![]() |
Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych
|
| drukuj zapisz |
6480 658, Odrzucenie skargi, Inne, Odrzucono skargę, III SAB/Gd 227/26 - Postanowienie WSA w Gdańsku z 2026-06-16, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA
III SAB/Gd 227/26 - Postanowienie WSA w Gdańsku
|
|
|||
|
2026-04-17 | |||
|
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku | |||
|
Jolanta Sudoł /przewodniczący sprawozdawca/ | |||
|
6480 658 |
|||
|
Odrzucenie skargi | |||
|
Inne | |||
|
Odrzucono skargę | |||
|
Dz.U. 2026 poz 143 art. 12b § 2, art. 54 § 1a, art. 46 § 2a, art. 57 § 1, art. 46 § 1 pkt 4, art. 46 § 2 pkt 1 lit. b, art. 58 § 1pkt 3, art. 220 § 3 Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi |
|||
|
Sentencja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2026 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi P. S. na bezczynność Dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego w sprawie udostępnienia informacji publicznej postanawia: odrzucić skargę. |
||||
|
Uzasadnienie
P. S. wniósł, za pośrednictwem organu, skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku na bezczynność Dyrektora Słowińskiego Parku Narodowego w sprawie udostępnienia informacji publicznej. Skarga została wniesiona za pośrednictwem skrzynki e-mail organu. Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału III Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 kwietnia 2026 r., wezwano skarżącego do nadesłanie własnoręcznie podpisanej skargi drogą pocztową, ewentualnie nadesłanie podpisanej elektronicznie skargi do elektronicznej skrzynki podawczej Sądu (pisma w formie dokumentu elektronicznego wnosi się do sądu administracyjnego przez elektroniczną skrzynkę podawczą sądu, adresy elektronicznych skrzynek podawczych WSA Gdańsk: /wsagd/skrytka oraz /wsagd/skrytkaESP). Ze wskazaniem, że elektroniczna skrzynka podawcza Sądu jest zlokalizowana na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP). Sąd poinformował przy tym skarżącego, że skarga na bezczynność wniesiona do organu za pośrednictwem skrzynki e-mail nie wywołuje skutków prawnych w postępowaniu sądowym przed sądami administracyjnymi. Skargę należy przesłać do sądu przez elektroniczną skrzynkę podawczą Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku (art. 12b § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi; tj.: Dz. U. z 2026 r. poz. 143 - dalej jako: "p.p.s.a."), lub w formie dokumentu papierowego i musi ono spełniać wymogi określone w art. 46 p.p.s.a. Pismom wpływającym do Sądu w formie elektronicznej innej niż przez skrzynkę ePUAP – nie będzie nadawany bieg. Jeżeli skarga wniesiona zostanie za pośrednictwem poczty elektronicznej e-PUAP to powinna być opatrzona podpisem elektronicznym. Wezwano skarżącego także do podania numeru PESEL. Na podstawie odrębnego zarządzenia z dnia 24 kwietnia 2026 r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu sądowego od skargi w wysokości 100 zł. W obu wyżej wskazanych wezwaniach wyznaczono termin 7 dni na ich wykonanie oraz rygor odrzucenia skargi. Przesyłka pocztowa, w której znajdowały się ww. wezwania, została doręczona skarżącemu w dniu 8 maja 2026 r. (zob. zwrotne potwierdzenie odbioru - k. 40 akt sądowych). Wezwania, na dzień sporządzenia niniejszego postanowienia, pozostały bez odpowiedzi. W aktach sądowych znajduje się notatka urzędowa Oddziału Finansowo-Budżetowego Sądu z dnia 11 czerwca 2026 r. informująca, że w okresie od dnia 1 kwietnia 2026 r. do dnia 10 czerwca 2026 r. skarżący nie uiścił wpłaty w wysokości 100 zł. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje: W pierwszej kolejności należy wskazać, że w postępowaniu sądowoadministracyjnym istnieje możliwość wnoszenia pism drogą elektroniczną, jednakże konieczne jest w takim przypadku zachowanie przewidzianych przez ustawę standardów procesowych. Stosownie do art. 12b § 2 p.p.s.a., w postępowaniu dokumenty elektroniczne wnosi się do sądu administracyjnego przez elektroniczną skrzynkę podawczą, a sąd doręcza takie dokumenty stronom za pomocą środków komunikacji elektronicznej na warunkach określonych w art. 74a. Definicja elektronicznej skrzynki podawczej zawarta została w art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j.: Dz. U. z 2025 r. poz. 1703 ze zm.), zgodnie z którym elektroniczna skrzynka podawcza jest to dostępny publicznie środek komunikacji elektronicznej służący do przekazywania dokumentu elektronicznego do podmiotu publicznego przy wykorzystaniu powszechnie dostępnego systemu teleinformatycznego. Z kolei w art. 3 pkt 13 ww. ustawy określono, że elektroniczna platforma usług administracji publicznej (ePUAP) to system teleinformatyczny, w którym instytucje publiczne udostępniają usługi przez pojedynczy punkt