drukuj    zapisz    Powrót do listy

, Umorzenie postępowania, Komendant Policji, Umorzono postępowanie z art. 161 ustawy -PoPPSA, II SAB/Wa 701/15 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2015-09-24, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Wa 701/15 - Postanowienie WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2015-09-24 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2015-05-08
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Andrzej Kołodziej /przewodniczący sprawozdawca/
Ewa Marcinkowska
Ewa Pisula-Dąbrowska
Hasła tematyczne
Umorzenie postępowania
Skarżony organ
Komendant Policji
Treść wyniku
Umorzono postępowanie z art. 161 ustawy -PoPPSA
Powołane przepisy
Dz.U. 2012 poz 270 art. 60, art. 161 par. 1 pkt 1 i par. 2, art. 232 par. 1 pkt 1
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jednolity.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Kołodziej (spr.), Sędziowie WSA Ewa Marcinkowska, Ewa Pisula-Dąbrowska, Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Duszyńska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 września 2015 r. sprawy ze skargi L. D. na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 18 kwietnia 2012 r. o udostępnienie informacji publicznej postanawia: 1. umorzyć postępowanie przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie; 2. zwrócić skarżącemu L. D. kwotę 100 (sto) złotych, tytułem uiszczonego wpisu sądowego.

Uzasadnienie

L. D. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Komendanta Głównego Policji w przedmiocie rozpoznania wniosku z dnia 18 kwietnia 2012 r. o udostępnienie informacji publicznej.

W odpowiedzi na skargę Komendant Główny Policji wyjaśnił, że w piśmie z dnia 30 kwietnia 2012 r. przekazał skarżącemu wszystkie informacje będące przedmiotem wniosku i pozostające w dyspozycji organu.

Na rozprawie w dniu 24 września 2015 r. skarżący oświadczył, że cofa skargę w niniejszej sprawie oraz wnosi o zwrot kosztów postępowania sądowego.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Stosownie do treści art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.), skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.

Zgodnie natomiast z art. 161 § 1 pkt 1 powołanej ustawy, sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli skarżący skutecznie cofnął skargę.

Przechodząc na grunt rozpoznawanej sprawy, zauważyć należy, że skarżący na rozprawie oświadczył, że cofa skargę w niniejszej sprawie.

Wskazane cofnięcie skargi jest, w ocenie Sądu, dopuszczalne, nie zmierza bowiem do obejścia prawa, ani nie powoduje utrzymania w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności. Oświadczenie skarżącego nie budzi przy tym wątpliwości Sądu co do swej treści. Z tego względu, mając na uwadze obowiązującą w postępowaniu przed sądami administracyjnymi zasadę dyspozycyjności, cofnięcie skargi jest dla Sądu wiążące.

Wobec powyższego, na podstawie art. 161 § 1 pkt 1 w związku z § 2 ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie postanowił, jak w sentencji postanowienia. O zwrocie wpisu od skargi Sąd orzekł na podstawie art. 232 § 1 pkt 1 wspomnianej ustawy.



Powered by SoftProdukt