Prokurator Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wniósł do sądu administracyjnego skargę na wyżej opisaną ostateczną decyzję Prezydenta Miasta ustalającą warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie automatycznej stacji paliw płynnych z infrastrukturą techniczną na działkach nr [...] i [...] w G. przy ul. [...]. W skardze zawarty został wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. W uzasadnieniu tego wniosku skarżący wyjaśnił, że należy się spodziewać, iż inwestor jeszcze przed rozpoznaniem wniesionej skargi uzyska rozstrzygnięcia organów administracji niezbędne do rozpoczęcia planowanej inwestycji, a jej charakter (budowa trzech podziemnych zbiorników ) wskazuje, w ocenie skarżącego, na wywołanie trudnych do odwrócenia skutków w przestrzeni publicznej. Dalej we wniosku wyjaśniono, że powierzchnia ziemi i istniejące w jej kilkumetrowej warstwie stosunki wodne są chronione przez Prawo ochrony środowiska, a tak głębokie roboty ziemne stanowią istotną ingerencją w środowisko. Zważywszy więc na to, że zainteresowani w sprawie mieszkańcy ulicy [...] nie uzyskają dostępu do postępowań, które przed inwestorem otwiera zaskarżona decyzja, tylko wstrzymanie jej wykonania zapobiegnie przedstawionym w skardze stratom środowiskowym.
Rozpoznając powyższy wniosek o wstrzymanie zaskarżonej decyzji Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że nie zasługuje on na uwzględnienie.
Stosownie do art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ) sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Wskazywane we wniosku niebezpieczeństwo wyrządzenia szkody w środowisku wodnym czy, jak określił to skarżący, trudne do odwrócenia skutki w przestrzeni publicznej mogą wystąpić dopiero na skutek rozpoczęcia robót budowlanych związanych z budową stacji paliw. Roboty te inwestor może rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, a nie na skutek zaskarżonej decyzji. Zaskarżona decyzja istotnie otwiera przed inwestorem możliwość uzyskania kolejnych rozstrzygnięć organów, jednak sama w sobie nie skutkuje powstaniem takiej szkody i niebezpieczeństwa na które wskazano we wniosku. Również okoliczność, że zainteresowani mieszkańcy ulicy [...] przy której planowana jest inwestycja "nie uzyskają dostępu do postępowań, które przed inwestorem otwiera zaskarżona decyzja" nie może być podstawą wstrzymania decyzji o warunkach zabudowy. Należy wskazać, że dostęp do tych postępowań administracyjnych i na każdym ich etapie ma zagwarantowany prawem właśnie prokurator. Zatem to w postępowaniu o wydanie pozwolenia na budowę skarżący może skutecznie zapobiec tym niebezpieczeństwom i szkodzie, o których mowa we wniosku. Okoliczności te mogą bowiem dopiero wystąpić w przyszłości wskutek wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, a nie w następstwie uzyskania przez inwestora decyzji o warunkach zabudowy.
Nie znajdując zatem podstaw do zastosowania w niniejszej sprawie art. 61 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Sąd oddalił wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.