dostępowy w sieci Internet. Natomiast stosowanie do art. 54 § 1a p.p.s.a., skargę w formie dokumentu elektronicznego wnosi się do elektronicznej skrzynki podawczej organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi. Ponadto, zgodnie z art. 46 § 2a p.p.s.a., w przypadku gdy pismo strony jest wnoszone w formie dokumentu elektronicznego, powinno ponadto zawierać adres elektroniczny oraz zostać podpisane przez stronę albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Z powyższego wynika, że pismo do sądu administracyjnego może zostać wniesione w formie dokumentu elektronicznego, jednak wyłącznie przez elektroniczną skrzynkę podawczą, zlokalizowaną na elektronicznej platformie usług administracji publicznej (ePUAP). W celu skorzystania z tej drogi wniesienia pisma, czy to do sądu, czy do organu, konieczne jest posiadanie konta na platformie ePUAP. Pisma wysłane na adres elektroniczny sądu lub organu (adres e-mail), czyli z pominięciem elektronicznej skrzynki podawczej, nie wywołują skutków prawnych, które ustawa - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wiąże ze złożeniem pisma procesowego (por. postanowienie WSA w Warszawie z dnia 16 grudnia 2020 r., sygn. akt I SA/Wa 2432/20). W niniejszej sprawie skarżący wniósł skargę za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail na adres poczty elektronicznej organu, a nie za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP). Pojęcie elektronicznej skrzynki podawczej nie jest zaś tożsame z adresem e-mail, choćby ten drugi był dostępny w przestrzeni publicznej. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 15 czerwca 2021 r., sygn. akt III OSK 4856/21, skierowanie skargi do sądu administracyjnego w formie pisma elektronicznego skierowanego do odbiorcy na e-mail, który nie jest elektroniczną skrzynką podawczą, nie może być uznane za skuteczne wniesienie skargi w formie dokumentu elektronicznego do elektronicznej skrzynki podawczej organu. Konkludując, skarżący nie wniósł skutecznie skargi. Nie ulega bowiem wątpliwości, że za taką czynność nie można uznać złożenia skargi w formie dokumentu elektronicznego, który nie został skierowany do elektronicznej skrzynki podawczej organu. Skarga nie została również wniesiona przez skarżącego za pomocą tradycyjnych środków komunikacji (przez operatora pocztowego), bądź osobiście w siedzibie organu. Niezależnie od powyższego, wskazać należy, że zgodnie z art. art. 57 § 1 p.p.s.a., skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. W myśl art. 46 § 1 pkt 4 p.p.s.a., każde pismo strony powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Stosownie zaś do treści art. 46 § 2 pkt 1 lit. b p.p.s.a., skarga - o ile jest pierwszym pismem w sprawie - powinna zawierać numer PESEL strony wnoszącej pismo, będącej osobą fizyczną oraz nr PESEL jej przedstawiciela ustawowego, jeżeli są obowiązani do jego posiadania albo posiadają go, nie mając takiego obowiązku. Należy odnotować, że zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 lipca 2023 r. sygn. akt II GPS 3/22 (publ.: ONSAiWSA 2023/6/82) niezachowanie, określonego w art. 46 § 2 pkt 1 lit. b p.p.s.a., wymogu podania w skardze, będącej pierwszym pismem w sprawie, numeru PESEL, jest brakiem formalnym, który powinien być uzupełniony bez względu na to czy ten numer znajduje się w aktach administracyjnych, którymi dysponuje sąd. Jednocześnie, zgodnie z art. 49 § 1 p.p.s.a., jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej. W przypadku nieuzupełnienia w wyznaczonym terminie braków formalnych skargi, na mocy art. 58 § 1 pkt 3 p.p.s.a., podlega ona odrzuceniu. Z kolei stosownie do treści art. 214 § 1 p.p.s.a. do uiszczania kosztów sądowych obowiązany jest ten, kto wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki. Zgodnie z art. 220 § 1 zd. 1 i 2 p.p.s.a. - sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona opłata. W tym przypadku, z zastrzeżeniem § 2, 3 i 3a, przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W sytuacji nieuiszczenia wpisu od skargi art. 220 § 3 p.p.s.a. przewiduje jej odrzucenie. W rozpoznawanej sprawie skarżący został wezwany do uiszczenia wpisu sądowego i uzupełnienia braków formalnych skargi, poprzez podpisanie skargi lub wniesienie elektronicznie podpisanej skargi na skrzynkę ePUAP oraz podanie numeru PESEL, a także pouczony o skutkach niezastosowania się do tych wezwań. Przesyłka zawierająca przedmiotowe wezwania została skutecznie doręczona skarżącemu w dniu 8 maja 2026 r. Zakreślony siedmiodniowy termin do uiszczenia wpisu sądowego i do uzupełnienia braków formalnych skargi upłynął bezskutecznie z dniem 15 maja 2026 r. Mając na względzie powyższe okoliczności, Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 i art. 220 § 3 p.p.s.a. |
||||