M.K. złożyła formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy, w którym wniosła o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie radcy prawnego w sprawie z jej skargi na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki
Ze złożonego formularza wynika, że wnioskodawczyni prowadzi samodzielnie gospodarstwo domowe i utrzymuje się z emerytury w wysokości 598 zł netto. Wnioskodawczyni posiada mieszkanie w K. wielkości 25 m kw, w którym mieszka jej syn. Skarżąca współwłaścicielką posesji przy ul. [...] 25 w K., na której znajduje się budynek wielorodzinny. Wnioskodawczyni zajmuje w wyżej wymienionym budynku w lokal mieszkalny oznaczony numerem 5, należy także do niej lokal gospodarczy oznaczony numerem 3, jest ona również właścicielką działki o powierzchni 25 arów bez wjazdu znajdującej przy stacji paliw i wykorzystywanej jako wysypisko śmieci. Skarżąca cierpi na astmę oskrzelową i część dochodu przeznacza na zakup lekarstw.
Zgodnie z art. 246 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz.1270 ze zm.) przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata lub radcy prawnego przysługuje osobie, która wykaże że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Ubiegający się o taką pomoc winien w każdym wypadku poczynić oszczędności we własnych wydatkach do granic zabezpieczenia koniecznych kosztów utrzymania siebie i rodziny. Dopiero gdyby poczynione w ten sposób oszczędności okazały się niewystarczające może zwrócić się o pomoc państwa.
Uwzględniając sytuację życiową i majątkową wnioskodawczyni, przede wszystkim niski dochód z emerytury, posiadanie jedynie nieruchomości oraz wydatki na leki uznano, że nie jest ona w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania, a zatem jej wniosek o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym zasługuje na uwzględnienie.
Wobec powyższego na podstawie art. 258 § 2 pkt 7 w związku z art. 246 § 1 pkt 1 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzeczono, jak w sentencji postanowienia.