drukuj    zapisz    Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego, Umorzenie postępowania, Inne, Umorzono postępowanie, II SAB/Wa 114/09 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2009-12-22, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Wa 114/09 - Postanowienie WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2009-12-22 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-08-06
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Eugeniusz Wasilewski
Przemysław Szustakiewicz
Sławomir Antoniuk /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
Hasła tematyczne
Umorzenie postępowania
Skarżony organ
Inne
Treść wyniku
Umorzono postępowanie
Powołane przepisy
Dz.U. 2001 nr 112 poz 1198 art. 13 ust. 1
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 161 par. 1 pkt 3
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.), Sędziowie WSA Przemysław Szustakiewicz, WSA Eugeniusz Wasilewski, Protokolant Dorota Kwiatkowska, po rozpoznaniu w dniu 22 grudnia 2009 r. na rozprawie sprawy ze skargi A. B. na bezczynność Dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w przedmiocie nierozpatrzenia wniosku z dnia 16 czerwca 2009 r. o udostępnienie informacji publicznej postanawia - umorzyć postępowanie -

Uzasadnienie

W dniu 22 lipca 2009 r. A. B. wniósł za pośrednictwem organu do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę, w której zarzucił Krajowemu Ośrodkowi Badań i Dokumentacji Zabytków w W. bezczynność w rozpatrzeniu jego wniosku z dnia 16 czerwca 2009 r. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej. Strona wniosła o uznanie skargi za zasadną i zobowiązanie organu do udostępnienia wnioskowanej informacji publicznej bez zbędnej zwłoki.

W uzasadnieniu skargi A. B. podniósł, iż wnioskiem doręczonym organowi w dniu 22 czerwca 2009 r. zwrócił się do Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w W. o udostępnienie, na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej informacji (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.), informacji publicznej w zakresie obejmującym: 1) Karty Ewidencji Stanowiska Archeologicznego z zasobów Archeologicznego Zdjęcia Polski (AZP) dla wszystkich stanowisk leżących w gminach: [...], 2) Mapy AZP w skali 1:10 000 i 1:25 000 z zaznaczeniem stanowisk archeologicznych dla ww. obszaru 3 gmin. W odpowiedzi na swój wniosek skarżący otrzymał pismo Dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków z dnia 3 lipca 2009 r., w którym organ powołując się na przepis art. 13 ust. 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej, poinformował skarżącego, iż jego wniosek zostanie rozpatrzony w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku. W ocenie skarżącego, organ nie dopełnił obowiązków wynikających z postanowień art. 13 ust. 2 powołanej ustawy, albowiem w piśmie nie wskazał konkretnej daty udostępnienia informacji oraz nie podał powodu opóźnienia w jej udostępnieniu, zgodnie z treścią wniosku strony.

W odpowiedzi na skargę Dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków wniósł o jej oddalenie podnosząc, iż organ odpowiadając na wniosek skarżącego z dnia 16 czerwca 2009 r. poinformował, z zachowaniem terminu określonego w art. 13 ust. 1 ww. ustawy, że rozpatrzenie prośby strony skarżącej nastąpi w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku, uzasadniając jednocześnie, iż zwłoka w ustosunkowaniu się do przedmiotowego wniosku podyktowana została koniecznością analizy spełnienia przesłanek pozwalających na udostępnienie żądanych przez skarżącego danych. Jednocześnie wskazana została data wpływu wniosku skarżącego do organu (22 czerwca 2009 r.), od którego rozpoczął bieg dwumiesięczny termin. W dacie wniesienia skargi termin ten nie upłynął.

Na rozprawie w dniu 22 grudnia 2009 r. pełnomocnik organu złożył do akt sprawy potwierdzoną za zgodność z oryginałem decyzję Dyrektora Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...], odmawiającą udostępnienia skarżącemu żądanej we wniosku z dnia 16 czerwca 2009 r. informacji publicznej wraz z dowodem jej doręczenia stronie (decyzję doręczono 25 sierpnia 2009 r.).

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 161 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, gdy postępowanie z innych przyczyn stało się bezprzedmiotowe.

W przedmiotowej sprawie Dyrektor Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków wydał w dniu [...] sierpnia 2009 r. decyzję nr [...], którą odmówił skarżącemu udostępnienia informacji publicznej określonej we wniosku strony z dnia 16 czerwca 2009 r. Przedmiotowa decyzja została stronie skutecznie doręczona w dniu 25 sierpnia 2009 r.

Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej ustawy, udostępnienie informacji na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni, z wyjątkiem sytuacji przewidzianej w art. 13 ust. 2 i art. 15 ust. 2 ustawy. Udostępnienie informacji publicznej jest czynnością materialno - techniczną, a żaden przepis prawa nie nakłada na dysponenta takiej informacji obowiązku nadawania tejże czynności szczególnej formy. Organ może także odmówić udzielenia informacji publicznej z uwagi na ochronę informacji niejawnych lub innych tajemnic ustawowo chronionych (art. 5 ust. 1 ustawy) w procesowej formie decyzji administracyjnej (art. 16 ust. 1 ustawy).

Z uwagi na to, iż w momencie rozpoznania skargi przez Sąd organ nie pozostawał już w bezczynności, brak jest podstaw do zastosowania trybu przewidzianego w art. 149 powołanej ustawy, to znaczy w przypadku uznania zasadności skargi, zobowiązania organu do wydania w zakreślonym terminie decyzji w sprawie.

W ocenie Sądu, wprawdzie w dacie wnoszenia skargi organ pozostawał w bezczynności, a więc skarga była wówczas zasadna, to jednak wobec wydania decyzji, postępowanie w niniejszej sprawie stało się bezprzedmiotowe i jako takie podlega umorzeniu.

Wobec powyższego, na podstawie art. 161 § 1 pkt 3 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, jak w sentencji wyroku.



Powered by SoftProdukt