drukuj    zapisz    Powrót do listy

6300 Weryfikacja zgłoszeń celnych co do wartości celnej towaru, pochodzenia, klasyfikacji taryfowej; wymiar należności celny, Odrzucenie skargi, Dyrektor Izby Celnej, Odrzucono skargę, III SA/Gl 944/09 - Postanowienie WSA w Gliwicach z 2009-09-09, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Gl 944/09 - Postanowienie WSA w Gliwicach

Data orzeczenia
2009-09-09 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-08-24
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Sędziowie
Małgorzata Jużków /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6300 Weryfikacja zgłoszeń celnych co do wartości celnej towaru, pochodzenia, klasyfikacji taryfowej; wymiar należności celny
Hasła tematyczne
Odrzucenie skargi
Skarżony organ
Dyrektor Izby Celnej
Treść wyniku
Odrzucono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 58 par. 1 pkt 2
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Jużków po rozpoznaniu w dniu 9 września 2009 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J.M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wymiaru należności celnych postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

W piśmie z dnia [...]r. przesłanym bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach J.M. zaskarżył decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...]r. nr [...], którą to decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w K. z [...]r. nr [...] w przedmiocie retrospektywnego zaksięgowania kwoty niedoboru cła w wysokości [...] zł powstałego w wyniku zmiany klasyfikacji taryfowej towaru celnego.

Pismem z 3 sierpnia 2009 r. Sąd przesłał skargę organowi odwoławczemu. Skarga wpłynęła do organu odwoławczego w dniu [...] r.

W dniu [...] r. organ odwoławczy przesłał ponownie skargę wraz z odpowiedzią na skargę i aktami administracyjnymi wnosząc jednocześnie o odrzucenie skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej P.p.s.a., skargę do sądu administracyjnego wnosi się w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie, za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi.

W myśl art. 58 § 1 pkt 2 P.p.s.a. skargę wniesioną po upływie terminu do jej wniesienia sąd odrzuca.

W niniejszej sprawie zaskarżona decyzja organu odwoławczego została doręczona skarżącemu w dniu [...] r., zatem ustawowy termin do jej wniesienia upłynął w dniu [...] r. (poniedziałek). Skarżący wniósł skargę do Sądu w dniu [...] r. (data nadania w urzędzie pocztowym) tj. przed upływem terminu do jej wniesienia. Nie zachował jednak trybu określonego w art. 54 § 1 p.p.s.a. polegającego na pośrednictwie organu odwoławczego. Jakkolwiek okoliczność powyższa nie może stanowić samoistnej przesłanki odrzucenia skargi, jednak jej terminowość należy ocenić według daty wpływu skargi do organu odwoławczego. Ponieważ jak to wykazano wyżej wpływ skargi do organu odwoławczego nastąpił już po upływie 30 dni od doręczenia skarżącemu zaskarżonej decyzji, dlatego nie można mówić o zachowaniu przez skarżącego terminu.

W związku z powyższym, w oparciu o art. 53 § 1 i art. 54 § 1 P.p.s.a oraz przy zastosowaniu art. 58 § 1 pkt 2 i pkt 6 oraz 58 § 3 P.p.s.a., należało orzec jak w sentencji postanowienia.



Powered by SoftProdukt