drukuj    zapisz    Powrót do listy

6322 Usługi opiekuńcze, w tym skierowanie do domu pomocy społecznej, Odrzucenie skargi, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Odrzucono sprzeciw od decyzji, III SA/Gd 113/18 - Postanowienie WSA w Gdańsku z 2018-03-08, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Gd 113/18 - Postanowienie WSA w Gdańsku

Data orzeczenia
2018-03-08 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2018-02-13
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Sędziowie
Jolanta Sudoł /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6322 Usługi opiekuńcze, w tym skierowanie do domu pomocy społecznej
Hasła tematyczne
Odrzucenie skargi
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Odrzucono sprzeciw od decyzji
Powołane przepisy
Dz.U. 2017 poz 1369 art. 64b par, art. 50 par. 1 i 2, art. 58 par. 1 pkt 6
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze sprzeciwu Domu Pomocy Społecznej w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 10 stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji dotyczącej umieszczenia w Domu Pomocy Społecznej postanawia: odrzucić sprzeciw.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 10 stycznia 2018 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze, po rozparzeniu odwołania S. S. od decyzji Starosty z dnia 24 listopada 2017 r. uchylającej decyzję z dnia 30 stycznia 2015 r. o umieszczeniu w Domu Pomocy Społecznej w S., orzekło o uchyleniu zaskarżonej decyzji w całości i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.

W podstawie prawnej rozstrzygnięcia wskazano art. 138 § 2 w zw. z art. 7, art. 77 § 1 k.p.a., art. 59 ust. 2, art.106 ust. 5, art. 112 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1769).

Dom Pomocy Społecznej w S. skierował do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę (uznaną za sprzeciw) na powyższą decyzję wnosząc o jej uchylenie.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o odrzucenie sprzeciwu z uwagi na to, że skarżący nie jest stroną postępowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Sprzeciw podlega odrzuceniu.

Stosownie do art. 64b § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2017 r. , poz. 1369 ze zm., dalej jako - "p.p.s.a") do sprzeciwu od decyzji stosuje się odpowiednio przepisy

o skardze, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej.

Zgodnie z art. 50 § 1 i § 2 p.p.s.a., uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka oraz organizacja społeczna w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym oraz inny podmiot, któremu ustawy przyznają prawo do wniesienia skargi.

Treść art. 50 § 1 p.p.s.a. wskazuje, że o uprawnieniu we wniesieniu skargi decyduje posiadanie interesu prawnego. O tym, czy dana osoba ma w konkretnej sprawie interes prawny, decyduje przepis prawa. Innymi słowy - o możliwości skutecznego wniesienia skargi decyduje istnienie przepisu prawa materialnego, wskazującego na własne prawo (interes prawny) lub obowiązek podmiotu, które podlegają skonkretyzowaniu w postępowaniu administracyjnym. Interes prawny podmiotu wnoszącego skargę do sądu przejawia się zatem w tym, iż podmiot ten działa bezpośrednio, we własnym imieniu i ma roszczenie o przyznanie uprawnienia lub zwolnienie z nałożonego obowiązku.

Rozpoznawana przez organy administracji sprawa dotyczyła umieszczenia w domu pomocy społecznej, na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j.: Dz.U. z 2017 r., poz.1769 ze zm.).

Zgodnie z w/w ustawą decyzja o skierowaniu do domu pomocy społecznej jest wydawana w oparciu o art. 59 ustawy o pomocy społecznej. Stosownie do tego przepisu decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej skierowania do domu pomocy społecznej. Decyzję o umieszczeniu w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy prowadzącej dom pomocy społecznej lub starosta powiatu prowadzącego dom pomocy społecznej. W przypadku regionalnych domów pomocy społecznej decyzję wydaje marszałek województwa, z zastrzeżeniem ust. 5. W razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej. Przepisy ust. 1-3 stosuje się do domów pomocy społecznej prowadzonych na zlecenie organów jednostek samorządu terytorialnego. W przypadku regionalnego domu pomocy społecznej finansowanego z dochodów własnych samorządu województwa decyzję o skierowaniu wydaje organ gminy, a decyzję o umieszczeniu i opłacie za pobyt wydaje marszałek województwa na podstawie art. 61 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1, przy czym art. 64 stosuje się odpowiednio. W przypadku regionalnego domu pomocy społecznej, o którym mowa w art. 56 pkt 7, decyzję o skierowaniu do domu pomocy społecznej i decyzję ustalającą opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wydaje organ gminy właściwej dla tej osoby w dniu jej kierowania do domu pomocy społecznej. Decyzję o umieszczeniu w regionalnym domu pomocy społecznej wydaje marszałek województwa. Decyzję o skierowaniu oraz o umieszczeniu w domu pomocy społecznej, o którym mowa w art. 56 pkt 7, wydaje się na czas określony nie dłuższy niż 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 18 miesięcy w uzasadnionych przypadkach (art. 59 ust. 1-7 ustawy).

W ocenie Sądu słuszne jest stanowisko Kolegium, że z treści wskazanego przepisu nie da się wywieść interesu prawnego domu pomocy społecznej w przedmiotowej sprawie. Taka placówka pomocy jest jedynie podmiotem realizującym treść decyzji, a nie jej stroną. Placówka tego rodzaju nie ma zatem legitymacji czynnej by wystąpić w postępowaniu dotyczącym umieszczenia w domu pomocy społecznej.

Tym samym skarżący - dom pomocy społecznej - nie ma w świetle przepisów ustawy żadnego własnego prawa czy obowiązku, który uprawniałby go do wniesienia skargi do sądu. Nie ma też interesu prawnego, o jakim mowa w art. 50 § 1 p.p.s.a. Takie stanowisko reprezentowane jest również w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 17 grudnia 2009 r., II SA/Rz 815/09 czy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 9 lutego 2017 r., II SA/Sz 1319/16).

Dlatego sprzeciw wniesiony przez Dom Pomocy Społecznej w S. jest niedopuszczalny, albowiem został wniesiony przez podmiot nie mający interesu prawnego w jego wniesieniu.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, jeżeli z innych przyczyn wniesienie skargi jest niedopuszczalne.

Mając powyższe na uwadze Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku na podstawie w/w przepisu odrzucił sprzeciw.



Powered by SoftProdukt