drukuj    zapisz    Powrót do listy

6074 Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności, Odrzucenie skargi, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, *Odrzucono skargę o wznowienie postepowania sądowego, II SA/Wr 273/07 - Postanowienie WSA we Wrocławiu z 2007-08-17, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Wr 273/07 - Postanowienie WSA we Wrocławiu

Data orzeczenia
2007-08-17 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2007-05-25
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
Sędziowie
Alicja Palus /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6074 Przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności
Hasła tematyczne
Odrzucenie skargi
Sygn. powiązane
I OZ 733/08 - Postanowienie NSA z 2008-09-30
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
*Odrzucono skargę o wznowienie postepowania sądowego
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 58 par. 1 pkt 6 w zw. z art. 276
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA: Alicja Palus po rozpoznaniu w dniu 17 sierpnia 2007 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. K. o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 9 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Wr 661/05 uchylającym postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania postanawia: odrzucić skargę o wznowienie postępowania.

Uzasadnienie

2

UZASADNIENIE

Skarżący – J. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu skargę o wznowienie postępowania w sprawie zakończonej prawomocnym wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 9 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Wr 661/05.

Powyższym wyrokiem zostało uchylone postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] Nr [...], którym stwierdzono niedopuszczalność odwołania D. D. od decyzji Przewodniczącego Zarządu Miasta L. z dnia [...] r., Nr [...], o umorzeniu postępowania w sprawie przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości położonej w obrębie 6 miasta L. przy ul. Ś., oznaczonej nr [...] o powierzchni 669 m2.

Wyrok ten wraz z uzasadnieniem został doręczony D. D. w dniu 18 grudnia 2006 r. oraz organowi administracyjnemu jako stronom postępowania. Uczestników postępowania w niniejszej sprawie nie było.

W związku z tym, że D. D. nie wniósł skargi kasacyjnej od powyższego orzeczenia, wyrok ten stał się prawomocny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 276 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) do postępowania ze skargi o wznowienie postępowania stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, jeżeli przepisy regulujące to postępowanie nie stanowią inaczej.

Z powyższego przepisu wynika, że wznowienie postępowania może nastąpić tylko na żądanie uprawnionego podmiotu. Wskazany przepis, jak również inne przepisy działu VII, nie określają wyraźnie tego, kto jest uprawniony do wniesienia skargi o wznowienie postępowania.

Oparcie jednak tej instytucji wyłącznie na zasadzie skargowości, a także treść tych przepisów działu VII, które określają terminy do wniesienia skargi, uzasadnia przyjęcie, że legitymację do wniesienia skargi mają strona oraz uczestnik na prawach strony i uczestnicy dopuszczeni przez sąd do udziału w postępowaniu.

Zgodnie z przepisem art. 33 powyższej ustawy w postępowaniu przed sądem administracyjnym oprócz stron, to jest skarżącego i organu, którego działanie

Sygn. akt II SA/Wr 273/07 3

lub bezczynność zaskarżono, mogą brać udział uczestnicy na prawach strony, oraz pozostali uczestnicy.

Uczestnikom na prawach strony, do których zalicza się osoby biorące udział w postępowaniu administracyjnym, które nie wniosły skargi, a których interesu prawnego dotyczy wynik postępowania sądowego, udział w postępowaniu przed sądem administracyjnym przysługuje z mocy prawa z chwilą wszczęcia takiego postępowania. Dlatego ich udział określa się jako obligatoryjny, w przeciwieństwie do fakultatywnego udziały pozostałych uczestników.

W niniejszej sprawie skarżący J. K. wniósł do Sądu skargę o wznowienie postępowania zakończonego prawomocnym wyrokiem z dnia 9 listopada 2006 r. sygn. akt II SA/Wr 661/05 w sprawie ze skargi D. D. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] Nr [...] w przedmiocie niedopuszczalności odwołania.

Powyższy wyrok wraz z uzasadnieniem został doręczony w dniu 18 grudnia 2006 r. tylko skarżącemu – D. D. oraz organowi.

W sprawie o sygn. akt II SA/Wr 661/05 nie występowali uczestnicy postępowania.

W związku z powyższym należy stwierdzić, iż wnoszący skargę o wznowienie postępowania J. K. nie był stroną, ani też uczestnikiem na prawach strony w wyżej wskazanym, zakończonym prawomocnym wyrokiem postępowaniu, wobec czego nie posiadał on legitymacji do złożenia skargi w niniejszej sprawie.

Skutkować musiało to odrzuceniem skargi po myśli art. 58; § 1 pkt 6 w związku z art. 276 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Z tych względów orzeczono jak w sentencji postanowienia.



Powered by SoftProdukt