drukuj    zapisz    Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego 658, Dostęp do informacji publicznej, Wójt Gminy, Zobowiązano organ do rozpoznania wniosku, II SAB/Sz 90/16 - Wyrok WSA w Szczecinie z 2016-11-30, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Sz 90/16 - Wyrok WSA w Szczecinie

Data orzeczenia
2016-11-30 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2016-07-14
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie
Sędziowie
Danuta Strzelecka-Kuligowska /sprawozdawca/
Katarzyna Sokołowska /przewodniczący/
Renata Bukowiecka-Kleczaj
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
658
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Skarżony organ
Wójt Gminy
Treść wyniku
Zobowiązano organ do rozpoznania wniosku
Powołane przepisy
Dz.U. 2016 poz 718 art. 119 pkt 4 P.p.s.a., art. 149 par. 1 a P.p.s.a.
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jednolity
Dz.U. 2001 nr 61 poz 624
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół
Dz.U. 2015 poz 2058
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej - tekst jednolity
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Sokołowska, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj,, Sędzia NSA Danuta Strzelecka-Kuligowska (spr.), , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 30 listopada 2016 r. sprawy ze skargi A. S.-W. na bezczynność Wójta Gminy K. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej I. Zobowiązuje Wójta Gminy K. do udostępnienia A. S.-W. kopii arkuszy organizacyjnych dla szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina K. na rok szkolny [...] i [...] wraz z danymi osobowymi nauczycieli w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się wyroku, II. stwierdza, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.

Uzasadnienie

W dniu 15 czerwca 2016 r. A. S.-W. powołując się na przepisy ustawy o dostępie do informacji publicznej, zwróciła się do Wójta Gminy z wnioskiem o wydanie kopii następujących dokumentów:

- oświadczeń majątkowych za [...] r. wszystkich osób zobowiązanych do ich złożenia, niezamieszczonych w BIP Gminy ,

- zatwierdzonego arkusza organizacyjnego dla szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina, na rok szkolny [...].

W odpowiedzi na powyższy wniosek, pismem z dnia [...] r. organ poinformował wnioskodawczynię, że wszystkie oświadczenia majątkowe jakimi urząd dysponuje zostały opublikowane na stronach BIP urzędu. Natomiast żądanie wydania kopii arkusza organizacyjnego szkół jako stanowiące informację przetworzoną, zostanie zrealizowane dopiero po wykazaniu przez stronę, że domaga się uzyskania informacji ze względu na istotny interes publiczny.

A. S.-W. pismem z dnia [...] r. złożyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na bezczynność Wójta Gminy w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej w ustawowym terminie, zarzucając organowi naruszenie art. 61 ust. 1 i ust. 2 Konstytucji oraz art. 2 ust. 1, art. ust. 1 pkt 2, art. 13 ust. 1 i 2 ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Skarżąca wniosła o:

- zobowiązanie organu do udzielenia żądanej informacji publicznej w terminie 14 dni od daty doręczenia akt organowi,

- zasądzenie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu skargi skarżąca wskazała, że organ zrealizował jej wniosek

z dnia [...] r. w pkt 1, natomiast nie udostępnił kopii zatwierdzonego arkusza organizacyjnego dla szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina na rok szkolny [...], o którą wnosiła w pkt 2. W ocenie strony, treść arkusza organizacyjnego szkoły stanowi informację publiczną, gdyż określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Natomiast informacja, która nie została udostępniona w BIP, jest udostępniana na wniosek w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku.

W odpowiedzi na skargę Wójt Gminy wniósł o jej oddalenie, wskazując, że pomimo wystosowanego do strony wezwania, nie wykazała ona, aby uzyskanie wnioskowanej informacji publicznej było szczególnie istotne dla interesu publicznego. Nadto wyjaśnił, że prawo do informacji publicznej w tym przypadku podlega ograniczeniu z uwagi na ochronę danych osobowych nauczycieli, które zamieszczone są w treści arkusza organizacyjnego szkoły. Zasady ochrony dotyczą również pracowników niepedagogicznych.

W dniu [...] r. Wójt Gminy poinformował A.S.-W., że kopie arkuszy organizacyjnych zostały już przygotowane i wnioskodawczyni może je odebrać w dowolnym terminie w godzinach pracy urzędu.

Pismem z dnia [...] r. strona podtrzymała wniesioną skargę wskazując, że w odebranych przez nią kopiach dokumentów dane dotyczące nauczycieli zostały "zamazane", co powoduje, że udzielenie informacji nastąpiło z naruszeniem ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W odpowiedzi na wystosowane przez Sąd zobowiązanie, organ przedłożył kopie arkusza organizacyjnego szkoły tożsame z tymi jakie odebrała skarżąca.

Wojewódzki Sąd Administracyjny z w a ż y ł, co następuje:

Sądowa kontrola bezczynności w trybie uproszczonym na podstawie art. 119

pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm.), doprowadziła do stwierdzenia, że skarga zasługuje na uwzględnienie.

Zarówno w orzecznictwie jak i w doktrynie ugruntowane jest stanowisko,

że z bezczynnością mamy do czynienia wówczas, gdy zobowiązany organ nie podejmuje czynności nakazanej prawem w przewidzianym terminie.

W niniejszej sprawie skarżąca zarzuciła Wójtowi Gminy bezczynność

w przedmiocie rozpoznania wniosku złożonego w dniu [...] r. wobec nieudzielenia informacji publicznej w postaci kopii zatwierdzonego arkusza organizacyjnego dla szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina , na rok szkolny [...].

Procedurę dostępu do informacji publicznej w kompleksowy sposób reguluje ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (j.t. Dz. U.

z 2015 r., poz. 2058 ze zm.), zwanej dalej u.d.i.p., która kształtuje prawo do informacji publicznej, a także określa zasady i tryb jej udostępniania.

Zgodnie z art. 1 u.d.i.p. każda informacja o sprawach publicznych stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy i podlega udostępnieniu i ponownemu wykorzystywaniu na zasadach i w trybie określonych w niniejszej ustawie. Z kolei przepis art. 6 powołanej ustawy zawiera przykładowy katalog informacji stanowiących informację publiczną przewidując m.in., że udostępnieniu podlegają dane publiczne

w tym treść i postać dokumentów urzędowych, w szczególności dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie podmiotów ją przeprowadzających. Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p. do podmiotów zobowiązanych do udostępnienia informacji publicznej zalicza organy władzy publicznej.

W świetle przytoczonych przepisów nie budzi żadnych wątpliwości, że Wójt Gminy jako organ administracji publicznej jest podmiotem zobowiązanym do jej udostępnienia, zaś żądanie wydania kopii zatwierdzonego arkusza organizacyjnego szkoły stanowi informację publiczną w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 u.d.i.p. w zw. z art. 6 ust. 1 pkt 4 u.d.i.p. Jak słusznie podniosła strona, arkusz organizacyjny określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym, co potwierdza § 10 załącznika nr 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz szkół publicznych (Dz.U. z 2001 r. Nr 61, poz. 624 ze zm.). Nadto z regulacji tej wynika, że projekt arkusza organizacyjnego szkoły jest sporządzany przez dyrektora szkoły, z uwzględnieniem szkolnego planu nauczania i zamieszcza się w nim m.in. liczbę pracowników szkoły jak i ogólną liczbę zajęć edukacyjnych finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący szkołę. Służy więc w szczególności rozplanowaniu liczby oraz rozkładu godzin lekcyjnych i podzielenia ich między nauczycielami. Projekt ten podlega zatwierdzaniu przez organ prowadzący szkołę. Przy czym Sąd podziela stanowisko reprezentowane w orzecznictwie sądów administracyjnych, że zarówno sam projekt arkusza organizacyjnego sporządzony przez dyrektora szkoły jak i zatwierdzony projekt stanowi dokument urzędowy, zawierający dane o charakterze publicznym (por. wyrok WSA z dnia 8 października 2013 r. sygn. akt II SAB/Kr 156/13, dostępny w Internecie, pod adresem www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

Na gruncie przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej podmiot, do którego został skierowany wniosek o udzielenie informacji, może dokonać następujących działań:

1) udzielić informacji publicznej– jest to czynność materialno-techniczna,

2) udzielić w formie pisma (zawiadomienia) odpowiedzi, że wniosek nie znajduje podstawy w przepisach prawa, gdyż żądanie nie dotyczy informacji publicznej, organ nie jest w posiadaniu danej informacji lub obowiązuje inny tryb udostępniania informacji,

3) odmówić udostępnienia informacji publicznej lub umorzyć postępowanie administracyjne w drodze decyzji administracyjnej.

Stosownie zaś do art. 13 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, z zastrzeżeniem ust. 2

i art. 15 ust. 2.

Jak wynika z akt niniejszej sprawy, organ w terminie o którym mowa w art. 13 u.d.i.p., nie rozpoznał wniosku strony skarżącej w zakresie żądania udostępnienia zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkoły, zaś w reakcji na wniesienie skargi przekazał stronie kopie tych dokumentów z zanonimizowanymi danymi dotyczącymi nauczycieli. Niewątpliwie zakres tej anonimizacji niweczy pożądany przez stronę rezultat, czemu skarżąca dała wyraz w piśmie z dnia [...] r. To z kolei oznacza, że Wójt nie udzielił informacji odpowiadającej w pełni wnioskowi strony, a tym samym w tym zakresie pozostaje w stanie bezczynności.

Zdaniem Sądu, nie jest trafne stanowisko organu reprezentowane w odpowiedzi na skargę, że ujawnieniu danych osobowych nauczycieli przeciwstawia się ustawa o ochronie danych osobowych. Co prawda w art. 5 ust. 2 u.d.i.p. przewidziano, że prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy, jednakże ograniczenie to nie dotyczy informacji o osobach pełniących funkcje publiczne. Z pewnością nauczyciel uczący w szkole publicznej i realizujący podstawowy cel szkolnictwa publicznego, wynikający z Konstytucji RP i ustawy o systemie oświaty oraz będący pracownikiem samorządowym pełni zadania funkcjonariusza publicznego (por. wyrok WSA z dnia 5 lipca 2013 r. sygn. akt II SAB/Łd 49/13, wyrok dostępny w Internecie).

Mając na uwadze okoliczność, że w przedmiotowej sprawie wobec udzielenia zanonimizowanej informacji publicznej, zachodzi po stronie organu bezczynność, to jednak Sąd uznał, że nie sposób przypisać jej cech rażącego naruszenia prawa. Brak udostępnienia kompletnej dokumentacji nie przesądza bowiem o lekceważącym traktowaniu skarżącej i obowiązków wynikających z przepisów prawa, skoro organ pozostawał w przekonaniu, że w sprawie mamy do czynienia z danymi podlegającymi ochronie. Podkreślić należy, że regulacje ustawy o dostępie do informacji publicznej mogą powodować i niejednokrotnie powodują wątpliwości interpretacyjne, zatem wymagają dokonywania ich wykładni, a nie wyłącznie mechanicznego stosowania. Tak więc nawet niewłaściwa ich interpretacja czy zastosowanie, nie mogą stanowić o tym, że bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa.

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny , orzekł na podstawie art. 149 § 1 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi o zobowiązaniu organu do udostępnienia kopii arkusza organizacyjnego dla szkół, dla których organem prowadzącym jest gmina , na rok szkolny [...] wraz z danymi osobowymi nauczycieli, jednocześnie stwierdzając, stosownie do art. 149 § 1a ww. ustawy, że bezczynność nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.



Powered by SoftProdukt