drukuj    zapisz    Powrót do listy

6019 Inne, o symbolu podstawowym 601, , Inspektor Nadzoru Budowlanego, Wystąpiono z sygnalizacją, VII SA/Wa 1810/09 - Postanowienie WSA w Warszawie z 2010-04-07, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

VII SA/Wa 1810/09 - Postanowienie WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2010-04-07  
Data wpływu
2009-10-08
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Elżbieta Zielińska-Śpiewak /przewodniczący sprawozdawca/
Jolanta Augustyniak-Pęczkowska
Mirosława Kowalska
Symbol z opisem
6019 Inne, o symbolu podstawowym 601
Skarżony organ
Inspektor Nadzoru Budowlanego
Treść wyniku
Wystąpiono z sygnalizacją
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Mirosława Kowalska Sędzia WSA Jolanta Augustyniak-Pęczkowska Sędzia WSA Elżbieta Zielińska-Śpiewak (spr.) Protokolant Jakub Szczepkowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi D. A. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku wykonania inwentaryzacji postanawia: poinformować Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego o istotnym naruszeniu prawa przez [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w postaci rozpatrzenia odwołania ze znacznym uchybieniem instrukcyjnego terminu.

Uzasadnienie

W dniu [...] września 2009 r. D. A. złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z [...] sierpnia 2009 r. nr [...]. Zaskarżoną do Sądu decyzją [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego uchylił decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] z dnia [...] marca 2001 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia temu organowi.

W toku rozpoznawania sprawy Sąd stwierdził, iż [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego postępowanie odwoławcze, w wyniku którego zapadło zaskarżone rozstrzygnięcie, prowadził ponad 8 lat.

Powyżej wymieniona decyzja organu I instancji z [...] marca 2001 r. została zaskarżona przez T. O. i D. A., w ustawowym terminie. Odwołanie T. O. wpłynęło do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w dniu [...] marca 2001 r. natomiast odwołanie D. A. w dniu [...] marca 2001 r. i przy piśmie z [...] kwietnia 2001 r. zostały przekazane - wraz z aktami sprawy – [...] Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego w trybie art. 133 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r., Nr 98, poz. 1071 ze zm., dalej: k.p.a.). W dniu [...] kwietnia 2001r. niniejsze odwołania wpłynęły do organu odwoławczego, co potwierdza data na prezentacie pisma przewodniego organu I instancji (znajdującego się w aktach administracyjnych).

Wskazany środek odwoławczy został rozpatrzony zaskarżoną do Sądu decyzją wydaną w dniu [...] sierpnia 2009 r. Sąd badając sprawę nie stwierdził, aby przez ten czas organ odwoławczy podjął jakąkolwiek czynność dowodową, uzupełniał akta o dowody, informacje, wyjaśnienia (pochodzące np. od innych organów, na które to zmuszony byłby oczekiwać), czy zawieszał postępowanie. Sąd nie stwierdził też, aby w sprawie zaistniały jakiekolwiek inne okoliczności (zależne lub nie od organu), mające wpływ na taki długi okres rozpatrywania odwołań.

Nadto, Sąd nie stwierdził, aby organ odwoławczy kierował do stron postępowania pisma informujące o przyczynach zwłoki (w załatwieniu środka zaskarżenia), i wskazujące nowy termin załatwienia sprawy.

Dostrzegając powyżej przedstawione okoliczności Sąd uznał, iż [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego naruszył w sprawie w sposób istotny art. 35 § 3 i art. 36, a w konsekwencji również i art. 12 k.p.a, W ocenie Sądu, uchybienie terminu miesięcznego przewidzianego w art. 35 § 3 k.p.a, miało w sprawie charakter poważny. Organ odwoławczy tego typu sprawę powinien rozpatrzeć w przewidzianym w przepisach prawa terminie instrukcyjnym, tj. najpóźniej w terminie jednego miesiąca. Jeżeli natomiast zachodziły jakiekolwiek przeszkody w załatwieniu sprawy w takim terminie, organ odwoławczy miał obowiązek zastosować się do treści art. 36 k.p.a. poprzez zawiadomienie stron postępowania o niezałatwieniu sprawy w terminie, o przyczynie zwłoki oraz o nowym terminie załatwienia sprawy.

W okolicznościach niniejszej sprawy Sąd nie znalazł żadnego usprawiedliwienia dla prowadzenia postępowania w trybie odwoławczym przez tak długi okres czasu.

W tym stanie rzeczy Sąd przyjął za właściwe -a nawet konieczne- poinformowanie o stwierdzonym naruszeniu prawa Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Dlatego też, w oparciu o przepis art. 155 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), orzekł jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt