drukuj    zapisz    Powrót do listy

6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami, Inne, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, uchylono zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję I instancji, III SA/Kr 50/16 - Wyrok WSA w Krakowie z 2016-05-11, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Kr 50/16 - Wyrok WSA w Krakowie

Data orzeczenia
2016-05-11 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2016-01-11
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Sędziowie
Barbara Pasternak
Halina Jakubiec
Krystyna Kutzner /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami
Hasła tematyczne
Inne
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
uchylono zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą decyzję I instancji
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1269 Art. 1 par. 2
Ustawa z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych.
Dz.U. 2012 poz 270 Art. 134 par. 1, art. 145 par. 1 pkt 1 lit. a oraz lit. c, art. 200
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jednolity.
Dz.U. 2013 poz 267 Art. 7, art. 8, art. 77, art. 80 i art. 107
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity
Dz.U. 2015 poz 155 Art. 75, art. 99
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący NSA Krystyna Kutzner (spr.) Sędziowie WSA Halina Jakubiec WSA Barbara Pasternak Protokolant starszy referent Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 maja 2016 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 30 września 2015r. nr [....] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz skarżącego kwotę 440 zł (słownie: czterysta czterdzieści złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 30 września 2015 r. sygn. akt [...] utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta z dnia [...] 2015 r. Nr [...] orzekającą o skierowaniu A. G., dalej skarżącego, na badania lekarskie przeprowadzone w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kat. A, B.

Powyższe rozstrzygnięcia zostały wydane w następującym stanie prawnym i faktycznym:

Komenda Miejska Policji – działając na podstawie art.75 ust.1 pkt.5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011r. o kierujących pojazdami (t.j.Dz.U.2015.155) - pismem z dnia 19 stycznia 2015 r. nr [...] zwróciła się do Wydziału Komunikacji z prośbą o rozważenie skierowania na badania lekarskie skarżącego w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym funkcjonariusze Policji zatrzymali skarżącemu prawo jazdy kategorii A,B nr [...] wydane przez Prezydenta Miasta w dniu 13 lipca 2007 r.

Jak stwierdzono w przedmiotowym piśmie, " istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do jego stanu zdrowia".

W akta sprawy znajduje się notatka służbowa funkcjonariusza Policji z dnia 22 grudnia 2014r. opisująca kolizję drogową oraz zachowanie skarżącego , które – w ocenie funkcjonariusza - sprawiał wrażenie osoby rozkojarzonej , nie rozumiejącej , co się stało i nie wykonującej poleceń. Zdaniem tego funkcjonariusza " jego zachowanie wynikało z sędziwego wieku. Uzasadnionym by było wystąpienie z wnioskiem o skierowanie Pana A. G. na badania lekarskie...".

Ponadto postanowieniem Sądu Rejonowego, Wydział II Karny z dnia 5 stycznia 2015 r. zatrzymano skarżącemu prawo jazdy kategorii A, B .

Mając na uwadze powyższe okoliczności , Prezydent Miasta wszczął z urzędu postępowanie w sprawie skierowania skarżącego na badania lekarskie w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami do których wymagane jest posiadanie prawa jazdy kat. A,B, a następnie decyzją z dnia 3 lutego 2015 r. skierowano skarżącego - w trybie art. 99 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy - na badania lekarskie.

Organ stwierdził , że przedmiotowa decyzja została na podstawie informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych , ponieważ istnieją uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia skarżącego.

W odwołaniu od ww. decyzji pełnomocnik skarżącego zarzucił naruszenie art.99 ust.1 pkt.2 ppkt. b) ww. ustawy o kierujących pojazdami w związku z art.107 § 1 i § 3 kpa polegające na wydaniu zaskarżonej decyzji bez uzasadnienia faktycznego i prawnego i tym samym bez wykazania faktycznej podstawy przyjęcia , że zaistniała przesłanka określona w art. 99 ust. 1 pkt. 2b) ustawy w postaci istnienia uzasadnionego zastrzeżenia co do stanu zdrowia skarżącego.

Pełnomocnik wniósł o dopuszczenie dowodu z kserokopii :

- aktualnego orzeczenia psychologicznego Nr [...] skarżącego z 2014 r. –

stwierdzającej brak przeciwwskazań psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy;

- aktualnego zaświadczenia lekarskiego z dnia 25.03.2014r. z Poradni Medycyny Pracy wydanego przez lek.med. M. G. - na okoliczność braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy kierowcy taksówki osobowej przez skarżącego oraz

- wyników badań echokardiograficznych z dnia 25.03.2015r. - na okoliczność braku

stwierdzenia nieprawidłowości w stanie zdrowia.

W uzasadnieniu odwołania zarzucono , że zaskarżona decyzja nie odpowiada

ustawowym wymogom określonym w art.107 kpa, a nadto, że jest wadliwa merytorycznie.

Lakoniczność, brak uzasadnienia faktycznego i prawnego, zdaniem pełnomocnika , nie pozwalają na kontrolę zasadności zastosowania wobec skarżącego powołanego w decyzji przepisu art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o kierujących pojazdami.

Wniosek organu Policji z dnia 19 stycznia 2015r. nie wskazuje na istnienie powodu zdrowotnego mogącego uzasadniać zaistnienie poważnego zastrzeżenia, co do stanu zdrowia i tym samym na konieczność podjęcia w stosunku do skarżącego kontrolnych badań . We wniosku organu Policji sformułowana była jedynie prośba o rozważenie skierowania na badanie lekarskie skarżącego, a jednocześnie nie podano żadnych konkretnych obaw czy podejrzeń, co do jego stanu zdrowia.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzją z dnia 30 września 2015 r. nr [...] utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję podzielając stanowisko organu I instancji.

Podstawą wydania zaskarżonej decyzji stanowił art. 99 ust.1 pkt 2 lit. b ww. ustawy o kierujących pojazdami, którego celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa ruchu , przy równoczesnym zachowaniu praw podmiotowych osób , które na te badania są kierowane , przy czym ustawa nie określa bliżej , o jakie zastrzeżenia co do stanu zdrowia chodzi , ani bliżej ich nie definiuje. Podstawą do wydania decyzji jest wiarygodna informacja o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia , nie jest natomiast ustalenie , czy w istocie rozpoznane zmiany stanowią o niezdolności do prowadzenia pojazdów .

W niniejszej sprawie podstawą faktyczną skierowania skarżącego na badania lekarskie było stwierdzone przez funkcjonariuszy Policji podczas interwencji w dniu 22 grudnia 2014r. w N nieadekwatne do sytuacji zachowanie skarżącego, który kierował pojazdem VW Golf jako kierowca taxi, wykonujący usługę przewozu. Zarówno w notatce służbowej sporządzonej przez policjantów na miejscu, jak też z protokołów przesłuchania świadków - dwóch funkcjonariuszy Policji - wynika, iż skarżący, który spowodował zagrożenie bezpieczeństwa, podczas interwencji Policji sprawiał wrażenie osoby rozkojarzonej, nie wykonywał poleceń Policji, jak też zarzucał pozostałym obecnym przy interwencji osobom "powiązanie z policją".

W ocenie organu odwoławczego, spostrzeżone przez funkcjonariuszy Policji nieprawidłowości w zachowaniu skarżącego, który jako kierowca taxi spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu publicznym stanowiły podstawę do wystąpienia do Prezydenta Miasta o skierowaniu na badania lekarskie.

Oceniając materiał dowodowy w sprawie , zdaniem organu odwoławczego , wniosek o skierowaniu skarżącego na badania lekarskie należało uznać za uzasadniony w sytuacji , w której nieprawidłowości w zachowaniu kierowcy – częstego uczestnika ruchu drogowego z racji wykonywanego zawodu taksówkarza – wskazywały na poważne zastrzeżenia co do stanu jego zdrowia.

