drukuj    zapisz    Powrót do listy

6145 Sprawy dyrektorów szkół, Oświata, Inne, oddalono skargę, III SA/Kr 793/19 - Wyrok WSA w Krakowie z 2020-03-10, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Kr 793/19 - Wyrok WSA w Krakowie

Data orzeczenia
2020-03-10 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2019-07-26
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
Sędziowie
Barbara Pasternak
Halina Jakubiec /przewodniczący/
Hanna Knysiak-Sudyka /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6145 Sprawy dyrektorów szkół
Hasła tematyczne
Oświata
Skarżony organ
Inne
Treść wyniku
oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2019 poz 2325 Art. 151
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j.
Dz.U. 2018 poz 996 Art. 29, art. 63
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe - tekst jedn.
Dz.U. 2017 poz 1587 Par. 7, par. 8
Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej
Dz.U. 2019 poz 506 Art. 30, art. 85
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - tekst jednolity
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie WSA Barbara Pasternak WSA Hanna Knysiak-Sudyka (spr.) Protokolant specjalista Bernadetta Szczypka po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 10 marca 2020 r. sprawy ze skargi J. W. na zarządzenie Wójta Gminy R z dnia 1 marca 2019 r. nr [...] w sprawie zatwierdzenia wyników konkursu na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w R skargę oddala

Uzasadnienie

Wójt Gminy R wydał zarządzenie nr [...] z dnia 1 marca 2019 r. w sprawie: zatwierdzenia wyniku konkursu na stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w R. Zarządzenie powyższe zostało wydane na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2018 r. poz. 994), art. 63 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r., poz. 996) oraz § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. 2017 r., poz. 1587).

Treść powyższego zarządzenia jest następująca:

§ 1.1. Na podstawie przedłożonej przez Przewodniczącego Komisji Konkursowej dokumentacji z konkursu przeprowadzonego w dniu 28 lutego 2019 r. zatwierdzam wynik konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w R.

2. Konkurs zastał ogłoszony i przeprowadzony na podstawie zarządzenia Nr [...] Wójta Gminy R z dnia 21 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w R.

3. Konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w R wygrała A. P.

4. Powierzenie stanowiska dyrektora osobie wyłonionej w konkursie nastąpi w drodze zarządzenia.

W § 2 wskazano, że zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Na powyższe zarządzenie wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skarżący J. W. Skarżący zarzucił w skardze naruszenie art. 63 ust. 14 ustawy Prawo oświatowe oraz § 7 ust. 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej.

Skarżący wniósł o stwierdzenie nieważności zarządzenia nr [...] Wójta Gminy R z dnia 1 marca 2019 r. roku w sprawie zatwierdzenia wyniku konkursu na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w R.

Zdaniem skarżącego zaskarżone zarządzenie jest nieważne, gdyż jest sprzeczne z prawem. Skarżący zarzucił, że podczas postępowania konkursowego doszło do licznych uchybień uzasadniających stwierdzenie nieważności zarządzenia zatwierdzającego wyniki konkursu. Wskazał na wątpliwości dotyczące samego składu komisji konkursowej oraz niewłaściwy wybór przedstawicieli Rady Rodziców. Podniósł, że elekcja przedstawicieli Rady Rodziców została dokonana w dniu 5 lutego 2019 r. podczas nadzwyczajnego zebrania Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w R. Sposób głosowania został przeforsowany przez jedną z kandydatek M. M. Bez podjęcia stosownej uchwały przyjęto sposób głosowania, że pomimo konieczności wyboru dwóch przedstawicieli każdemu z członków Rady Rodziców przysługuje jeden głos.

Skarżący wskazał, iż po wybraniu M. M. na przedstawiciela Rady Rodziców podjęła ona pracę w Urzędzie Gminy R, a tym samym organ prowadzący placówkę miał w komisji konkursowej aż 4 przedstawicieli, co stoi w ewidentnej sprzeczności z art. 63 ust. 14 ustawy Prawo oświatowe. Mimo, że brak w tym przedmiocie jasnych uregulowań, to jako co najmniej dziwną należy ocenić okoliczność, że żaden z przedstawicieli organu prowadzącego nie był pracownikiem referatu zajmującego się oświatą. Nie mniejsze wątpliwości budzi, w ocenie skarżącego, przebieg samego konkursu w zakresie wymaganej w tego typu procedurach obiektywności, zwłaszcza jeżeli chodzi o przedstawicieli organu prowadzącego szkołę.

