drukuj    zapisz    Powrót do listy

, Dostęp do informacji publicznej, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Odrzucono skargę, II SAB/Wa 630/15 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2015-07-14, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Wa 630/15 - Postanowienie WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2015-07-14 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2015-04-14
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Eugeniusz Wasilewski /sprawozdawca/
Ewa Pisula-Dąbrowska /przewodniczący/
Iwona Maciejuk
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Sygn. powiązane
I OSK 3157/15 - Postanowienie NSA z 2015-12-04
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Odrzucono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 3 par. 1 i 2 pkt 4
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Dz.U. 2000 nr 98 poz 1071 art. 66 par. 3 art. 227 art. 238 par. 1
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA – Ewa Pisula – Dąbrowska Sędzia WSA – Iwona Maciejuk Sędzia WSA – Eugeniusz Wasilewski (sprawozdawca) Protokolant – specjalista Marek Kozłowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 lipca 2015 r. sprawy ze skargi J. Z. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia [...] maja 2014 r. (dot. skargi na działalność Burmistrza Miasta M. w zakresie udostępnienia informacji publicznej – protokołu posiedzenia Komisji Rewizyjnej) postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 14 listopada 2014 r. J. Z. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z wnioskiem o uchylenie Uchwały [...] Rady Miasta M. z dnia [...] kwietnia 2014 r. i udostępnienie informacji publicznej w postaci protokołu z posiedzenia Komisji Rewizyjnej z dnia [...] września 2013 r. badającej zarzuty skargi dotyczącej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.

W uzasadnieniu skargi skarżący podniósł m.in., iż w dniu 3 lutego 2014 r. złożył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. skargę na działalność Burmistrza Miasta M. M. J.

Pismem Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 27 lutego 2014 r. skarga została przekazana do Rady Miasta M., według właściwości.

Dalej skarżący wskazał, iż w dniu 18 kwietnia 2014 r. otrzymał uchwałę Rady Miasta M. z dnia [...] kwietnia 2014 r., od której złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. Dnia 24 maja 2014 r. SKO zwróciło oryginał odwołania, zaś w dniu 24 lipca 2014 r. zawiadomiło, że akta zostały przekazane do Wojewody M., który pismem z dnia 22 sierpnia 2014 r. udzielił wyjaśnień.

W ocenie skarżącego Rada Miasta M. podejmując uchwałę

z dnia [...] kwietnia 2014 r. złamała prawo natomiast Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. z naruszeniem prawa zwróciło odwołanie, nie podejmując stosownego postanowienia z pouczeniem zgodnie z art. 9 k.p.a.

W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. wniosło o jej odrzucenie i wyjaśniło, iż skarga J. Z. z dnia 3 lutego 2014 r. na działalność Burmistrza M. została przekazana przez Kolegium do Rady Miasta M. celem rozpatrzenia jej w trybie art. 231 w zw. z art. 229 pkt 3 k.p.a. W dniu 14 kwietnia 2014 r. Rada Miasta M. podjęła uchwałę Nr [...], którą rozpoznała skargę J. Z. dotyczącą działalności Burmistrza Miasta M., uznając ją za bezzasadną.

Odwołanie od powyższej uchwały Kolegium zwróciło J. Z. wskazując, iż nie jest organem właściwym do jego rozpatrzenia i jednocześnie wyjaśniło, że uchwała jest niezaskarżalna w trybie instancyjnym przed żadnym innym organem wyższego stopnia.

W złożonym w dniu [...] maja 2015 r. piśmie skarżący zarzucił Kolegium naruszenie art. 66 § 3 k.p.a. podnosząc, iż zwrot odwołania z dnia 23 kwietnia 2014 r. powinien nastąpić poprzez wydanie postanowienia na które przysługiwałoby mu zażalenie. Podniósł też, że przekazanie skargi z dnia 3 lutego 2014 r. do Rady Miasta M. nastąpiło z naruszeniem terminu określonego w art. 231 k.p.a.

Samorządowe Kolegium Odwoławczego wskazało ponadto, iż po ponownej analizie sprawy zrewidowało swoje stanowisko i uznało, że organem właściwym do rozpatrzenia treści żądania J. Z. zawartego w odwołaniu z dnia 23 kwietnia

2014 r. jest Wojewoda, który stosownie do regulacji zawartej w art. 85 ustawy z dnia

8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, pełni nadzór nad samorządem gminnym pod kątem zgodności z prawem uchwał podejmowanych przez rady gmin. Dlatego też zawiadomieniem z dnia 24 lipca 2014 r. przekazało przedmiotowe odwołanie z dnia

23 kwietnia 2014 r. (tj. pozostające w aktach sprawy poświadczoną jego kopię) zgodnie z właściwością Wojewodzie M. Stanowisko w tej sprawie Wojewoda M. zawarł w piśmie Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2014 r. wskazując, że uchwały były przedmiotem nadzoru i nie znaleziono podstaw do stwierdzenia ich nieważności.

W odpowiedzi na wezwanie Sądu, pełnomocnik skarżącego w piśmie procesowym z dnia 7 kwietnia 2015 r., wskazał, iż przedmiotem skargi jest bezczynność organu – Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. Bezczynność polega na niezałatwieniu wniosku z dnia [...] maja 2014 r. poprzez niewydanie,

na podstawie art. 66 § 3 k.p.a., postanowienia o zwrocie odwołania na które przysługuje zażalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Skarga podlega odrzuceniu z uwagi na jej niedopuszczalność.

Na wstępie należy wskazać, że stosownie do przepisu art. 1 § 1 ustawy z dnia

25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (t.j. Dz.U. z 2014 r., poz. 1647, dalej jako p.u.s.a.) sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy szczególne nie stanowią inaczej.

Z kolei, zgodnie z art. 3 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r., poz. 1270 ze zm., dalej jako p.p.s.a.), kontrola sprawowana przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach ze skarg na akty lub czynności wymienione enumeratywnie (katalog zamknięty) w art. 3 § 2 p.p.s.a.

Postępowanie w niniejszej sprawie zostało zainicjowane skargą J. Z.

z dnia 3 lutego 2014 r., na działalność Burmistrza Miasta M.

w przedmiocie nieudzielenia odpowiedzi na wnioski o udostępnienie informacji publicznej poprzez przesłanie protokołu z posiedzenia Komisji Rewizyjnej z dnia

[...] września 2013 r. oraz opinii radcy prawnego w tej sprawie. Powyższa skarga była rozpatrywana w trybie postępowania skargowego uregulowanego w Dziale VIII Kodeksu postępowania administracyjnego zatytułowanym "Skargi i wnioski". Przedmiotem wskazanego trybu, w myśl art. 227 k.p.a., może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwienie spraw. Załatwienie skargi następuje zaś na podstawie art. 238 § 1 k.p.a. poprzez zawiadomienie osoby wnoszącej skargę o sposobie jej załatwienia i ma charakter czynności o charakterze materialno-technicznym.

W niniejszej sprawie rozpatrzenie skargi nastąpiło uchwałą Rady Miasta M. Nr [...] z dnia [...] kwietnia 2014 r. podjętą na podstawie art. 229

pkt 3, art. 237 i art. 239 § 1 k.p.a. Zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi powszechniej nie mieści się w katalogu aktów lub czynności podlegających kontroli sądów administracyjnych. Co prawda art. 3 § 2 pkt 4 p.p.s.a. wymienia wśród aktów podlegających kontroli sądu administracyjnego "czynności z zakresu administracji publicznej", do których zaliczyć należy również czynności materialno-techniczne, ale jednocześnie ogranicza właściwość sądów administracyjnych jedynie do czynności faktycznych kreujących uprawnienia lub nakładających obowiązki wynikające

z przepisów prawa. Natomiast zawiadomienie o sposobie załatwienia skargi, o której mowa w art. 227 k.p.a., nie ma charakteru materialno-prawnego. Oznacza to, że na jego podstawie nie jest możliwe uzyskanie uprawnienia bądź nałożenie obowiązku.

Należy ponadto stwierdzić, że załatwienie skargi wnoszonej w trybie art. 227

i następnych k.p.a., w drodze uchwały rady gminy tak jak miało to miejsce w niniejszej sprawie, nie daje podstaw do złożenia skargi na tę uchwałę, ani też na czynności podejmowane w związku z tą uchwałą do sądu administracyjnego. Wobec tego stawianie zarzutu bezczynności Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. polegającą na niezałatwieniu wniosku z dnia [...] maja 2014 r., poprzez niewydanie na podstawie art. 66 § 3 k.p.a., postanowienia o zwrocie odwołania wnoszonego przez skarżącego od wskazanej wyżej uchwały Rady Miasta M., czyni skargę niedopuszczalną. Skarga podlegała więc odrzuceniu na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.



Powered by SoftProdukt