drukuj    zapisz    Powrót do listy

6139 Inne o symbolu podstawowym 613, Ochrona środowiska, Inspektor Sanitarny, Uchylono zaskarżone postanowienie, IV SA/Wa 1907/07 - Wyrok WSA w Warszawie z 2007-11-19, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

IV SA/Wa 1907/07 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2007-11-19 orzeczenie nieprawomocne
Data wpływu
2007-09-24
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Agnieszka Wójcik.
Anna Szymańska
Jakub Linkowski /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6139 Inne o symbolu podstawowym 613
Hasła tematyczne
Ochrona środowiska
Sygn. powiązane
II OSK 1407/08 - Wyrok NSA z 2009-09-17
II OSK 250/08 - Wyrok NSA z 2009-03-04
VII SA/Wa 250/08 - Wyrok WSA w Warszawie z 2008-05-07
Skarżony organ
Inspektor Sanitarny
Treść wyniku
Uchylono zaskarżone postanowienie
Powołane przepisy
Dz.U. 2001 nr 62 poz 627
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska.
Dz.U. 1994 nr 89 poz 414
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Jakub Linkowski (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Anna Szymańska, asesor WSA Agnieszka Wójcik, Protokolant Marek Lubasiński, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 19 listopada 2007 r. sprawy ze skargi [...] Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą w S. na postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] w przedmiocie uzgodnienia środowiskowych uwarunkowań zgody na realizację przedsięwzięcia 1. uchyla zaskarżone postanowienie; 2. zasądza od Głównego Inspektora Sanitarnego na rzecz skarżącej [...] Spółdzielni Mieszkaniowej z siedzibą w S. kwotę 100 (sto) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

IV SA/Wa 1907/07

Uzasadnienie

W dniu [...] listopada 2005 r. wpłynął do Urzędu Miasta S. wniosek P. S.A. w W., o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie stacji bazowej telefonii komórkowej zlokalizowanej na dachu budynku przy ul. [...] w S.

W dniu 27 stycznia 2006 r. wpłynął do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w G. wniosek Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta S. o uzgodnienie środowiskowych uwarunkowań przedsięwzięcia koniecznych do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Postanowieniem z dnia [...] maja 2006 r. nr [...] Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w G. uzgodnił w zakresie oddziaływania na środowisko na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedmiotowe przedsięwzięcie. W uzasadnieniu organ podniósł, że raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko wykazał, iż nie będzie ono uciążliwe dla środowiska i ludności oraz spełnia przepisy obowiązujące w zakresie ochrony przed promieniowaniem elektromagnetycznym.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła [...] Spółdzielnia Mieszkaniowa zarzucając błędne przyjęcie, iż pole elektromagnetyczne nie będzie szkodliwie oddziaływać na ludzi.

Żalący się podniósł, iż raport oddziaływania inwestycji na środowisko jest wadliwy i nie uwzględnia wszystkich istotnych okoliczności.

Ponadto w zażaleniu wskazano, że same prace budowlane bądą stwarzały uciążliwości dla mieszkańców budynku.

Postanowieniem z dnia [...] czerwca 2007 r. nr [...] Główny Inspektor Sanitarny uchylił w całości zaskarżone postanowienie i umorzył postępowanie pierwszej instancji.

W uzasadnieniu podniesiono, iż - zgodnie z art. 48 ust. 2 pkt 1 a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - właściwy organ uzgadnia warunki realizacji przedsięwzięcia przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jedynie dla przedsięwzięć, o których mowa w art. 46 ust. 4 pkt 2, 2a, 4, 5, 8 i 9 wyż. wym. ustawy oraz przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na obszar Natura 2000 i nie są bezpośrednio związane z ochroną tego obszaru, będących przedsięwzięciami, o których mowa w art. 51 ust. 1 pkt 1-2 wyż. wym. ustawy, wymagającymi pozwolenia na budowę, określonymi w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Przedmiotowe przedsięwzięcie nie wymaga pozwolenia na budowę, a jedynie podlega zgłoszeniu właściwemu organowi, stąd postępowanie organów inspekcji sanitarnej w sprawie jest bezprzedmiotowe.

W skardze na powyższe postanowienie [...] Spółdzielnia Mieszkaniowa powtórzyła argumenty zawarte w zażaleniu. Podniesiono ponadto, że organ nie zastosował art. 46 ust. 4a ustawy Prawo ochrony środowiska , który wymaga wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach także przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonywania robót budowlanych na postawie ustawy Prawo budowlane, a co za tym idzie - postępowanie w przedmiocie uzgodnienia pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przedsięwzięcia nie jest bezprzedmiotowe.

W odpowiedzi na skargę organ powtórzył argumenty zawarte w zaskarżonej decyzji i wniósł o oddalenie skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Uprawnienia wojewódzkich sądów administracyjnych, określone przepisami m. in. art. 1 § 1 i § 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. nr 153, poz. 1269 ze zm.) oraz art. 3 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, zwanej dalej "p. p. s. a." (Dz. U. nr 153, poz. 1270 ze zm.), sprowadzają się do kontroli działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem, tj. kontroli zgodności zaskarżonego aktu z przepisami postępowania administracyjnego, a także prawidłowości zastosowania i wykładni norm prawa materialnego.

Sąd badając legalność zaskarżonego postanowienia w oparciu o wyżej powołane przepisy i w granicach sprawy, nie będąc jednak związanym - stosownie do art. 134 p. p. s. a. - zarzutami i wnioskami skargi uznał, iż zaskarżone postanowienie Głównego Inspektora Sanitarnego narusza prawo w stopniu kwalifikującym je do wyeliminowania z obrotu prawnego.

W związku z tym, że organ drugiej instancji nie ogranicza się do kontroli wydanego przez organ pierwszej instancji rozstrzygnięcia, ale rozpoznaje - zgodnie z zasadą dwuinstancyjności wyrażoną w art. 15 k. p. a. - ponownie sprawę administracyjną Sąd skontrolował zgodność zaskarżonego postanowienia z przepisami obowiązującymi w dniu [...] czerwca 2007 r., tj. w dniu wydania zaskarżonego postanowienia przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 3 lit c ustawy Prawo budowlane zgłoszenia właściwemu organowi wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu na obiektach budowlanych urządzeń emitujących pola elektromagnetyczne, będących instalacjami w rozumieniu ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (t. j.: Dz. U. z 2006 r. nr 129, poz. 902 ze zm.), zaliczanych do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu tej ustawy. Stosownie do art. 3 pkt 1 lit. a ustawy Prawo budowlane ilekroć w tej ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym należy przez to rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, natomiast stosownie do art. 3 pkt 7 wyż. wym. ustawy ilekroć jest w niej mowa o robotach budowlanych należy przez to rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt 6 lit. b wyż. wym. ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, zwanej dalej "u. o. ś.", instalacją jest zespół stacjonarnych urządzeń technicznych powiązanych technologicznie, do których tytułem prawnym dysponuje ten sam podmiot i położonych na terenie jednego zakładu, których eksploatacja może spowodować emisję. Powyższe przepisy wskazują na to, że dla zrealizowania przedmiotowego przedsięwzięcia wymagane jest jego zgłoszenie właściwemu organowi stosownie do art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. c wyż. wym. ustawy Prawo budowlane, ponieważ przedsięwzięcia tego rodzaju zaliczane są do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Realizacja planowanego przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko - zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 1 u. o. ś. - jest dopuszczalna wyłącznie po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia, zwanej dalej "decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach". Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje także przed dokonaniem zgłoszenia wykonywania robót budowlanych na podstawie wyż. wym. ustawy Prawo budowlane (art. 46 ust. 4 lit. a u. o. ś.). Przepis ten dodany został do u. o. ś. przez art. 1 pkt 19 lit. f ustawy z dnia 18 maja 2005 r. (Dz. U. nr 113, poz. 954) i wszedł w życie w dniu 28 lipca 2005 r. Organ drugiej instancji wydał zaskarżone postanowienie w dniu [...] czerwca 2007 r., a więc w dniu, w którym art. 46 ust. 4 lit. a u. o. ś. obowiązywał. Organ ten nie zastosował tego przepisu.

Skoro zatem przedmiotowe przedsięwzięcie polega na wykonywaniu robót budowlanych, do których wymagane jest zgłoszenie właściwemu organowi (art. 30 ust. 1 pkt 3 lit. c wyż. wym. ustawy Prawo budowlane), a przed dokonaniem tego zgłoszenia następuje wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (art. 46 ust. 4 lit. a u. o. ś.), to konieczne jest, przed wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - zgodnie art. 48 ust. 2 pkt 1a w związku z art. 57 ust. 1 u. o. ś. -dokonanie uzgodnień z właściwym organem sanitarnym.

W związku z powyższym Sąd orzekł jak w sentencji, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz.1270 ze zm.).

Rozstrzygnięcie o kosztach zostało oparte o treść art. 200 tej ustawy.



Powered by SoftProdukt