drukuj    zapisz    Powrót do listy

6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz, Administracyjne postępowanie, Wojewoda, Oddalono skargę, II SA/Łd 127/10 - Wyrok WSA w Łodzi z 2010-04-23, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Łd 127/10 - Wyrok WSA w Łodzi

Data orzeczenia
2010-04-23 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2010-02-05
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
Sędziowie
Arkadiusz Blewązka /przewodniczący sprawozdawca/
Czesława Nowak-Kolczyńska
Joanna Sekunda-Lenczewska
Symbol z opisem
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne
Administracyjne postępowanie
Sygn. powiązane
II OSK 1622/10 - Wyrok NSA z 2011-09-14
Skarżony organ
Wojewoda
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2000 nr 98 poz 1071 art. 31 par. 1 ust. 2
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r.- Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity
Dz.U. 2006 nr 156 poz 1118 art. 28
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane - tekst jednolity
Dz.U. 2008 nr 199 poz 1227 art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. c art. 3 ust. 10 pkt 10 art. 44 art. 61
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko
Sentencja

Dnia 23 kwietnia 2010 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Czesława Nowak-Kolczyńska Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska Protokolant asystent sędziego Marcelina Chmielecka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 kwietnia 2010 roku sprawy ze skargi Ogólnopolskiego Stowarzyszenia A z siedzibą w R. na postanowienie Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] znak: [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia strony skarżącej do udziału w postępowaniu administracyjnym w sprawie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę oddala skargę.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia [...], nr [...] Wojewoda [...], działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 roku, Nr 98, poz. 1071 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia [...] Stowarzyszenia A z siedzibą w R. na postanowienie Starosty Powiatu [...] o odmowie dopuszczenia [...] Stowarzyszenia A do udziału w postępowaniu administracyjnym w sprawie wniosku o wydanie pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej B - B. na działkach o numerach ewidencyjnych [...] i [...], położonych w obrębie P., we wsi B., w gminie G., utrzymał w mocy wskazane postanowienie organu pierwszej instancji.

W trakcie przeprowadzonego postępowania organ odwoławczy ustalił, że Starosta Powiatu [...] postanowieniem z dnia [...], nr [...] odmówił dopuszczenia w/w stowarzyszenia do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym w przedmiocie wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej. Na wskazane postanowienie zażalenie złożyło [...] Stowarzyszenie A z siedzibą w R. wskazując, iż organ pierwszej instancji naruszył art. 31 K.p.a. w związku z art. 28 ust. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku - Prawo budowlane (Dz. U. z 20006 roku, Nr 156, poz. 1118 ze zm.) poprzez przyjęcie, iż organizacja nie ma prawa do udziału w postępowaniu oraz art. 7, art. 8, art. 9, art. 11, art. 77 i art. 107 § 3 K.p.a., w zw. z art. 72 ust. 1 pkt 1 oraz art. 59 i art. 63 ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.). Stowarzyszenie wniosło o uchylenie postanowienia Starosty Powiatu [...].

W uzasadnieniu wskazanego na wstępie postanowienia z dnia [...] roku Wojewoda [...] wyjaśnił, że przedmiotowa stacja bazowa telefonii komórkowej nie jest przedsięwzięciem znacząco oddziaływującym na środowisko w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. z 2004 roku, Nr 257, póz. 2573 ze zm.) zatem nie wymaga sporządzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Stanowisko takie, zdaniem Wojewody [...], zostało wyrażone przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Ł. w decyzji z dnia [...], uchylającej decyzję Wójta Gminy G. o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego z dnia [...], w części dotyczącej oznaczenia terenu i cech projektowanej inwestycji. Zatem organ odwoławczy stwierdził, że projektowana inwestycja nie wymaga udziału społeczeństwa, a w konsekwencji nie ma zastosowania przepis art. 28 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego oraz art. 44 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku, co musiało skutkować odmową udziału w postępowaniu o pozwolenie na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej [...] Stowarzyszenia A.

Na powyższe postanowienie skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi złożyło [...] Stowarzyszenia A z siedzibą w R., wnosząc o jego uchylenie podtrzymało zarzuty podniesione w odwołaniu.

W odpowiedzi na skargę Wojewoda [...] wniósł o jej oddalenie odwołując się do argumentacji zawartej w zaskarżonym postanowieniu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 1 § 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 roku - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. Nr 153, poz. 1269) w związku z art. 3 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), dalej p.p.s.a., sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości przez kontrolę działalności administracji publicznej. Kontrola wspomniana sprawowana jest pod względem zgodności z prawem (§ 2). Sąd nie przejmuje sprawy administracyjnej do końcowego załatwienia, lecz ma jedynie ocenić działalność organu orzekającego.

Sąd administracyjny, uwzględniając skargę, uchyla decyzję w całości albo części, jeżeli stwierdzi naruszenie prawa materialnego, które miało wpływ na wynik sprawy, naruszenie prawa, dające podstawę do wznowienia postępowania administracyjnego lub też inne naruszenie przepisów postępowania, jeżeli mogło ono mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Jeżeli natomiast zachodzą przyczyny określone w art. 156 Kodeksu postępowania administracyjnego lub innych przepisach - stwierdza nieważność decyzji w całości lub części. Stwierdzenie wydania decyzji z naruszeniem prawa wchodzi zaś w grę, o ile zachodzą przyczyny, określone w Kodeksie postępowania administracyjnego lub innych przepisach (art. 145 § 1 i § 2 p.p.s.a.).

Po myśli art. 134 § 1 p.p.s.a. rozstrzygając daną sprawę, sąd nie jest związany zarzutami i wnioskami skargi, może zastosować przewidziane ustawą środki w celu usunięcia naruszenia prawa w stosunku do aktów lub czynności wydanych lub podjętych we wszystkich postępowaniach, prowadzonych w granicach sprawy, której dotyczy skarga, jeżeli jest to niezbędne dla końcowego jej załatwienia (art. 135 p.p.s.a.).

Przechodząc do rozważań dotyczących przedmiotowej sprawy wskazać należy, że jej przedmiotem jest odmowa dopuszczenia [...] Stowarzyszenia A z siedzibą w R. do udziału na prawach strony w postępowaniu administracyjnym, dotyczącym wydania pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej.

Wobec powyższego wskazać wypada, iż zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 31 § 1 ust. 2 K.p.a. organizacja społeczna może w sprawie dotyczącej innej osoby występować z żądaniem dopuszczenia jej do udziału w postępowaniu. Ograniczenie tej ogólnej zasady, dotyczącej możliwości wniesienia żądania wszczęcia postępowania administracyjnego i udziału w tym postępowaniu na prawach strony zawiera art. 28 Prawa budowlanego. Zapis tegoż przepisu w ustępie trzecim zawiera regulację wyłączającą stosowanie w postępowaniu zmierzającym do wydania pozwolenia na budowę art. 31 K.p.a. Brzmienie tego przepisu zostało nadane ustawą z dnia 27 marca 2003 roku o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U Nr 80, poz. 718). Wyłączenie organizacji społecznych z postępowania o wydanie pozwolenia na budowę nie ma charakteru absolutnego z tej przyczyny, że organizacje te mogą brać udział w postępowaniu na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i ustawy Prawo ochrony środowiska. Wskazany wyżej przepis art. 28 Prawa budowlanego został po raz kolejny zmieniony dodanym przez art. 140 pkt. 2 ustawy z 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U z 2008 roku, Nr 199, poz. 1227 ze zm.) – ustępem czwartym, który stanowi że przepisów ust. 2 i 3 nie stosuje się w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę wymagającym udziału społeczeństwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W takim przypadku stosuje się art. 44 w/w ustawy. Z powyższego wynika, że zasadą jest wyłączenie udziału organizacji społecznych ze wszystkich postępowań prowadzonych w sprawie pozwolenia na budowę (art. 28 ust. 2 i 3 Prawa budowlanego) z wyjątkiem postępowań w tym przedmiocie wymagających udziału społeczeństwa, w których organizacje te powołując się na swoje cele statutowe mogą uczestniczyć na prawach strony . Przepisy powołane wyżej wyraźnie sprecyzowały sytuacje, w których możliwy jest udział w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę organizacji społecznej – warunkiem tego udziału jest ustalenie, że postępowanie to wymaga udziału społeczeństwa zgodnie z przepisami w/w ustawy z 3 października 2008 roku.

Udział społeczeństwa w ochronie środowiska gwarantują przepisy ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Możliwość udziału społeczeństwa, w tym także organizacji ekologicznej, w postępowaniu w sprawie oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia zapewnia art. 3 ust. 1 pkt 8 lit. c owej ustawy.

Przez organizację ekologiczną rozumie się, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 10 ustawy, organizację społeczną, której statutowym celem jest ochrona środowiska. Taki zakres działalności strony skarżącej wynika bezpośrednio z § 7 Statutu Stowarzyszenia.

Stosownie jednak do treści art. 61 ust 1 powyższej ustawy ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko przeprowadza się w ramach postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz m.in. w sprawie wydania decyzji przewidzianych przepisem art. 72 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego, t.j.. przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę, decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego oraz decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych - wydawanych na podstawie ustawy - Prawo budowlane, jednakże tylko wtedy, jeśli konieczność przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko została stwierdzona przez organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (organy te zostały wskazane w art. 75 ustawy). Nadto ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, stanowiącą część postępowania w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, przeprowadza organ właściwy do wydania tej decyzji (art. 61 ust. 2). Rodzaje przedsięwzięć mogących oddziaływać na środowisko zostały wskazane przez prawodawcę w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 roku w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko sporządzenie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.).

W rozpoznawanej sprawie postępowanie, w którym zamiar uczestniczenia na prawach strony zgłosiło [...] Stowarzyszenia A z siedzibą w R., dotyczy pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej. Analiza akt sprawy nie daje podstaw do wysnucia wniosku, że przedmiotowa inwestycja jest przedsięwzięciem znacząco oddziaływującym na środowisko w rozumieniu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wobec tego nie ma podstaw aby wywodzić, iż wymaga ona sporządzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Powyższą tezę potwierdza fakt, iż organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach takowej decyzji nie wydał.

W konsekwencji należy stwierdzić, iż na tym etapie postępowania, sporna inwestycja nie wymagała udziału społeczeństwa, wobec tego w realiach niniejszej sprawy nie ma zastosowania przepis art. 28 ust. 3 i 4 Prawa budowlanego oraz art. 44 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku. Powyższe ustalenia skutkują odmową udziału w postępowaniu o pozwolenie na budowę przedmiotowej stacji bazowej telefonii komórkowej [...] Stowarzyszenia A z siedziba w R., bowiem jak już to wyżej wskazano warunkiem tego udziału jest ustalenie, że postępowanie to wymaga udziału społeczeństwa zgodnie z przepisami ustawy z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, a oceniane postępowanie na obecnym etapie ustaleń poczynionych przez organy administracji do takich postępowań nie należy.

Tym samym uznając skargę za bezzasadną należało ją oddalić stosownie do art. 151 p.p.s.a.

m.o.



Powered by SoftProdukt