drukuj    zapisz    Powrót do listy

, Dostęp do informacji publicznej, Prokurator, Oddalono skargę, II SA/Wa 304/08 - Wyrok WSA w Warszawie z 2008-06-26, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Wa 304/08 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2008-06-26 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2008-03-03
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Bronisław Szydło /sprawozdawca/
Jacek Fronczyk
Przemysław Szustakiewicz /przewodniczący/
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Sygn. powiązane
I OSK 1380/08 - Wyrok NSA z 2009-03-18
Skarżony organ
Prokurator
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 1960 nr 30 poz 168 art. 157 par. 3
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego
Dz.U. 2001 nr 112 poz 1198 art. 5 ust. 2
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Szustakiewicz, Sędziowie WSA Jacek Fronczyk, Bronisław Szydło (spr.), Protokolant Michał Sułkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 czerwca 2008 r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Prokuratora Generalnego z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji oddala skargę

Uzasadnienie

Prokurator Generalny decyzją z dnia [...] lutego 2008 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 Kodeksu postępowania administracyjnego utrzymał w mocy decyzję Prokuratora Apelacyjnego w P. z dnia [...] stycznia 2008 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 157 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r. Nr 112, poz.1198 z późn. zm.) odmawiającej P. G. wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prokuratora Okręgowego w P. z dnia [...] maja 2007 r., sygn. akt [...] i poprzedzającej ją decyzji Prokuratora Rejonowego w G. z dnia [...] kwietnia 2007 r., sygn. akt [...], mocą których odmówiono P. G. udzielenia szczegółowych informacji na temat postępowania karnego o sygn. akt [...] Prokuratury Rejonowej w G. dotyczących Z. H. W uzasadnieniu decyzji podał, że Prokurator Apelacyjny w P. powołaną decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności powołanej decyzji Prokuratora Okręgowego w P. oraz poprzedzającej ją decyzji Prokuratora Rejonowego w G., mocą których odmówiono P. G. udzielenia szczegółowych danych na temat postępowania karnego dotyczącego Z. H.

Podstawą do podjęcia powyższej decyzji były przepisy art. 16 ust. 2 powołanej ustawy o dostępie do informacji publicznej oraz art. 157 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego.

Po przeprowadzeniu analizy akt sprawy nr [...] Prokuratury Apelacyjnej w P. ustalono, iż P. G. wnioskiem z dnia [...] grudnia 2007 r. zwrócił się do Prokuratora Apelacyjnego w P. o stwierdzenie nieważności decyzji Prokuratora Okręgowego w P. z dnia [...] maja 2007 r., sygn. akt [...] oraz wcześniejszej decyzji Prokuratora Rejonowego w G. z dnia [...] kwietnia 2007 r., sygn. akt [...], odmawiających wnioskodawcy udzielenia szczegółowych danych na temat postępowania przygotowawczego o sygn. akt [...] Prokuratury Rejonowej w G., dotyczących Z. H.

Uzasadniając zajęte stanowisko, zarówno Prokurator Okręgowy w P., jak i Prokurator Rejonowy w G. wskazali, iż żądane informacje objęte są ochroną prywatności w rozumienie przepisów art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.), a dodatkowo Prokurator Okręgowy w P. pouczył wnioskodawcą, że zgodnie z art. 22 ust. 1 przywołanej powyżej ustawy, przysługuje mu prawo wniesienia powództwa do Sądu Rejonowego.

P. G. wystąpił z takim powództwem, a zainicjowane przez niego postępowanie prowadzone jest przez Sąd Rejonowy w P. pod sygn. akt [...].

W toku tegoż postępowania dokonana zostanie ocena merytorycznej zasadności przesłanek odmówienia udzielenia informacji publicznej, a w przypadku stwierdzenia bezprawności decyzji podjętych przez Prokuratora Okręgowego w P. oraz Prokuratora Rejonowego w G. ustalone zostanie prawo P. G. do uzyskania żądanej informacji publicznej.

Słusznie zatem Prokurator Apelacyjny w P. decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r., sygn. akt [...] odmówił wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji wydanych w przedmiocie dostępu do informacji publicznej.

Podzielając pogląd prawny, iż dochodzenie przez wnioskodawcę prawa do dostępu do informacji publicznej w drodze powództwa cywilnego stanowi przeszkodę prawną do przeprowadzenia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności zaskarżonej decyzji, postanowiono jak na wstępie.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie P. G. wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji oraz utrzymanej nią w mocy decyzji organu I instancji, zarzucając naruszenie art. 21 i art. 22 powołanej ustawy o dostępie do informacji publicznej, poprzez błędne ich zastosowanie w sprawie, a ponadto naruszenie art. 16 ust. 1 zdanie drugie powołanej ustawy, który to przepis nakazuje do odmownej decyzji stosować przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.

W odpowiedzi na skargę Prokurator Generalny, powołując się na ustalony stan faktyczny sprawy wniósł o jej oddalenie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Na wstępie należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 1 § 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. – Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz. U. Nr 153, poz. 1269), sąd administracyjny sprawuje wymiar sprawiedliwości poprzez kontrolę pod względem zgodności z prawem zaskarżonej decyzji administracyjnej. Innymi słowy, sąd administracyjny jedynie kontroluje legalność rozstrzygnięcia zapadłego w tym postępowaniu z punktu widzenia jego zgodności z prawem materialnym i obowiązującymi przepisami prawa procesowego.

Rozpatrując skargę P. G. pod tym kątem, Sąd nie stwierdził, aby Prokurator Generalny podejmując zaskarżoną decyzję w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prokuratora Okręgowego w P. oraz poprzedzającej ją decyzji Prokuratora Rejonowego w G., mocą których odmówiono P. G. udzielenia szczegółowych danych na temat postępowania karnego dotyczącego Z. H., dopuścił się naruszenia przepisów prawa materialnego, ewentualnie postępowania administracyjnego, w stopniu w jakim mogłoby to mieć wpływ na wynik sprawy.

Podstawę prawną wydania zaskarżonej decyzji stanowił przepis art. 157 § 3 Kodeksu postępowania administracyjnego. Na podstawie tego przepisu orzeka się co do niedopuszczalności z przyczyn podmiotowych lub przedmiotowych wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji. Decyzja wydana na podstawie tego przepisu jest wynikiem oceny zdolności do działania w sprawie osoby wnoszącej żądanie, legitymacji strony, wykazania tego, że nie istnieje decyzja, której ważność należy poddać ocenie.

W rozpoznawanej sprawie, bezspornym jest, że żądane przez P. G. informacje na temat postępowania karnego dotyczącego Z. H., objęte są ochroną prywatności w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 2 powołanej ustaw o dostępie do informacji publicznej. Poza sporem pozostaje również, że Prokurator Okręgowy w P., pouczył P. G., że zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy przysługuje mu prawo do wniesienia powództwa do sądu rejonowego i z prawa tego wnioskodawca skorzystał, a zainicjowane przez niego postępowanie prowadzone jest przez Sąd rejonowy w P. pod sygn. akt [...].

Sąd podzielił więc słuszność stanowiska organu w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania o stwierdzenie nieważności decyzji Prokuratora Okręgowego w P. utrzymującej w mocy decyzję Prokuratora Rejonowego w G. dotyczącej odmowy udzielenia obecnemu skarżącemu informacji na temat postępowania karnego dotyczącego Z. H.

Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.), orzekł jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt