drukuj    zapisz    Powrót do listy

6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami, Inne, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Oddalono skargę, III SA/Po 834/13 - Wyrok WSA w Poznaniu z 2013-07-02, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Po 834/13 - Wyrok WSA w Poznaniu

Data orzeczenia
2013-07-02 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2013-06-06
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Sędziowie
Barbara Koś
Małgorzata Górecka /przewodniczący sprawozdawca/
Marzenna Kosewska
Symbol z opisem
6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami
Hasła tematyczne
Inne
Sygn. powiązane
I OSK 2701/13 - Postanowienie NSA z 2014-11-21
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2012 poz 270 art. 151
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jednolity.
Sentencja

Dnia 2 lipca 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Górecka (spr.) Sędziowie WSA Barbara Koś WSA Marzenna Kosewska Protokolant: sekr. sąd. Anna Zys-Ruszkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 2 lipca 2013 roku przy udziale sprawy ze skargi Z S na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K z dnia ... r. nr ... w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy oddala skargę

Uzasadnienie

Starosta O decyzją z dnia 12.02.2013 r. odmówił Z S wydania prawa jazdy kat. C, C + E.

W uzasadnieniu decyzji wskazano, że Z S złożył w dniu 4.02.2013 r. wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy kat. A, B, B+ E, C, C+ E i T. Wniosek dotyczy wydania prawa jazdy kat. C, C + E w związku z orzeczonym wyrokiem Sądu Rejonowego w O z dnia ... r. zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. A, B, B+ E i T na okres 2 lat. Organ wskazał na przepis art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, zgodnie z którym prawo jazdy nie może być wydane osobie ubiegającej się u wydanie prawa jazdy kategorii :

- C – w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B

- C + E - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B lub odpowiednio kategorii C1, C, D 1 lub D.

Z tego względu należało w ocenie organu I instancji orzec o odmowie wydania prawa jazdy we wnioskowanym zakresie.

W odwołaniu od decyzji strona wniosła o jej uchylenie i wydanie prawa jazdy kat. C oraz C + E.

W uzasadnieniu wskazano, że wyrokiem Sądu Rejonowego w O z dnia 17.01.2013 r. orzeczono wobec wnioskodawcy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. A, B, B+ E i T na okres 2 lat – od daty zatrzymania prawa jazdy. Tym samym zakaz nie dotyczy prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. C oraz C + E. Art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami prawo jazdy wszedł w życie dopiero od dnia 19.01.2013 r., czyli w dwa dni po wydaniu wyroku SR. Kierowca ma prawo do posiadania prawa jazdy w tych kategoriach pojazdów , co do których nie orzeczono zakazu prowadzenia.

SKO w K decyzją z dnia 22.04.2013 r. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję organu I instancji.

W uzasadnieniu organ powołał się na przepisy art. 12 ust. 1 oraz ust. 2 pkt. 2 i ust. 2 pkt. 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami prawo jazdy, na mocy których nie ma podstaw prawnych do wydania stronie wnioskowanego prawa jazdy, ze względu na zakaz prowadzenia pojazdów kat. B orzeczony wyrokiem Sądu Rejonowego.

W skardze do WSA w Poznaniu ZS wniósł o uchylenie decyzji organów obu instancji oraz o orzeczenie o wydaniu mu prawa jazdy kat. C oraz C + E.

Zarzucił on organom naruszenie :

- art. 12 ust. 2 w zw. z art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami prawo jazdy poprzez bezzasadną odmowę wydania prawa jazdy z kategorią C oraz C + E, które skarżący posiadał już uprzednio i w zakresie którym nie orzekał Sąd Rejonowy w wyroku z dnia 17.01.2013 r.

- art. 42 par. 1 kk w zw. z par. 8 ust. 3 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 31.07.2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami poprzez bezzasadną odmowę wydania prawa jazdy z kategorią C oraz C + E, sprzeczną z treścią prawomocnego wyroku SR w 17.01.2013 r.

- art. 7 kpa poprzez pominięcie treści postanowienia SR w O z dnia 5.03.2013 r. w przedmiocie rozstrzygnięcia wątpliwości co do wykonania wyroku tego Sądu z 17.01.2013 r.

W uzasadnieniu skargi strona podniosła, że wyrokiem Sądu Rejonowego w O z dnia 17.01.2013 r. orzeczono wobec niej zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. A, B, B+ E i T na okres 2 lat – od daty zatrzymania prawa jazdy. Tym samym zakaz nie dotyczy prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. C oraz C + E, na co wskazano w postanowieniu Sądu z 5.03.2013 r. Kierowca ma prawo do posiadania prawa jazdy w tych kategoriach pojazdów , co do których nie orzeczono zakazu prowadzenia. Zdaniem strony w sprawie organy administracji nie zastosowały się do wytycznych dotyczących interpretowania wyroku SR z 17.01.2013 r.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, powołując się na argumenty zawarte w uzasadnieniu jego decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje :

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami prawo jazdy nie może być wydane osobie w stosunku do której został orzeczony prawomocnym wyrokiem sądu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - w okresie i zakresie obowiązywania tego zakazu.

Na mocy art. 12 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 pkt 2 stosuje się także wobec osoby ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii:

1) B1 lub B - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A;

2) AM, A1, A2, A, C1, C, D1 lub D - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B;

3) B+E, C1+E, C+E, D1+E lub D+E - w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B lub odpowiednio kategorii C1, C, D1 lub D.

Przepis wymienia przesłanki, które uniemożliwiają wydanie prawa jazdy, nawet wówczas gdy kandydat spełnia wymagane warunki, do których zalicza się wiek, brak przeciwwskazań zdrowotnych, odbycie przeszkolenia, zdanie egzaminu ( zob. W. Kotowski, komentarz do art. 12 ustawy o kierujących pojazdami, lex 2013 ). Zakaz prowadzenia pojazdów orzeczony wyrokiem sądu karnego jest nie tylko pozbawieniem prawa do prowadzenia pojazdów, ale równocześnie oznacza zakaz wydania takich uprawnień (por. uchwała SN z dnia 28 lutego 1975 r., V KZP 2/74, OSNKW 1975, nr 3-4, poz. 33). Zakaz może dotyczyć wszystkich rodzajów pojazdów, może być ograniczony tylko do pojazdów mechanicznych albo odnosić się tylko do wybranego rodzaju pojazdów mechanicznych (samochodów osobowych) – zob. W. Kotowski, komentarz do art. 12 ustawy o kierujących pojazdami, lex 2013.

W niniejszej sprawie Z S złożył w dniu 4.02.2013 r. wniosek o wydanie wtórnika prawa jazdy kat. A, B, B+ E, C, C+ E i T. Wniosek dotyczył wydania prawa jazdy kat. C, C + E w związku z orzeczonym wyrokiem Sądu Rejonowego w O z dnia 17.01.2013 r. zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. A, B, B+ E i T na okres 2 lat.

Zgodnie z art. 42 par. 1 Kodeksu karnego Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji. Właściwy organ administracji publicznej, który otrzymał odpis wyroku, zobowiązany jest cofnąć uprawnienia w orzeczonym zakresie. Nie może nadto wydać uprawnień w okresie obowiązywania zakazu ( zob. M. Kulik, komentarz do art. 42 Kodeksu karnego, lex 2013 ).

Zdaniem Sądu nie ulega jednak wątpliwości, że cofnięto skarżącemu uprawnienia w określonym prawomocnym wyrokiem Sądu zakresie, niemniej ustawodawca wyraźnie wskazał w przepisie art. 12 ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy, że prawo jazdy (jako dokument) nie może być wydane osobie ubiegającej się o wydanie prawa jazdy kategorii C i C + E w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B- co ma miejsce w rozpoznawanej sprawie.

Skarżący żądał od organu aby ten wydał jemu w czasie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmującego uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii B , wtórnik dokumentu uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmujący uprawnienie w zakresie prawa jazdy kategorii C i C + E i organ słusznie odmówił jego wydania.

To, że skarżący posiadał uprawnienia przed wydaniem wyroku, co wynikało z jego prawa jazdy, obejmującego kat. A, B, B+ E, C, C + E i T, zaś Sąd prawomocnym wyrokiem z dnia 17.01.2013r. odebrał jedynie częściowo tzn. zakazał prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. A, B, B + E i T nie oznacza, że w trakcie obowiązywania tego zakazu, skarżący może prowadzić pojazdy mechaniczne kat. C, C + E bowiem jest to zakazane, zakazem wprowadzonym przez ustawodawcę. Sąd karny nie musiał więc orzekać co do zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. C, C + E, bo zakaz ten wynika bezpośrednio z ustawy.

Z tego względu Sąd uznając, że organy administracyjne dokonały prawidłowych ustaleń i prawidłowo zinterpretowały obowiązujące przepisy prawa, ocenił zarzuty skargi za niezasadne i na podstawie art. 151 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skargę oddalił.



Powered by SoftProdukt