Skarżący zarzucił także, iż protokół z posiedzenia komisji konkursowej nie odzwierciedla jego rzeczywistego przebiegu. Nie odnotowano w nim, że poszczególni członkowie komisji wielokrotnie opuszczali pomieszczenie, w którym odbywało się posiedzenie. Ponadto podkreślenia wymaga brak wymaganych przez § 7 ust. 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej zwięzłych informacji o udzielonych przez kandydatów odpowiedziach na zadane im pytania. W protokole posiedzenia komisji konkursowej znajduje się wyłącznie treść pytań zadawanych przez członków komisji oraz dokonana przez nich ocena odpowiedzi. Na 14 odpowiedzi udzielonych przez osobę, która ostatecznie konkurs wygrała, jedynie dwie zostały ocenione pozytywnie, otwartym pozostaje więc pytanie, jaką rękojmię rzetelnego pokierowania placówką daje A. P. W ocenie skarżącego całe postępowanie miało charakter fasadowy i zakończyło się z góry ustalonym werdyktem zgodnym z zamysłem obecnego Wójta Gminy R.

W odpowiedzi na skargę Wójt Gminy R wniósł o oddalenie skargi. Organ wskazał, że procedury konkursowe na stanowiska dyrektorów Szkoły Podstawowej w R oraz Szkoły Podstawowej w K przeprowadzone zostały w oparciu o art. 63 w związku z art. 29 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo oświatowe oraz o rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz.U. poz. 1587). W oparciu o powyższą podstawę prawną w dniu 21 stycznia 2019 roku Zarządzeniem Wójta Gminy R nr [...] został ogłoszony konkurs na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w R i Dyrektora Szkoły Podstawowej w K, natomiast w dniu 18 lutego 2019 roku Zarządzeniem Wójta Gminy R nr [...] powołana została komisja konkursowa, w skład której, zgodnie z obowiązującymi przepisami, weszli wybrani w sposób w pełni transparentny przedstawiciele różnych środowisk. Komisja Konkursowa liczyła jedenastu członków: trzech przedstawicieli organu prowadzącego czyli Gminy R, trzech przedstawicieli Kuratorium Oświatowego, dwóch przedstawicieli Rady Rodziców, dwóch przedstawicieli Rady Pedagogicznej każdej ze szkół oraz jeden przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wójt Gminy nie ma żadnego wpływu na sposób wyboru przedstawicieli poszczególnych podmiotów i nie może w żaden sposób ingerować w suwerenny wybór poszczególnych środowisk.

Organ podniósł, że w dniu wyboru przedstawiciela rodziców w osobie M. M. nie była ona pracownikiem Urzędu Gminy, była natomiast przedstawicielem Rady Rodziców i została wybrana w trybie przyjętym przez ten podmiot i przez niego została zgłoszona do komisji konkursowej. Odnośnie zarzutu braku przedstawiciela referatu zajmującego się oświatą organ wskazał, że w tym czasie w Gminie R odbywały się dwie duże kontrole prowadzone przez Regionalną Izbę Obrachunkową oraz Dyrektora Izby Skarbowej. Kontrole te, a w szczególności Kontrola Dyrektora Izby Skarbowej dotyczyła wyłącznie kwestii funkcjonowania oświaty w Gminie natomiast kontrola RIO również była ukierunkowana na tą dziedzinę. W związku z tym, że w referacie Gminnego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w tym czasie czynnie zawodowo był tylko jeden pracownik merytoryczny, bowiem kierownik przebywa na urlopie wychowawczym, jego obciążenie pracą i składaniem wyjaśnień inspektorom kontrolującym nie pozwoliło na oddelegowanie do pracy w komisji konkursowej.

Zdaniem organu cała procedura postępowania prowadzona była zgodnie z obowiązującym prawem przez ciało kolegialne złożone z przedstawicieli w/w środowisk. Wójt Gminy jako organ prowadzący szkoły nie brał udziału w procedurze konkursowej i nie miał wpływu na tok prowadzonego postępowania, a co za tym idzie na wynik konkursu.

Po przeprowadzeniu procedury konkursowej komisje konkursowe przystąpiły do procedury głosowania, które odbyło się zgodnie z przepisami w formie głosowania tajnego. W wyniku głosowania zostali wybrani do pełnienia funkcji Dyrektora Szkoły Podstawowej w R A. P., uzyskując w drugim głosowaniu 6 głosów za oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w K D. B. uzyskując 11 głosów za.

Postępowanie prowadzone przez komisję konkursową zakończyło się przedłożeniem Wójtowi Gminy R wyników wyborów wraz z dokumentacją konkursową w następstwie czego Wójt Gminy R w dniu 1 marca 2019 r. wydał odpowiednio Zarządzenia nr [...] i [...] w przedmiocie zatwierdzenia wyników konkursów na stanowisko Dyrektora Szkoły Podstawowej w R oraz Dyrektora Szkoły Podstawowej w K.

Organ podniósł, że Wójt Gminy R jako organ prowadzący nie miał prawnej możliwości podjęcia innej decyzji, jak zaakceptowanie wyników konkursu. Wójt Gminy R jako organ prowadzący jest w myśl obowiązujących przepisów prawa zobowiązany do zaakceptowania wyników konkursu, chyba że zachodzi jedna z przesłanek określonych szczegółowo w art. 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej. W ocenie organu żadna z powyższych przesłanek wskazanych w tym przepisie nie zaszła, wobec czego nie istnieje podstawa prawna, która pozwalałaby nie zaakceptować wyborów na stanowiska dyrektorów dokonanych przez niezależne komisje konkursowe.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zważył, co następuje:

Sąd administracyjny w ramach kontroli działalności administracji publicznej, przewidzianej w art. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2019 r. poz. 2325; zwanej dalej w skrócie "p.p.s.a." uprawniony jest do badania, czy przy wydaniu zaskarżonego aktu nie doszło do naruszenia przepisów prawa materialnego i przepisów postępowania, nie będąc przy tym związanym granicami skargi (art. 134 p.p.s.a.). Sąd administracyjny ocenia jedynie legalność działania organu administracji co oznacza, że zobowiązany jest zbadać, czy w czasie podejmowania danego aktu (zarządzenia), organ nie naruszył prawa.

Przedmiotem zaskarżenia w niniejszej sprawie jest zarządzenie Wójta Gminy R nr 36/2019 z dnia 1 marca 2019 r. w sprawie zatwierdzenia wyniku konkursu na stanowiska Dyrektora Szkoły Podstawowej w R. Zarządzenie powyższe zostało wydane na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2018 r. poz. 994), art. 63 w związku z art. 29 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r., poz. 996) oraz § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. 2017 r., poz. 1587).

Zaskarżone zarządzenie jest aktem organu samorządu terytorialnego podjętym w sprawie z zakresu administracji publicznej, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 6 p.p.s.a. W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się w takich sprawach kognicję sądów administracyjnych (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 stycznia 2010 r. sygn. akt I OSK 1525/09, CBOSA).

Zaskarżone w niniejszej sprawie zarządzenie Wójta Gminy R, stanowiąc realizację zadań organu samorządu terytorialnego w zakresie oświaty, jest władczym rozstrzygnięciem podlegającym kognicji sądu administracyjnego.

Zdaniem Sądu skarga w niniejszej sprawie nie zasługuje na uwzględnienie. Przesłanki kontroli legalności uchwał czy zarządzeń organu gminy wyznacza przepis art. 85 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 506 ze zm.; powoływanej dalej jako "u.s.g."), zgodnie z którym nadzór nad działalnością gminną sprawowany jest na podstawie kryterium zgodności z prawem.

Zdaniem Sądu w niniejszej sprawie do naruszenia prawa uzasadniającego stwierdzenie nieważności zaskarżonego zarządzenia nie doszło.

Rozpatrując pierwszy z zarzutów skargi, dotyczący składu komisji konkursowej, należy podnieść, że wykonując swój obowiązek organ gminy powołał zarządzeniem komisję konkursową w celu przeprowadzenia konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w R i przewodniczącego komisji konkursowej. Materialnoprawną podstawą powołania komisji jest art. 63 ust. 14 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (tekst jedn. z 2019 r. poz. 1148), który stanowi, że w celu przeprowadzenia konkursu organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje komisję konkursową w składzie:

1) po trzech przedstawicieli:

a) organu prowadzącego szkołę lub placówkę,

b) organu sprawującego nadzór pedagogiczny,

2) po dwóch przedstawicieli:

a) rady pedagogicznej,

b) rady rodziców,

3) po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wyłonionym spośród członków ich jednostek organizacyjnych albo jednostek organizacyjnych organizacji związkowych wchodzących w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa – z zastrzeżeniem ust. 15.

Zgodnie z ust. 15 powoływanego przepisu łączna liczba przedstawicieli organów, o których mowa w ust. 14 pkt 1, nie może być mniejsza niż łączna liczba przedstawicieli, o których mowa w ust. 14 pkt 2 i 3.

W ocenie Sądu Wójt Gminy wypełnił powyższe ustawowe zobowiązanie. Elekcja przedstawicieli Rady Rodziców została dokonana w dniu 5 lutego 2019 r. podczas nadzwyczajnego zebrania Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w R. Jednym z przedstawicieli Rady Rodziców została wybrana M. M., która następnie została zatrudniona w Urzędzie Gminy R. Fakt następczego zatrudnienia nie pozbawił jednak tej osoby funkcji przedstawiciela Rady Rodziców, ani nie sprawił, że automatycznie stała się przedstawicielem organu prowadzącego szkołę.

Nie jest również zasadny zarzut, że żaden z przedstawicieli organu prowadzącego szkołę nie był pracownikiem referatu zajmującego się oświatą. Brak jest regulacji prawnych, które nakazywałyby dokonanie wyboru przedstawicieli organu prowadzącego szkołę spośród pracowników konkretnych referatów.

Zgodnie z § 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej (Dz. U. 2017 r., poz. 1587) organ prowadzący publiczne przedszkole, publiczną szkołę lub publiczną placówkę zatwierdza konkurs albo unieważnia konkurs i zarządza ponowne jego przeprowadzenie w razie stwierdzenia:

1) nieuzasadnionego niedopuszczenia kandydata do postępowania konkursowego;

2) przeprowadzenia przez komisję postępowania konkursowego bez wymaganego udziału 2/3 jej członków;

3) naruszenia tajności głosowania, z zastrzeżeniem § 4 ust. 1;

4) innych nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wynik konkursu.

Zdaniem skarżącego w postępowaniu konkursowym doszło do innych nieprawidłowości, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 4 powołanego wyżej rozporządzenia, ponieważ protokół z posiedzenia komisji konkursowej nie odzwierciedla jego rzeczywistego przebiegu, gdyż nie odnotowano w nim, że poszczególni członkowie komisji wielokrotnie opuszczali pomieszczenie, w którym odbywało się posiedzenie. Ponadto w protokole brak wymaganych przez § 7 ust. 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej zwięzłych informacji o udzielonych przez kandydatów odpowiedziach na zadane im pytania, znajduje się w nim wyłącznie treść pytań zadawanych przez członków komisji oraz dokonana przez nich ocena odpowiedzi. Istotnie, zgodnie z § 7 ust. 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły podstawowej, publicznej szkoły ponadpodstawowej lub publicznej placówki oraz trybu pracy komisji konkursowej protokół powinien zawierać informację o rozmowach przeprowadzonych z kandydatami, pytania zadane kandydatom w czasie postępowania konkursowego oraz zwięzłą informację o udzielonych odpowiedziach. Zdaniem Sądu jednak za "zwięzłą informację o udzielonych odpowiedziach" można uznać ocenę tychże odpowiedzi, która została zamieszczona w protokole. Gdyby jednak nawet nie podzielić powyższego stanowiska, to braku informacji o udzielonych odpowiedziach nie można uznać za nieprawidłowości, które mogły mieć wpływ na wynik konkursu, szczególnie wobec faktu, że na 14 odpowiedzi udzielonych przez osobę, która ostatecznie konkurs wygrała, jedynie dwie zostały ocenione pozytywnie. Powyższa okoliczność, podnoszona w skardze, przemawia za tym, że nawet zamieszczenie odpowiedzi nie miałoby wpływu na wynik konkursu.

Mając na względzie powyższe argumenty, wobec stwierdzenia, że zaskarżone zarządzenie nie narusza prawa w sposób istotny, Sąd orzekł o oddaleniu skargi na podstawie art. 151 p.p.s.a.



Powered by SoftProdukt