drukuj    zapisz    Powrót do listy

6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz, Administracyjne postępowanie Budowlane prawo, Wojewoda, Uchylono decyzję I i II instancji, II SA/Łd 467/18 - Wyrok WSA w Łodzi z 2018-08-02, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Łd 467/18 - Wyrok WSA w Łodzi

Data orzeczenia
2018-08-02 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2018-05-10
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Sędziowie
Barbara Rymaszewska
Joanna Sekunda-Lenczewska /przewodniczący/
Magdalena Sieniuć /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne
Administracyjne postępowanie
Budowlane prawo
Skarżony organ
Wojewoda
Treść wyniku
Uchylono decyzję I i II instancji
Powołane przepisy
Dz.U. 2017 poz 1332 art. 3 pkt 20, art. 5 ust.1 pkt 9, art. 28 ust.2
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane - tekst jedn.
Dz.U. 2017 poz 1257 art. 7, art. 77 par. 1, art. 80, art. 107 par. 1 i 3, art. 138 par. 1 pkt , art. 145 par. 1 pkt 4, art. 151 par. 1 pkt 1
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity
Dz.U. 2017 poz 1369 art. 135, art. 145 par. 1 pkt 1 lit. a i c, art. 200, art. 205 par. 2
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Dnia 2 sierpnia 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział II w składzie następującym: Przewodnicząca Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rymaszewska, Sędzia WSA Magdalena Sieniuć (spr.), , Protokolant Starszy sekretarz sądowy Aneta Panek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2018 roku sprawy ze skargi M. D. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] Nr [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...], Nr [...], znak: [...]; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz skarżącego M. D. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego. a.bł.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Nr [...] Wojewoda [...] utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z dnia [...] Nr [...[...] odmawiającą uchylenia ostatecznej decyzji zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku garażowo–gospodarczego.

Jak wynika z akt sprawy, ww. decyzją z dnia [...] Nr [...] organ pierwszej instancji odmówił uchylenia ostatecznej decyzji Starosty [...] z dnia [...] Nr [...] zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej pozwolenia na budowę budynku garażowo-gospodarczego (5 stanowisk), do realizacji na działce nr ewid. 612/6, położonej przy ul. A 14 w Z., obręb [...], bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną nr ewid. 612/9.

Od powyższej decyzji odwołanie wniósł M. D., podnosząc, że organ I instancji nie przeprowadził postępowania dowodowego w niezbędnym zakresie, w sposób arbitralny uznając, że nie przysługuje mu przymiot strony w sprawie ww. pozwolenia na budowę. W związku z powyższym odwołujący wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i wydanie decyzji o uchyleniu decyzji ostatecznej Starosty [...] z dnia [...] Nr [...], ewentualnie o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i przekazanie sprawy organowi I instancji do ponownego jej rozpatrzenia.

Powołaną na wstępie decyzją z dnia [...] Wojewoda [...], po rozpatrzeniu powyższego odwołania, utrzymał w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że kwestia zachowania terminu do wniesienia podania o wznowienie postępowania była badana przez organ I instancji przed wydaniem postanowienia z dnia [...] Nr [...]. Organ ten w uzasadnieniu postanowienia wskazał, że wnioskodawca dochował terminu do złożenia podania o wznowienie postępowania, wynoszącego jeden miesiąc od dnia, w którym dowiedział się o decyzji. W ocenie organu odwoławczego nie ma więc podstaw do podważania deklaracji zawartej we wniosku M. D. co do terminu powzięcia wiadomości o wydaniu decyzji, w którym oznajmił, iż o decyzji dowiedział się dopiero w dniu 25 sierpnia 2018 r., kiedy odebrał ją od organu I instancji w ramach ustawy o udostępnieniu informacji publicznej. Wobec tego organ odwoławczy stwierdził, że wniosek o wznowienie postępowania złożony w dniu 25 września 2017 r. w organie I instancji został wniesiony z zachowaniem ustawowo przewidzianego terminu i Starosta [...] postanowieniem z dnia [...] Nr [...] na podstawie art. 149 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeksu postępowania administracyjnego (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm.), dalej powoływanej jako: "k.p.a.", w związku z art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a., prawidłowo wznowił postępowanie w przedmiotowej sprawie. Zdaniem organu odwoławczego prawidłowo również zastosowany został art. 151 § 1 pkt 1 k.p.a. w związku z art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. jako podstawą prawną zaskarżonej decyzji z dnia [...] Skoro bowiem wnoszącemu podanie o wznowienie postępowania nie przysługuje przymiot strony w postępowaniu zakończonym wydaniem kwestionowanego pozwolenia na budowę, to należało odmówić uchylenia dotychczasowej decyzji ostatecznej Starosty [...] z dnia [...] Nr [...] z uwagi na brak podstaw do uchylenia na podstawie art. 145 § 1 k.p.a.

Wojewoda [...] wskazał przy tym, że w niniejszej sprawie przedmiotowa inwestycja zlokalizowana na działce nr ewid. 612/6 w Z. przy ul. A 14 polega na budowie budynku garażowo-gospodarczego (5 stanowisk) i usytuowana jest bezpośrednio przy granicy sąsiedniej działki nr ewid. 612/9 oraz w odległości 3,00 m od drogi wewnętrznej nr ewid. 612/10, której współwłaścicielem jest M. D. Obszar oddziaływania inwestycji obejmuje działkę inwestora nr ewid. 612/6 oraz sąsiednią nr ewid. 612/9. Natomiast skarżący w swoim wniosku podnosi kwestię oddziaływania inwestycji na działki nr ewid. 612/8, 48/94, 48/98, 48/85 i 48/100, których jest właścicielem, jak i na działki nr ewid. 612/10, 48/99 i 48/101, stanowiące drogę wewnętrzną zapewniającą dostęp do drogi publicznej, których jest współwłaścicielem. Z powodu dojazdu do garaży, który odbywać się będzie przez drogę wewnętrzną, skarżący uważa, że narusza to jego interes prawny i powinien zostać uznany za stronę w postępowaniu wznowieniowym prowadzonym przez organ I instancji w przedmiotowej sprawie. Wojewoda [...] wyjaśnił, że w przedmiotowej sprawie zastosowanie ma art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1332, ze zm.), powoływanej dalej jako: "Pr. bud.", który jest przepisem szczególnym wobec art. 28 k.p.a., zgodnie z którym stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Wojewoda wskazał przy tym, że działki budowlane nr ewid. 612/8, 48/94, 48/98, 48/85 i 48/100 usytuowane są w odległości powyżej 50,00 m od przedmiotowej inwestycji. Ponadto działki nr ewid. 612/10, 48/99 i 48/101 stanowiące drogę wewnętrzną, których wnioskodawca jest współwłaścicielem, także nie znajdują się w sferze oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 28 ust. 2 Pr.bud.

Następnie organ odwoławczy przytoczył treść art. 4 Pr. bud. i wskazał, że każde zagospodarowanie działki może powodować dyskomfort dla właścicieli sąsiednich nieruchomości, jednak nie ponad przeciętną miarę w odniesieniu do norm określonych przepisami prawa. Zdaniem Wojewody [...] w niniejszej sprawie nie można zgodzić się z twierdzeniem skarżącego, że nieokreślony konkretnie wzrost ruchu pojazdów przez drogę wewnętrzną i związane z nim uciążliwości uniemożliwią lub ograniczą możliwość zagospodarowania działek skarżącego, w tym działki nr ewid. 612/8, oddalonej około 50 m od przedmiotowej inwestycji. Organ odwoławczy podkreślił, że prawo korzystania z drogi wewnętrznej (działki nr ewid. 612/10 i 48/99) przysługuje wszystkim współwłaścicielom bez względu na wielkość udziału. Z powyższych względów organ uznał, iż nietrafny jest zarzut skarżącego dotyczący naruszenia konstytucyjnego prawa własności.

W dalszej kolejności Wojewoda [...] podkreślił, że aby uzyskać status strony w postępowaniu w sprawie wydania pozwolenia na budowę, także w trybie wznowieniowym, należy wskazać konkretny przepis, przewidujący w konkretnej sytuacji ograniczenie w swobodnym korzystaniu z nieruchomości wprowadzone ze względu na powstanie w jej sąsiedztwie określonego obiektu budowlanego.

Podsumowując organ odwoławczy uznał, że podnoszone przez skarżącego kwestie nie mogą być uznane za ograniczenie możliwości zabudowy jego działek, w sytuacji gdy posadowienie spornego obiektu jest zgodne z obowiązującymi przepisami. W niniejszej sprawie projektowana inwestycja, poza działką nr ewid. 612/9, w żaden sposób nie wprowadza ograniczeń w zagospodarowaniu sąsiednich nieruchomości, co oznacza, iż działki nr ewid. 612/8, 48/94, 48/98, 48/85 i 48/100 nie znajdują się w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji. Zdaniem Wojewody [...] podnoszone przez skarżącego kwestie nie dają podstaw, aby można było uznać go za stronę przedmiotowego postępowania o pozwoleniu na budowę, a w konsekwencji odwołanie M. D. nie zasługuje na uwzględnienie i zaskarżona decyzja powinna być pozostawiona w obrocie prawnym.

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi na powyższą decyzję Wojewody [...] z dnia [...] wniósł M. D., zarzucając zaskarżonej decyzji:

a) naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na wynik sprawy, tj. art.7 w zw. z art. 77 w zw. z art. 80 k.p.a. przez zaniechanie wyczerpującego zebrania i rozpatrzenia materiału dowodowego oraz uchylenie się od podejmowania kroków niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego, tj. pominięcie, że skarżący został w sposób arbitralny pozbawiony możliwości występowania jako strona w postępowaniu w sprawie zakończonej ostateczną decyzją Starosty [...] z dnia [...] Nr [...], w sytuacji gdy nieruchomości należące do skarżącego znajdują się w niewielkiej odległości od terenu, na którym realizowana jest inwestycja i jednoznacznie znajdują się w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego;

b) naruszenie przepisów prawa materialnego, tj. art. 28 ust. 2 w zw. z art. 3 pkt 20 Pr. bud. przez bezpodstawną odmowę wnioskodawcy przymiotu strony, co skutkowało wydaniem zaskarżonej decyzji, mimo iż działka wnioskodawcy jest działką znajdującą się w obszarze oddziaływania obiektu budowlanego oraz poprzez przyjęcie nieuprawnionego i zawężonego znaczenia pojęcia "ograniczenia w zagospodarowaniu w nieruchomości", podczas gdy aktualne orzecznictwo sądowe nakazuje rozumieć to pojęcie w sposób funkcjonalny.

