Zarządzeniem z dnia 22 lutego 2008 r. Przewodniczący Wydziału Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, działając na podstawie art. 220 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm., dalej p.p.s.a) wezwał R. S. do uiszczenia wpisu sadowego w kwocie 200 zł od skargi na decyzję Wojewody Ł. z dnia [...] nr [...]. Wysokość wpisu ustalono stosownie do przepisu § 2 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 221, poz. 2193 ze zm.).
Na powyższe zarządzenie R. S. wniósł zażalenie, w którym podniósł, iż nie widzi potrzeby ani możliwości ponoszenia kosztów za błędy urzędnicze.
Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 220 § 1 p.p.s.a. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo (skargę), aby uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. Skarga od której pomimo wezwania nie został uiszczony należy wpis, podlega odrzuceniu przez sąd (§ 3). W sprawie niniejszej Sąd I instancji zastosował powyższy przepis prawidłowo wzywając skarżącego do uiszczenia wpisu od skargi na decyzję Wojewody Ł. z dnia [...] nr [...].
Odnosząc się do treści zażalenia należy wskazać, iż skarga podlega opłacie bez względu na subiektywne przekonania skarżącego co do legalności decyzji, która została zaskarżona.
Mając powyższe na uwadze Naczelny Sąd Administracyjny w oparciu o art. 184 w związku z art. 197 § 2 i art. 198 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) postanowił zażalenie oddalić.