Odnosząc się do wniosku o dopuszczenie dowodu z załączonych do odwołania kserokopii orzeczeń lekarskich , organ podniósł , iż dokumenty te nie stanowią potwierdzenia aktualnego stanu zdrowia kierowcy, bowiem orzeczenie psychologiczne nr [...] z dnia 24 marca 2014r. było ważne do dnia 24 marca 2015r., a zaświadczenie lekarskie z dnia 25 marca 2014r. potwierdza brak u skarżącego przeciwwskazań do wykonywania pracy w charakterze kierowcy taxi do dnia 25 marca 2015r. W związku z powyższym , zdaniem organu , skarżący aktualnie nie posiada stosownych orzeczeń lekarskich potwierdzających brak istnienia przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do kierowania pojazdami .

Odnosząc się do zarzutu braku uzasadnienia faktycznego i prawnego zaskarżonej decyzji organ stwierdził, iż istotnie zaskarżona decyzja nie zawiera uzasadnienia spełniającego wymogi z art. 107 §1 i § 3 kpa, jednakże tego rodzaju uchybienie nie powoduje wyeliminowania z obrotu prawnego prawidłowo podjętego rozstrzygnięcia.

Na powyższą decyzję wpłynęła skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, w której pełnomocnik skarżącego zarzucił:

- naruszenie prawa materialnego tj. art 99 ust 1 pkt 2 lit b w zw z art 75 ust 1 pkt 15

ustawy o kierujących pojazdami przez ich błędną wykładnię w wyniku uznania, że lakoniczne zawiadomienie z dnia 19 stycznia 2014 r. Prezydenta Miasta o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia skarżącego, nie musi wskazywać dokładnej przyczyny złożenia wniosku o skierowanie na badania, a w braku takiej informacji, Prezydent Miasta nie jest zobowiązany przed podjęciem decyzji o skierowaniu na badania lekarskie do wyjaśnienia powodu złożenia takiego wniosku, co w konsekwencji doprowadziło do wydania decyzji o skierowaniu na badania mimo braku spełnienia przesłanki - uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia skarżącego i naruszenia tym samym określonej w art 8 kpa zasady pogłębiania zaufania do władzy publicznej,

- naruszenie przepisów postępowania tj. art 7, art 8, art 77 § 1, art 80 i art 107 kpa, które miało istotny wpływ na wynik spawy, gdyż organy administracji obu instancji nie dokonały wyczerpującej i wszechstronnej oceny zebranego w sprawie materiału dowodowego, nadając nadmierne znaczenie notatce służbowej sporządzonej w trakcie interwencji funkcjonariuszy Policji po zdarzeniu z dnia 22 grudnia 2014 r. , jako dowodu w tej sprawie, pomimo, że dokument ten nie daje podstaw do uznania, iż określa on stan zdrowia skarżącego, a tym bardziej by ocena stanu zdrowia w oparciu o ten dokument, pozwalała na ustalenie, że "budzi on uzasadnione zastrzeżenia", co w konsekwencji spowodowało naruszenie art. 99 ust. 1 pkt 2 lit b ustawy o kierujących pojazdami i przedwczesnego rozstrzygnięcia sprawy bez dokonania prawidłowych ustaleń, czy w stosunku do skarżącego zachodzą medyczne przesłanki do zastosowania powołanego powyżej przepisu.

Wskazując na powyższe zarzuty pełnomocnik skarżącego wniósł o uchylenie

zaskarżonej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego i poprzedzającej ją decyzji organu I instancji.

Ponadto pełnomocnik skarżącego wniósł o uwzględnienie dowodów przedłożonych organowi I instancji tj. dowodu z kserokopii opinii psychologicznej z dnia 18 marca 2015 r. i orzeczenia lekarskiego z dnia 17 marca 2015 r. na okoliczność braku przeciwskazań zdrowotnych do wykonywania przez skarżącego pracy na stanowisku kierowcy oraz postanowienia Sądu Rejonowego Wydział II Karny z dnia 12 listopada 2015 r. sygn. akt [...] o zwrocie prawa jazdy skarżącemu, na okoliczność braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami przez skarżącego.

W skardze zarzucono, że Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję w oparciu o informacje zawarte w notatce służbowej z dnia 22 grudnia 2014r., która nie może być dowodem na istnienie uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia skarżącego , bowiem została sporządzona niezgodnie z zasadami obiektywizmu. W dokumencie tym nie została przedstawiona wersja skarżącego , co do przebiegu zdarzenia , a opisano tylko wersję przedstawioną przez drugiego kierowcę. W ocenie pełnomocnika , skarżący został "prewencyjnie" skierowany na badanie lekarskie ze względu na jego wiek.

Ogólnikowe stwierdzenia odnośnie stanu zdrowia skarżącego nie są wystarczającym argumentem do uznania zasadności decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zważywszy, że Sąd Rejonowy postanowieniem z dnia 12 listopada 2015r. dokonał zwrotu prawa jazdy skarżącemu, przyjmując, że może on kierować pojazdami pomimo tego, że postępowanie wykroczeniowe jeszcze nie zostało prawomocnie zakończone. W przypadku istnienia przeciwwskazań do kierowania pojazdami , zdaniem pełnomocnika , Sąd Rejonowy nie zwróciłby prawa jazdy.

W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze wniosło o jej oddalenie w całości podtrzymując swoje dotychczasowe stanowisko w sprawie.

Organ odwoławczy podkreślił, że informacje zawarte w notatce służbowej dotyczące przebiegu zdarzenia nie stanowią podstawy do dokonania ustaleń mających wpływ na podjęcie rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie, ale informacje dotyczące zachowania skarżącego, na które wskazali świadkowie zdarzenia w protokole przesłuchania. Odnosząc się do zarzutu "prewencyjnego" skierowania na badania lekarskie ze względu na wiek skarżącego, organ wyjaśnił, iż w zaskarżonych decyzjach organy orzekające nie wskazywały na tę okoliczność jako powód skierowania na badania. Również przesłuchiwani w charakterze świadków funkcjonariusze Policji nie podnosili kwestii wieku skarżącego, ale wskazywali na jego zachowanie na miejscu zdarzenia, które ocenili jako kwalifikujące się do zweryfikowania stanu zdrowia skarżącego .

W ocenie organu odwoławczego bez znaczenia dla wydania rozstrzygnięcia w niniejszej sprawie są załączone do skargi orzeczenie psychologiczne z dnia 18 marca 2015 r. i orzeczenie lekarskie z dnia 17 marca 2015 r., bowiem wbrew twierdzeniu pełnomocnika skarżącego, nie potwierdzają braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania przez skarżącego pojazdami. W sytuacji, w której zachodzą uzasadnione zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy, jest wydawana w tym przedmiocie decyzja administracyjna, a dokumentem pozwalającym na zweryfikowanie stanu zdrowia kierowcy jest zgodnie - z art. 75 ust. 2 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami - orzeczenie lekarskie wydane w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy.

W ocenie organu odwoławczego, zwrot skarżącemu prawa jazdy dokonany postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział II Karny z dnia 12.11.2015 r. sygn. akt [...] nie stanowi dowodu na istnienie braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania przez skarżącego pojazdami, bowiem Sąd nie posiada kompetencji w przedmiocie orzekania o istnieniu lub braku przeciwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Ponadto organ stwierdził , że zwrot prawa jazdy nastąpił w wyniku orzeczenia wyrokiem sądu zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze niższym , niż faktyczny okres zatrzymania.

W uzupełnieniu skargi pełnomocnik skarżącego pismem z dnia 15 lutego 2016 r. wniósł o dopuszczenie przez Sąd dowodów:

- z protokołu rozprawy z dnia 6 października 2015r.i z dnia 5 listopada 2015r. przed

Sądem Rejonowym z przesłuchana w charakterze świadków funkcjonariuszy Policji – uczestników interwencji ;

- z protokołu rozprawy z dnia 19 maja 2015r. z przesłuchania świadka – kierowcę

drugiego pojazdu na okoliczność m.in. sporządzenia notatki służbowej w oparciu jedynie o twierdzenia kierowcy drugiego pojazdu i tym samym zasadności zarzutów skarżącego co do braku obiektywizmu funkcjonariuszy Policji przeprowadzających czynności, co w konsekwencji wywołało negatywny dla skarżącego skutek w postaci zatrzymania mu prawa jazdy i zamieszczenia w notatce służbowej informacji o potrzebie skierowania go na badania lekarskie , a tym samym braku podstaw do uznania przez organ notatki służbowej i zeznań funkcjonariuszy Policji za miarodajny i wiarygodny dowód dający podstawę do skierowania na badanie lekarskie.

Ponadto pełnomocnik skarżącego pismem z dnia 2 maja 2016 r. wniósł dodatkowo o dopuszczenie dowodów z dokumentów:

- z prawomocnego wyroku Sądu Okręgowego Wydział II Karny z dnia 23 marca 2016r. sygn. akt [...] zmieniającego zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego z dnia 12 listopada 2015r. i uniewinnieniu skarżącego od zarzutu spowodowania w dniu 22 grudnia 2014 r. zagrożenia w ruchu drogowym tj. o wykroczenie z art. 86 par 1 kw - na okoliczność, że skarżący w konsekwencji prawidłowej oceny materiału dowodowego dokonanej w postępowaniu odwoławczym przez Sąd Okręgowy został uniewinniony od zarzutu stworzenia zagrożenia w ruchu drogowym w skutek odmowy wiary informacjom zawartym w notatce urzędowej w dniu 22 grudnia 2015r. co do zachowania skarżącego, jego stanu zdrowia i stworzenia przez niego zagrożenia w ruchu drogowym , jak i odmowy wiary zeznaniom świadków funkcjonariuszy Policji i kierowcy drugiego pojazdu co do przebiegu zdarzenia nie potwierdzającym dopuszczenia się przez skarżącego naruszenia przepisów prawa o ruchu drogowym i tym samym braku podstaw do skierowania przez Komendę Policji wniosku o skierowanie skarżącego na badania lekarskie w oparciu o sporządzoną notatkę urzędową;

- aktualnych badań skarżącego tj. orzeczenia psychologicznego dnia 15 marca 2016r.z Pracowni Psychologicznej Ośrodka Ruchu Drogowego stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy taxi przez skarżącego oraz orzeczenia lekarskiego z dnia 22 marca 2016r. P stwierdzającego - wobec braku przeciwwskazań zdrowotnych - że skarżący jest zdolny do wykonywania pracy na stanowisku kierowca taxi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje :

|Stosownie do art.1 § 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U.2002.1269) sądy administracyjne |

|sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem . Oznacza to , że|

|przedmiotem kontroli Sądu jest zgodność zaskarżonej decyzji z przepisami prawa materialnego i procesowego .. |

|Na podstawie art.134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz.U.2012.270) |

|Sąd przy rozstrzyganiu sprawy nie jest związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną. |

|Istotą sądowoadministracyjnego wymiaru sprawiedliwości przez kontrolę administracji publicznej jest doprowadzenie do stanu zgodnego z |

|prawem również zgodnie z zasadami efektywności i racjonalności działania. W związku z tym w orzecznictwie Naczelnego Sądu |

|Administracyjnego wskazuje się, że pewne zdarzenia prawne, które nastąpiły już po wydaniu zaskarżonej decyzji powinny być brane pod |

|uwagę przez sąd administracyjny w postępowaniu sądowoadministracyjnym jako wywołujące skutek w zakresie praw i obowiązków stron tego |

|postepowania. |

|Mając na uwadze wskazane powyżej kryterium legalności , Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdza , że kontrola sądowoadministracyjna |

|przeprowadzona w oparciu o powyższe kryteria wykazała, że skarga jest zasadna, albowiem zaskarżona decyzja oraz poprzedzająca ją |

|decyzja organu pierwszej instancji zostały wydane z naruszeniem przepisów prawa procesowego , które uzasadnia wyeliminowanie ich z |

|obrotu prawnego. |

|Materialnoprawną podstawę wydania zaskarżonej decyzji stanowił w niniejszej sprawie przepis art. 99 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o|

|kierujących pojazdami (Dz.U.2015.155) - dalej "ustawa o kierujących pojazdami". Zgodnie z art. 99 ust. 1 pkt 2 lit. b ww. ustawy |

|starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy (lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem) na badanie |

|lekarskie, jeżeli istnieją uzasadnione zastrzeżenia, co do stanu zdrowia. |

|Stosownie do treści art. 75 ust. 1 pkt 5 tej ustawy , badaniu lekarskiemu przeprowadzanemu w celu ustalenia istnienia lub braku |

|przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zwanemu dalej "badaniem lekarskim", podlega między innymi osoba posiadająca prawo |

|jazdy lub pozwolenie na kierowanie tramwajem, jeżeli istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia, co do stanu jej zdrowia. |

|Badanie to przeprowadza się na podstawie skierowania (art. 75 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy ), wydanego przez starostę w drodze decyzji |

|administracyjnej, jeżeli u kierowcy istnieją uzasadnione zastrzeżenia, co do stanu zdrowia. |

|W myśl art. 99 ust. 2 ustawy o kierujących pojazdami , starosta wydaje decyzję o skierowaniu na badania z urzędu, na podstawie |

|informacji i ustaleń stanu faktycznego uzyskanych w ramach wykonywania zadań własnych - art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. a, lub na podstawie |

|zawiadomienia właściwych organów orzekających o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy - art. 99 ust. 2 pkt 1 lit. c ustawy o |

|kierujących pojazdami. |

|Z powyższych regulacji prawnych jednoznacznie wynika, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami zawierają podstawę prawną do wydania |

|decyzji administracyjnej o skierowaniu określonej osoby na badania lekarskie. Podkreślić jednak należy , że wezwanie do poddania się |

|sprawdzeniu stanu zdrowia jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy istnieją uzasadnione i poważne zastrzeżenia, co do stanu zdrowia |

|kierowcy. Oznacza to, że nie wystarczą same wątpliwości, iż kierujący ze względu na stan zdrowia nie gwarantuje bezpiecznego |

|prowadzenia pojazdu. Okoliczności ustalone przez organ muszą z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazywać, że w stosunku do kierującego |

|mogą występować przeciwwskazania zdrowotne co do jego dalszego udziału w ruchu w takim charakterze i przeciwwskazania te powinny |

|zostać zweryfikowane podczas badania lekarskiego. |

|Sąd w składzie orzekającym w niniejszej sprawie w pełni podziela prezentowane w orzecznictwie stanowisko wyrażone w wyroku WSA w |

|Bydgoszczy z dnia 16 grudnia 2009 r., sygn. akt II SA/Bd 878/09 (publ. na: http://orzeczenia.nsa.gov.pl), który zachowuje aktualność |

|na gruncie obecnie obowiązującej ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którym samo uzyskanie wiarygodnej informacji o |

|zastrzeżeniach w stanie zdrowia osoby, stanowi podstawę do wszczęcia postępowania administracyjnego, jednakże nie obliguje organu do |

|podjęcia decyzji o skierowaniu na badania lekarskie. Organ administracji, mając na uwadze treść art. 7 i 77 § 1 k.p.a., winien bowiem |

|przeprowadzić postępowania administracyjne zmierzające do uprawdopodobnienia istnienia przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów przez |

|stronę ze względu na jej stan zdrowia. |

|Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy stwierdzić należy, że Starosta był zobligowany do dokonania oceny, czy |

|informacja uzyskana z Komendy Miejskiej Policji, zawarta w piśmie z dnia 19 stycznia 2015 r. o istnieniu uzasadnionych i poważnych |

|zastrzeżeń co do stanu zdrowia skarżącego jest wiarygodna i wystarczająca do wydania decyzji na podstawie art. 99 ust. 1 pkt. 2 lit. |

|b) ustawy o kierujących pojazdami. Prawidłowa wykładnia powołanego przepisu powinna prowadzić do uznania, że organ - Zastępca |

|Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji - jest zobowiązany wskazać przesłanki uzasadniające stwierdzenie o istnieniu |

|zastrzeżeń co do stanu zdrowia kierowcy. Jeżeli w przesłanej informacji nie wskazano takich przesłanek , Starosta winien zobowiązać do|

|uzupełnienia wniosku o powyższe dane i dopiero wówczas dokonać oceny wskazanych okoliczności z punktu widzenia spełnienia przesłanek |

|ustawowych do skierowania na badania lekarskie. |

|Tymczasem w przedmiotowej sprawie organ l instancji nie podjął żadnych czynności zmierzających do potwierdzenia zasadności skierowania|

|skarżącego na badania , nie zażądał żadnych dodatkowych informacji w tym zakresie i nie zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji o |

|uzupełnienie ww. wniosku z dnia 19 stycznia 2015 r. |

|Materiał dowodowy , którym dysponował organ I instancji nie uzasadniał wydania decyzji o skierowaniu skarżącego na badania lekarskie. |

|Przede wszystkim należy podkreślić , że już z samej notatki służbowej sporządzonej przez funkcjonariuszy Policji wynika , że skarżący |

|od początku kwestionował swoją winę jakoby był sprawcą kolizji drogowej , odmówił podpisania pokwitowania o zatrzymaniu prawa jazdy i |

|twierdził , że nie zgadza się z ustaleniami Policji. W tym kontekście zachowanie skarżącego opisane przez funkcjonariuszy było |

|usprawiedliwione emocjami skarżącego , który nie czując się winnym zdarzenia został pozbawiony prawa jazdy w sytuacji , gdy wykonywał |

|zawód kierowcy taxi. |

|Oczywiście należy stwierdzić , że nie jest wymagane , aby wniosek o skierowanie na badania lekarskie zawierał szczegółowe dane |

|dotyczące stanu zdrowia kierowanego na badania, gdyż te dane podlegają ocenie dopiero w toku badania, jednakże skoro to starosta |

|posiada uprawnienie do kierowania na badanie sprawdzające, a nie lekarze orzecznicy, to niezbędnym jest , aby decyzja starosty w tym |

|przedmiocie znalazła potwierdzenie w przedstawionym we wniosku – lub w innych dokumentach uzyskanych przez organ - uzasadnieniu |

|zastrzeżeń dotyczących stanu zdrowia kierowanego na badania. |

|W odwołaniu pełnomocnik skarżącego sformułował konkretny zarzut - decyzja organu I instancji nie zawiera żadnego powodu zdrowotnego |

|mogącego uzasadniać zaistnienie przesłanek z art.99 ust.1 pkt.2 ppkt b) ww. ustawy , a nadto , że nie doszło do żadnej kolizji |

|drogowej bowiem nikt nie doznał obrażeń ciała i nie powstały żadne szkody w pojazdach . Zarzuty te obligowały organ odwoławczy do |

|wyjaśnienia tych kwestii. Co prawda w dniu 25 lutego 20015r. Urząd Miasta zwrócił się do Komendy Miejskiej Policji o przesłuchanie w |

|charakterze świadków funkcjonariuszy Policji – uczestników interwencji w dniu zdarzenia - na okoliczność wskazania istnienia |

|uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń co do stanu zdrowia skarżącego i dowody z przesłuchań tych świadków zostały włączone do akt |