W związku z powyższym skarżący wniósł o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia, ewentualnie - o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji Starosty [...] z dnia [...] Nr [...] i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia. Ponadto skarżący wniósł o zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych.

Uzasadniając skargę skarżący podniósł, że pojęcia "ograniczeń w zagospodarowaniu terenu" w rozumieniu art. 3 pkt 20 Pr. bud. nie można zawężać do samych tylko "ograniczeń zabudowy" tego terenu, i w konsekwencji w zbyt wąsko określonym zakresie prowadzić analizę na tle art. 28 ust. 2 Pr. bud. Potwierdza to treść definicji legalnej "obszaru oddziaływania obiektu", w której "ograniczenia zabudowy" zostały wymienione tylko jako przykładowy rodzaj "ograniczeń w zagospodarowaniu terenu". W ocenie skarżącego trafnie wskazuje się w orzecznictwie, że do przepisów odrębnych w rozumieniu art. 3 pkt 20 Pr. bud. nie należą jedynie przepisy techniczno-budowlane, ale wszelkie regulacje prawa powszechnie obowiązującego, które wyznaczają jakiekolwiek ograniczenia w zagospodarowaniu terenu z powodu istnienia w sąsiedztwie innego obiektu budowlanego. Skarżący zauważył przy tym, że wyznaczenie obszaru oddziaływania obiektu wymaga każdorazowo uwzględnienia konkretnych (indywidualnych) cech i parametrów danej inwestycji.

Skarżący podkreślił dalej, że w okolicznościach sprawy nie dokonano żadnych ustaleń w zakresie możliwości ujemnego oddziaływania obiektu budowlanego na należące do niego nieruchomości, co należy uznać za uchybienie przepisom prawa. Wyjaśnił, że działka nr 612/6 graniczy bezpośrednio z należącymi do niego działkami nr 612/10, 48/99 i 48/101. Fakt, że działki te są tzw. drogą wewnętrzną nie może oznaczać automatycznie, iż w takim wypadku nie ma możliwości, aby znalazły się w strefie oddziaływań działki, na której jest planowana budowa. Przeciwne stanowisko jest pozbawione podstaw prawnych. Poza tym inne działki należące do skarżącego, tj. działki nr 48/94, 48/98, 48/85, 48/100 oraz 612/8 znajdują się w niewielkiej odległości od działki nr 612/6. Zdaniem skarżącego działki te także znajdują się w strefie oddziaływania obiektu budowlanego, bowiem obiekt ten ma istotny wpływ na sposób korzystania i zagospodarowania nieruchomości należących do wnioskodawcy. Skarżący podkreślił przy tym, że poruszanie się działkami drogowymi nr 612/10, 48/99 i 48/101 jest utrudnione, bowiem są one zastawione samochodami. Ponadto w części działki nr 612/10 została postawiona brama bez zgody wszystkich właścicieli działki, uniemożliwiając tym samym korzystanie z drogi przez współwłaścicieli. Jednocześnie wraz z wybudowaniem planowanego obiektu korzystanie z przedmiotowych działek utraci dla skarżącego dotychczasowe znaczenie, bowiem nie będzie już istniał cel, dla których je nabył. Skarżący podkreślił, że upatruje zagrożenia swoich uzasadnionych interesów w bezpodstawnym i nadmiernym w stosunku do celu ograniczeniu jego prawa własności (art. 140 i art. 144 k.c.). Wskazał, że będzie zmuszony znosić hałas, nieprzyjemne zapachy, widok odpadów budowlanych, pył oraz inne niedogodności związane z natężonym ruchem pojazdów - tak i poruszających się po terenie budowy, jak i w celach dojazdu do budowy - a w przyszłości ruchu pojazdów także dużej ilości lokatorów tego budynku. Korzystanie z drogi wewnętrznej dla potrzeb ruchu drogowego generowanego przez projektowany budynek może wpływać na sferę uprawnień skarżącego związanych z korzystaniem z nieruchomości, zwłaszcza, że droga ta była dotychczas wykorzystywana jako dojazdowa jedynie do nieruchomości jej współwłaścicieli i nie miała charakteru ogólnodostępnego. Wobec powyższego pozbawienie skarżącego przymiotu strony jest wysoce krzywdzące i nie znajduje podstawy ani w przepisach prawa, ani okolicznościach faktycznych sprawy. Nadto - w ocenie skarżącego - brak uzasadnienia takiego, a nie innego stanowiska w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji. Skarżący dodał, iż w przypadku obiektu budowlanego sytuowanego na działce nr 612/6 nie zachowano wymagań, o których mowa w § 12 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 1422).

Dalej skarżący zauważył, że uzasadnione interesy osób trzecich, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 9 Pr. bud., a które powinny być uwzględnione w procesie budowlanym, muszą występować na obszarze oddziaływania obiektu zdefiniowanym w art. 3 pkt 20 tej ustawy. Przepisami odrębnymi, które wprowadzają ograniczenia w zagospodarowaniu działki inwestora związanymi z budowanym obiektem mogą być również przepisy prawa cywilnego, które w powiązaniu z przepisami ustaw szczególnych gwarantują właścicielowi nieruchomości sąsiedniej prawo do korzystania z niej zgodnie z przeznaczeniem, a zatem w granicach społeczno-gospodarczego przeznaczenia swego prawa, jak to wynika z art. 140 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. W ocenie wnoszącego skargę zatem - wbrew ustaleniom organu - przepisy Kodeksu cywilnego także powinny zostać wzięte pod uwagę przy ustalaniu obszaru oddziaływania obiektu budowlanego, a te doznały uchybienia wskutek wadliwie wydawanych decyzji, w szczególności o pozwoleniu na budowę.

Podsumowując skarżący podkreślił, że konkluzja organu dotycząca legitymacji procesowej nie została poparta żadnymi ustaleniami co do oddziaływania planowanych robót budowlanych, w tym dokonanymi z uwzględnieniem charakteru tych robót oraz ich ewentualnych uciążliwości, a także wymogów technicznych, których niespełnienie może mieć wpływ na bezpieczne użytkowanie innych nieruchomości w otoczeniu projektowanego obiektu. To zaś uniemożliwia ustalenie, jakie okoliczności faktyczne podlegały ocenie organu oraz jakie fakty organ uznał za udowodnione.

W odpowiedzi na skargę Wojewoda [...] wniósł o jej oddalenie, podtrzymując stanowisko wyrażone w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Pismem z dnia 23 lipca 2018 r. skarżący zajął stanowisko w sprawie otrzymanej odpowiedzi na skargę. Skarżący podkreślił, że w jej treści organ nie odniósł się do żadnych argumentów ani zarzutów zawartych w skardze. Zaznaczył, że organ nie dokonał żadnych ustaleń w zakresie możliwości ujemnego oddziaływania obiektu budowlanego na należące do skarżącego nieruchomości, co należy uznać za uchybienie przepisom prawa. Podkreślił ponownie, że działka nr 612/6 graniczy bezpośrednio z należącymi do niego działkami nr 612/10, 48/99 i 48/101, a fakt, że działki te są drogą wewnętrzną nie może oznaczać automatycznie, iż w takim wypadku nie ma możliwości, by znalazły się w strefie oddziaływań działki, na której jest planowana budowa. Skarżący zaznaczył również, że posadowienie garaży w granicy działki narusza § 12 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, przy czym przepis art. 28 ust. 2 ustawy Prawo budowlane nie wyłącza działek drogowych ze strefy oddziaływania obiektu.

Na rozprawie w dniu 2 sierpnia 2018 r. skarżący poparł skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył, co następuje:

Skargę zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 2188 ze zm.) w zw. z art.3 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1369 ze zm.), przywoływanej dalej jako: "p.p.s.a.", sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości poprzez kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie.

Wspomniana kontrola sprawowana jest pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej. Innymi słowy, sąd administracyjny bada, czy zaskarżony akt administracyjny (decyzja lub postanowienie) jest zgodny z obowiązującymi w dacie jego podjęcia przepisami prawa materialnego określającymi prawa i obowiązki stron oraz proceduralnymi normującymi podstawowe standardy postępowania przed organami administracji publicznej. Ponadto należy wskazać, że zgodnie z art. 134 § 1 p.p.s.a., sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc jednak związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Sąd dokonując w zakreślonych wyżej granicach kontroli legalności zaskarżonej decyzji Wojewody [...] oraz poprzedzającej ją decyzji Starosty [...] z dnia [...] stwierdził, że zostały one podjęte z naruszeniem przepisów obowiązującego prawa w stopniu mającym istotny wpływ na wynik sprawy, co stanowiło podstawę ich usunięcia z obrotu prawnego w drodze uchylenia w całości.

Na wstępie należy wskazać, że powyższe rozstrzygnięcia organów administracyjnych obu instancji podjęte zostały w toku postępowania nadzwyczajnego, jakim jest postępowanie wznowieniowe, określone w regulacjach zawartych od art. 145 do art. 152 k.p.a. Postępowanie to uruchomiono na wniosek skarżącego M. D., który powołując się na przesłankę z art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. twierdził, że bez własnej winy nie brał udziału w postępowaniu zakończonym ostateczną decyzją Starosty [...] z dnia [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku garażowo-gospodarczego (5 stanowisk), do realizacji na działce nr ewid. 612/6, położonej przy ul. A 14 w Z., obręb [...].

Tytułem przypomnienia należy ponadto wskazać, że po wydaniu postanowienia o wznowieniu postępowania zgodnie z art. 149 § 1 k.p.a., którego poprawność na gruncie rozpoznawanej sprawy nie budzi zastrzeżeń, właściwy organ zobligowany jest do przeprowadzenia postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy (art. 149 § 2 k.p.a.), określanego potoczenie postępowaniem właściwym. Postępowanie to powinno zakończyć się wydaniem jednego z rozstrzygnięć przewidzianych w art. 151 k.p.a., a mianowicie organ administracji publicznej zobligowany jest wydać decyzję, w której odmówi uchylenia decyzji dotychczasowej, gdy stwierdzi brak podstaw do jej uchylenia na podstawie art. 145 § 1, art. 145a lub art. 145b (art. 151 § 1 pkt 1 k.p.a.), albo uchylić decyzję dotychczasową, gdy stwierdzi istnienie podstaw do jej uchylenia na podstawie art.145 § 1, art. 145a lub art. 145b, i wówczas wydać nową decyzję rozstrzygającą o istocie sprawy (art. 151 § 1 pkt 2 k.p.a.). W przypadku, gdy w wyniku wznowienia postępowania nie można uchylić decyzji na skutek okoliczności, o których mowa w art. 146, organ administracji publicznej ograniczy się do stwierdzenia wydania zaskarżonej decyzji z naruszeniem prawa oraz wskazania okoliczności, z powodu których nie uchylił tej decyzji (art. 151 § 2 k.p.a.).

