drukuj    zapisz    Powrót do listy

6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami, Ruch drogowy Uprawnienia do wykonywania zawodu, Starosta, Uchylono zaskarżoną czynność, II SA/Op 504/10 - Wyrok WSA w Opolu z 2011-01-24, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Op 504/10 - Wyrok WSA w Opolu

Data orzeczenia
2011-01-24 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2010-10-11
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu
Sędziowie
Elżbieta Kmiecik
Ewa Janowska /przewodniczący/
Grażyna Jeżewska /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6031 Uprawnienia do kierowania pojazdami
Hasła tematyczne
Ruch drogowy
Uprawnienia do wykonywania zawodu
Skarżony organ
Starosta
Treść wyniku
Uchylono zaskarżoną czynność
Powołane przepisy
Dz.U. 2005 nr 108 poz 908 art. 97a ust. 1 i 2
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym - tekst jednolity
Dz.U. 2004 nr 24 poz 215 par. 7 ust. 2 pkt 11 lit. a i b
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami.
Dz.U. 2007 nr 125 poz 874 art. 39 d ust. 6
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym - tekst jednolity
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 3 par. 2 pkt 4, art. 52 par. 3
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Janowska Sędziowie Sędzia WSA Grażyna Jeżewska – spr. Sędzia WSA Elżbieta Kmiecik Protokolant Sekretarz sądowy Mariola Górska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 11 stycznia 2011 r. sprawy ze skargi G. D. na czynność Starosty Strzeleckiego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie potwierdzenia uprawnień do kierowania pojazdami uchyla zaskarżoną czynność Starosty Strzeleckiego z dnia [...] , nr [...].

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 16 sierpnia 2010 r., skierowanym do Starosty Strzeleckiego G. D. zwrócił się o potwierdzenie posiadania kwalifikacji zawodowej. Do wniosku dołączył kopie wymaganych dokumentów, tj.:

- świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej albo świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego;

- orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;

- orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.

Po rozpatrzeniu ww. wniosku Starosta Strzelecki stwierdził, że strona spełnia wymogi określone przepisami i na podstawie art. 93 ust. 2 art. 97 ust. 1 i 3, art. 97a ust. 3, art. 98 ust. 2 i art. 150 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908, ze zm.), zarządził wydanie prawa jazdy ważnego do dnia 10 sierpnia 2015 r. obejmującego kat. A, B, C, D i E , określając termin ważności kategorii C oraz C+E na dzień 10 sierpnia 2015 r., poprzez wpisanie w kolumnie ograniczenia datę 18 sierpnia 2015 r., poprzedzoną kodem 95.

Wypełniony w ten sposób druk prawa jazdy zakwestionował G. D.. W piśmie z dnia 13 września 2010 r. skierowanym do Starosty Strzeleckiego zarzucił, że dokonane wpisy w kolumnie 11, zamiast w 12 prawa jazdy ograniczyły ważność otrzymanych uprawnień dotyczących kategorii C+E do sierpnia 2015 r., podczas gdy te uprawnienia uzyskał przed 1980 r., bezterminowo. Powołując się na praktykę organów w tej kwestii w innych starostwach wskazał, że ograniczenia związane z ukończeniem szkolenia okresowego powinny być zawarte tylko w kolumnie 12, dlatego nie odebrał wadliwie sporządzonego dokumentu.

Starosta Strzelecki pismem z dnia [...] nr [...] , które zostało doręczone skarżącemu w dniu 20 września 2010 r., nie uwzględnił zarzutów skarżącego. Organ administracji publicznej wskazał, na podstawie przytoczonego art. 97a ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) oraz § 7 ust. 1pkt. 11 lit. a i b rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 24, poz 215 ze zm.), że datę ważności danej kategorii prawa jazdy wpisuje się w pozycji 11 (data ważności uprawnienia), natomiast w pozycji 12 wpisuje się ograniczenia. Poza tym podał, że ten sposób wypełniania druku prawa jazdy znajduje potwierdzenie w instrukcji udzielonej przez instytucję szkolącą pracowników w imieniu Ministerstwa Infrastruktury.

Z powyższą argumentacją nie zgodził się skarżący i wniósł na wskazane pismo Starosty Strzeleckiego skargę bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu. Skarga została przekazana i doręczona organowi w dniu 6 października 2010 r. W uzasadnieniu skargi G. D. powielił argumentację z wezwania do naruszenia prawa dodając, że powoływanie się na stanowisko instytucji szkolącej jest niesłuszne.

W odpowiedzi na skargę Starosta Strzelecki opisał przebieg postępowania administracyjnego i podtrzymał swoje stanowisko, powtarzając argumentację zawartą w piśmie z dnia 13 września 2010 r.

Na rozprawie w dniu 11 stycznia 2011 r. skarżący podtrzymał skargę i dodatkowo zarzucił, że z każdą wymianą prawa jazdy pewien zakres uprawnień zostaje mu odebrany. Posiada uprawnienia kategorii A, B, C, D i E, organ tymczasem nie wpisał w prawie jazdy kategorii DE ( na autobusy).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zakres kognicji sądu administracyjnego, stosownie do art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269 ze zm.), obejmuje kontrolę działalności administracji publicznej i opiera się na kryterium zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej. Natomiast zgodnie z art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), zwanej dalej P.p.s.a., kontrola, o której mowa obejmuje orzekanie w sprawach skarg m.in. na inne niż decyzje i postanowienia akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa (pkt 4). Z kolei, po myśli art. 146 P.p.s.a., sąd uwzględniając skargę na akt lub czynność z zakresu administracji publicznej uchyla ten akt albo stwierdza bezskuteczność czynności (§ 1). W sprawach, o których mowa wyżej, sąd może w wyroku uznać uprawnienie lub obowiązek wynikające z przepisów prawa (§ 2).

W rozpoznawanej sprawie G. D. zaskarżył czynność Starosty Strzeleckiego polegającą na odmowie uwzględnienia jego zarzutów kwestionujących prawidłowość wpisów w prawie jazdy, w zakresie ograniczającym jego bezterminowe uprawnienia.

W pierwszej kolejności należało zatem odnieść się do kwestii dopuszczalności niniejszej skargi i warunków formalnych umożliwiających jej wniesienie.

W tym miejscu trzeba dostrzec, że w myśl art. 97a ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r., Nr 108, poz. 908, ze zm. - zwanej dalej ustawą) organy dokonują w prawie jazdy wpisu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Stosownie do uregulowania zawartego w ust. 3 cyt. przepisu wpis dokonywany jest w formie wymiany prawa jazdy. Zatem użyty przez ustawodawcę zwrot "w formie wymiany prawa jazdy" oznacza, że wydanie dokumentu prawa jazdy, w przypadku spełnienia przez osobę uprawnioną określonych wymogów w art. 97 ust. 2 ustawy, stanowi czynność o charakterze materialno-technicznym, a wymiana i wydanie prawa jazdy jest obligatoryjne, nie następuje przeto w drodze decyzji administracyjnej. Zgodnie z powyższym Sąd stwierdził, że zaskarżona czynność mieści się w zakresie art. 3 § 2 pkt 4 P.p.s.a.

Badanie merytorycznej zasadności skargi należy jednak poprzedzić sprawdzeniem wymagań formalnych skargi, w tym dopuszczalności jej wniesienia (art. 58 § 1 pkt 6 P.p.s.a.). Do warunków dopuszczalności skargi należy wyczerpanie środków zaskarżenia. Zgodnie z art. 52 § 3 P.p.s.a., jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi (tak, jak w rozpoznawanym przypadku), skargę na akty lub czynności można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa. Skarżący dochował powyższego wymogu, bowiem po odbiór prawa jazdy stawił się 13 września 2010 r., w tym samym dniu zakwestionował ten dokument, zaś pismo organu zawierające negatywną odpowiedź w zakresie swojego żądania otrzymał w dniu 20 września 2010 r. Skarga na powyższą czynność wniesiona została do Sądu dnia 11 października 2010 r.

Przechodząc do oceny zasadności żądania skarżącego, kwestionującego dokonany wpis w rubryce 11 prawa jazdy, wskazać trzeba w pierwszym rzędzie na obowiązujący przepis art. 97a ustawy z którego wynika, że organ dokonuje w prawie jazdy wpisu potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Powyższy wpis organ dokonuje na pisemny wniosek kierowcy w oparciu o kopię: świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego uzyskanie kwalifikacji wstępnej albo świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego; orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań lekarskich do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy - o których mowa w przepisach ustawy o transporcie drogowym. Podkreślić raz jeszcze trzeba, że wpis dokonywany jest w formie wymiany prawa jazdy, zaś prawo jazdy w zakresie kategorii, której dotyczy wpis, wydaje się na okres 5 lat, liczony od daty wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż okres ważności badania lekarskiego przeprowadzonego w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy albo badania psychologicznego w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonania pracy na stanowisku kierowcy.

Zgodnie natomiast z § 7 ust. 2 pkt 11 lit. a i b rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 24, poz 215 ze zm. - zwanego dalej rozporządzeniem), w prawie jazdy wpisuje się datę ważności uprawnienia zawierającego wpis potwierdzający odbycie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego poprzez wpis potwierdzający odbycie kwalifikacji wstępnej lub szkolenia okresowego w postaci kodu "95" i daty jego ważności dokonywany jest we wniosku i na dokumencie prawa jazdy w pozycji "ograniczenia" przy kategorii prawa jazdy, której dotyczy aktualne świadectwo; kwalifikacji zawodowej, w układzie "95.DD.MM.RRRR." (lit. a), a datę ważności danej kategorii prawa jazdy stanowi data 5 lat liczona od daty najwcześniej wydanego z dokumentów, o których mowa w § 5 ust 1pkt 13 lit b, zastrzeżeniem lit. c.

Z lektury akt wynika, że skarżący złożył w organie oryginał aktualnego świadectwa kwalifikacji zawodowej z dnia 10 sierpnia 2010 r., nr [...], zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy samochodów ciężarowych, z zakreślonym terminem ważności na dzień 16 sierpnia 2015 r., zaś z orzeczenia psychologicznego stwierdzającego brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy wynika, że kolejne badanie okresowe zostało wyznaczone na dzień 13 sierpnia 2015 r.

W związku z powyższym Starosta Strzelecki, w myśl art. 97a ust. 3 ustawy, zasadnie dokonał wpisu w kolumnie 11 dokumentu prawa jazdy, dopisując przy kat. C i CE datę ważności 10 sierpnia 2015 r., gdyż świadectwo kwalifikacji zawodowej wydane zostało w dniu 10 sierpnia 2010 r. Prawidłowo także, uwzględniając treść § 7 ust. 2 pkt 11 lit. a i b rozporządzenia odnotował w pozycji12 (ograniczenia) prawa jazdy datę 10 sierpnia 2015 r. poprzedzoną kodem 95, ponieważ w niniejszej sprawie świadectwo kwalifikacji zawodowej było również najwcześniej wydanym dokumentem, o którym mowa w art. 97a ust. 2 ustawy, co oznacza, iż do tej daty ważne jest potwierdzenie posiadania kwalifikacji zawodowej, tj. 5 lat od daty wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej przez Zakład Doskonalenia Zawodowego w K. " [...] " z dnia 10 sierpnia 2010 r.

Wobec tego argumentacja skarżącego kwestionująca zasadność dokonania wpisów w pozycji 11 i 12 prawie jazdy nie zasługiwała na uwzględnienie. Zgodnie z wyżej obowiązującym prawem Starosta Strzelecki dokonał wpisu ważności danej kategorii prawa jazdy w pozycji 11 (datę ważności uprawnienia), a w pozycji 12 potwierdził odbycie szkolenia okresowego i datę jego ważności, tj. ograniczenia. Pozostały argument skarżącego również nie może być uwzględniony, ponieważ nie ma znaczenia prawnego fakt, że na terytorium Unii Europejskiej honorowane są prawa jazdy z wpisami jedynie w rubryce 12.

Poza tym trzeba zauważyć, że w sytuacji, gdy wygaśnie skarżącemu termin ważności świadectwa kwalifikacyjnego, a nie będzie on chciał wykonywać zawodu kierowcy, to będzie mógł wystąpić z kolejnym wnioskiem o wydanie prawa jazdy, i wówczas winien mu zostać wydany dokument bezterminowo, zgodnie z uzyskanymi pierwotnie uprawnieniami, tj. bezterminowo.

Dokonując dalszej oceny zaskarżonej czynności, zdaniem Sądu, należało jednakże uwzględnić zarzut skarżącego podniesiony na rozprawie, a dotyczący odebrania mu przez organ uprawnień do kierowania pojazdami kategorii D i DE (autobusami).

Z akt sprawy wynika, że skarżący złożył wniosek o wpis do prawa jazdy potwierdzający posiadanie kwalifikacji zawodowej z zakresie prawa jazdy kat. C, C+E i D, D+E. Do wniosku dołączył świadectwo kwalifikacji zawodowej potwierdzającej ukończenie z wynikiem pozytywnym szkolenia w zakresie bloku programowego w kategorii C, C+ E oraz C1, C1+ E.

Rozstrzygnięcie tej kwestii należy oprzeć na treści art. 39 d ust. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz. U. z 2007, Nr 125, poz. 874 ze zm.). W myśli tego przepisu kierowca wykonujący przewóz drogowy różnymi pojazdami, dla których wymagane jest posiadanie prawa jazdy co najmniej dwóch kategorii, o których mowa w ust. 4, może ukończyć szkolenie okresowe z zakresu jednego bloku programowego. Zatem, fakt odbycia przez skarżącego szkolenia okresowego odpowiedniego do kategorii prawa jazdy C, C+ E oraz C1, C1+ E przy jednoczesnym spełnieniu dyspozycji normy prawnej cyt. wyżej przepisu uprawnia organ do dokonania wpisu potwierdzającego uzyskanie świadectwa kwalifikacji zawodowej dla wszystkich kategorii prawa jazdy posiadanych przez skarżącego. Aczkolwiek w myśl cyt. § 7 ust. 2 pkt 11 lit. a rozporządzenia, wpis potwierdzający odbycie szkolenia okresowego i daty jego ważności dokonywany jest na dokumencie prawa jazdy, której dotyczy aktualne świadectwo kwalifikacji zawodowej, jednak - zdaniem Sądu -nie można uznać, że uregulowanie prawne cyt. rozporządzenia, jako przepisy wykonawcze do ustawy Prawo o ruchu drogowym, mogły zmienić treść przepisów ustawowych. Stosowanie przepisów podstawowych wymaga bowiem zarówno wykładni prawa zgodnej z ustawami, jak też należy mieć na uwadze treść przepisu kompetencyjnego upoważniającego do wydania aktu wykonawczego. Na mocy art. 100 ust. 1 pkt 2 ustawy, Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych został upoważniony do określenia szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z wydawaniem dokumentów, cofaniem i przywracaniem uprawnień do kierowania oraz wzory dokumentów stosowanych w tych sprawach a nie ustalania kwestii, które przesądzono w ustawach regulujących zakres rozpatrywanej sprawy.

Odnosząc powyższe rozważania prawne na grunt kontrolowanej sprawy, zauważyć trzeba, że skarżący jest zatrudniony jako kierowca pojazdów ciężarowych i posiada kategorie prawa jazdy A, B, C, D, E oraz zgodnie z obowiązującym uregulowaniem zawartym w ustawie o transporcie drogowym odbył szkolenie okresowe, w tym przypadku dla kategorii C, C+ E oraz C1, C1+ E, co zostało potwierdzone odpowiednim dokumentem z dnia 10 sierpnia 2010 r. Skarżący zakwestionował brak w prawie jazdy wpisów odnoszących się do uprawnień do kierowania autobusami. Zatem ponownie należy zaakcentować, że zgodnie z przytoczoną regulacją zawartą w art. 39 d ust. 6 ustawy o transporcie drogowym kierowca spełniający przesłanki określone w tym przepisie, może ukończyć szkolenie okresowe z zakresu jednego bloku programowego, które z mocy prawa rozciąga się na wszystkie posiadane przez niego kategorie prawa jazdy w zakresie spełnienia wymagań dotyczących posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej dla wszystkich kategorii prawa jazdy, jeżeli wykonuje przewóz różnymi pojazdami. W niniejszej sprawie organ przyjął, w ślad za omówionym § 7 rozporządzenia, że skoro skarżący ukończył blok programowy określony dla kategorii prawa jazdy C1, C1+E, C i C+E, to tylko na te kategorie prawa jazdy spełnił wymagania w zakresie posiadania świadectwa kwalifikacji zawodowej. W ogóle nie ustalił jakimi pojazdami skarżący wykonuje przewóz, tymczasem okoliczność ta powinna zostać wyjaśniona, w świetle przedstawionej wykładni art. 39 d ust. 6 ustawy o transporcie drogowym.

Z tego względu przy ponownym rozpoznaniu sprawy organ winien uwzględnić podniesioną wyżej okoliczność i przeprowadzić postępowanie wyjaśniające, eliminując stwierdzone naruszenie prawa. Następnie ewentualnie wymienić dokument prawa jazdy, biorąc pod uwagę ustalenia faktyczne i prawne sprawy.

W tym stanie rzeczy, Sąd orzekł jak w sentencji wyroku, na podstawie art. 146 § 1 P.p.s.a.



Powered by SoftProdukt