|sprawy , ale organ odwoławczy pominął dowód z przesłuchania skarżącego na okoliczność jego zachowania w dniu zdarzenia. |

|W związku z powyższym należy stwierdzić ,że organy obu instancji w sposób bezkrytyczny oparły się jedynie na informacji zawartej w |

|notatce urzędowej z dnia 22 grudnia 2015 r. oraz na zeznaniach świadków – funkcjonariuszy Policji, natomiast organy te pominęły |

|twierdzenia skarżącego, który od początku kwestionował dokonanie błędnych ustaleń stanu faktycznego przez ww. funkcjonariuszy. |

|Twierdzenia skarżącego ostatecznie zostały potwierdzone wyrokiem Sądu Okręgowego z dnia 23 marca 2016r. , sygn. akt [...]. |

|W tych niespornych okolicznościach faktycznych niniejszej sprawy należy stwierdzić , że emocje skarżącego na miejscu zdarzenia nie |

|mogą być ocenione jako przesłanki uzasadniające istnienie zastrzeżeń co do jego stanu zdrowia. |

|Podnieść należy , że z użytego przez ustawodawcę sformułowania co do istnienia uzasadnionych zastrzeżeń co do stanu zdrowia wynika, że|

|otrzymawszy zawiadomienie starosta jest obowiązany ową przesłankę ocenić. Oznacza to, że ma obowiązek ustalić, czy zawiadomienie jest |

|na tyle uzasadnione, że wynikają z niego takie okoliczności, które uzasadniają skierowanie kierowcy na badania lekarskie, aby podczas |

|nich można było stwierdzić istnienie lub brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami. Skierowanie kierowcy na badania |

|lekarskie w związku z zawiadomieniem właściwego organu o stanie zdrowia kierowcy nie może być automatycznie skutkiem tego |

|zawiadomienia. Konieczne jest stwierdzenie, że wynikają z niego uzasadnione zastrzeżenia, co do stanu zdrowia kierowcy (por. wyrok NSA|

|z 21 października 2014 r., sygn. akt I OSK 564/13, publ. na: http://orzeczenia.nsa.gov.pl). |

|W rozpatrywanej sprawie organy wydając zaskarżone decyzje oparły się na niekompletnym i nieobiektywnym materiale dowodowym, a w |

|konsekwencji dokonały błędnej oceny tego materiału skutkującej wydaniem wadliwych rozstrzygnięć. |

|Podkreślić należy, że każda decyzja nakładająca na stronę jakikolwiek obowiązek , w tym obowiązek poddania się badaniom lekarskim , |

|musi być w sposób rzetelny i przekonywujący uzasadniona ; musi wskazywać nie tylko przepisy prawa stanowiące podstawę wydania decyzji |

|, ale również musi wskazać fakty , które organ uznał za udowodnione, dowody , na których się oparł oraz przyczyny , z powodu których |

|innym dowodom odmówił wiarygodności i przesłanki, którymi organ się kierował. Przesłanki te, muszą być wskazane w uzasadnieniu |

|decyzji. |

|Reasumując stwierdzić należy, że organy administracji publicznej rozpatrujące przedmiotową sprawę naruszyły przepisy postępowania tj. |

|art. 7, art. 8, art. 77 § 1, art. 80 i art. 107 k.p.a., które mogły mieć istotny wpływ na wynik sprawy. |

|Przy ponownym rozpoznaniu sprawy organ pierwszej instancji powinien uwzględnić przedstawione wyżej stanowisko Sądu, działając |

|jednocześnie w poszanowaniu zasad postępowania administracyjnego określonych w k.p.a. |

|Uznając, że zaskarżona decyzja oraz poprzedzające ją rozstrzygnięcie organu l instancji zostały wydane z naruszeniem przepisów prawa |

|materialnego i postępowania w zakresie wyżej opisanym, które mogło mieć i miało istotny wpływ na wynik sprawy, Sąd działając na |

|podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a oraz lit. c i art. 200 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w |

|sentencji. |



Powered by SoftProdukt