drukuj    zapisz    Powrót do listy

652 Sprawy ubezpieczeń zdrowotnych, Ochrona zdrowia, Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, Odrzucono skargę, VI SA/Wa 1194/09 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2009-10-28, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

VI SA/Wa 1194/09 - Postanowienie WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2009-10-28 orzeczenie nieprawomocne
Data wpływu
2009-07-02
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Danuta Szydłowska /przewodniczący/
Jolanta Królikowska-Przewłoka /sprawozdawca/
Olga Żurawska-Matusiak
Symbol z opisem
652 Sprawy ubezpieczeń zdrowotnych
Hasła tematyczne
Ochrona zdrowia
Sygn. powiązane
II GSK 410/10 - Postanowienie NSA z 2010-07-06
Skarżony organ
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia
Treść wyniku
Odrzucono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2008 nr 164 poz 1027 art. 154 ust. 6 i 8 , art. 146 ust. 1 pkt 3
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - tekst jednolity.
Dz.U. 2006 nr 191 poz 1410 art. 24
Ustawa z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 50 par 1 , 58 par. 1 pkt 6
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Jolanta Królikowska-Przewłoka (spr.) Sędzia WSA Olga Żurawska-Matusiak Protokolant Eliza Mroczek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 października 2009 r. sprawy ze skargi Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w K. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie odwołania od rozstrzygnięcia postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] kwietnia 2009 r. o nr [...]Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia po rozpatrzeniu odwołania Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w K. od decyzji Dyrektora W. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] oddalającej odwołanie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w K. od rozstrzygnięcia postępowania prowadzonego w trybie konkursu ofert, w pkt 1 uchylił zaskarżoną decyzję, w pkt 2 uwzględnił odwołanie od rozstrzygnięcia postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Powyższa decyzja zapadła w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W. Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w dniu [...] stycznia 2009 r. ogłosił postępowanie prowadzone w trybie konkursu ofert na zawieranie umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na okres od 1 marca 2009 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. w rodzaju: ratownictwo medyczne, w zakresie: świadczenia udzielane przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego na terenie rejonu operacyjnego: miasto i gmina miejska i wiejska K. Gmina B. G. K. O. Jak wskazuje ogłoszenie nr [...] termin składania ofert wyznaczono do dnia [...] lutego 2009 r. zaś termin otwarcia ofert został określony na dzień [...] lutego 2009 r., o godz. 10:00.

Szczegółowe warunki udzielania świadczeń, objętych przedmiotem postępowania, ustalone zostały Zarządzeniem nr [...] Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ratownictwo medyczne. Do postępowania zostały złożone 2 oferty:

- oferta nr [...] Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w K., ul. W. [...],[...] K.;

- oferta nr [...] Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w K., ul. K. [...],[...] K.

Dnia [...] lutego 2009 r. w siedzibie W. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w P., nastąpiło otwarcie złożonych ofert. Komisja konkursowa w części jawnej postępowania konkursowego dokonała weryfikacji złożonych ofert pod względem spełnienia przez Oferentów warunków formalnych.

Zespół kontrolujący, powołany przez komisję konkursową, przeprowadził kontrolę oferenta: Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w K. w miejscu wyczekiwania K., ul. T. [...].

Na czynności podjęte przez komisję konkursową nie zgłoszono protestów.

Obaj Oferenci biorący udział w postępowaniu konkursowym, w celu uzgodnienia najkorzystniejszej ceny oraz liczby świadczeń opieki zdrowotnej w dniu [...] lutego 2009 r. zostali zaproszeni do negocjacji. Negocjacje z Oferentami odbyły się w dniu [...] lutego 2009 r. W obydwu przypadkach spotkania te zakończyły się podpisaniem protokołów z negocjacji.

W dniu [...] lutego 2009 r. nastąpiło rozstrzygniecie postępowania nr [...]. W przedmiotowym postępowaniu wybrana została oferta nr [...] Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w K., przy ul. W. [...],[...] K.

Pismem z dnia 5 marca 2009 r. Świadczeniodawca - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w K. wniósł odwołanie do W. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia od rozstrzygnięcia postępowania.

Jednocześnie Odwołujący wskazał na naruszenie art. 24 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz zarządzenia Nr [...] Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] października 2008 r. w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: ratownictwo medyczne poprzez stworzenie realnego zagrożenia spowodowanego niemożliwością zapewnienia przez Oferenta, którego oferta została wybrana, udzielania świadczeń w rejonach działania, w sposób uniemożliwiający dojazd do osób będących w stanie nagłego zagrożenia życia i zdrowia przy równoczesnym braku zapewnienia wyposażenia stanowiska przyjmującego zgłoszenia w systemie rejestracji zgłoszeń sprawnie działającego na obszarze, gdzie mają być wykonywane świadczenia opieki zdrowotnej.

W dniu [...] marca 2009 r. Dyrektor W. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia wydał decyzję Nr [...] oddalającą odwołanie od rozstrzygnięcia postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nr [...].

