drukuj    zapisz    Powrót do listy

6120 Ewidencja gruntów i budynków, Ewidencja gruntów, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego I Kartograficznego, Oddalono skargę, III SA/Gd 467/17 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2017-07-27, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Gd 467/17 - Wyrok WSA w Gdańsku

Data orzeczenia
2017-07-27 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2017-06-12
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Sędziowie
Felicja Kajut /sprawozdawca/
Jacek Hyla /przewodniczący/
Paweł Mierzejewski
Symbol z opisem
6120 Ewidencja gruntów i budynków
Hasła tematyczne
Ewidencja gruntów
Skarżony organ
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego I Kartograficznego
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2017 poz 1369 art. 151
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia WSA Felicja Kajut (spr.) Sędzia WSA Paweł Mierzejewski Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lipca 2017 r. sprawy ze skargi Agencji Nieruchomości Rolnych Oddziału Terenowego [...] na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego [...] z dnia 19 kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie przyznania uprawnień do korzystania z danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 27 lutego 2017 r. nr ABI.142.96.2016/2017 Starosta [...], działając na podstawie art. 40f ust. 1, w związku z art. 40a ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 1629 ze zm.), art. 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2014 r. poz. 1114 ze zm.) oraz art. 104 i art. 107 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.) – dalej powoływanej jako: "k.p.a.", odmówił Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w [...] przyznania uprawnień do korzystania z danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) udostępnianych w aplikacji WebEWID w zakresie danych podmiotowych, dostępu do archiwum jednostki rejestrowej oraz do pozostałych warstw prezentowanych w aplikacji takich jak: sytuacja i rzeźba terenu, uzbrojenie terenu w zakresie nieruchomości położonych w granicach powiatu [...].

W uzasadnieniu organ wskazał, że wnioskiem z dnia 21 grudnia 2016 r. Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych Odział Terenowy w [...], zwrócił się do Starosty [...] o przyznanie uprawnień do korzystania z danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków udostępnianych w aplikacji WebEWID. Wniosek dotyczył dostępu do informacji o wszystkich działkach i budynkach położonych na terenie starostwa [...]ego łącznie z ich właścicielami i ich danymi adresowymi, dostępem do archiwum jednostki rejestrowej oraz do pozostałych warstw dostępnych w aplikacji takich jak: sytuacja i rzeźba terenu, uzbrojenie terenu, plan zagospodarowania oraz studium uwarunkowań i kierunków, z możliwością drukowania ww. danych. Wnioskodawca powołał się na treść art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, art. 24b ust. 6, art. 40a ust. 4 lit. b ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Starosta wystąpił do wnioskodawcy o uzupełnienie braków wniosku w części dotyczącej sprecyzowania sposobu udostępniania danych oraz wykazanie interesu prawnego w dostępie do danych ewidencji gruntów i budynków. W odpowiedzi wnioskodawca wskazał, że zgodnie z art. 24b ust. 6 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne nie ma obowiązku wykazywania interesu prawnego w dostępie do tych danych.

Zdaniem Starosty nie budzi wątpliwości, iż Agencja Nieruchomości Rolnych (dalej: "Agencja") należy do kręgu podmiotów realizujących zadania publiczne wynikające z polityki państwa. Jest instytucją powierniczą, której Skarb Państwa powierzył wykonywanie prawa własności i innych praw rzeczowych na jego rzecz w stosunku do mienia państwowego w rolnictwie (zadania te wymienione są enumeratywnie we wniosku). Agencja realizuje również inne zadania określone odrębnymi przepisami, a w szczególności przepisami ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Analizując podstawy prawne wskazane przez wnioskodawcę organ uznał po pierwsze, że wnioskowany zakres danych, zdecydowanie wykracza poza obszar zadań Agencji i nie jest on niezbędny do ich realizacji. Po drugie Starosta [...] udostępnił Internetowy System Informacji Przestrzennej WebEWID oparty na danych z Powiatowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego, zawierający m.in.: dane przedmiotowe ewidencji gruntów i budynków, tzn. dane dotyczące granic podziału administracyjnego, granic działek, numerów działek, użytków, budynków. Powszechna dostępność do usług świadczonych za pomocą tego systemu polega na dostępności serwowanych danych bez konieczności posiadania odpowiednich uprawnień (login, hasło). Pracownicy Agencji mogą bez żadnych ograniczeń korzystać z Internetowego Systemu Informacji Przestrzennej w zakresie wyszukiwania i przeglądania danych przedmiotowych ewidencji gruntów i budynków.

Starosta [...] dodał, że istnieje możliwość udostępniania danych z rejestru publicznego ewidencji gruntów i budynków w innej niż zawnioskowanej formie, tzn. wnioskodawca ma możliwość pozyskania żądanych danych niezbędnych do realizacji zadań publicznych w formach przewidzianych w art. 24 ust. 3 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Dyrektor Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w [...] odwołał się od decyzji organu pierwszej instancji podnosząc, że narusza ona art. 24b ust. 1 pkt 6 oraz art. 40a ust. 4 lit. b ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne, art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 1491 ze zm.) oraz art. 2a, art. 3 i art. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 2052 ze zm.).

Po rozpatrzeniu odwołania Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego w [...] decyzją z dnia 19 kwietnia 2017 r. nr WIGK-II.7221.13.2017.WP utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

Organ odwoławczy stwierdził, że zgodnie z art. 24 ust. 5 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane, na żądanie:

właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

organów administracji publicznej albo podmiotów niebędących organami administracji publicznej, realizujących, na skutek powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

2a) operatorów sieci w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 880, 1045, 1777 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 903 i 1250);

innych podmiotów niż wymienione w pkt 1-2a, które mają interes prawny w tym zakresie.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej objęte infrastrukturą zbiory oraz usługi danych przestrzennych, prowadzone przez organ administracji, podlegają nieodpłatnemu udostępnieniu innym organom administracji w zakresie niezbędnym do realizacji przez nie zadań publicznych.

Przepis art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne przewiduje, że podmiot prowadzący rejestr publiczny zapewnia podmiotowi publicznemu albo podmiotowi niebędącemu podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny ich realizacji, nieodpłatny dostęp do danych zgromadzonych w prowadzonym rejestrze, w zakresie niezbędnym do realizacji tych zadań. Udostępnianie danych na podstawie tych przepisów prawa odbywa się nieodpłatnie zgodnie z art. 40a ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne.

W ocenie organu odwoławczego cytowane przepisy nie stanowią podstawy prawnej do udostępnienia danych z rejestru publicznego. Nieodpłatny dostęp do danych zgromadzonych w prowadzonym rejestrze, jakim jest ewidencja gruntów i budynków, ma być realizowany w zakresie niezbędnym do realizacji powierzonych zadań publicznych. Takie ograniczenie oznacza, że nie będzie to dostęp do wszystkich danych zgromadzonych w rejestrze, a tylko do danych niezbędnych do realizacji ściśle określonych zadań. Pełen dostęp do danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków, o który wnioskował Dyrektor, wykracza poza zakres niezbędnych danych do realizacji zadań publicznych przez Agencję Nieruchomości Rolnych. Z uwagi na to Starosta słusznie uzależnił każdorazowy dostęp do danych zgromadzonych w rejestrze od wniosku, zwracając szczególną uwagę na zakres żądanych danych, ich obszar oraz czy dane te są niezbędne do realizacji konkretnego zadania publicznego. Zaś dane przedmiotowe ewidencji gruntów i budynków, tzn. dane dotyczące granic podziału administracyjnego, granic działek, numerów działek, użytków i budynków, do których dostęp jest powszechny, zostały udostępnione nieodpłatnie. Dostęp do danych podmiotowych zawartych m.in. w ewidencji gruntów i budynków ograniczony jest przez ustawę z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 922). Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 czerwca 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 1034/15 "do nieodpłatnego udostępnienia w trybie art. 15 ust. 1 u.i.d.p. danych z ewidencji gruntów i budynków zawierających dane podmiotowe niezbędne jest wykazanie dodatkowo interesu prawnego, o którym mowa w art. 24 ust. 5 pkt 3 p.g.k." Nie posiadanie przez wnioskodawcę interesu prawnego do udostępnienia żądanych danych uniemożliwia zrealizowanie jego wniosku przez organ administracji. W przedmiotowej sprawie Agencja Nieruchomości Rolnych nie wykazała, że dane podmiotowe zgromadzone w ewidencji gruntów i budynków dla całego obszaru powiatu są niezbędne do realizacji konkretnego zadania publicznego.

Ustosunkowując się do zarzutów odwołania organ odwoławczy zauważył, że art. 24b ust. 1 pkt 6 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne dotyczy zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach, w ramach którego organy realizujące zadania publiczne mają wgląd do danych ewidencji gruntów i budynków niezbędnych do realizacji przez te podmioty zadań publicznych. Przywołany przepis stanowi o tym kto tworzy i utrzymuje powyższy system oraz wyróżnia jego zastosowania. Nie ma natomiast zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż wnioskodawca zwrócił się do Starosty z wnioskiem o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze publicznym, co nie jest związane z danymi udostępnianymi w ramach zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach. Nie może więc on stanowić podstawy udostępnienia danych z ewidencji gruntów i budynków.

W ocenie organu drugiej instancji umożliwienie wglądu do wszystkich danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków Starostwa [...]ego nie jest niezbędne do prawidłowego realizowania zadań publicznych przez Agencję, gdyż zadania te nieodłącznie związane są z konkretnymi nieruchomościami, dla których wymagana jest pełna znajomość danych, w tym danych podmiotowych. Udostępnienie wnioskowanych danych Agencji doprowadziłoby do powierzenia jej dostępu do takich samych informacji jakie posiada sam organ prowadzący ewidencję gruntów i budynków. Uzyskanie dostępu do tego typu danych możliwe jest natomiast w formach przewidzianych w art. 24 ust. 3 ustawy, każdorazowo na wniosek strony.

Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w [...] zaskarżyła decyzję organu odwoławczego do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji, jak również poprzedzającej ją decyzji organu pierwszej instancji.

Zaskarżonej decyzji zarzuciła naruszenie prawa materialnego w postaci przepisów: art. 24b ust. 1 pkt 6, art. 40a ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne, art. 15 ust 1-3 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, art. 6 ust 1 ustawy o gospodarowaniu rolnymi Skarbu Państwa, art. 2a, art. 3, art. 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego, poprzez ich nie zastosowanie, a tym samym pozbawienie skarżącego możliwości wykonywania zadań publicznych (wydawanie decyzji administracyjnych w terminach wynikających z k.p.a.) w oparciu o wszelkie niezbędne do wykonywania zadań publicznych, możliwe do uzyskania dane o nieruchomościach.

W uzasadnieniu skarżąca wskazała, że powyższe przepisy stanowią podstawę prawną do domagania się udostępnienia i możliwości przeglądania przez pracowników Agencji danych ewidencyjnych posiadanych przez starostwa, w związku z wykonywaniem przez nią zadań publicznych. W jej ocenie oczywistym jest, że Agencja wydając na decyzję administracyjna o wyrażeniu bądź odmowie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości rolnej, musi posiadać pełną wiedzę o przedmiotowych gruntach będących własnością podmiotów prywatnych dokonujących obrotu nieruchomościami. Dane te zostałyby wykorzystane jedynie do realizacji zadań nałożonych na Agencję. Dostęp do pełnych danych pozwoliłby, przed wydaniem decyzji administracyjnej, na pełną analizę nieruchomości będących przedmiotem obrotu pomiędzy osobami prywatnymi. Rolą Agencji Nieruchomości Rolnych jest również, poza zadaniami wyrażonymi w art. 6 ust 1 ustawy o gospodarowaniu rolnymi Skarbu Państwa, realizowanie zadań określonych odrębnymi przepisami. W szczególności chodzi o przepisy ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (w tym miejscu przytoczył treść art. 2a, art. 3, art. 4 tej ustawy). Regulacje te stanowią samoistną podstawę prawną upoważniającą skarżącą do korzystania z baz danych starostwa w celu wykonywania zadań publicznych nałożonych na Agencję.

