drukuj    zapisz    Powrót do listy

6480 658, Dostęp do informacji publicznej, Prezydent Miasta, Oddalono skargę, II SAB/Gd 38/18 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2018-06-21, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Gd 38/18 - Wyrok WSA w Gdańsku

Data orzeczenia
2018-06-21 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2018-04-17
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Sędziowie
Dorota Jadwiszczok /sprawozdawca/
Janina Guść /przewodniczący/
Magdalena Dobek-Rak
Symbol z opisem
6480
658
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Skarżony organ
Prezydent Miasta
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2018 poz 1330 art. 16 ust. 1, art. 13, art. 14 ust. 1, art. 4 ust. 1 pkt 1
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2018 r., poz. 1330 - tekst jedn.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Janina Guść Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak po rozpoznaniu w dniu 21 czerwca 2018 r. w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi I. G. na bezczynność Prezydenta Miasta w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.

Uzasadnienie

Skarga I. G. na bezczynność Prezydenta Miasta w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej wniesiona została w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

W dniu 1 lutego 2018 r. skarżąca, drogą elektroniczną, zwróciła się do Prezydenta Miasta o udostępnienie informacji publicznej w zakresie: "dokumentacji dotyczącej remontu rozpoczętego w 2017 r. lokalu gminnego T. w tym zwłaszcza ale nie ograniczone do: ocena, że zmiana przeznaczenia lokalu nie wpłynie na interes osób trzecich w tym zwłaszcza lokatorów WM, wniosek stanowiący podstawę wydania decyzji zezwalającej na remont, decyzji zezwalającej na remont, dokumentu stanowiącego podstawę wykonania remontu, dokumentu zawierającego dokładny opis prac remontowych, dokumentu kwalifikującego zakres robót jako remont nie przebudowę wraz z podstawą prawną, sposobu kontroli zakresu i sposobu wykonywania przez urzędnika ZNK lub Gminy wraz z dokumentami potwierdzających jej wykonanie, projektu remontu/budowlanego, harmonogramu prac, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, rysunki, schematy, projekty, plany, pozwolenia i uzgodnienia, dokumentacja architektoniczno – budowlana i techniczna oraz dokumentacja dotycząca inwentaryzacji przed remontem lokalu". Skarżąca, jako formę udostępnienia tych informacji, wskazała: dostęp do przeglądania informacji w urzędzie w przypadku dokumentów o formacie większym niż A4 a w przypadku dokumentów o formacie A4 i mniejszym – skan, określając sposób ich przekazania jako przesłanie informacji drogą elektroniczną lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą na adres (...) a w przypadku dokumentów do wglądu – wgląd osobisty z możliwością wykonania zdjęć.

W piśmie z dnia 14 lutego 2018 r., wysłanym drogą elektroniczną, Zarząd Nieruchomości Komunalnych poinformował skarżącą, że: najemca lokalu gminnego uzyskał zgodę właściciela lokalu na przystosowanie lokalu do prowadzonej działalności. Zakres prac remontowych zgłoszony została przez najemcę do Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego (zgłoszenie z dnia 5 czerwca 2017 r.). Prowadzone prace remontowe nie wymagały uzyskania pozwolenia na budowę. W dniu 12 października 2017 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego przeprowadził kontrolę dot. prowadzonego remontu w lokalu przy ul. T. [..]-[..] w G. W trakcie kontroli nie stwierdzono naruszeń ścian konstrukcyjnych oraz części wspólnych (pismo z dnia 19 października 2017 r.). Przy piśmie tym organ przekazał skarżącej kserokopię przywołanego: pisma z dnia 9 stycznia 2018 r., pisma z dnia 19 października 2017 r. oraz zgłoszenia budowy i robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę z dnia 5 czerwca 2017 r.

Pismem z dnia 26 lutego 2018 r., wysłanym drogą elektroniczną, skarżąca wskazując na nieudzielenie pełnej żądanej przez nią we wniosku z dnia 1 lutego 2018 r. informacji publicznej, wniosła o udostępnienie informacji w następującym zakresie: "pełnej dokumentacji prawnej, budowlanej, technicznej i architektonicznej dotyczącej wydania pozwolenia i remontu rozpoczętego w 2017 r. lokalu gminnego T.[..] w tym zwłaszcza ale nie ograniczone do: wniosków rozpoczęcia budowy i prac budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę wystosowanych przez A. i B. wraz ze sprzeciwami i dokumentacją uzupełniającą będącą podstawą wydania ostatecznej decyzji; decyzji Wydziału Urbanistyki i Architektury UM zezwalającej na rozpoczęcie prac budowlanych bądź dokumentu potwierdzającego taką zgodę wraz z dokumentacją dotyczącą uzupełnienia wniosków; dokumentu zawierającego dokładny opis prac remontowych; dokumentacji dotyczącej inwentaryzacji przed remontem lokalu; dokumentacji architektoniczno – budowlanej i technicznej w tym rysunki, schematy, projekty, plany wraz z opisem; uzgodnień; pozwoleń; sposobu kontroli zakresu i sposobu wykonywania prac przez urzędnika ZNK lub Gminy wraz z dokumentami potwierdzających jej wykonanie". Skarżąca, jako formę udostępnienia tych informacji, wskazała: dostęp do przeglądania informacji w urzędzie w przypadku dokumentów o formacie większym niż A4 a w przypadku dokumentów o formacie A4 i mniejszym – skan, określając sposób ich przekazania jako przesłanie informacji drogą elektroniczną lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą na adres (...) a w przypadku dokumentów do wglądu – wgląd osobisty z możliwością wykonania zdjęć.

W piśmie z dnia 12 marca 2018 r. (wysłanym drogą elektroniczną w dniu 14 marca 2018 r.), Zarząd Nieruchomości Komunalnych poinformował skarżącą, że: remont pomieszczeń lokalu jest wykonywany zgodnie z określonymi warunkami ZNK SZB; remont pomieszczeń istniejących nie wymaga projektu lecz musi być wykonywany zgodnie z warunkami technicznymi, za które odpowiada najemca; kontrole PINB nie potwierdziły uchybień w tym zakresie; ZNK SZB jest w posiadaniu aktualnej dokumentacji technicznej w zakresie: wymiany stolarki okiennej i drzwiowej z decyzją konserwatorską z dnia 5 grudnia 2017 r. i projektem prac konserwatorskich przy ul. T. opracowanym przez mgr sztuki I. H.-M., potwierdzającą właściwe wykonanie robót przez najemcę. Organ wskazał, że dokumentacja ta jest dostępna dla skarżącej do wglądu w siedzibie Działu Technicznego ZN SZB.

Pismem z dnia 14 marca 2018 r., wysłanym drogą elektroniczną, skarżąca zwróciła się do organu o przesłanie pełnej dokumentacji wskazanej we wniosku z dnia 1 lutego 2018 r., w tym wszystkich zgłoszeń budowy i robót budowlanych złożonych przez Spółkę B. oraz wniosków do ZNK i odpowiedzi ZNK na wnioski inwestora.

Przy piśmie z dnia 29 marca 2018 r., wysłanym drogą elektroniczną, Zarząd Nieruchomości Komunalnych przesłał skarżącej kserokopię: programu prac konserwatorskich przy elewacjach kamienic przy ul. T. w G. sporządzonej w lutym 2018 r. wraz z dokumentacją fotograficzną i rysunkami; projektu wymiany stolarki okiennej i drzwiowej w lokalu usługowym na parterze przy ul. T. [..]-[.] w G. wykonanym w sierpniu 2017 r. wraz z dokumentacją fotograficzną i rysunkami oraz uchwałami Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 13 maja 2013 r. wyrażającymi zgodę na wymianę stolarki okiennej w tym lokalu.

W piśmie z dnia 29 marca 2018 r. skarżąca wniosła o przesłaniem jej warunków ZNK SZB, na które powołano się w piśmie z dnia 14 marca 2018 r. a w piśmie z dnia 30 marca 2018 r. skarżąca wniosła o przesłanie jej decyzji konserwatorskiej z dnia 5 grudnia 2017 r.

W dniu 13 kwietnia 2018 r. skarżąca otrzymała w budynku Działu Technicznego ZNK SZB kopię decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 5 grudnia 2017 r.

Przy piśmie z dnia 13 kwietnia 2018 r. Zakład Nieruchomości Komunalnych SZB przekazał skarżącej wytyczne ZNK dotyczące remontu lokalu użytkowego przy ul. T. [..]-[..] w G.

Przy piśmie z dnia 5 czerwca 2018 r. organ przekazał skarżącej kserokopie dokumentów dotyczących zgłoszeń z dnia 5 czerwca 2017 r. i z dnia 9 lutego 2017 tj. zaświadczenia Prezydenta Miasta z dnia 12 czerwca 2017 r. stwierdzającego, że nie wniesiono sprzeciwu wobec złożonego przez A. zgłoszenia z dnia 7 czerwca 2017 r. dotyczącego remontu wnętrza lokalu położnego przy ul. T. [..]-[..] w G.; zgłoszenia zamiaru rozpoczęcia robót budowlanych na terenie nieruchomości przy ul. T. [..]-[..] w G. z dnia 5 czerwca 2017 r. wraz z oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz interaktywnym planem; pisma Zarządu Nieruchomości Komunalnych z dnia 26 maja 2017 r. informującego o wyrażeniu zgody na wykonanie prac remontowych w lokalu użytkowym przy ul. T. [..]-[..] w G.; opinii Konserwatora Zabytków wyrażonej w piśmie z dnia 28 marca 2017 r.; umowy o najem lokalu użytkowego położonego przy ul. T. w G. z dnia 1 października 1980 r. wraz z aneksem do niej z dnia 11 maja 2017 r. i z dnia 27 października 2016 r.; decyzji Prezydenta Miasta z dnia 8 marca 2017 r. wnoszącej sprzeciw w sprawie zgłoszenia z dnia 10 lutego 2017 r. zamiaru wykonania robót budowlanych w budynku przy ul. T. [..]-[..] w G.; postanowienie Prezydenta Miasta z dnia 16 lutego 2017 r. zobowiązujące A. do uzupełnienie zgłoszenia z dnia 10 lutego 2017 r.; zgłoszenia A. z dnia 9 lutego 2017 r., które wpłynęło do Urzędu Miejskiego w dniu 10 lutego 2017 r. wraz z oświadczeniem o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

W dniu 30 marca 2018 r. skarżąca wniosła skargę w niniejszej sprawie zarzucając Prezydentowi Miasta bezczynność w rozpoznaniu jej wniosku z dnia 1 lutego 2018 r. i naruszenie art. 13 ust. 1, art. 13 ust 2, art. 16 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej i domagając się zobowiązania Prezydenta Miasta do udzielenia żądanej informacji publicznej w terminie 14 dniu od daty doręczenia akt organowi, orzeczenia, czy nieudzielenie informacji publicznej zgodnie z żądanym zakresem i przewlekłe prowadzenie postepowania miały miejsce z rażącym naruszeniem prawa, wymierzenia organowi grzywny w maksymalnej wysokości oraz zasądzenia kosztów postępowania.

W odpowiedzi na skargę Prezydent Miasta wniósł o umorzenie postępowania wskazując, że skarżąca otrzymała wszystkie wnioskowane informacje.

Rozpoznając przedmiotową skargę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Skarga I. G. nie zasługuje na uwzględnienie.

Złożony przez skarżącą w dniu 1 lutego 2018 r., skonkretyzowany przy piśmie z dnia 26 lutego 2018 r., wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie dokumentacji dotyczącej rozpoczętego w 2017 r. remontu lokalu gminnego położonego przy ul. T. został przez Prezydenta Miasta załatwiony zgodnie z wymogami ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (DZ.U. z 2018 r, poz. 1330 ze zm.).

Z przepisów tej ustawy wynika bowiem, że wniosek o udzielenie informacji publicznej powinien być załatwiony albo przez udzielenie żądanych informacji (w formie czynności materialno – technicznej) albo przez wydanie decyzji o odmowie jej udostępnienia na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy albo przez zawiadomienie wnioskodawcy, że żądana informacja nie może być udzielona w trybie ustawy, albo przez wydanie decyzji o umorzeniu postępowania w sytuacji określonej w art. 14 ust. 2 i per analogiam w sytuacji określonej w art. 15 ust. 2, gdy wnioskujący wycofa uprzednio złożony wniosek. Art. 16 ust. 1 ustawy ma przy tym zastosowanie tylko wówczas, gdy konieczna jest odmowa udzielenia informacji lub umorzenie postępowania i spełniony jest warunek przedmiotowy (informacja ma charakter informacji publicznej) i podmiotowy (podmiot jest zobowiązany do udzielenia informacji publicznej). Jeżeli zaś wnioskodawca żąda udzielenia informacji publicznej, które nie są informacjami publicznymi, lub takich informacji publicznych, w stosunku do których tryb dostępu odbywa się na odrębnych zasadach, organ nie ma obowiązku wydawania decyzji o odmowie udzielenia informacji, lecz zawiadamia wnoszącego, że żądane dane nie mieszczą się w pojęciu objętym przedmiotową ustawą lub, że jej przepisy nie znajdują zastosowania ze względu na odmienne tryby dostępu (zob. I. Kamińska, M. Rozbicka – Ostrowska, Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Komentarz, Wolters Kluwer, Warszawa 2016 r., str. 314 – 315). Art. 14 ust. 1 ustawy stanowi przy tym, że udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem, chyba że środki techniczne, którymi dysponuje podmiot obowiązany do udostępnienia nie umożliwiają udostępnienia informacji publicznej w sposób i w formie określonej we wniosku. Ponadto, z art. 13 ustawy o dostępie do informacji publicznej wynika, że udostępnienie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku (ust. 1) a jeżeli informacja publiczna nie może być udostępniona w terminie określonym w ust. 1, podmiot zobowiązany do jej udostępnienia powiadamia w tym terminie o powodach opóźnienia oraz o terminie, w jakim udostępni informację, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku (ust. 2).

Niewątpliwie, w świetle przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, Prezydent Miasta jest podmiotem zobowiązanym do udzielania informacji publicznych. Zgodnie bowiem z treścią art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej zobowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności: organy władzy publicznej.

Niewątpliwie również, żądana przez skarżącą we wniosku z dnia 1 lutego 2018 r., skonkretyzowanym przy piśmie z dnia 26 lutego 2018 r., informacja dotycząca rozpoczętego w 2017 r. remontu lokalu gminnego położonego przy ul. T. w G., jako informacja o majątku komunalnym, stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy.

Zgodnie bowiem z tym przepisem informację publiczną stanowi każda informacja o sprawach publicznych. Sprawą publiczną, o której mowa w art. 1 ust. 1 ustawy, jest zaś działalność organów władzy publicznej (samorządów, osób i jednostek organizacyjnych) w zakresie wykonywania zadań władzy publicznej oraz gospodarowania mieniem publicznym, a więc mieniem komunalnym lub Skarbu Państwa (zob. Irena Kamińska, Mirosława Rozbicka - Ostrowska, Ustawa o dostępie do informacji publicznej, Komentarz, Warszawa 2016, s. 16-18). W szczególności bowiem, stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 2 lit f ustawy, udostępnieniu podlega informacja publiczna o majątku, którym dysponują podmioty, o których mowa w art. 4 ust. 1 ustawy a do informacji o majątku, którym dysponują podmioty zobowiązane do udostępnienia informacji należy zaliczyć informacje o nieruchomościach, rzeczach ruchomych oraz innych prawach majątkowych a także prawa na dobrach niematerialnych, ukształtowane jako prawa bezwzględne (zob. Irena Kamińska, Mirosława Rozbicka - Ostrowska, Ustawa o dostępie do informacji publicznej, Komentarz, Warszawa 2016, s. 155).

Zauważyć ponadto należy, że informacja publiczna co do zasady dotyczy sfery faktów. Jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej, treść wystąpień i ocen przez nie dokonywanych, niezależnie do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą. Informację publiczną stanowi więc treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organów władzy publicznej, związanych z organem bądź w jakikolwiek sposób dotyczących organu, bez względu na to, co jest ich przedmiotem. Są nią zarówno treści dokumentów bezpośrednio wytworzone przez organ, jak i te, których organ używa przy realizacji przewidzianych prawem zadań, nawet gdy nie pochodzą wprost od niego.

Analiza akt sprawy nakazuje przy tym stwierdzić, że żądana przez skarżącą we wniosku z dnia 1 lutego 2018 r., sprecyzowanym pismem z dnia 26 lutego 2018 r., informacja została skarżącej udzielona w terminie określonym w art. 13 ustawy oraz w sposób i w formie zgodnej ze złożonym wnioskiem.

W złożonym w dniu 1 lutego 2018 r. wniosku jak i w piśmie z dnia 26 lutego 2018 r. skarżąca żądała udostępnienia wskazanych informacji publicznych poprzez "dostęp do przeglądania informacji w urzędzie w przypadku dokumentów o formacie większym niż A4 a w przypadku dokumentów o formacie A4 i mniejszym – skan", określając sposób ich przekazania jako "przesłanie informacji drogą elektroniczną lub przez elektroniczną skrzynkę podawczą na adres (...) a w przypadku dokumentów do wglądu – wgląd osobisty z możliwością wykonania zdjęć".

Wyjaśnić w tym miejscu należy, że powołany już art. 14 ust. 1 ustawy wprowadza zasadę, według której zarówno sposób jak i forma udostępnienia żądanej informacji publicznej zależy przede wszystkim od treści wniosku żądającego informacji publicznej. Treść wniosku wiąże w tym zakresie podmiot zobowiązany i nie może on bez zgody samego wnioskodawcy dokonywać modyfikacji w tym zakresie. Ponadto, czym innym jest forma udostępnienie informacji publicznej a czym innym sposób jej udostępnienia. Forma udostępnienia informacji publicznej odnosi się do wszelkiego rodzaju działań zmierzających do zmiany nośnika danych, jednak w żaden sposób nieingerujących w treść samej informacji. Formą jest więc wykonanie kserokopii, skanu, fotografii, wydruku, zgranie informacji na pliki elektroniczne, na dyski przenośne, zgranie nagrania wideo na pliki przenośne itp. Sposób udostępnienia informacji publicznej to z kolei wszelkie formy, w jakich wnioskujący wejdzie w posiadanie wnioskowanych informacji. Może to być zatem: odbiór na miejscu w siedzibie urzędu, wysyłka pocztą na wskazany adres, wysyłka pocztą elektroniczną na adres e-mailowy itp.

Przy piśmie z dnia 14 lutego 2018 r., wysłanym drogą elektroniczną, Zarząd Nieruchomości Komunalnych przekazał skarżącej kserokopię: pisma ZNK z dnia 9 stycznia 2018 r., pisma PINB z dnia 19 października 2017 r. oraz zgłoszenia budowy i robót budowlanych nie wymagających pozwolenia na budowę z dnia 5 czerwca 2017 r. Przy piśmie z dnia z dnia 12 marca 2018 r., wysłanym drogą elektroniczną w dniu 14 marca 2018 r., Zarząd Nieruchomości Komunalnych poinformował skarżącą, że: remont pomieszczeń lokalu jest wykonywany zgodnie z określonymi warunkami ZNK SZB; remont pomieszczeń istniejących nie wymaga projektu lecz musi być wykonywany zgodnie z warunkami technicznymi, za które odpowiada najemca; kontrole PINB nie potwierdziły uchybień w tym zakresie; ZNK SZB jest w posiadaniu aktualnej dokumentacji technicznej w zakresie: wymiany stolarki okiennej i drzwiowej z decyzją konserwatorską z dnia 5 grudnia 2017 r. i projektem prac konserwatorskich przy ul. T. opracowanym przez mgr sztuki I. H.-M., potwierdzającą właściwe wykonanie robót przez najemcę. Organ wskazał jednocześnie, że dokumentacja ta jest dostępna dla skarżącej do wglądu w siedzibie Działu Technicznego ZN SZB.

Skarżąca mimo uzyskania takiej informacji nie stawiła się w siedzibie Działu Technicznego ZN SZB w celu wglądu do dokumentów i pozyskania ich skanów.

Ponadto, przy piśmie z dnia 29 marca 2018 r., wysłanym drogą elektroniczną, Zarząd Nieruchomości Komunalnych przesłał skarżącej kserokopię: programu prac konserwatorskich przy elewacjach kamienic przy ul. T. w G. sporządzonej w lutym 2018 r. wraz z dokumentacją fotograficzną i rysunkami; projektu wymiany stolarki okiennej i drzwiowej w lokalu usługowym na parterze przy ul. T. [..]-[..] w G. wykonanym w sierpniu 2017 r. wraz z dokumentacją fotograficzną i rysunkami oraz uchwałami Wspólnoty Mieszkaniowej z dnia 13 maja 2013 r. wyrażającymi zgodę na wymianę stolarki okiennej w tym lokalu.

Na tym tle Sąd uznał, że Prezydent Miasta na dzień wniesienia skargi w niniejszej sprawie nie pozostawał w bezczynności w załatwieniu wniosku skarżącej z dnia 1 lutego 2018 r., skonkretyzowanego w piśmie z dnia 26 lutego 2018 r. Przesłanie powyższych dokumentów skarżącej oraz umożliwienie jej zapoznania się z pozostałymi dokumentami w siedzibie Działu Technicznego ZN SZB wyczerpało żądanie wniosku skarżącej.

Z bezczynnością organu rozpoznającego wniosek o udzielenie informacji publicznej mamy bowiem do czynienia wówczas, gdy w prawnie ustalonym terminie organ nie podjął żadnych czynności w sprawie, lub wprawdzie prowadził postępowanie w sprawie, ale mimo istnienia ustawowego obowiązku - nie zakończył go wydaniem decyzji, postanowienia lub też innego aktu lub nie podjął stosownej czynności (por. T. Woś, Postępowanie sądowoadministracyjne, Wydawnictwo Prawnicze PWN, Warszawa 1996 r., s. 62 – 63). Dopiero nieudzielenie informacji publicznej oraz niepowiadomienie w trybie art. 13 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej o powodach i terminie, w jakim informacja zostanie udostępniona, oznacza bezczynność podmiotu zobowiązanego do jej udzielenia (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 maja 2014 r., sygn. akt I OSK 1027/14, Lexnr 1464729). Z kolei, jeżeli przed dniem orzekania w sprawie ze skargi na bezczynność w zakresie dostępu do informacji publicznej podmiot zobowiązany udzielił informacji publicznej, choćby z przekroczeniem ustawowego terminu, oznacza to, że nie pozostaje on w stanie bezczynności i sąd nie może uwzględnić skargi. W przypadku stwierdzenia, że na dzień wniesienia skargi podmiot zobowiązany nie pozostaje w bezczynności Sąd oddala skargę na bezczynność w zakresie udostępnienia informacji publicznej (zob. I. Kamińska, M. Rozbicka – Ostrowska, Ustawa o dostępie do informacji publicznej. Komentarz, Wydawnictwo Wolters Kluwer, Warszawa 2016 r., str. 294 - 295).

Mając powyższe na uwadze, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), skargę oddalił.

.



Powered by SoftProdukt