drukuj    zapisz    Powrót do listy

630 Obrót towarami z zagranicą, należności celne i ochrona przed nadmiernym  przywozem towaru na polski obszar celny, Celne prawo Administracyjne postępowanie Cudzoziemcy,  ,  , V SA 574/95 - Wyrok NSA z 1996-03-19, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

V SA 574/95 - Wyrok NSA

Data orzeczenia
1996-03-19 orzeczenie prawomocne
Sąd
NSA w Warszawie (przed reformą)
Symbol z opisem
630 Obrót towarami z zagranicą, należności celne i ochrona przed nadmiernym  przywozem towaru na polski obszar celny
Hasła tematyczne
Celne prawo
Administracyjne postępowanie
Cudzoziemcy
Powołane przepisy
Dz.U. 1994 nr 71 poz. 312 art. 86
Obwieszczenie Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą z dnia 16 maja 1994 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo celne.
Dz.U. 1980 nr 9 poz. 26 art. 7 - art. 9
Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 marca 1980 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego.
Sentencja

uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego pracownicy administracji celnej mieli obowiązek poinformować skarżącego o okolicznościach faktycznych i prawnych mających wpływ na ustalenie jego praw i obowiązków.

Organy celne obowiązane były czuwać, aby skarżący nie poniósł szkody z powodu nieznajomości prawa, oraz miały obowiązek udzielić niezbędnych wyjaśnień i wskazówek /art. 9 Kpa/.

Organy celne nie bacząc, że stroną jest cudzoziemiec, nie tylko nie udzieliły stosownych wyjaśnień, ale działały na szkodę obywatela, naruszając tym samym zasadę pogłębiania zaufania obywateli do organów Państwa /art. 8 Kpa/.

Nie podjęto również żadnych kroków dla dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego sprawy czym naruszono słuszny interes obywatela /art. 7 Kpa/.

W ocenie Naczelnego Sądu Administracyjnego, wszystkie te czynności wymagają wyjaśnienia, a w szczególności wytłumaczenia wymaga dlaczego organ celny nie przyjął przedmiotowych towarów do magazynu celnego na czas pobytu skarżącego w Polsce /art. 86 Prawa celnego/, a jedynie zajął je w celu zabezpieczenia należności celnych.



Powered by SoftProdukt