagadnienia wszczął z urzędu postępowanie, by następnie stwierdzić brak podstaw do wydania decyzji w trybie art. 71a ust. 1 prawa budowlanego.

Takiego sposobu postępowania nie można ocenić inaczej jak chęci zakończenia postępowania dotyczącego zmiany sposobu użytkowania budynku bez merytorycznej oceny, czy skarżący w tym postępowaniu posiadają interes prawny.

Dlatego też biorąc pod uwagę to, że skarżący nie posiadali żadnej wiadomości o wydaniu decyzji z dnia "[...]" organ odwoławczy powinien uzyskać od nich informację, czy ich zażalenie z dnia 14 marca 2018 r. nie jest odwołaniem od decyzji z dnia "[...]".

Sąd na obecnym etapie postępowania w żadnym stopniu nie przesądza tego czy skarżący posiadają interes prawny w postępowaniu dotyczącym zmiany sposobu użytkowania restauracji i baru na dom weselny, powinien to w pierwszej kolejności ocenić organ administracji w przypadku potwierdzenia przez skarżących, że ich pismo z dnia 14 marca 2018 r. jest również odwołaniem od decyzji z dnia "[...]".

Mając na uwadze wymienione wyżej podstawowe zasady postępowania administracyjnego, w niniejszej sprawie zbadania wymagało czy intencją skarżących na skutek wydania decyzji z dnia "[...]" nie było jej zaskarżenie.

Organ odwoławczy wydając postanowienie z dnia "[...]" nie zdobył się na refleksję, że sprawa o której wszczęcie wnosili skarżący została w rzeczywistości rozstrzygnięta nie tylko bez ich udziału, ale także bez przekonywującego uzasadnienia co do tego czy posiadają oni w tej sprawie interes prawny.

W tej sytuacji obowiązkiem organu odwoławczego było wystąpienie do skarżących o udzielenie informacji czy w związku z wydaniem decyzji z dnia "[...]" ich pismo zatytułowane jako zaskarżenie jest odwołaniem od tej decyzji. Jeżeli tak to organ odwoławczy oceni jej zasadność z uwzględnieniem tego czy skarżący posiadają interes prawny w sprawie.

Dlatego też Sąd w pkt.1 wyroku na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) p.p.s.a. uchylił zaskarżone postanowienie.

W pkt. 2 wyroku na podstawie art. 200 p.p.s.a. orzeczono o kosztach postępowania w sprawie.



Powered by SoftProdukt