Na gruncie niniejszej sprawy organy prowadzące postępowanie stwierdziły, że z wnioskiem o wznowienie postępowania wystąpił podmiot niebędący w rzeczywistości stroną postępowania zakończonego ostateczną decyzją Starosty [...] z dnia [...] zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę budynku garażowo-gospodarczego (5 stanowisk), do realizacji na działce nr ewid. 612/6, położonej przy ul. A 14 w Z., obręb [...], bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną nr ewid. 612/9, co uzasadniało - w ich przekonaniu - odmowę uchylenia decyzji dotychczasowej na podstawie art. 151 § 1 pkt 1 k.p.a.

Zauważyć przy tym należy, że u podstaw takiego stanowiska znalazło się przekonanie organów obu instancji, że nieruchomości należące do skarżącego oznaczone jako nr ewid. 612/8, 48/94, 48/98, 48/85 i 48/100 oraz działki stanowiące drogę wewnętrzną nr ewid. 48/99 i 48/101, w tym także działka nr ewid. 612/10, stanowiąca drogę wewnętrzną, bezpośrednio sąsiadująca z działką inwestora, nie znajdują się w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji w rozumieniu art. 3 pkt 20 Prawa budowlanego, wobec czego w świetle art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego nie przysługuje mu przymiot strony w postępowaniu dotyczącym wskazanego pozwolenia na budowę. Organy orzekające zgodnie w tym względzie przyjęły, że ww. działki należące do skarżącego nie znajdują się we wspomnianej sferze oddziaływania obiektu, albowiem działki budowalne nr ewid. 612/8, 48/94, 48/98, 48/85 i 48/100 usytuowane są w odległości powyżej 50 m od przedmiotowej inwestycji, zaś dziłaki nr ewid. 612/10, 48/99 i 48/101, stanowiące drogę wewnętrzną, których wnioskodawca jest współwłaścicielem, także nie znajdują się w sferze tego oddziaływania obiektu, gdyż nie narusza on konkretnych norm materialnych, jakimi są przepisy techniczno-budowlane, z których dany podmiot może wywodzić swój interes prawny jako strona postępowania. Organy nie zgodziły się przy tym z twierdzeniem skarżącego, że nieokreślony konkretnie wzrost ruchu pojazdów przez drogę wewnętrzną i związane z tym uciążliwości uniemożliwiają lub ograniczą możliwość zagospodarowania działek skarżącego, w tym dziłaki nr ewid. 612/8, oddalonej ok. 50 m od przedmiotowej inwestycji, podkreślając przy tym, że prawo korzystania z drogi wewnętrznej (dz. nr ewid. 612/10 i 48/99) przysługuje wszystkim współwłaścicielom, bez względu na wielkość udziału. Konstatacja ta w ocenie organu odwoławczego czyni nietrafnym zarzut skarżącego dotyczący naruszenia konstytucyjnego prawa własności, na co zresztą wskazywał także organ I instancji.

W ocenie Sądu, o ile na pierwszy rzut oka, zaprezentowane wyżej stanowisko organów obu instancji wydaje się być uzasadnione, bowiem w istocie nieokreślony konkretnie wzrost ruchu pojazdów przez drogę wewnętrzną i związane z tym uciążliwości wydają się nie uniemożliwiać i ograniczać możliwości zagospodarowania działek skarżącego, w tym działki nr ewid. 612/8, oddalonej ok. 50 m od przedmiotowej inwestycji, to już lektura akt administracyjnych dowodzi, że ocena posiadania przez skarżącego przymiotu strony w postępowaniu zakończonym decyzją Starosty [...] z dnia [...] nie została poprzedzona dogłębną i wyczerpującą analizą owych akt pod kątem wystąpienia przesłanek z art.3 pkt 20 i art. 28 ust. 2 Pr. bud.

Wyjaśnić przy tym należy, że w świetle art. 28 ust. 2 Pr. bud,. stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu. Z kolei przez obszar oddziaływania obiektu zgodnie z art. 3 pkt 20 tej ustawy należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu.

Zdaniem Sądu celem przywołanego art. 28 ust. 2 Pr.bud., w odróżnieniu od art. 28 k.p.a. definiującego pojęcie strony w ogólnym postępowaniu administracyjnym, jest zawężenie kręgu stron postępowania w sprawie pozwolenia na budowę do wymienionych w tym przepisie podmiotów, dla których planowana inwestycja może powodować ograniczenia w zagospodarowaniu ich nieruchomości, przy czym ograniczenie to, wynikające z konkretnych przepisów prawa, musi godzić w konkretne uprawnienia tych podmiotów w zakresie zagospodarowania ich nieruchomości. Podkreślić przy tym należy, że o przymiocie strony w postępowaniu dotyczącym pozwolenia na budowę nie decyduje spełnienie kryterium geograficznego, z samej racji bycia właścicielem nieruchomości położonej w sąsiedztwie działki, na której ma być prowadzona inwestycja, konieczne jest natomiast wykazanie, że planowana inwestycja będzie oddziaływać na ową nieruchomość w sposób ograniczający jej zagospodarowanie. Wyznaczenie obszaru oddziaływania obiektu należy do organu administracji architektoniczno-budowlanej, właściwego do wydania pozwolenia na budowę. Określenie rzeczonego obszaru jest niewątpliwie czynnością wstępną w każdym postępowaniu o pozwolenie na budowę, które powinno opierać się na ustaleniach stanu faktycznego sprawy, przy uwzględnieniu funkcji, formy, konstrukcji projektowanego obiektu i jego charakterystycznych cech. Ustalając obszar oddziaływania obiektu należy brać pod uwagę przeznaczenie terenu znajdującego się w otoczeniu planowanej inwestycji, z uwzględnieniem jej wpływu na sąsiednie nieruchomości (vide: wyrok NSA z dnia 9 października 2007 r. sygn. akt II OSK 1321/06 – dostępny w Centralnej Bazie Orzeczeń i Informacji o Sprawach pod adresem www. orzeczenia.nsa.gov.pl). Jednocześnie w orzecznictwie sądów administracyjnych, wypracowanym na tle przywołanych norm prawnych, podkreśla się, że stroną postępowania w sprawie pozwolenia na budowę są właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nie wszystkich nieruchomości sąsiednich, na które projektowana inwestycja będzie oddziaływać w jakikolwiek sposób, lecz tylko takich, w odniesieniu do których oddziaływanie to przybierze postać określonych ograniczeń w zagospodarowaniu terenu nieruchomości, mających swe źródło w przepisach odrębnych wprowadzających takie ograniczenia w związku z realizacją inwestycji (obiektu) danego rodzaju. Pojęcia "ograniczeń w zagospodarowaniu terenu" w rozumieniu art.3 pkt 20 Pr.bud. nie można zawężać do samych tylko "ograniczeń zabudowy" tego terenu, i w konsekwencji w tak błędnie (zbyt wąsko) określonym zakresie prowadzić analizę na tle art. 28 ust. 2 Pr.bud. Potwierdza to treść definicji legalnej "obszaru oddziaływania obiektu" w brzmieniu aktualnie obowiązującym, w którym wspomniane "ograniczenia zabudowy" zostały wymienione tylko jako przykładowy rodzaj "ograniczeń w zagospodarowaniu terenu". To ostatnie pojęcie ("ograniczenia w zagospodarowaniu") ma zaś niewątpliwie szerszy zakres znaczeniowy niż same tylko "ograniczenia zabudowy". Do przepisów odrębnych w rozumieniu art. 3 pkt 20 Pr.bud. nie należą jedynie, jak trafnie wskazywał skarżący, przepisy techniczno-budowlane (normujące warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, oraz warunki techniczne użytkowania innych obiektów budowlanych (zob. art. 7 ust. 1 Pr. bud.), ale wszelkie regulacje prawa powszechnie obowiązującego, które wyznaczają jakiekolwiek ograniczenia w zagospodarowaniu terenu z powodu istnienia w sąsiedztwie innego obiektu budowlanego. W szczególności należą do nich przepisy sanitarne, a także przepisy z zakresu ochrony środowiska, w tym dotyczące ochrony przed hałasem, zanieczyszczeniami powietrza i inne. Przejawami takiego oddziaływania są więc np. hałas, wibracje, zakłócenia elektryczne albo zanieczyszczenie powietrza, wody lub gleby, bądź też pozbawienie lub ograniczenie możliwości korzystania z wody, kanalizacji, energii elektrycznej i cieplnej, środków łączności, dopływu światła dziennego. Zauważa się również, że przy interpretacji art. 3 pkt 20 Pr.bud., formułującego ustawową definicję "obszaru oddziaływania obiektu", przepis ten wykładać należy łącznie z art. 5 ust. 1 pkt 9 Pr.bud. Zasadą procesu inwestycyjnego jest bowiem poszanowanie uzasadnionych interesów osób trzecich, co dotyczy przede wszystkim właścicieli (użytkowników) nieruchomości sąsiadujących z działką inwestora. Przepisami odrębnymi, które wprowadzają ograniczenia w zagospodarowaniu działki inwestora związane z budowanym obiektem, są więc także przepisy prawa cywilnego, które gwarantują właścicielowi nieruchomości sąsiedniej prawo do korzystania z niej zgodnie z przeznaczeniem (art. 140 k.c.). Pogląd ten znajduje potwierdzenie w orzecznictwie, które Sąd w niniejszej sprawie w pełni podziela (vide: wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia: 22 listopada 2017 r. sygn. akt II OSK 531/16 – Lex nr 2427607, 8 listopada 2017 r. sygn. akt II OSK 392/16 – Lex nr 2426949, 8 czerwca 2017 r. sygn. akt II OSK 2114/16 – Lex nr 2342052, 15 lipca 2016 r. sygn. akt II OSK 2759/14 – dostępny w CBOiS). W orzecznictwie podkreśla się ponadto, że obszar oddziaływania obiektu nie może być utożsamiany tylko i wyłącznie z zachowaniem przez inwestora określonych przepisami techniczno-budowlanymi wymogów (vide: wyrok NSA z 6 czerwca 2013 r. sygn. akt II OSK 332/12 - Lex nr 1352906) oraz, że do obszaru oddziaływania obiektu w rozumieniu art. 3 pkt 20 Pr.bud. zalicza się także teren, na którym uciążliwości związane z przedsięwzięciem mieszczą się w granicach dopuszczalnych, określonych przez przepisy prawa. Przymiot strony zgodnie więc z art. 28 ust. 2 Pr.bud. nie jest zależny od tego, czy oddziaływanie zamierzonej inwestycji na nieruchomości sąsiednie przekracza ustalone w tym względzie normy, lecz wynika też z samego faktu oddziaływania na przestrzeń objętą prawem do nieruchomości sąsiednich (vide: wyroki NSA z dnia: 26 czerwca 2012 r. sygn. akt II OSK 1613/11 - Lex nr 1217437, 15 lutego 2013 r. sygn. akt II OSK 2171/11 - Lex nr 1358498, wyrok WSA w Krakowie z 9 listopada 2015 r. sygn. akt II SA/Kr 996/15 - Lex nr 1939379, wyrok WSA w Gdańsku z 18 listopada 2015 r. sygn. akt II SA/Gd 427/15 - Lex nr 1948845). Pojęcia obszaru oddziaływania obiektu nie można rozumieć tak wąsko i ściśle, jakby to wynikało wyłącznie z wykładni gramatycznej art. 3 pkt 20 Pr. bud.

