TK, reprezentowany przez doradcę podatkowego J C pismem z dnia [...] wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej. Jednocześnie złożył wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji. W uzasadnieniu wskazał m.in., że wykonanie zaskarżonej decyzji może spowodować znaczny uszczerbek dla jego rodziny i może spowodować ujemne dla niego konsekwencje, w szczególności zaś pozbawi skarżącego i jego rodzinę środków do życia. Sytuacja taka spowoduje, że będzie musiał skorzystać z pomocy opieki społecznej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje:
Zgodnie z przyjętą w art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) zasadą, wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. Zgodnie z art. 61 § 3 wyżej powołanej ustawy stanowi po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, o których mowa w § 1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.
Skarżący w sposób przekonywujący wskazał, że wyegzekwowanie określonego w zaskarżonej decyzji zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług może spowodować dla niego trudne do odwrócenia skutki.
W tych okolicznościach na podstawie art. 61 § 3 i § 5 cyt. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi należało orzec jak w sentencji postanowienia.
/-/J.Ruszyński
V.M.