Od powyższej decyzji Oferent - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w K., za pośrednictwem Dyrektora W. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, pismem z dnia [...] marca 2009 r. wniósł odwołanie do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dnia [...] kwietnia 2009 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia

działając na podstawie art. 154 ust. 6 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. wydał decyzję Nr [...], w której uchylił zaskarżoną decyzję Nr [...] Dyrektora W. Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia [...] marca 2009 r. oraz uwzględnił odwołanie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w K. od rozstrzygnięcia postępowania nr [...] w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. W uzasadnieniu decyzji Prezes Funduszu wskazał, że istotnym z punktu oceny prawidłowości przeprowadzenia postępowania konkursowego było pominięcie przez komisję konkursową faktu, iż Oferent - Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w K. przedstawiła w dokumentacji do oferty decyzję o wpisie zmian w rejestrze z dnia [...] września 2008 r., z której wynika, iż księga rejestrowa nr [...] prowadzona dla zakładu: Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego nie zawiera wpisu komórki organizacyjnej, zgłoszonej w załączniku nr 4 - miejsca wyczekiwania zespołów ratownictwa medycznego, jako miejsce stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego, zlokalizowanego w K. przy ulicy T. [...]. W związku z powyższym można stwierdzić, że Oferent nie spełniał wymaganych warunków dla świadczeniodawców określonych w przepisach prawa oraz ustalonych, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 ustawy o świadczeniach, przez Prezesa Funduszu, na dzień złożenia oferty. W części jawnej postępowania konkursowego komisja konkursowa winna wezwać Oferenta do uzupełnienia braków formalnych oferty i przedstawienia aktualnego wypisu z w/w rejestru, a w przypadku jego braku odrzucić ofertę ze względu na niespełnienie warunków wymaganych.

Skargę na powyższą decyzję wniosła Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w K. zarzucając naruszenie art. 7, 10, 28 i 73 k.p.a. poprzez nie dopuszczenie Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w K. do udziału w postępowaniu odwoławczym na prawach strony co skutkowało niemożnością zapoznania się z odwołaniem, brakiem czynnego udziału w postępowaniu odwoławczym i niemożnością wypowiedzenia się o zaprezentowania stanowiska przez WSPR w K., a tym samym rażąco naruszyło interes strony.

Podnosząc powyższe zarzuty wniosła o uchylenie decyzji Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Funduszu z dnia [...] kwietnia 2009 r. i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o odrzucenie skargi. W ocenie organu skarżącemu w świetle art. 154 ust. 8 powołanej ustawy nie przysługuje skarga do sądu administracyjnego, a przy tym skarżąca nie wyczerpała środków zaskarżenia ponieważ nie wniosła odwołania od rozstrzygnięcia postępowania nr [...].

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Skarga podlega odrzuceniu.

Wszczęcie postępowania sądowo-administracyjnego jest oparte na zasadzie skargowości. Postępowanie to może być zatem wszczęte jedynie na żądanie pochodzące od legitymowanego podmiotu. Po stronie skarżącej brak takiej legitymacji. Skarżącym, o którym mowa w art. 50 § 1 p.p.s.a. jest podmiot, który ma interes prawny w złożeniu skargi, rozumiany jako istnienie związku między sferą jego indywidualnych praw i obowiązków, a zakończonym aktem lub czynnością. Skarga może zatem dotyczyć tylko jego własnej sprawy administracyjnej rozumianej jako możliwość konkretyzacji uprawnień i obowiązków stron stosunku administracyjnoprawnego, którymi są organ administracji publicznej i indywidualny podmiot.

Stosownie do przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej postępowanie w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jest prowadzone w dwóch odrębnych reżimach prawnym tj. cywilnoprawnym i administracyjnoprawnym.

W świetle art. 154 powołanej ustawy nie ma, zdaniem Sądu wątpliwości co do tego, iż z chwilą złożenia odwołania, o którym w tym przepisie mowa dochodzi do wszczęcia postępowania administracyjnego w przedmiocie kontroli, której zakres określa art. 152 tej ustawy.

Bezspornym w sprawie jest również okoliczność, iż to Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w K. (a nie skarżący) złożył odwołanie od przedmiotowego rozstrzygnięcia i w jego wyniku zapadła decyzja Dyrektora W. Oddziału Wojewódzkiego NFZ nr [...], od której SP ZOZ w K. złożył odwołanie do Prezesa NFZ i ten organ podjął zaskarżoną decyzję tj. decyzję, o której mowa w art. 154 ust. 6 ustawy o świadczeniach zdrowotnych. Adresatem tej decyzji był SP ZOZ w K. Fakt, iż jak oświadczył pełnomocnik skarżącej na rozprawie w dniu 28 października 2009 r., decyzję tę przesłano stronie wraz z wypowiedzeniem umowy o świadczenie usług zdrowotnych nie wywołuje skutków, jakie przepisy powołanej ustawy wiążą z wszczęciem na wniosek SP ZOZ w K. postępowania administracyjnego i wyczerpaniem trybu o którym mowa w art. 154 ust. 1-5 tej ustawy. W szczególności zaś nie stanowią podstawy do przyjęcia, iż skarżąca ma legitymację do wniesienia skargi na decyzję Prezesa NFZ Nr [...] z [...] kwietnia 2009 r. Art. 154 ust. 8 powołanej ustawy jednoznacznie bowiem określa stronę, której przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Stanowi bowiem, iż skarga od decyzji, o której mowa w art. 154 ust. 6 przysługuje świadczeniodawcy, zaś w świetle regulacji zawartych w art. 154 ust. 1-6 w sposób nie budzący wątpliwości wynika, że chodzi o tego świadczeniodawcę, który złożył odwołanie od ogłoszenia o rozstrzygnięcie postępowania w sprawie zawarcia umów o świadczenie usług zdrowotnych, a nie innych świadczeniodawców, którzy brali udział w postępowaniu prowadzonym w tym przedmiocie. W świetle powyższego legitymowanym do złożenia skargi był jedynie SP ZOZ w K., a nie skarżąca.

W świetle powołanego przepisu brak legitymacji skarżącej jest ewidentny, co uzasadnia odrzucenie skargi z uwagi na jej niedopuszczalność w rozumieniu art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a.

Sąd stosownie do powołanego przepisu orzekł zatem, jak w postanowieniu.



Powered by SoftProdukt