Postanowieniem z 20 maja 2008 r. sygn. akt V SA/Wa 199/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odrzucił skargę kasacyjną skarżących – E. L., J. L. i J. L. – na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z [...] czerwca 2007 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji, z powodu nie sporządzenia skargi kasacyjnej przez adwokata lub radcę prawnego.
26 maja 2008 r. doręczono skarżącym powyższe postanowienie wraz z uzasadnieniem i pouczono ich o możliwości złożenia zażalenia do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty doręczenia postanowienia. Wskazano także, iż zażalenie powinno być sporządzone przez pełnomocnika będącego adwokatem lub radcą prawnym.
Tymczasem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wpłynęło 27 maja 2008 r. pismo nazwane "zażalenie, wniosek wraz ze skargą" sporządzone osobiście przez skarżących, z którego wynika ich niezadowolenie z otrzymanego postanowienia z 20 maja 2008 r., które zaskarżają w całości i wnoszą o jego uchylenie, jak również pozostałych w sprawie postanowień. Zatem z treści pisma wynika, iż skarżący wnieśli zażalenie.
Zgodnie z treścią art. 194 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.; zwanej dalej: "p.p.s.a.") zażalenie, którego przedmiotem jest odrzucenie skargi kasacyjnej, powinno być sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego.
Z uwagi na to, że zażalenie, którego przedmiotem jest postanowienie o odrzuceniu skargi kasacyjnej z 20 maja 2008 r. nie zostało sporządzone przez adwokata lub radcę prawnego jest ono niedopuszczalne. Sporządzanie powyższego zażalenia osobiście przez skarżących z naruszeniem art. 194 § 4 w związku z 175 p.p.s.a. jest brakiem zażalenia, które uzasadnia jego odrzucenie.
Zatem działając na podstawie art. 178 p.p.s.a. (który na podstawie art. 197 § 2 p.p.s.a. ma odpowiednie zastosowanie do zażalenia) – wojewódzki sąd administracyjny odrzuca na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną (także zażalenie – przyp. włas.) wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie – orzeczono jak w sentencji.