drukuj    zapisz    Powrót do listy

6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz, Administracyjne postępowanie, Wojewoda, Oddalono skargę, II SA/Gd 543/17 - Wyrok WSA w Gdańsku z 2017-11-15, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Gd 543/17 - Wyrok WSA w Gdańsku

Data orzeczenia
2017-11-15 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2017-08-14
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
Sędziowie
Dariusz Kurkiewicz
Dorota Jadwiszczok /przewodniczący sprawozdawca/
Jolanta Górska
Symbol z opisem
6010 Pozwolenie na budowę, użytkowanie obiektu lub jego części,  wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu, prz
Hasła tematyczne
Administracyjne postępowanie
Skarżony organ
Wojewoda
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2017 poz 1257 art. 105 par. 1
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego - tekst jednolity
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok (spr.) Sędziowie: Sędzia WSA Jolanta Górska Sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2017 r. w Gdańsku na rozprawie sprawy ze skargi K. C. na decyzję Wojewody z dnia 5 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z 5 lipca 2017 r. Wojewoda po rozpatrzeniu odwołania K. C. i A. od decyzji Starosty z 9 maja 2017 r. umarzającej postępowanie w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia A. pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej na działce nr [..] przy ul. S. w C. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzje.

Powyższa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W dniu 19 grudnia 2012 r. do Starostwa Powiatowego złożony został wniosek o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej nr [..] składającej się z wieży kratowej H=47,2 m wraz z systemem antenowym, urządzeniami technicznymi i przyłączem energetycznym na działce nr [..] położonej w m. C., ul. S.

Starosta decyzją z 5 lutego 2013r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił A. pozwolenia zgodnie z wnioskiem.

Od tej ze decyzji K. C. wniósł odwołanie, w którym podważył zgodność inwestycji z planem zagospodarowania przestrzennego.

Decyzją z 18 kwietnia 2013 r. Wojewoda utrzymał przedmiotową decyzję w mocy.

Na powyższą decyzję została złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, który wyrokiem z dnia 2 października 2013 r., sygn. akt II SA/Gd 402/13, uchylił zaskarżoną decyzję Wojewody. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 3 września 2015 r. sygn. akt II OSK 44/14 oddalił skargę kasacyjną od tego wyroku.

Ponownie rozpoznając sprawę Wojewoda decyzją z 11 lutego 2016 r. uchylił decyzję Starosty i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji. Zobowiązał organ I instancji do przeanalizowania, czy planowana inwestycja, składająca się również z systemu antenowego, który wypromieniowuje i odbiera energię fal elektromagnetycznych, spełnia wymogi zawarte w przepisach prawa miejscowego. Postanowienia planu zawarte § 6 ust. 13, wprowadzające nakazy i zakazy dotyczące uciążliwości nowych inwestycji względem otoczenia powinny być bowiem ocenione przez organ w kontekście zgodności inwestycji z postanowieniami tego planu. Postanowienia te należy uznać za zakazy lub ograniczenia, w rozumieniu art. 46 ust. 2 zdanie 1 z dnia 7 maja 2010 r. o wspieraniu i rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, bowiem wprowadzają określone ograniczenia, mające eliminować ewentualne szkodliwe oddziaływanie nowych inwestycji na tereny sąsiednie. Inwestycja musi również być zgodna w przepisami prawa budowlanego regulującymi możliwość otrzymania decyzji zezwalającej na budowę z zachowaniem reguł postępowania administracyjnego.

Starosta, po dokonaniu ustaleń, decyzją z 9 maja 2013 r. umorzył postępowanie w sprawie zatwierdzenia projekt budowlanego i udzielenia A. pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej nr [..] składającej się z wieży kratowej H= 47,2m wraz z systemem antenowym, urządzeniami technicznymi i przyłączem energetycznym na działce nr [..] przy ul. S. w C., uznając bezprzedmiotowość tego postępowania wskutek realizacji objętej nim inwestycji.

Od tej decyzji odwołanie złożył K. C. i A.

K. C. stwierdził, że Starosta wydając w/w decyzję nie zastosował się do zaleceń wyroków zapadłych w niniejszej sprawie, w związku z tym wniósł o jej uchylenie, ewentualnie stwierdzenie jej nieważności. A. również zarzuciło organowi pierwszej instancji nie zastosowanie się do wyroków sądowych.

Wojewoda odnosząc się zaś do stanu prawnego i faktycznego niniejszej sprawy uznał, że faktycznie doszło do bezprzedmiotowości postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę w tej sprawie.

Decyzja zatwierdzająca projekt budowlany i zezwalająca na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej nr [..] składającej się z wieży kratowej H= 47,2m wraz z systemem antenowym, urządzeniami technicznymi i przyłączem energetycznym na działce nr [..] w C. została wydana przez Starostę w 5 lutego 2013 r. Od tej decyzji zostało złożone odwołanie, po rozpatrzeniu którego Wojewoda decyzją z 18 kwietnia 2013 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję Starosty. W związku z tym decyzja Starosty zezwalająca budowę stała się ostateczna. W oparciu o ostateczną decyzję inwestor wykonał wszystkie roboty budowlane w zakresie objętym inwestycją, a następnie Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzją z 26 lipca 2013 r. stwierdził zgodność wykonania obiektu z warunkami pozwolenia na budowę określonymi w decyzji z 5 lutego 2013 r. Co prawda w późniejszym czasie, w wyniku postępowań sądowych, zarówno decyzja Starosty, jak i decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego zostały uchylone, jednakże miało to miejsce wówczas, kiedy inwestycja była już zrealizowana.

Skoro zatem przedmiotowa inwestycja istotnie została zrealizowana w okresie, kiedy pozwolenie z 5 lutego 2013 r. nie zostało jeszcze uchylone decyzją Wojewody z 11 lutego 2016 r., doszło do bezprzedmiotowości postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę w tej sprawie.

W orzecznictwie sądowym i doktrynie prawniczej utrwalony jest pogląd, że istotą sprawy o udzielenie pozwolenia na budowę jest wyrażenie przez właściwy organ architektoniczno-budowlany zgody na rozpoczęcie planowanych przez inwestora robót budowlanych, a decyzja o pozwoleniu na budowę ma charakter decyzji przyznającej inwestorowi określone uprawnienie do rozpoczęcia takich robót.

Z uwagi na jednoznaczne brzmienie przywołanych przepisów, po rozpoczęciu robót budowlanych brak jest podstaw do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę, gdyż decyzja taka może dotyczyć wyłącznie przyszłych zamierzeń inwestycyjnych. Decyzja w przedmiocie pozwolenia na budowę nie może być tym bardziej wydana w sytuacji, gdy roboty budowlane zostały już zakończone. W konsekwencji bezprzedmiotowe staje się wówczas postępowanie prowadzone w sprawie pozwolenia na budowę. Bezprzedmiotowość postępowania wywołanego wnioskiem o pozwolenie na budowę obliguje z kolei organ do umorzenia tego postępowania, stosownie do treści art. 105 § 1 k.p.a.. (wyroki: WSA w Poznaniu z dnia 14 maja 2015 r. sygn.. akt IV SA/Po 135/15, WSA w Bydgoszczy z dnia 8 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Bd 110/12, WSA w Warszawie z dnia 25 stycznia 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 2958/15, WSA w Opolu z dnia 30 grudnia 2010 r. sygn. akt II SA/Op 464/10).

Organ odwoławczy stwierdził, że umorzenie dotyczy wyłącznie postępowania w sprawie udzielenia pozwolenia na budowę, nie przesądza natomiast o bezprzedmiotowości postępowania w stosunku do powstałego obiektu celem badania jego legalności. W tej kwestii wyjaśnił, że sprawa wykonanych robót budowlanych podlega w tym momencie kognicji organów nadzoru budowlanego, które winny przeprowadzić stosowne postępowanie mające na celu ewentualne doprowadzenie wykonanych robót do stanu zgodnego z prawem.

Odnosząc się zaś do zarzutów skarżących w kwestii niewykonania zaleceń wyroków sądowych zapadłych w niniejszej sprawie wojewoda wskazał, że ocena prawna zawarta w orzeczeniu sądu administracyjnego traci moc wiążącą w wypadku zmiany stanu prawnego, jeżeli to spowoduje, że pogląd sądu stanie się nieaktualny. Podobny skutek może spowodować zmiana, po wydaniu orzeczenia sądowego, istotnych okoliczności faktycznych (wyrok NSA z dnia 11 lipca 2008r., II OSK 835/07; wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 czerwca 2008 r., I SA/Gd 997/07).

W przedmiotowej sprawie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę inwestor zrealizował inwestycję w całości. Z wniesieniem skargi do Sądu wykonalność zaskarżonej decyzji nie uległa bowiem wstrzymaniu i budowa mogła być w oparciu o nią nadal prowadzona. Zakończenie inwestycji przez inwestora spowodowało jednak powstanie nowego stanu faktycznego. Skoro inwestycja została zakończona, to bezprzedmiotowe w tej sytuacji stało się prowadzenie ponownego postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na budowę i dokonywanie oceny zgodności z prawem przedstawionego przez inwestora projektu budowlanego. Jak bowiem już wyjaśniono nie można wydawać decyzji o pozwoleniu na budowę po zakończeniu budowy. Tym samym, w przekonaniu Wojewody, straciły aktualność zalecenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku zawarte w wyroku z dnia 2 października 2013 r. sygn. akt II SA/Gd 402/13 oraz wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 3 września 2015 r. sygn. akt II OSK 44/14, które dotyczyły oceny zgodności z prawem przedstawionego przez inwestora projektu budowlanego.

Skargę na powyższą decyzję wniósł K. C. zarzucając naruszenie:

- art. 138 § 1 pkt 2 i § 2 k.p.a. przez niezastosowanie się do rozstrzygnięcia merytorycznego oraz wskazań co do dalszego sposobu postępowania zawartych w decyzji Wojewody z 11 lutego 2016 r. w przedmiocie uchylenia zaskarżonej decyzji Starosty z 5 lutego 2013 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia przez organ pierwszej instancji;

- art. 6 i 11 k.p.a. w zw. z art. 2 i art. 7 Konstytucji RP, tj. naruszenie zasad postępowania, zasady praworządności, prawdy obiektywnej postępowania administracyjnego, prowadzące do nierozpoznania istoty sprawy poprzez oparcie swojego rozstrzygnięcia na błędnej wykładni, wbrew orzeczeniu NSA Warszawa z 9 marca 2010 r. sygn. akt II OSK 1680/08, gdzie Wojewoda w żaden sposób nie odniósł się do zastrzeżeń skarżącego;

- naruszenie prawa materialnego tj. wadliwe oparcie zaskarżonej decyzji Starosty (i podtrzymanie błędnej decyzji przez Wojewodę) na niedopuszczalnej interpretacji art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.

Podkreślił skarżący, że w wyroku z 9 marca 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II OSK 1680/08) wskazał , że zrealizowanie inwestycji przed wydaniem ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę uniemożliwia wydanie takiego pozwolenia i stanowi podstawę do umorzenia już wszczętego postępowania. Zdaniem NSA o bezprzedmiotowości takiej nie można jednak mówić w sytuacji gdy inwestycja została zrealizowana na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, następnie uchylonej. Podkreślił skarżący, że wraz ze swoja rodziną jest obecnie narażony na negatywne oddziaływanie wybudowanej stacji bazowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Skarga nie jest zasadna, albowiem zaskarżona decyzja jest zgodna z prawem.

Zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (tj.: Dz.U. z 2016 r., poz. 1066) sądy administracyjne sprawują kontrolę wykonywania administracji publicznej pod względem zgodności z prawem. Decyzja administracyjna jest zgodna z prawem, jeżeli jest zgodna z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa materialnego i przepisami prawa procesowego. Zakres kontroli sądu wyznacza art. 134 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj.: Dz.U. z 2017r., poz. 1369), zwany dalej p.p.s.a., stanowiący, że sąd orzeka w granicach danej sprawy, nie będąc jednak związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Przedmiotem kontroli Sądu była decyzja Wojewoda, którą organ ten utrzymał w mocy decyzję Starosty z 9 maja 2017 r., umarzającą postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej nr [..] składającej się z wieży kratowej H= 47,2m wraz z systemem antenowym, urządzeniami technicznymi i przyłączem energetycznym na działce nr [..] przy ul. S. w C.

W sprawie okolicznością bezsporną jest to, że decyzją z 5 lutego 2013 r. udzielono A. pozwolenia na budowę stacji bazowej telefonii komórkowej. Wojewoda decyzją z 18 kwietnia 2013 r. utrzymał w mocy decyzje o pozwoleniu na budowę. Wyrokiem z 2 października 2013 r. WSA w Gdańsku uchylił zaskarżoną decyzje, a Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 3 września 2015 r. oddalił skargę kasacyjną.

Nie kwestionowana w sprawie jest również okoliczność, że roboty budowlane przy budowie przedmiotowej inwestycji zostały już zakończone.

Wskazać zatem trzeba, że w doktrynie i orzecznictwie sądowym utrwalone jest stanowisko, że postępowanie w sprawie wydania pozwolenia budowlanego staje się bezprzedmiotowe w przypadku gdy roboty budowlane zostały już wykonane i inwestycja zrealizowana albo rozpoczęto roboty budowlane. Przyjęcie takiego stanowiska wynika przede wszystkim z istoty sprawy o pozwolenie na budowę (por. wyroki NSA z dnia: 23 marca 2011 r. sygn. akt II OSK 187/10; z dnia 7 grudnia 2005 r. sygn. akt II OSK 285/05).

Zgodnie z art. 3 pkt 12 Prawo budowlane przez pozwolenie na budowę rozumieć bowiem należy decyzję administracyjną zezwalającą na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego. Stosownie natomiast do art. 28 ust. 1 powołanej ustawy w brzmieniu obowiązującym w chwili wydawania decyzji, roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Z przytoczonych przepisów wynika zatem, że decyzja w przedmiocie pozwolenia na budowę dotyczyć może wyłącznie przyszłych zamierzeń inwestycyjnych, skoro celem postępowania administracyjnego prowadzonego na podstawie art. 32 i nast. Prawo budowlane jest uzyskanie zezwolenia na realizację nowego zamierzenia budowlanego. Tym samym nie może ono służyć zalegalizowaniu już zrealizowanej inwestycji, ani dokonaniu oceny, czy wykonane roboty budowlane są zgodne z prawem (por. wyroki NSA z dnia: 27 lutego 2009 r. sygn. akt II OSK 263/08, z dnia 7 lutego 2012 r. sygn. akt II OSK 2243/10).

Zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę może zatem nastąpić tylko przed rozpoczęciem robót budowlanych. Przedmiotem pozwolenia jest bowiem określenie jaki obiekt i w jakim miejscu może zostać wykonany w oparciu o podlegający zatwierdzeniu projekt budowlany. Dlatego organy architektoniczno - budowlane nie mogą merytorycznie rozstrzygać w sprawie udzielenia zgody na budowę, jeśli roboty zrealizowano.

W okolicznościach przedmiotowej sprawy organ architektoniczno-budowlany nie mógł kontynuować postępowania w przedmiocie pozwolenia na budowę opisanego obiektu, ponieważ został on już w całości zrealizowany. W takim przypadku bezprzedmiotowe stało się postępowanie prowadzone w przedmiocie pozwolenia na budowę i jako takie winno być umorzone w trybie art. 105 § 1 k.p.a. Sprawa administracyjna uzyskuje bowiem przymiot bezprzedmiotowości wtedy, gdy nie ma materialnoprawnych podstaw do władczej, w formie decyzji administracyjnej ingerencji organu administracyjnego. Wówczas jakiekolwiek rozstrzygnięcie merytoryczne pozytywne czy negatywne staje się niedopuszczalne.

W sytuacji, gdy postępowanie winno podlegać umorzeniu, pozostałe zarzuty skargi dotyczące zagadnień merytorycznych pozostawały bez wpływu na rozstrzygnięcie. Wydaje się, że skarga wynika z obawy skarżącego K.C., że skoro inwestycja została zrealizowana to sprawa pozostaje poza reglamentacją Prawa budowlanego. Tak nie jest, gdyż w takiej sytuacji kompetencje do badania legalności zrealizowanej inwestycji przechodzą do organów nadzoru budowlanego i w nowym postępowaniu skarżący będzie miał możliwość domagania się uwzględnienia swoich postulatów zapewnienia ochrony zdrowia dla siebie i bliskich ze strony istniejącej stacji bazowej telefonii komórkowej. W postępowaniu legalizacyjnym będzie także weryfikowana zgodność inwestycji z postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W przekonaniu Sądu niezasadny jest także zarzut pominięcia przy rozstrzyganiu sprawy wytycznych zawartych w wyroku WSA w Gdańsku z 2 października 2013 r., sygn. akt II SA/Gd 402/13. Tytułem wyjaśnienia wskazać należy, że związanie na zasadzie art. 153 P.p.s.a. powoduje, że ani organ administracji, ani sąd, nie mogą w przyszłości formułować po wydaniu wyroku nowych ocen prawnych, które pozostawałyby w sprzeczności z poglądem wcześniej wyrażonym w uzasadnieniu wyroku i mają obowiązek podporządkować się mu w pełnym zakresie. Obowiązek ten może być wyłączony jedynie w wypadku zmiany stanu prawnego, na co wprost wskazuje brzmienie art. 153 P.p.s.a, bądź wzruszenia wyroku zawierającego ocenę prawną w przewidzianym do tego trybie. Ponadto przyjąć można, że odstąpienie od wiążącej oceny będzie także dopuszczalne w przypadku istotnej zmiany okoliczności faktycznych, tj. gdy po wydaniu wyroku, w prowadzonym ponownie postępowaniu zmianie ulegną istotne okoliczności i ustalony zostanie stan faktyczny odmienny od przyjętego przez sąd za podstawę dokonanej oceny.

W przedmiotowej sprawie organy zasadnie przyjęły, że miała miejsce w zasadnicza zmiana stanu faktycznego, gdyż w dacie orzekania przez Starostę w dniu 9 maja 2017 r. inwestycja była zakończona i użytkowana.

Z tych przyczyn, nie znajdując podstaw do uznania zarzutów skargi za zasadne i podzielając w całości ocenę dokonaną w sprawie przez organ II instancji, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369), Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku orzekł, jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt