drukuj    zapisz    Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego 658, Dostęp do informacji publicznej, Inne, Oddalono skargę, II SAB/Lu 168/13 - Wyrok WSA w Lublinie z 2013-06-04, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Lu 168/13 - Wyrok WSA w Lublinie

Data orzeczenia
2013-06-04 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2013-04-11
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
Sędziowie
Krystyna Sidor /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
658
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Sygn. powiązane
I OSK 2182/13 - Wyrok NSA z 2014-01-24
Skarżony organ
Inne
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2001 nr 112 poz 1198 art. 10 ust. 1
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędzia NSA Krystyna Sidor (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Wieczorek-Zalewska, Protokolant Starszy referent Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 maja 2013 r. sprawy ze skargi Firmy "A" na bezczynność Zarządu Firmy "B" w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej oddala skargę.

Uzasadnienie

L. w N. wniosła w dniu 11 kwietnia 2013r. skargę na bezczynność Związku Komunalnego Gmin polegającą na nieudzielaniu informacji publicznej żądanej we wniosku z dnia 19 listopada 2012r.

W uzasadnieniu skargi podano, że skarżąca Spółka w dniu 19 listopada 2012r. zwróciła się do Związku Komunalnego Gmin o przesłanie nieopublikowanych w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP): 1) kopii protokołów z posiedzeń Zarządu Związku Komunalnego Gmin za okres od 1 stycznia 2008r. do chwili obecnej, 2) kopii protokołów z posiedzeń Walnych Zgromadzeń Związku Komunalnego Gmin za ten sam okres, 3) kopii podjętych uchwał – rejestru uchwał podjętych za ten sam okres.

W odpowiedzi na wniosek z dnia 19 listopada skarżąca Spółka otrzymała w dniu 12 grudnia 2012r. pismo o umieszczeniu do końca roku żądanych informacji na stronie BIP organu.

Na ponowne pismo skarżącej z dnia 13 grudnia 2012r. organ odpowiedział pismem z dnia 27 grudnia 2012r., iż żądana informacja znajduje się na stronie internetowej BIP.

Zdaniem skarżącej, strona BIP organu jest prowadzona w sposób nie budzący do niej zaufania. Informacje o zamieszczeniu konkretnego dokumentu nie są dostępne dla użytkowników strony, bądź zawierają projekt dokumentu bądź skopiowaną treść ocenzurowaną przez pozbawienie istniejącej części. Dotyczy to wskazanych uchwał zgromadzeń Związku, kopii protokołów z Walnych posiedzeń Związku, protokołów z posiedzeń Zarządu Związku oraz niektórych uchwał Zarządu Związku.

Skarżąca uważa, że organ nie udzielił jej informacji publicznej, gdyż nie przesłał kopii wskazanych we wniosku dokumentów, a informacje znajdujące się w BIP nie odpowiadają treści złożonego wniosku, ponadto na stronie BIP nie ma rejestru podjętych uchwał, o co wnosił skarżący.

W odpowiedzi na skargę Związek Komunalny Gmin wnosił o odmowę wszczęcia postępowania, bowiem żądane przez skarżącą Spółkę dokumenty zostały umieszczone na stronie internetowej BIP Związku z końcem 2012r. Na szczegółowe pytania skarżąca otrzymała odpowiedzi w piśmie z dnia 27 grudnia 2012r. Strona BIP jest prowadzona zgodnie z przepisami ustawy o dostępie do informacji, zawiera rejestry uchwał Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin wraz z treścią uchwał, rejestry uchwał Zarządu Związku Komunalnego Gmin wraz z treścią uchwał, rejestry protokołów Zgromadzenia Związku Komunalnego Gmin wraz z treścią protokołów, a także rejestry protokołów Zarządu Związku Komunalnego Gmin wraz z treścią protokołów.

Ubocznie podano, że dyrektor Zakładu Budowy i Eksploatacji Wiejskich Urządzeń Komunalnych nie jest zobowiązany do składania oświadczeń majątkowych, a tym samym jego wynagrodzenia objęte są tajemnicą i nie podlegają podaniu do wiadomości publicznej. Powołano się w tej kwestii na interpretację sporządzoną przez Wydział Nadzoru i Kontroli Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego z dnia 6 marca 2008r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "P.p.s.a.", sąd sprawuje kontrolę działalności administracji publicznej poprzez rozpoznawanie skarg na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania w przypadkach określonych w pkt 1-4a.

Stosownie do art. 149 P.p.s.a. sąd uwzględniając skargę na bezczynność organów w sprawach określonych w art. 3 § 2 pkt 1-4a P.p.s.a., zobowiązuje organ do wydania w określonym terminie aktu lub dokonania czynności lub stwierdzenia albo uznania uprawnienia lub obowiązku wynikających z przepisów prawa.

W rozpoznawanej sprawie skarga L. w N. dotyczyła bezczynności w zakresie rozpatrzenia przez Związek Komunalny Gmin wniosku z dnia 19 listopada 2012 r. o udostępnienie informacji publicznej na podstawie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. nr 112, poz. 1198 ze zm.), zwanej dalej "ustawą".

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub centralnym repozytorium, jest udostępniana na wniosek.

Z przepisu tego wynika, że tryb wnioskowy przewidziany jest jedynie dla informacji, których nie zamieszczono w Biuletynie Informacji Publicznej lub centralnym repozytorium. Organ administracji publicznej, do którego skierowany był wniosek, zwolniony jest zatem z obowiązku udostępnienia informacji, która została ona ujawniona w BIP lub centralnym repozytorium.

Taka sytuacja występuje w rozpoznawanej sprawie. Skarżąca Spółka we wniosku z dnia 19 listopada 2012 r. zwróciła się o udzielenie jej informacji publicznej tj. kopii protokołów z posiedzeń Zarządu Związku Komunalnego Gmin za okres od 1 stycznia 2008r. do chwili obecnej, kopii protokołów z posiedzeń Walnych Zgromadzeń Związku Komunalnego Gmin za ten sam okres oraz kopii podjętych uchwał – rejestru uchwał podjętych za ten sam okres.

Jak wynika ze strony internetowej Biuletynu Informacji Publicznej http://zwiazekgmin.ebip.lublin.pl/index.php?menu=prawo&stage=rejestr – na stronie tej znajdują się wszystkie żądane przez skarżącą Spółkę dokumenty zawierające informację publiczną, tj. zarówno uchwały organów Związku Komunalnego Gmin - Zarządu i Zgromadzenia, jak i protokoły posiedzeń tych organów ze wskazaniem liczby posiedzeń i podjętych na nich uchwał w poszczególnych latach począwszy od 2007r. Zarówno więc treść, jak i ich statystyczne zestawienia, będące w istocie ich rejestrami, znajdują się Biuletynie, dlatego żądanie ich udostępnienia w inny sposób było nieusprawiedliwione. Powołany przepis art. 10 ust. 1 ustawy nie daje bowiem podstaw do żądania od organu dokonywania wydruku BIP i przesyłania go osobie wnioskującej o udzielenie informacji publicznej. W świetle tego przepisu tylko informacja publiczna nieudostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej udzielana jest na wniosek. W przypadku informacji udostępnionej w BIP organ administracji nie ma więc obowiązku dokonywania wydruków z BIP i przesyłania ich żądającemu. Niezasadnym byłoby bowiem ponowne udostępnianie informacji publicznej udostępnionej już w BIP, skoro możliwe jest kopiowanie tej informacji, jej wydruk, przesłanie oraz przeniesienie na odpowiedni powszechnie stosowany nośnik informacji (art. 12 ust. 2 ustawy). Opublikowanie informacji publicznej w Biuletynie pozwala więc wszystkim podmiotom posiadającym dostęp do sieci internetowej realną możliwość przetwarzania tejże informacji, w sposób określony w przepisach ustawy (por. wyrok NSA z dnia 25 września 2008 r., I OSK 416/08, niepubl., dostępny w CBOSA).

Skoro zatem w niniejszej sprawie żądane przez skarżącą Spółkę informacje publiczne zostały udostępnione w Biuletynie Informacji Publicznej, to nie mógł mieć zastosowania przepis art. 14 ustawy, stanowiący, iż udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem. Przepis ten reguluje bowiem sposób udostępnienia informacji publicznej, a więc nie dotyczy sytuacji, gdy informacja publiczna została już udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej (por. wyrok NSA z dnia 7 marca 2012 r., I OSK 2479/11, niepubl., dostępny w CBOSA).

Nie zasługuje przy tym na uwzględnienie zarzut skarżącej Spółki dotyczący wadliwego opublikowania żądanych informacji w BIP. Sąd podziela stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 października 2009r., I OSK 169/09, że "obowiązek umieszczenia informacji w Biuletynie nie rodzi po stronie jego potencjalnych odbiorców uprawnienia do żądania dokonania publikacji (...) Sama czynność utworzenia Biuletynu czy też czynność zamieszczenia w nim określonej informacji publicznej, nie dotyczy ani uprawnień strony, ani też jej obowiązków. W konsekwencji wszelkie akty i czynności podejmowane przez organy administracji w związku z prowadzeniem Biuletynu Informacji Publicznej, jak i bezczynność w tym zakresie, nie mogą podlegać kontroli sądu administracyjnego. Tym bardziej, że w ustawie o dostępie do informacji publicznej nie istnieje żaden przepis prawa, który wskazywałby na uprawnienia strony do żądania zamieszczenia bądź też usunięcia określonych informacji publicznych z Biuletynu Informacji Publicznej".

Jak wynika z akt sprawy, skarżąca Spółka we wniosku z dnia 19 listopada 2012r. nie wskazywała, jakich konkretnie protokołów i uchwał organów Związku Komunalnego Gmin się domaga – wniosek zawierał ogólne żądanie udostępnienia jej kopii takich dokumentów za wskazany okres bez określenia, jakich dokładnie informacji zawartych w tych dokumentach oczekuje.

Skoro zatem dokumenty te zostały przez organ zamieszczone w BIP, o czym skarżąca Spółka została poinformowana przed wniesieniem do Sądu skargi na bezczynność pismem z dnia 27 grudnia 2012r., to nie można przyjąć, że w sprawie nie miał zastosowania art. 10 ust. 1 ustawy wyłączający uprawnienie skarżącej do żądania udostępnienia tych dokumentów w inny sposób - w tej sytuacji zarzut niewłaściwej treści zamieszczonych w BIP dokumentów nie zasługuje na uwzględnienie. Należy ponadto mieć na uwadze, że udostępnianie informacji publicznej powinno się odbywać zgodnie z zasadą poszanowania ustawowych ograniczeń dostępu do informacji publicznej ze względu na prywatność i tajemnice ustawowo chronione - ograniczenia te są także aktualne w przypadku udostępniania informacji publicznej w BIP. Okoliczność, że niektóre informacje znajdujące się w BIP Związku Komunalnego Gmin zostały zanonimizowane, w szczególności informacje o wysokości wynagrodzenia dyrektora Zakładu Wiejskich Urządzeń Komunalnych, nie uzasadnia więc żądania skarżącej Spółki udostępnienia tych informacji na wniosek Spółki.

Z tych względów, wobec braku podstaw do uwzględnienia skargi, Sąd na podstawie art. 151 P.p.s.a. skargę oddalił.



Powered by SoftProdukt