Nadto organ odwoławczy nie neguje, co do zasady, możliwości dostępu do żądanych danych przez skarżącą lecz wskazuje, że uzyskanie dostępu do danych możliwe jest natomiast w formach przewidzianych w art. 24 ust 3 ustawy - Prawo geodezyjne i kartograficzne każdorazowo na wniosek strony. Do ANR Oddział Terenowy w [...], wpływa miesięcznie po kilkadziesiąt wniosków o wydanie decyzji administracyjnej w trybie art. 2a ust 4 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Skarżąca zobowiązana jest wydać decyzję w terminach wynikających z k.p.a., a występowanie w każdej indywidualnej sprawie z zapytaniem o dostęp do informacji o konkretnej nieruchomości i oczekiwanie na odpowiedź ze starostwa pozbawia go możliwości rozpoznania sprawy w terminie. Skoro organ uznaje, że skarżąca posiada interes prawny w dostępie do żądanych danych o nieruchomości w konkretnej sprawie administracyjnej to uznać należy, że ten sam interes prawny posiada odnośnie dostępu do całej bazy danych o nieruchomościach posiadanych przez starostwa.

Skarżąca działa w interesie Skarbu Państwa, nie zaś w interesie osób prywatnych, a żądany dostęp do danych o nieruchomościach ma na celu usprawnienie wykonywania zadań publicznych.

W odpowiedzi na skargę Pomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego wniósł o jej oddalenie podtrzymując dotychczasowe stanowisko. Zaznaczył przy tym, że czym innym jest pełen dostęp do wszystkich danych rejestru, a czym innym dostęp do danych konkretnej nieruchomości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny [...] zważył, co następuje:

W myśl art. 1 § 1 i § 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r., poz. 1066 ze zm.) sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej.

Z kolei art. 134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity: Dz. U. z 2017 r., poz. 1369.; dalej w skrócie jako "p.p.s.a.") stanowi, że sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Z brzmienia art. 145 § 1 p.p.s.a. wynika natomiast, że w przypadku, gdy sąd stwierdzi naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy lub naruszenie prawa dające podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego, czy inne naruszenie przepisów postępowania, jeśli mogło ono mieć istotny wpływ na wynik sprawy, wówczas w zależności od rodzaju naruszenia uchyla zaskarżoną decyzję w całości lub w części, albo stwierdza jej nieważność bądź niezgodność z prawem. Zaskarżona decyzja może ulec uchyleniu wówczas, gdy organom administracji publicznej można postawić zarzut naruszenia prawa, czy to materialnego, czy to procesowego, jeżeli miało ono, bądź mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy.

Rozpoznając sprawę w oparciu o wskazane powyżej kryterium Sąd uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

Przedmiotem kontroli Sądu w niniejszej sprawie jest decyzja Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego orzekająca o utrzymaniu w mocy decyzji Starosty [...]ego, którą odmówiono Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w [...] przyznania uprawnień do korzystania z danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków (EGiB) udostępnianych w aplikacji WebEWID w zakresie danych podmiotowych, dostępu do archiwum jednostki rejestrowej oraz do pozostałych warstw prezentowanych w aplikacji takich jak: sytuacja i rzeźba terenu, uzbrojenie terenu w zakresie nieruchomości położonych w granicach powiatu [...].

Materialnoprawną podstawę opisanych decyzji stanowiły przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (j.t. Dz. U. z 2016 r. poz. 570 z późn. zm.), dalej zwana: "ustawą", ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 570), dalej zwana: " ustawą o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne" oraz ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o infrastrukturze informacji przestrzennej (Dz. U. Nr 76, poz. 489, z późn. zm.), dalej zwana: " ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej".

Ewidencja gruntów i budynków obejmuje informacje dotyczące gruntów, budynków i lokali ( art. 20 ust. 1 ustawy), zawiera ona również informacje o charakterze podmiotowym, o których mowa w art. 20 ust. 2 ustawy. W ewidencji wykazuje się więc m.in. właścicieli nieruchomości, inne podmioty, w których władaniu lub gospodarowaniu znajdują się te nieruchomości, miejsce pobytu stałego lub adres siedziby ww. podmiotów, informację o wpisaniu do rejestru zabytków, wartość katastralną nieruchomości.

W myśl art. 24 ust. 5 ustawy starosta udostępnia dane ewidencji gruntów i budynków zawierające dane podmiotów, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, oraz wydaje wypisy z operatu ewidencyjnego, zawierające takie dane, na żądanie:

1) właścicieli oraz osób i jednostek organizacyjnych władających gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

2) organów administracji publicznej albo podmiotów niebędących organami administracji publicznej, realizujących, na skutek powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, zadania publiczne związane z gruntami, budynkami lub lokalami, których dotyczy udostępniany zbiór danych lub wypis;

2a) operatorów sieci w rozumieniu ustawy z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 880, 1045, 1777 i 2281 oraz z 2016 r. poz. 903 i 1250);

3) innych podmiotów niż wymienione w pkt 1-2a, które mają interes prawny w tym zakresie.

Zgodnie z art. 40a ust. 1 ustawy organy prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny udostępniają materiały zasobu odpłatnie. Ustawodawca wprowadził jednak wyjątki od ww. zasady wymieniając w art. 40a ust. 2 ustawy przypadki, kiedy materiały zasobu są udostępnienie nieodpłatnie. Nie pobiera się opłaty m.in. za udostępnianie danych na podstawie: art. 12 ust. 1 i 2, art. 14 ust. 1, art. 15 ust. 2 i 3 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej i art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne ( art. 40a ust. 2 pkt 4 lit. b).

W skardze zarzucono naruszenie powołanego wyżej art. 40a ust. 2 pkt 4 lit. b, jak również naruszenie art. 24b ust. 1 pkt 6 ustawy, w myśl którego Główny Geodeta Kraju, we współpracy ze starostami, wojewodami i marszałkami województw oraz innymi wymienionymi tam organami administracji publicznej tworzy i utrzymuje zintegrowany system informacji o nieruchomościach, będący systemem teleinformatycznym, umożliwiającym udostępnianie organom administracji publicznej oraz innym podmiotom, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek ich powierzenia lub zlecenia przez organ administracji publicznej, danych ewidencji gruntów i budynków niezbędnych do realizacji przez te podmioty zadań publicznych. Zauważyć przy tym należy, że zgodnie z art. 24b ust. 3 ustawy przy udostępnianiu, wymianie i weryfikacji danych za pośrednictwem zintegrowanego systemu informacji o nieruchomościach przepis art. 14 ust. 1 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne stosuje się odpowiednio. Z analizy art. 24b ustawy wynika, że adresowany jest do Głównego Geodety Kraju, który we współpracy z wymienionymi w tym przepisie organami tworzy i utrzymuje zintegrowany system informacji o nieruchomościach, będący systemem teleinformatycznym. Z kolei mówiąc o udostępnianiu danych ewidencji gruntów i budynków niezbędnych do realizacji zadań publicznych ustawodawca odwołuje się do przepisów zawartych w ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne nakazując ich odpowiednie stosowanie. Wynika z tego, że art. 24b ust. 1 pkt 6 ustawy nie mógł stanowić podstawy do żądania udostępnienia danych wskazanych we wniosku.

Art. 14 ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, mający zastosowanie w niniejszej sprawie, stanowi, że:

1. Objęte infrastrukturą zbiory oraz usługi danych przestrzennych, prowadzone przez organ administracji, podlegają nieodpłatnemu udostępnianiu innym organom administracji w zakresie niezbędnym do realizacji przez nie zadań publicznych.

2. Przy udostępnianiu zbiorów organom administracji przepisy art. 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne stosuje się odpowiednio.

Podmiot prowadzący rejestr publiczny zapewnia podmiotowi publicznemu albo podmiotowi niebędącemu podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny ich realizacji, nieodpłatny dostęp do danych zgromadzonych w prowadzonym rejestrze, w zakresie niezbędnym do realizacji tych zadań (art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne). Dane te powinny być udostępniane za pomocą środków komunikacji elektronicznej i mogą być wykorzystane wyłącznie do realizacji zadań publicznych (art. 15 ust. 2 powołanej ustawy).

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 27 września 2005 r. w sprawie sposobu, zakresu i trybu udostępniania danych zgromadzonych w rejestrze publicznym (Dz. U. Nr 205, poz. 1692 z późn. zm.) określono komu, na jakiej podstawie, na jakich warunkach, w jaki sposób, w jakim zakresie i w jakim terminie udostępnia się dane zgromadzone w rejestrze. Wniosek o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze winien zawierać m.in. wskazanie zadania publicznego i podstawy prawnej jego realizacji przez podmiot ubiegający się o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze, którego wykonanie wymaga udostępnienia tych danych, oznaczenie zakresu żądanych danych, we wniosku należy wskazać okres udostępnienia danych (§ 2 pkt 4 -6 rozporządzenia).

Bezsporne jest w sprawie, że Agencja Nieruchomości Rolnych jest podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne. Jej status i zadania zostały określone w ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2016r., poz. 1491 z późn. zm.). W art. 6 ust. 1 powołanej ustawy enumeratywnie wymieniono realizowane przez Agencję zadania wynikające z polityki państwa. Nadto, w myśl art. 6 ust. 2 tej ustawy oprócz zadań, o których mowa w ust. 1, Agencja realizuje również zadania określone odrębnymi przepisami, a w szczególności przepisami o kształtowaniu ustroju rolnego oraz przepisami o realizacji prawa do rekompensaty z tytułu pozostawienia nieruchomości poza obecnymi granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Zdaniem strony skarżącej szczególne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy ma art. 2a ust. 4 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 2052 ze zm.), dalej zwana: "u.k.u.r.", określający w jakich przypadkach możliwe jest nabycie - za zgodą Prezesa Agencji wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej - nieruchomości rolnej przez inne podmioty niż wymienione w ust. 1 i ust. 3 pkt 1 oraz w innych przypadkach niż wymienione w ust. 3 pkt 2-4. Nadto wskazano na treść art. 3 ust. 1 pkt 4 u.k.u.r., który stanowi, w jakich przypadkach Agencji przysługuje z mocy ustawy prawo pierwokupu. Zwrócono uwagę również na treść art. 3 ust. 5 u.k.u.r., w którym określono negatywne przesłanki uniemożliwiające Agencji skorzystanie z prawa pierwokupu.

Strona skarżąca zarzuciła naruszenie powołanych wyżej przepisów, które w jej ocenie stanowią podstawę prawną do domagania się udostępnienia i możliwości przeglądania przez pracowników skarżącej danych ewidencyjnych znajdujących się w ewidencji gruntów i budynków, w związku z realizacją zadań, o których tam mowa. Dodać należy, że byłby to niczym nieograniczony dostęp do wszystkich informacji znajdujących się w ewidencję gruntów i budynków. Byłby to również dostęp nieograniczony w czasie, bowiem we wniosku skarżąca wskazała, że dane mają być udostępnione na czas nieoznaczony.

Takie stanowisko strony skarżącej nie zasługuje na akceptację. Z analizy powołanych przepisów wynika, że zamiarem ustawodawcy było uzależnienie dostępu do danych zgromadzonych w rejestrze publicznym od wykazania, że są one niezbędne do realizacji ściśle określonego zadania publicznego. Dodatkowo, skoro we wniosku należy wskazać okres udostępnienia danych, to nie jest możliwe udostępnienie ich na czas nieokreślony.

W ocenie Sądu, organ drugiej instancji prawidłowo stwierdził, że umożliwienie wglądu do wszystkich danych zgromadzonych w ewidencji gruntów i budynków Starostwa [...]ego nie jest niezbędne do prawidłowego realizowania zadań publicznych przez Agencję, gdyż zadania te nieodłącznie związane są z konkretnymi nieruchomościami, dla których wymagana jest pełna znajomość danych. Z mających zastosowanie w sprawie przepisów wynika, że Starosta może nieodpłatnie udostępnić dane zgromadzone w ewidencji gruntów i budynków na wniosek podmiotu publicznego realizującego zadania publiczne jeżeli we wniosku zostanie wskazane konkretne zadanie publiczne, którego wykonanie wymaga udostępnienia danych oraz podstawa prawna jego realizacji.

Podobny pogląd wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 lutego 2017 r., sygn. akt I OSK 2207/16 (LEX nr 2299231). W orzeczeniu tym wskazano, że przepis art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne pozwala udostępnić nieodpłatnie rejestr publiczny podmiotowi, który realizuje zadania publiczne, tylko w zakresie niezbędnym do realizacji tych zadań, zatem obowiązkiem takiego podmiotu jest wskazanie konkretnych zadań, dla realizacji których niezbędny jest dostęp do prowadzonego rejestru publicznego.

Dodatkowo, zasadnie organ odwoławczy zwrócił uwagę na konieczność przestrzegania art. 23 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U.2016, poz. 922 ), który określa przesłanki dopuszczalności przetwarzania danych osobowych.

W takim stanie sprawy, a więc w sytuacji gdy strona skarżącą w swoim wniosku o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze nie wykazała, że nieodpłatny dostęp do danych rejestrowych związany jest z realizacją konkretnego zadania publicznego, organy prawidłowo odmówiły skarżącej udostępnienia danych. Również w skardze strona skarżąca nie wykazała, że odmowa udostępnienia danych uniemożliwiła jej realizację konkretnego zadania publicznego.

Odnosząc się z kolei do argumentacji nawiązującej do ilości rozpoznawanych przez stronę skarżącą spraw i obowiązku orzekania z zachowaniem terminów wynikających z k.p.a., Sąd stwierdza, że pracochłonność czy inne trudności w dostępie do danych - zgodnie z ww. przepisami - nie uzasadniają nieodpłatnego dostępu do żądanych danych.

W końcu strona skarżąca podniosła, że skoro organ uznaje, że posiada ona interes prawny w dostępie do żądanych danych o nieruchomości w konkretnej sprawie administracyjnej to uznać należy, że ten sam interes prawny posiada odnośnie dostępu do całej bazy danych o nieruchomościach posiadanych przez starostwa. Takie stanowisko – przy uwzględnieniu treści powołanych wyżej przepisów prawa – jest zdaniem Sądu niemożliwe do zaakceptowania. Należy zauważyć, że gdyby wolą ustawodawcy było przyznanie Agencji nieograniczonego dostępu do danych z ewidencji gruntów i budynków, wprowadziłby przepis, na mocy którego Agencja uzyskałaby taki dostęp. Co ciekawe, w ustawie o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa znajduje się przepis, na mocy którego Agencja ma dostęp do danych zgromadzonych w ewidencjach prowadzonych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (art. 6a powołanej ustawy). Przyznane Agencji uprawnienie miało niewątpliwie na celu usprawnienie jej działania. Zdaniem ustawodawcy nie zachodziła natomiast konieczność zapewnienia Agencji niegraniczonego dostępu do danych ewidencji gruntów i budynków, zatem musi ona występować o udostępnienie danych na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze powyższe, Sąd nie dostrzegając naruszenia przepisów prawa materialnego i procesowego w stopniu mającym wpływ na wynik sprawy, na podstawie art. 151 p.p.s.a., orzekł o oddaleniu skargi.



Powered by SoftProdukt