Mając na uwadze powyższe, Sąd doszedł do przekonania, że organy orzekające w sprawie zbyt automatycznie podeszły do kwestii wyznaczenia obszaru oddziaływania projektowanej inwestycji na nieruchomości sąsiednie, przyjmując w istocie, że obszar jej oddziaływania obejmuje działkę, na której został zaprojektowany, a w zasadzie – jak wskazuje skarżący - wybudowany już sporny budynek garażowo-gospodarczy oraz działkę budowlaną nr 612/9, z uwagi na usytuowanie tego budynku bezpośrednio przy granicy z tą działką. W żadnej mierze organy nie wykazały, że w obszarze oddziaływania nie znajdują się działki skarżącego, w tym zwłaszcza działka nr 612/10 bezpośrednio sąsiadująca z działką inwestora. Rację ma zatem skarżący, iż organy arbitralnie przyjęły, iż nie przysługiwał mu przymiot strony w przedmiotowym postępowaniu, nie czyniąc przy tym żadnych ustaleń w zakresie możliwości ujemnego oddziaływania obiektu budowlanego na należące do niego nieruchomości. Podzielić przy tym należy stanowisko skarżącego, że fakt, iż działki nr 612/10, 48/99 i 48/101 są tzw. drogą wewnętrzną, nie oznacza i nie może oznaczać automatycznie, że w takim przypadku nie ma możliwości, aby znalazły się w sferze oddziaływań spornego obiektu. Zwrócić trzeba również uwagę na fakt, iż projektowany, a w tej sprawie wybudowany budynek, w świetle wymogów ustawowych musi mieć zapewniony dostęp do drogi publicznej. Ten zaś, jak podaje skarżący, odbywa się przez ww. działki stanowiące drogę wewnętrzną. Słusznie przy tym podnosi skarżący, że korzystanie z owej drogi dla potrzeb ruchu drogowego generowanego przez sporny budynek może wpływać na jego sferę uprawnień związanych z korzystaniem z nieruchomości, zwłaszcza że droga ta była dotychczas wykorzystywana jako dojazdowa jedynie do nieruchomości jej współwłaścicieli i nie miała charakteru ogólnodostępnego. Jako najbliższy sąsiad skarżący nie chce przy tym odczuwać spalin, skutków hałasu, wibracji i zakłóceń związanych z tym budynkiem. Bez znaczenia w rozważanym kontekście, wbrew twierdzeniom organów, pozostaje przy tym kwestia, iż ze wspomnianej drogi wewnętrznej mogą korzystać wszyscy jej współwłaściciele bez względu na posiadany udział.

W ocenie Sądu organy rozpatrujące sprawę nie uwzględniły całokształtu charakteru inwestycji objętej decyzją o pozwoleniu na budowę, która bez wątpienia wiąże się z emisjami na sąsiednie nieruchomości, takimi jak choćby wspomniany wyżej hałas, czy spaliny. Zdaniem sądu organy nie rozważyły z należytą starannością wpływu opisanych wyżej warunków na nieruchomości skarżącego, w tym zwłaszcza na dz. nr 612/10. Tymczasem uciążliwości związane z potencjalnym przekroczeniem dopuszczalnych norm hałasem stanowią z całą pewnością o zasadności przyznania przymiotu strony skarżącej, będącego właścicielem (współwłaścicielem) sąsiedniej nieruchomości. Pozwoliłoby to zapewnić skarżącemu należytą ochronę przed przyszłymi skutkami zamierzenia inwestycyjnego, w wyniku którego zostanie zrealizowany obiekt, mogący spowodować ograniczenia w sposobie zagospodarowania jej nieruchomości (art. 3 pkt 20 Pr. bud.). Zasady zagospodarowania nieruchomości, przepisy prawa budowlanego, ograniczające konstytucyjne prawo własności i uprawnienia właściciela do dowolnej zabudowy jego nieruchomości związane są m.in. z koniecznością ochrony właścicieli nieruchomości sąsiadujących przed nadmiernym wpływem planowanej zabudowy i planowanego sposobu zagospodarowania nieruchomości.

W konsekwencji należało uznać, że skarżący został pozbawiony realnej ochrony przysługującego mu prawa własności nieruchomości, a działania organów w niniejszej sprawie, uczyniły stanowisko Wojewody o konieczności utrzymania w mocy decyzji organu pierwszej instancji gołosłownym.

Jednocześnie w ślad za Naczelnym Sądem Administracyjnym należy podkreślić, że samo zachowanie wymaganych odległości, czy też szerzej - warunków technicznych w zakresie sytuowania budynku na działce, nie oznacza jeszcze, że osoby mające tytuł prawny do działek znajdujących się w otoczeniu projektowanego obiektu nie posiadają interesu prawnego, a zatem nie mogą być stroną w postępowaniu w sprawie o pozwolenie na budowę. Podobnie niezaliczenie projektowanego obiektu budowlanego do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) nie pozbawia właścicieli, użytkowników wieczystych lub zarządców nieruchomości znajdujących się w otoczeniu projektowanego obiektu prawa do bycia stroną w takim postępowaniu. Ocena wpływu konkretnej inwestycji na otoczenie obejmuje cały wachlarz zagadnień związanych z oddziaływaniem projektowanego obiektu na nieruchomości znajdujące się w otoczeniu tego obiektu i odwrotnie i nie może zamykać się do kwestii zachowania warunków technicznych w zakresie sytuowania obiektów na działce. Należy więc przyjąć, że o ile istnieje możliwość spowodowania szkodliwego oddziaływania inwestycji na otoczenie, biorąc pod uwagę indywidualne cechy projektowanego obiektu i sposób zagospodarowania terenu otaczającego działkę inwestora, osoby legitymujące się tytułem prawnym do działek położonych na tak wyznaczonym "obszarze oddziaływania obiektu" są stroną w postępowaniu w sprawie o pozwolenie na budowę. Zupełnie oddzielnym zagadnieniem jest, czy artykułowane przez te osoby zarzuty w stosunku do projektowanej inwestycji są usprawiedliwione z punktu widzenia obowiązujących norm prawnych. Wszak osoby takie mogą skutecznie kwestionować poczynania inwestora tylko w takim zakresie, w jakim zamierzenie inwestycyjne koliduje z ich uzasadnionym interesem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 9 Pr.bud. Jednakże realizacja tych zarzutów może odbywać się wyłącznie w toku postępowania przy zapewnieniu właścicielom, użytkownikom wieczystym lub zarządcom nieruchomości położonych w obszarze oddziaływania obiektu czynnego udziału w postępowaniu (vide: wyrok NSA z dnia 9 października 2007 r. sygn. akt II OSK 1321/06 – dostępny w CBOiS).

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie usprawiedliwione podstawy ma zarzut naruszenia przez organy obu instancji art. 28 ust. 2 w zw. z art. 3 pkt 20 Pr. bud. poprzez błędną wykładnię tych przepisów, prowadzącą do zbyt rygorystycznego ograniczenia rozumienia oddziaływania obiektu, na skutek czego odmówiono skarżącemu przymiotu strony w postępowaniu administracyjnym. W konsekwencji oznacza to, iż Wojewoda [...] utrzymując w mocy decyzję organu I instancji naruszył art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. w zw. z art. 145 § 1 pkt 4 k.p.a. i art. 151 § 1 pkt 1 k.p.a. W przekonaniu Sądu nie może być tak, że jedynym i ostatecznym wyznacznikiem obszaru oddziaływania obiektu jest wyłącznie dokumentacja projektowa i przyjęte w niej założenia projektanta i inwestora (vide: str. 1 decyzji Starosty [...] z dnia [...]). Materiały te powinny zostać poddane szczegółowej analizie i krytycznej weryfikacji organów obu instancji, które w oparciu o wyznaczony obszar oddziaływania obiektu ustalają krąg stron postępowania. Tego zaś na gruncie rozpoznawanej sprawy ewidentnie zabrakło, co świadczy o naruszeniu art. 7, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 § 1 i 3 k.p.a. Na marginesie należy dodać, że przyznanie skarżącemu przymiotu strony, nie oznacza automatycznie uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę.

Z powyższych względów, Sąd, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a i lit. c w zw. z art. 135 p.p.s.a., uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji, o czym orzekł w punkcie 1 wyroku.

O kosztach postępowania należnych skarżącemu od organu orzeczono w punkcie 2 wyroku, uwzględniając brzmienie art. 200 p.p.s.a. i art. 205 § 2 p.p.s.a. w Zasądzona kwota 200 zł stanowi równowartość uiszczonego wpisu od skargi.

M.K.



Powered by SoftProdukt