drukuj    zapisz    Powrót do listy

6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s, Budowlane prawo, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Oddalono skargę, II SA/Bk 697/09 - Wyrok WSA w Białymstoku z 2010-02-09, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Bk 697/09 - Wyrok WSA w Białymstoku

Data orzeczenia
2010-02-09 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-11-03
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku
Sędziowie
Anna Sobolewska-Nazarczyk /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
Hasła tematyczne
Budowlane prawo
Sygn. powiązane
II OSK 1068/10 - Wyrok NSA z 2011-06-14
Skarżony organ
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2006 nr 156 poz 1118 art. 51 ust. 1 pkt 2
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - tekst jednolity
Dz.U. 2002 nr 75 poz 690 par. 12
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w składzie następującym: Przewodniczący sędzia NSA Anna Sobolewska-Nazarczyk (spr.), Sędziowie sędzia NSA Grażyna Gryglaszewska,, sędzia WSA Mirosław Wincenciak, Protokolant Marta Marczuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 02 lutego 2010 r. sprawy ze skargi A. B. na decyzję P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie nakazania przebudowy dachu oddala skargę.

Uzasadnienie

P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. decyzją z dnia [...] września 2009 r. nr [...], na podstawie art. 138 §1 pkt 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000r., Nr 98, poz. 1071) oraz art. 51 ust.1 pkt 2 i art. 83 ust.2 ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1188 ze zm.), po rozpatrzeniu odwołania Pana A. K. od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] odmawiającej wydania Pani A. B. nakazu przebudowy dachu budynku mieszkalnego na działce nr [...] od strony działki nr [...] przy ul. Z. [...] w N. w sposób zgodny z własnością nieruchomości, uchylił zaskarżoną decyzję w całości i nakazał Pani A. B. w termie do dnia 31 grudnia 2009 r. obcięcie połaci dachowej w budynku mieszkalnym usytuowanym na działce nr [...] od strony działki nr [...] przy ul. Z. [...] w N., w części wystającej poza lico ściany szczytowej.

U podstaw tego rozstrzygnięcia legły następujące ustalenia faktyczne:

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Powiatu Ziemskiego w S., na wniosek Pana A. K. z dnia [...] czerwca 2009 r., wszczął postępowanie administracyjne w sprawie przebudowy dachu budynku mieszkalnego na działce nr geod. [...] w N. przy ul. Z. [...].W trakcie postępowania i toku, dokonanej w dniu 22 czerwca 2009 r., kontroli ustalono, że w 2003 roku Pani A. B. dokonała, bez wymaganego zgłoszenia, wymiany pokrycia dachowego (z blachy płaskiej na dachówkopodobną) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym na działce o nr geod.[...]. W trakcie kontroli ustalono również, że przedmiotowy dach, od strony działki nr [...], został wysunięty ok. 30 cm ponad lico ściany i tym samym zachodzi nad przestrzeń działki nr [...] należącej do A. K. Długość budynku stojącego na granicy działek wynosi w tym miejscu 13,40 m, a roboty zostały wykonane ze sztuką budowlaną. Do akt postępowania dołączono oświadczenie Pana A. G. (właściciela działki nr[...]) wyrażające zgodę sąsiadowi K. N., zamieszkałemu w N., ul. Z. [...], na wysuniecie płyty dachu nad posesję działki nr [...] około 1 metr.

Na podstawie dokonanych ustaleń Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Ł., w oparciu o art. 104 kpa w związku z art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane, decyzją z dnia [...] lipca 2009 r. odmówił Panu A. K. wydania Pani A. B. nakazu przebudowy dachu budynku mieszkalnego na działce nr [...] od strony działki nr [...] przy ul. Z. [...] w N. w sposób zgodny z własnością nieruchomości.

Od powyższej decyzji odwołał się Pan A. K. argumentując, iż dokonana przez Państwa B. przebudowa dachu wymagała pozwolenia na budowę. Inwestorzy zwiększyli, bowiem wymiary dachu, kąt nachylenia, długość i szerokość, naruszając przy tym prawo własności nieruchomości. W ocenie skarżącego w przedmiotowej sprawie powinien mieć zastosowanie przepis art. 48 ustawy Prawo budowlane.

P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w B., po rozpatrzeniu w/w odwołania, decyzją z dnia [...] września 2009 r. uchylił zaskarżone rozstrzygnięcie organu I instancji i nakazał Pani A. B. w termie do dnia 31 grudnia 2009 r. obcięcie połaci dachowej w budynku mieszkalnym usytuowanym na działce nr [...] od strony działki nr [...] przy ul. Z. [...] w N., w części wystającej poza lico ściany szczytowej.

W ocenie organu odwoławczego wykonanie robót budowlanych związanych z wymianą pokrycia dachu budynku mieszkalnego (na działce nr[...]) przez Panią A. B. wymagało dokonania zgłoszenia w organie architektoniczno – budowlanym zgodnie z art. 29 ust. 2 Prawa budowlanego. Brak tego zgłoszenia skutkował zastosowaniem przez organ procedury określonej w trybie art. 50 i 51 Prawa budowlanego. Wobec powyższego organ I instancji winien nałożyć na inwestora obowiązek wykonania określonych czynności w celu doprowadzenia wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem i warunkami technicznymi, określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z § 12 ust.5 tego rozporządzenia (w brzmieniu obowiązującym w dacie wykonania przedmiotowych robót) okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać odległości od granicy działki budowlanej, o więcej niż 0,8 m, przy czym odległość ściany budynku wynosić powinna 4 m dla ściany, w której znajdują się otwory okienne lub drzwiowe oraz 3 m w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę granicy. Z uwagi jednak na lokalizację budynku mieszkalnego A. B. po granicy z działką sąsiednią należącą do A. K., stwierdzony stan faktyczny związany z okapem przedmiotowego budynku nie jest zgodny z w/w opisanymi warunkami technicznymi. Przy wymianie pokrycia, połać dachu budynku mieszkalnego inwestora została, bowiem wydłużona o gzyms (mierzący ok. 30 cm), który w całości znajduje się nad działką Pana K. W tych okolicznościach, zdaniem organu, tylko obcięcie wysuniętego poza lico ściany okapu doprowadzi wykonane przez inwestora roboty budowlane do stanu zgodnego z prawem.

Skargę na powyższą decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku wniosła A. B., zarzucając jej naruszenie przepisu art. 51 ust.1 pkt 2 ustawy Prawo budowane. W uzasadnieniu skarżąca przyznała, że wykonany w 2003 roku remont dachu, w trakcie którego okap dachu został wysunięty o ok. 30 cm nad sąsiednią działkę, nie został zgłoszony właściwemu staroście. Nie mniej jednak skarżąca uzyskała zgodę ówczesnego właściciela sąsiedniej nieruchomości na wysunięcie połaci dachowej o ok. 1 metra nad jego posesję. Powstały po remoncie stan był zgodny z § 12 ust. 5 i 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zgodnie z którymi budynek mógł być wysunięty wzdłuż granicy działki i naruszać jej granicę nie więcej niż o 1 metr. Z uwagi, zatem na uzyskaną zgodę wystający okap nie naruszał prawa własności i był zgodny z warunkami technicznymi wówczas obowiązującymi.

Końcowo skarżącą podniosła, iż skoro na gruncie przedmiotowej sprawy organ nie wydał postanowienia o wstrzymaniu robót, tym samym organ II instancji nie miał materialnej przesłanki do wydania zaskarżonej decyzji.

P. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w B. w odpowiedzi na skargę wniósł o jej oddalenie podtrzymując argumentację zawartą w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji. Odnosząc się z kolei do zarzutów skargi uzupełniająco wyjaśnił, iż przywołana w skardze treść warunków technicznych, które weszły w życie od dnia 16 grudnia 2002 r. i obowiązujących w chwili wykonywania przez skarżącą - robót, nie potwierdza, ażeby roboty te zostały wykonane zgodnie z tymi warunkami. Z kolei zarzut skargi, jakoby organ winien w pierwszej kolejności wydać postanowienie o wstrzymaniu robót na podstawie art. 50 ust. 1 Prawa budowlanego, nie ma zastosowania do robót już zakończonych w chwili wszczęcia postępowania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Stosownie do art. 3 § 1 oraz art. 145 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zwanej dalej: p.p.s.a. (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem. Przedmiotem tej kontroli jest zbadanie, czy organy administracji publicznej, w toku rozpoznawania sprawy nie naruszyły prawa w stopniu mogącym mieć wpływ na wynik sprawy. Czyni się to według stanu prawnego i na podstawie akt sprawy, istniejących w dniu wydania zaskarżonej decyzji. Sądowa kontrola legalności decyzji administracyjnych sprawowana jest w granicach sprawy, ale rozstrzygając o zasadności skargi Sąd nie jest związany jej zarzutami, wnioskami oraz powołaną podstawą prawną (art. 134 §1 p.p.s.a.).

W świetle powołanych kryteriów wniesiona przez A. B. skarga jest nieuzasadniona, albowiem zaskarżona decyzja nie narusza prawa.

Przedmiotem kontroli Sądu w niniejszym postępowaniu jest decyzja P. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w B. z dnia [...] września 2009 r. uchylająca decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ł. z dnia [...] lipca 2009 r. nr [...] i nakazująca Pani A. B. w termie do dnia 31 grudnia 2009 r. obcięcie połaci dachowej w budynku mieszkalnym usytuowanym na działce nr [...] od strony działki nr [...] przy ul. Z. [...] w N., w części wystającej poza lico ściany szczytowej.

Materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia zaskarżonej decyzji, stanowił przepis art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 156, poz. 1118 ze zm.). Według wskazanego uregulowania, przed upływem 2 miesięcy od dnia wydania postanowienia, o którym mowa w art. 50 ust. 1, właściwy organ w drodze decyzji nakłada obowiązek wykonania określonych czynności lub robót budowlanych w celu doprowadzenia wykonywanych robót budowlanych do stanu zgodnego z prawem, określając termin ich wykonania. W myśl zaś cytowanego art. 50 ust.1 w przypadkach innych niż określone w art. 48 ust. 1 lub w art. 49b ust. 1 właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych:

1) bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia lub

2) w sposób mogący spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia bądź zagrożenie środowiska, lub

3) na podstawie zgłoszenia z naruszeniem art. 30 ust. 1, lub

4) w sposób istotnie odbiegający od ustaleń i warunków określonych w pozwoleniu na budowę bądź w przepisach.

Z powyższych przepisów wynika, że warunkiem koniecznym nałożenia na skarżącą obowiązku obcięcia połaci dachowej od strony działki nr [...] w części wystającej poza lico ściany szczytowej, było istnienie jednej z sytuacji określonych w przepisie art. 50 ust. 1 Prawa budowlanego. Organ II instancji wskazał na zaistnienie pierwszej z powyżej przedstawionych sytuacji, tj. na wykonanie wymiany pokrycia dachu budynku mieszkalnego na działce nr [...], bez wymaganego zgłoszenia.

W rozpoznawanej sprawie bezspornym pozostaje fakt, że inwestorka prowadziła roboty budowlane przy remoncie dachu w/w obiektu budowlanego w ramach samowoli budowlanej (bez wymaganego zgłoszenia). W wyniku przeprowadzonej w dniu 22 czerwca 2009 r. kontroli stwierdzono, że Pani A. B. w 2003 roku wymieniła pokrycie dachowe (z blachy płaskiej na dachówkopodobną) w budynku mieszkalnym usytuowanym na działce o nr geod. [...], przedłużając jednocześnie połać dachową o ok. 30 cm nad działkę nr [...], należącą obecnie do A. K.

Powyższe roboty, jak słusznie zauważył organ odwoławczy, naruszają przepisy techniczno – budowlane określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. Nr 75, poz. 690 ze zm.). Zgodnie, bowiem § 12 ust. 5 tego rozporządzenia (w brzmieniu obowiązującym w dacie wykonywanie przedmiotowych robót) okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wymaganych w ust. 3, 6 i 7 odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,5 m. W myśl ustępu 6 w/w rozporządzenia budynek może być usytuowany ścianą zewnętrzną bez otworów bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, z zastrzeżeniem ust. 10 oraz § 271 ust. 12 pkt 1, jeżeli: wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź (pkt 1) na sąsiedniej działce istnieje już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy, a wznoszony budynek będzie: przylegał do istniejącego całą długością swojej ściany, miał w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce (pkt 2). Z kolei ustęp 7 tego rozporządzenia dopuszcza sytuowanie budynku, w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, jeżeli: wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź (pkt 1) ściana zewnętrzna bez otworów budynku wznoszonego będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej do granicy zbliżony punkt ściany zewnętrznej budynku istniejącego, znajdującej się w odległości mniejszej niż 3 m, a wznoszony budynek będzie (pkt 2) usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy, miał wysokość nie większą niż ma budynek istniejący w odległości do 3 m od granicy.

Podsumowując, żaden z w/w przepisów rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nie przewidywał możliwości usytuowania budynku wzdłuż granicy działki z ewentualnością naruszenia tej granicy o 1 metr. Tym samym twierdzenie skarżącej, jakoby wysunięcie połaci dachowej o ok. 30 cm nad działkę nr [...], należącą obecnie do Pana K., było zgodne z wówczas obowiązującymi warunkami technicznymi, jest całkowicie bezpodstawne.

Co prawda wysunięcie połaci dachowej nad działkę nr [...] odbyło się za pisemną zgodą ówczesnego właściciela tej nieruchomości A. G., tym nie mniej, oświadczenie to nie ma aktualnie żadnych skutków prawnych, skoro, jak twierdzi obecny właściciel, nieruchomość w chwili nabycia była wolna od jakichkolwiek obciążeń i praw osób trzecich (co potwierdzają stosowne zapisy aktu notarialnego).

W tych okolicznościach, zdaniem Sądu, organ II instancji prawidłowo zastosował przepis art. 51 ust.1 pkt 2 Prawa budowlanego nakazując skarżącej obcięcie połaci dachowej w budynku mieszkalnym usytuowanym na działce nr [...] od strony działki nr [...] (należącej do A. K.), w części wystającej poza lico ściany szczytowej. Legalności działania organu nie podważają również zarzuty podniesione w skardze, a dotyczące braku postanowienia o wstrzymaniu robót, w tym samym braku materialnej przesłanki do wydania zaskarżonej decyzji.

Jak słusznie, bowiem podnosi organ II instancji w zaskarżonej decyzji, wstrzymanie robót budowlanych na podstawie art. 50 ust.1 Prawa budowlanego może mieć miejsce jedynie wówczas, gdy roboty te są wykonywane w dacie wydania postanowienia o ich wstrzymaniu. Natomiast, kiedy roboty te zostały wykonane (w rozumieniu ich zakończenia, przerwania na pewnym etapie, co nie oznacza, że budowa została zakończona) i aktualnie nie są prowadzone, powinien mieć zastosowanie przepis art. 51 ust. 7 Prawa budowlanego. Bowiem w takiej sytuacji wstrzymanie robót budowlanych byłoby bezprzedmiotowe (wyrok NSA z dnia 12 października 2007r., II OSK 629/07, Lex nr 347905). W ust. 1 art. 50 Prawa budowlanego mowa jest o wstrzymaniu postanowieniem prowadzenia robót budowlanych wykonywanych, co oznacza, że przepis ten powinien mieć zastosowanie w sytuacjach określonych w pkt 1-4 ust. 1 jednak tylko wtedy, kiedy roboty budowlane są aktualnie wykonywane (realizowane). W sytuacji zaś, gdy roboty budowlane zostały już wykonane, bezprzedmiotowe jest postępowanie i wydanie postanowienia na podstawie art. 50 ust. 1 pkt 4 Prawa budowlanego o wstrzymaniu robót budowlanych (wyrok NSA z 4 czerwca 2007 r., II OSK 861/06, niepubl.).

Mając, zatem na uwadze, że zarzuty skargi nie znalazły oparcia w przepisach prawa oraz, że Sąd nie dostrzegł takich naruszeń przepisów prawa procesowego lub materialnego, które mogłyby mieć wpływ na wynik sprawy - skargę należało oddalić. Wobec powyższego, na podstawie art. 151 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt