drukuj    zapisz    Powrót do listy

6019 Inne, o symbolu podstawowym 601, Prawo pomocy, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Oddalono zażalenie, II OZ 254/08 - Postanowienie NSA z 2008-03-28, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OZ 254/08 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2008-03-28 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2008-03-11
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Andrzej Gliniecki /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6019 Inne, o symbolu podstawowym 601
Hasła tematyczne
Prawo pomocy
Sygn. powiązane
II SAB/Wr 29/05 - Wyrok WSA we Wrocławiu z 2006-02-17
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 86 par. 2, art. 184 w zw. z art. 197 par. 2
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Gliniecki po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Z. K. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 stycznia 2008 r., sygn. akt II SAB/Wr 29/05 odrzucające wniosek o przywrócenie terminu do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata z urzędu w sprawie ze skargi Z. K. na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w przedmiocie nierozpatrzenia podania i nieprzekazania według właściwości sprawy wydania zezwolenia na wykonanie przyłącza instalacji wodnej na strychu postanawia: oddalić zażalenie

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 30 marca 2007 r., sygn. akt II OZ 243/07, Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 23 listopada 2006 r. o odmowie przyznania Z. K. prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata w sprawie z jego skargi na bezczynność Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. w przedmiocie nierozpatrzenia podania i nieprzekazania według właściwości sprawy wydania zezwolenia na wykonanie przyłącza instalacji wodnej na strychu. W związku z powyższym, zgodnie z zarządzeniem sędziego z dnia 27 czerwca 2007 r., pismem z dnia 27 czerwca 2007 r. wezwano skarżącego do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu, który załączono do pisma. Pismo to pozostało bez odpowiedzi, wobec czego zarządzeniem z dnia 20 września 2007 r. pozostawiono bez rozpoznania wniosek skarżącego, który nie został złożony na urzędowym formularzu.

Pismem z dnia 30 października 2007 r. skarżący wystąpił z wnioskiem o przywrócenie terminu do złożenia formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy, do którego załączył wypełniony formularz.

Postanowieniem z dnia 23 stycznia 2008 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił wniosek Z. K. o przywrócenie terminu do złożenia wniosku na urzędowym formularzu, wskazując, że wniosek o przywrócenie terminu był niedopuszczalny, ponieważ uchybienie terminu do złożenia formularza wniosku PPF nie powoduje ujemnych skutków, skoro formularz można złożyć ponownie, i wniosek o przyznanie prawa pomocy zostanie rozpoznany. W uzasadnieniu postanowienia Sąd wskazał, że przesłany wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu, wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie ustanowienia adwokata (złożony na urzędowym formularzu) zostanie rozpoznany.

Skarżący pismem z dnia 24 lutego 2008 r. złożył zażalenie na powyższe postanowienie wraz z kolejnym formularzem wniosku o przyznanie prawa pomocy - w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych i ustanowienia radcy prawnego.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie ma usprawiedliwionych podstaw. Zgodnie z art. 243 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zwanej dalej p.p.s.a., prawo pomocy może być przyznane stronie na jej wniosek złożony przed wszczęciem postępowania lub w toku postępowania. Ustawa nie zakreśla przy tym żadnych terminów, które zawężałyby czas, w jakim strona może wystąpić z takim wnioskiem, ani nie zakazuje występowania z takim wnioskiem wielokrotnie. Stąd strona postępowania ma możliwość złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy podczas całego postępowania sądowoadministracyjnego. Niezłożenie wniosku na urzędowym formularzu i nieuzupełnienie tego braku w zakreślonym przez Sąd terminie, skutkuje jedynie pozostawieniem tego wniosku bez rozpoznania, nie powoduje braku możliwości ponownego złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy - w prawidłowej formie, co zresztą skarżący uczynił, dołączając wypełniony formularz wniosku do pisma z dnia 30 października 2007 r. Wniosek ten zostanie rozpoznany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, który uwzględni także formularz złożony w załączeniu zażalenia (k. 236 akt sprawy). Zawarty w piśmie z dnia 30 października 2007 r. wniosek o przywrócenie terminu do złożenia formularza słusznie więc został odrzucony postanowieniem Sądu z dnia 23 stycznia 2008 r., skoro uchybienie terminu nie spowodowało ujemnych dla skarżącego skutków w zakresie postępowania sądowego (art. 86 § 2 p.p.s.a.).

W tym stanie rzeczy Naczelny Sąd Administracyjny na podstawie art. 184 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a. orzekł, jak w sentencji postanowienia.



Powered by SoftProdukt