drukuj    zapisz    Powrót do listy

6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s, Przywrócenie terminu, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Oddalono zażalenie, II OZ 654/09 - Postanowienie NSA z 2009-08-06, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II OZ 654/09 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2009-08-06 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-07-09
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Maria Czapska - Górnikiewicz /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6014 Rozbiórka budowli lub innego obiektu budowlanego, dokonanie oceny stanu technicznego obiektu, doprowadzenie obiektu do s
Hasła tematyczne
Przywrócenie terminu
Sygn. powiązane
II SA/Kr 828/07 - Wyrok WSA w Krakowie z 2008-08-29
II OZ 343/08 - Postanowienie NSA z 2008-04-22
Skarżony organ
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego
Treść wyniku
Oddalono zażalenie
Powołane przepisy
Dz.U. 2002 nr 153 poz 1270 art. 87, art. 210 par. 1
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Sentencja

II OZ 654 / 09 POSTANOWIENIE Dnia 6 sierpnia 2009 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2009 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia Z. R. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 4 maja 2009 r. sygn. akt II SA/Kr 828/07 w zakresie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia wniosku o uzupełnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 sierpnia 2008 r. sygn. akt II SA/Kr 828/07 w sprawie ze skargi Z. R. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie z dnia [...] maja 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

II OZ 654 / 09

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 4 maja 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odmówił skarżącej Z. R. przywrócenia terminu do wniesienia wniosku o uzupełnienie wyroku o rozstrzygnięcie w zakresie kosztów postępowania.

W uzasadnieniu powyższego postanowienia Sąd pierwszej instancji wskazał, iż wnioskiem z dnia 12 stycznia 2009 r. skarżąca wniosła o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o uzupełnienie wyroku o rozstrzygnięcie, co do zwrotu kosztów postępowania wskazując, że nikt jej nie pouczył, iż może w ciągu 7 dni od doręczenia wyroku złożyć wniosek o jego uzupełnienie w zakresie rozstrzygnięcia, co do kosztów postępowania.

Zdaniem Sądu pierwszej instancji w rozpatrywanej sprawie, mimo iż została wypełniona część przesłanek przywrócenia terminu wymienionych w art. 87 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.- zwanej dalej p.p.s.a.), tj. skarżąca wniosła pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu w ciągu 7 dni od ustania przyczyny uchybienia terminu i dokonała czynności, dla której termin ten był określony (wniosła o uzupełnienie wyroku), to nie uprawdopodobniła ona braku swojej winy w uchybieniu terminu do złożenia wniosku o uzupełnienie wyroku.

Ponadto Sąd wskazał, iż w zawiadomieniu o rozprawie, wyznaczonej na dzień 29 sierpnia 2008 r., kierowanym do skarżącej, zawarto pouczenie, że: " Stosownie do art. 210 § 1 p.p.s.a. strona traci uprawnienie żądania zwrotu kosztów, jeżeli najpóźniej przed zamknięciem rozprawy bezpośrednio poprzedzającej wydanie orzeczenia nie zgłosi wniosku o przyznanie należnych kosztów." W związku z tym nie można przyjąć, że uchybienie terminu nastąpiło bez winy skarżącej, tym bardziej, że skarżąca w ogóle nie złożyła wniosku o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania.

Wskazując na powyższe okoliczności Wojewódzki Sąd Administracyjny na podstawie art. 86 § 1 p.p.s.a. orzekł o odmowie przywrócenia terminu.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła Z. R., wnosząc o jego uchylenie i "nakazanie Sądowi Wojewódzkiemu zasądzenie zwrotu kosztów", albowiem poniesione przez skarżącą opłaty stanowią dla niej duży wydatek.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 86 § 1 zdanie 1 p.p.s.a., jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi o przywróceniu terminu. Warunkiem skuteczności wniosku o przywrócenie uchybionego terminu jest łączne spełnienie przesłanek określonych w art. 86 i art. 87 p.p.s.a., tj. uprawdopodobnienie przez stronę braku winy w uchybieniu terminu (art. 86 § 1 i art. 87 § 2 p.p.s.a.), spowodowanie przez uchybienie terminu ujemnych skutków dla strony (art. 86 § 2 p.p.s.a.), dochowanie terminu do wniesienia wniosku (art. 87 § 1 p.p.s.a.) i dopełnienie uchybionej czynności (art. 87 § 4 p.p.s.a.).

Wniosek o przywrócenie terminu powinien powoływać okoliczności wskazujące na brak winy strony w uchybieniu terminu, które zapewniają uprawdopodobnienie zasadności tego wniosku. Brak winy w uchybieniu terminu powinien być przy tym oceniany z uwzględnieniem wszystkich okoliczności konkretnej sprawy, w sposób uwzględniający obiektywny miernik staranności, jakiej można wymagać od strony dbającej należycie o własne interesy i przy braniu pod uwagę także uchybień spowodowanych nawet niewielkim niedbalstwem.

W rozpoznawanej sprawie Sąd pierwszej instancji trafnie ocenił, że strona skarżąca nie uprawdopodobniła braku winy w uchybieniu terminu, gdyż okoliczności podane we wniosku o przywrócenie terminu nie dają podstaw do przyjęcia, że uchybienie to było niezawinione. Należy wskazać, że nie może o zasadności rozpoznawanego wniosku przesądzać argument, iż kwota wpisu, którą uiściła skarżąca jest dla niej dużym wydatkiem, bowiem taka argumentacja pozostaje bez znaczenia dla postępowania o przywrócenie terminu.

Z powyższych względów zażalenie należało uznać za pozbawione uzasadnionych podstaw i oddalić je na mocy art. 184 w zw. z art. 197 § 2 p.p.s.a.



Powered by SoftProdukt