Wpis od skargi wynosi [...].
Wobec tego skarżąca spółka, reprezentowana przez doradcę podatkowego PS, złożyła sporządzony w dniu [...] na urzędowym formularzu wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym poprzez zwolnienie od kosztów sądowych. W uzasadnieniu wniosku podała, że z uwagi na fakt, iż zmuszona została do zaprzestania działalności gospodarczej, nie generuje przychodów i nie posiada wystarczających środków obrotowych i wobec tego wnosi o zwolnienie od wpisu od skargi. Podała, że wysokość kapitału zakładowego wynosi [...]. Nie posiada środków trwałych. Od [...] z uwagi na brak działalności nie osiąga przychodów. Skarżąca nie posiada rachunków bankowych.
Na wezwanie z dnia [...] skarżąca w odpowiedzi z dnia [...] wskazała, że od drugiego półrocza [...] działania organów skarbowych uniemożliwiły spółce prowadzenie działalności gospodarczej. Z uwagi na brak środków zaprzestano prowadzenia ksiąg i składania deklaracji. Spółka aktualnie nie ponosi żadnych kosztów ani nie osiąga przychodów, nie zatrudnia też pracowników, a jedyny rachunek bankowy został zajęty przez poborcę na polecenie Naczelnika Urzędu Skarbowego. Do pisma załączyła zeznania podatkowe za [...], bilans na dzień [...], rachunek zysków i strat za okres od dnia [...] oraz od [...], zawiadomienie o zajęciu prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność z rachunku bankowego. Z załączonych m.in. kserokopii zeznań podatkowych wynika, że skarżąca w [...] nie uzyskała żadnych przychodów, nie poniosła kosztów uzyskania przychodów i nie odnotowała dochodu ani straty.
Zgodnie z art. 245 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) prawo pomocy może być przyznane w zakresie całkowitym lub częściowym, przy czym przyznanie prawa pomocy osobie prawnej w zakresie częściowym następuje wtedy, gdy wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania (por. art. 246 § 2 pkt 2 cyt. ustawy).
W rozpatrywanej sprawie skarżąca w oświadczeniu zawartym we wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz w piśmie uzupełniającym wniosek wykazała, że nie ma dostatecznych środków na uiszczenie wpisu od skargi. Na obecnym etapie postępowania nie zwolniono skarżącej spółki od ewentualnie przyszłych kosztów sądowych, gdyż w uzasadnieniu wniosku o przyznanie prawa pomocy oświadczyła, że wnosi o zwolnienie od wpisu od skargi. Ponadto zauważyć należy, że skarżąca spółka być może podejmie jeszcze działalność gospodarczą, która pozwoli jej na opłacenie ewentualnych, przyszłych kosztów sądowych. Gdyby skarżąca nie była w stanie ponieść tych kosztów to będzie mogła zwrócić się ponownie z wnioskiem o przyznanie prawa pomocy.
W tych okolicznościach na podstawie art. 245 § 1 i art. 246 § 2 pkt 2 w związku z art. 258 § 1 i § 2 pkt 7 cyt. ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowiono jak w sentencji.
/-/V. Mielcarek