Zaskarżonym postanowieniem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił wniosek H.H., S.W. oraz uczestników postępowania D.U. i H.U. o wymierzenie grzywny pełnomocnikowi Rady Miejskiej w Bytowie. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, iż wnioskodawcy domagali się wymierzenia pełnomocnikowi organu grzywny w trybie art. 112 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej "P.p.s.a.", bowiem nie wykonał on postanowienia z dnia 13.12.2006 r., którym zobowiązano organ do złożenia oryginałów wszystkich dokumentów dotyczących uchwalenia zaskarżonego studium oraz jego zmiany z dnia 9.10.2002 r. Zdaniem wnioskodawców pełnomocnik organu nie wypełnił w pełni żądania, nadesłał bowiem jedynie dokumentację planistyczną oraz ankiety do studium, nie przesyłając protokołów z obrad komisji Rady poprzedzających uchwalenie studium. Jednakże, w ocenie Sądu I instancji, nadesłane dokumenty, wraz ze zgromadzonymi aktami, umożliwiły należyte rozpoznanie sprawy, a co za tym idzie, że nie zachodzi potrzeba ukarania pełnomocnika organu, ani samego organu, grzywną.
Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł H.H., domagając się jego uchylenia. W uzasadnieniu skarżący podniósł, że pełnomocnik Gminy nie wykonał żądania Sądu i nie nadesłał dokumentów mających istotne znaczenie dla sprawy, szczególnie protokołów z posiedzeń komisji Rady. Ponadto, zdaniem strony, prezentowane na rozprawie mapy nie były oryginałami i nie mogły stanowić dowodów w sprawie.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje: zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.
Art. 112 P.p.s.a. stanowi, iż w razie uchylania się organu od zastosowania się do postanowienia sądu podjętego w toku postępowania i w związku z rozpoznaniem sprawy, sąd może orzec o wymierzeniu organowi grzywny. Zauważyć trzeba, iż z treści tego przepisu wynika jasno, że sąd administracyjny posiada jedynie uprawnienie do ukarania organu grzywną w razie uchylania się od wykonania postanowienia, a nie obowiązek dokonania tej czynności. Nie można zatem zarzucić Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku, że naruszył ten przepis oddalając wniosek o ukaranie pełnomocnika Gminy Miasta Bytów grzywną za niewykonanie postanowienia Sądu z dnia 13.12.2006 r. Pełnomocnik organu wykonał bowiem to postanowienie – wprawdzie nie w pełni – przesłał bowiem część żądanych przez Sąd dokumentów. Sąd I instancji uznał, że nadesłane dokumenty, wraz ze zgromadzonymi wcześniej aktami sprawy, są wystarczające do rozpoznania sprawy i orzekł na ich podstawie. W ocenie Sądu odwoławczego działanie takie było w pełni prawidłowe i uzasadniało oddalenie wniosku o wymierzenie grzywny.
Mając na uwadze powyższe i uznając zaskarżone postanowienie za zgodne z prawem, Naczelny Sąd Administracyjny orzekł jak w sentencji, na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 § 2 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.