drukuj    zapisz    Powrót do listy

6460 Znaki towarowe, Zawieszenie/podjęcie postępowania, Urząd Patentowy RP, Oddalono zażalenie, II GZ 30/08 - Postanowienie NSA z 2008-03-06, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II GZ 30/08 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2008-03-06 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2008-01-24
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Anna Robotowska /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6460 Znaki towarowe
Hasła tematyczne
Zawieszenie/podjęcie postępowania
Sygn. powiązane
VI SA/Wa 1102/07 - Wyrok WSA w Warszawie z 2009-11-19
II GSK 313/10 - Wyrok NSA z 2011-03-10
II GZ 249/08 - Postanowienie NSA z 2008-10-23
Skarżony organ
Urząd Patentowy RP
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 125 par. 1 pkt 1
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Robotowska po rozpoznaniu w dniu 6 marca 2008 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej zażalenia M. Z., S. Z. "I. M." spółka jawna w C. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 19 października 2007 r. sygn. akt VI SA/Wa 1102/07 w zakresie odmowy zawieszenia postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w W. w sprawie ze skarg M. Z., S. Z. "I. M." spółka jawna w C. oraz U. NV w R., Holandia na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] kwietnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy postanawia: oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] Urząd Patentowy RP unieważnił prawo ochronne na znak towarowy słowno-graficzny "[...]" (nr [...]). W uzasadnieniu decyzji Urząd Patentowy RP wskazał, że przedmiotowy znak towarowy został zgłoszony w złej wierze, a jego rejestracja nastąpiła z naruszeniem art. 8 pkt. 1 u.z.t. Za niezasadny uznał organ zarzut naruszenia art. 9 ust. 1 pkt 1 u.z.t. przy rejestracji znaku "[...]", ze względu na brak podobieństwa do należących do wnioskodawcy znaków towarowych: słownego "S." (nr [...]) oraz słowno-graficznego "S." (nr [...]).

Na powyższą decyzję skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego złożyły obie strony postępowania, tj. M. Z., S. Z. "I. M." Sp. j. (skarga zarejestrowana pod sygn. akt VI SA/Wa 1185/07) oraz U. NV (sygn. akt VI SA/Wa 1102/07). Postanowieniem wydanym na rozprawie w dniu 19 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. zarządził połączenie spraw ze skarg M. Z., S. Z. "I. M." Sp. j. w C. oraz U. NV w R., Holandia na podstawie art. 111 § 2 p.p.s.a. w celu ich łącznego rozpoznania, a także rozstrzygnięcia pod sygnaturą VI SA/Wa 1102/07.

W dniu [...] października 2007 r. pełnomocnik M. Z., S. Z. "I. M." Sp. j., na podstawie art. 125 § 1 p.p.s.a., wniósł o zawieszenie ww. postępowań sądowych do czasu zakończenia prowadzonych przed Urzędem Patentowym RP postępowań dotyczących stwierdzenia wygaśnięcia praw ochronnych na międzynarodowe znaki towarowe: słowny "S." [...] oraz słowno-graficzny "S." [...] z powodu ich nieużywania w rozumieniu art. 169 p.w.p. Zdaniem wnioskodawcy ewentualne stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na ww. znaki spowodowałoby utratę przez U. NV interesu prawnego do złożenia wniosku o unieważnienie prawa ochronnego na znak "[...]".

U. N.V. wniosła o oddalenie wniosku.

Postanowieniem z dnia 19 października 2007 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. odmówił zawieszenia postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w W. w sprawie ze skarg M. Z., S. Z. "I. M." Sp. j. w C. oraz U. NV w R., Holandia na decyzję Urzędu Patentowego RP z dnia [...] kwietnia 2007 r., nr [...] w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na znak towarowy.

W uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia o odmowie zawieszenia postępowania, Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wskazał, że prowadzone przed Urzędem Patentowym RP postępowania o stwierdzenie wygaśnięcia prawa ochronnego na znaki towarowe: słowny i słowno-graficzny "S." nie mogą być podstawą zawieszenia postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w W., gdyż wygaśnięcie prawa ochronnego na wniosek następuje, co najwyżej z datą złożenia takiego wniosku a więc we wskazanej sprawie z dniem wpływu do Urzędu Patentowego, co nastąpiło w dniu [...] października 2007 r., podczas gdy ocena legalności decyzji Urzędu Patentowego RP powinna być dokonana na dzień jej wydania, tj. w dniu [...] kwietnia 2007 r.

Z tego powodu uznał, że postępowania w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia znaków "S." nie mają wpływu na rozstrzygnięcie sprawy o unieważnienie znaku towarowego "[...] ".

Na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego zażalenie złożył pełnomocnik M. Z., S. Z. "I. M." Sp. j. Podniósł w nim, że zawieszenie postępowania przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w W. jest zasadne, ze względu na to, że w przypadku wydania przez Urząd Patentowy decyzji stwierdzającej wygaśnięcie znaków towarowych "S." odpadnie przesłanka interesu prawnego do wystąpienia przez U. NV z wnioskiem o unieważnienie prawa ochronnego na znak towarowy słowno graficzny "[...]". Zdaniem wnoszącego zażalenie interes prawny powinien być badany na każdym etapie postępowania i w przypadku jego braku żądanie nie może być uwzględnione.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie jest niezasadne.

Stosownie do treści art. 125 § 1 pkt 1 p.p.s.a., sąd może zawiesić postępowanie z urzędu, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego toczącego się postępowania administracyjnego, sądowoadministracyjnego, sądowego lub przed Trybunałem Konstytucyjnym.

W niniejszej sprawie nie zachodzi żadna z okoliczności, o których mowa w art. 125 § 1 pkt 1 p.p.s.a. Postępowania prowadzone przed Urzędem Patentowym RP w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia praw ochronnych na znaki towarowe: słowny i słowno-graficzny "S.", wskazane przez wnoszącego zażalenie, nie mogą zostać uznane za przesłankę uzasadniającą zawieszenie postępowania ze skarg na decyzję Urzędu Patentowego RP w przedmiocie unieważnienia prawa ochronnego na słowno-graficzny znak towarowy "[...]", bowiem rozstrzygnięcia w nich podjęte nie mają wpływu na wynik toczącego się postępowania w niniejszej sprawie.

Nie jest zasadne stanowisko wnoszącego zażalenie, że ewentualne stwierdzenie wygaśnięcia praw ochronnych na znaki towarowe "S." spowoduje brak interesu prawnego do wystąpienia z wnioskiem o unieważnienie znaku towarowego "[...]". Należy podkreślić, że Urząd Patentowy przyjął, że U. NV posiadał interes prawny do wystąpienia z ww. wnioskiem zarówno w momencie jego złożenia w Urzędzie Patentowym RP, jak również w dniu wydania decyzji o unieważnieniu prawa ochronnego na przedmiotowy znak, tj. [...] kwietnia 2007 r. i skarżąca tego poglądu nie kwestionowała. Również nie zgłaszała wniosku o wygaśnięcie prawa ochronnego na znaki towarowe "S." w trybie art. 166 p.w.p. Należy podkreślić, że dopóki nie ma decyzji o wygaśnięciu prawa ochronnego na znak towarowy, nikt nie może skutecznie się powoływać, iż prawo ochronne wygasło. Naczelny Sąd Administracyjny podziela pogląd wyrażony przez Sąd I instancji, że legalność zaskarżonej decyzji należy badać w oparciu o stan faktyczny i prawny występujący w dniu jej wydania.

Z powyższych powodów, na podstawie art. 184 w związku z art. 197 § 2 p.p.s.a., Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt