drukuj    zapisz    Powrót do listy

, , Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Uchylono zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję, II SA/Wa 451/11 - Wyrok WSA w Warszawie z 2011-05-26, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Wa 451/11 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2011-05-26 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2011-02-25
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Andrzej Kołodziej /przewodniczący/
Janusz Walawski
Sławomir Antoniuk /sprawozdawca/
Sygn. powiązane
I OSK 1505/11 - Wyrok NSA z 2011-12-07
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Uchylono zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Andrzej Kołodziej Sędzia WSA Sławomir Antoniuk (spr.) Sędzia WSA Janusz Walawski Protokolant Referent – stażysta Eliza Kusy po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 maja 2011 r. sprawy ze skargi Polskiego Związku [...] z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta W. z dnia [...] października 2010 r. nr [...], 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości, 3. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. na rzecz Polskiego Związku [...] z siedzibą w W. kwotę 457 (czterysta pięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...], wydaną na podstawie art. 127 § 2 i art. 17 pkt 1 k.p.a. oraz art. 1 i 2 ustawy z dnia 12 października 1994 r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 856 ze zm.) w związku z art. 39 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.), utrzymało w mocy decyzję Prezydenta W. z dnia [...] października 2010 r. nr [...] odmawiającą Polskiemu Związku [...] z siedzibą w W. udostępnienia żądanej informacji publicznej w zakresie określenia liczby postępowań w sprawach zakończonych w latach 2007, 2008 i 2009 z podziałem na czas ich trwania: dla decyzji ustalających warunki zabudowy do 60 dni, od 61 do 180 dni, od 181 do 365 dni, powyżej 365 dni oraz dla decyzji o pozwoleniu na budowę do 35 dni, od 36 do 90 dni, od 90 do 180 dni, powyżej 180 dni.

W uzasadnieniu powyższej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze podniosło, iż w dniu [...] lipca 2010 r. Polski Związek [...] złożył do Prezydenta W. wniosek o przekazanie informacji publicznej o:

1. liczbie wydanych w W. decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla obiektów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego oddzielnie dla lat 2007, 2008 i 2009 oraz liczbie postępowań w tych sprawach zakończonych w latach 2007, 2008 i 2009 w grupach: do 60 dni, od 61 do 180 dni, od 181 do 365 dni, powyżej 365 dni od dnia złożenia wniosku o wydanie decyzji do dnia wydania decyzji,

2. liczbie wydanych w W. decyzji o pozwoleniu na budowę obiektów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego oddzielnie dla lat 2007, 2008 i 2009 oraz liczbie postępowań w tych sprawach zakończonych w latach 2007, 2008 i 2009 w grupach: do 35 dni, od 36 do 90 dni, od 90 do 180 dni, powyżej 180 dni, od dnia złożenia wniosku do dnia wydania decyzji.

Pismem z dnia [...] lipca 2009 r. Urząd W. poinformował, że żądana informacja ma charakter informacji publicznej przetworzonej, a zatem wezwano wnioskodawcę o przedstawienie powodów, dla których spełnienie żądania będzie szczególnie istotne dla interesu publicznego.

W odpowiedzi na powyższe pismo z dnia z dnia [...] lipca 2009 r., Polski Związek [...] wskazał, iż podstawą żądania są informacje od firm budujących mieszkania w W. o przewlekłości postępowań administracyjnych, które mają negatywny wpływ nie tylko na działalność tych firm lecz również na niedostateczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w [...], co powoduje napięcia na rynku mieszkaniowym, wzrost kosztów, a w konsekwencji cen mieszkań. Czas trwania procedur administracyjnych ma znaczny wpływ na koszty, a więc i ceny mieszkań. Informacja o rzeczywistym czasie procesowania pozwoleń budowlanych pozwoli ocenić obiektywnie stan administracji architektoniczno -budowlanej, co niewątpliwie leży w istotnym interesie społecznym, gdyż problem dostępności mieszkań - ich liczby i ceny jest istotnym problemem społecznym.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2010 r. nr [...] Prezydent W. odmówił udostępnienia żądanej informacji publicznej w zakresie określenia liczby postępowań w sprawach zakończonych w latach 2007, 2008 i 2009 z podziałem na czas ich trwania: do 60 dni, od 61 do 180 dni, od 181 do 365 dni, powyżej 365 dni.

Po rozpatrzeniu odwołania PZ [...] od powyższej decyzji, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. decyzją z dnia [...] września 2010 r. nr [...] uchyliło zaskarżoną decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ instancji.

Ponownie rozpatrując sprawę, Prezydent W. decyzją z dnia [...] października 2010 r., odmówił udostępnienia żądanej informacji publicznej w zakresie określenia liczby postępowań w sprawach zakończonych w latach 2007, 2008 i 2009 z podziałem na czas ich trwania: dla decyzji ustalających warunki zabudowy do 60 dni, od 61 do 180 dni, od 181 do 365 dni, powyżej 365 dni oraz dla decyzji o pozwoleniu na budowę do 35 dni, od 36 do 90 dni, od 90 do 180 dni, powyżej 180 dni, podnosząc, iż nie zostały przedstawione okoliczności wskazujące na ważny interes publiczny uzasadniający udostępnienie takiej informacji w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej,

Od powyższej decyzji odwołanie złożył PZ [...]. Strona podniosła, iż odmowa udzielenia żądanej informacji publicznej jest niezasadna, a nadto kwestionowana decyzja nie rozstrzyga o całości żądania strony oraz wydana została z szeregiem innych uchybień o charakterze proceduralnym.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. nie znalazło podstaw do uwzględnia odwołania i rozstrzygnięciem z dnia [...] grudnia 2010 r. utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy.

W motywach rozstrzygnięcia organ odwoławczy wskazał, iż informacja publiczna, której udostępnienia domaga się wnioskodawca w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej, jest informacją przetworzoną". Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, uzyskanie tego typu informacji możliwe jest w zakresie, w jakim jest to szczególnie uzasadnione dla interesu publicznego. W sytuacji braku interesu publicznego organ zobowiązany powinien odmówić udzielenia informacji. Ponadto ustawodawca nie tylko wymaga aby istniał interes publiczny, ale jeszcze aby udzielenie informacji przetworzonej było szczególnie istotne dla owego interesu.

W odwołaniu PZ [...] podniósł, iż jest Związkiem Pracodawców skupiających największych [...] działających na rzecz rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce. Jednym z celów PZ [...]jest działalność na rzecz polepszenia warunków realizacji budownictwa mieszkaniowego w ramach branży [...] (7 ust. 1 statutu PZ [...]). Cel ten jest realizowany m.in. poprzez prezentowanie opinii w sprawach związanych z budownictwem mieszkaniowym, gospodarką i prawem, opiniowanie założeń i projektów ustaw oraz aktów wykonawczych do tych ustaw w zakresie objętym statutem, uczestnictwo w debatach publicznych i konsultacjach dotyczących budownictwa, a w szczególności branży [...] j (§ 8 ust. 2, 4 i 10 statutu PZ [...]). Realizując postanowienia statutu PZ [...] aktywnie uczestniczy w konsultacjach społecznych w ramach procesów legislacyjnych - dotyczących m.in. budownictwa mieszkaniowego - prowadzonych przez organy administracji państwowej. Uzyskanie przez PZ [...]informacji dotyczących czasu trwania przedmiotowych postępowań może stanowić podstawę - wraz z innymi informacjami - dla dokonania ustaleń co do przyczyn takiej, a nie innej długości tych postępowań. Takie ustalenia mogą z kolei pozwolić na sformułowanie przez PZ [...] właściwych środków zaradczych, które mogłyby stać się przedmiotem dyskusji w ramach opisanego wyżej uczestnictwa PZ [...] w procedurach legislacyjnych, i doprowadzić do pożądanych zmian ustawodawstwa lub przynajmniej do faktycznego usprawnienia przedmiotowych postępowań administracyjnych.

Zdaniem organu II instancji, udzielenie stronie wnioskowanej informacji byłoby uzasadnione interesem publicznym tylko wówczas, gdyby mogło mieć realne przełożenie na funkcjonowanie Urzędu W., bądź organów administracji publicznej w ogólności. Jednakże proste zastawienie dat złożenia wniosku i daty wydania decyzji nie stanowi pełnej informacji o faktycznym czasie procesowania, a na jego wydłużenie mogą mieć wpływ również same strony postępowania - inwestorzy. Zatem wnioskowane przez PZ[ ...] zestawienie, nie obrazujące całościowo kwestii związku z długością postępowań administracyjnych prowadzonych przez Prezydenta W. i nie pozwoli na sformułowanie przez PZ [...] właściwych środków zaradczych, które mogłyby stać się przedmiotem dyskusji w ramach opisanego wyżej uczestnictwa PZ [...] w procedurach legislacyjnych, i ewentualnie doprowadzić do pożądanych zmian ustawodawstwa lub przynajmniej do faktycznego usprawnienia przedmiotowych postępowań administracyjnych.

W ocenie Składu Orzekającego Kolegium treść żądania, jak i zgromadzony w sprawie materiał dowodowy nie uprawdopodabnia, że pozyskanie przez wnioskodawcę informacji może mieć znaczenie, czy to z punktu widzenia efektywności funkcjonowania organu, czy też dla dobra ogółu.

Odnosząc się do zarzutów odwołania organ odwoławczy podniósł, iż zarzut naruszenia przepisu art. 10 § 1 k.p.a. przez niezawiadomienie strony o zebraniu materiału dowodowego i możliwości składania wniosków może odnieść skutek wówczas, gdy stawiająca go strona wykaże, iż zarzucane uchybienie uniemożliwiło jej dokonanie konkretnych czynności procesowych. Ponadto T.Z. - Zastępca Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego w Urzędzie W. był upoważniony do podpisania zaskarżonej decyzji, co wynika z upoważnienia z dnia [...] kwietnia 2008 r. Zatem za niezasadne należało uznać zarzuty odwołania odnoszące się do naruszenia przepisów procesowych.

Decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2010 r. stała się przedmiotem skargi wniesionej przez PZ [...] do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Pełnomocnik strony skarżącej wnosząc o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości i poprzedzającej ją decyzji Prezydenta W. oraz zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych podniósł następujące zarzuty:

1. błąd w ustaleniach faktycznych polegający na nieuzasadnionym uznaniu, że żądane przez PZ [...] informacje stanowią informacje przetworzone;

2. naruszenie art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, poprzez jego niezastosowanie (zarzut ewentualny);

3. naruszenie art. 16 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy poprzez jego niezastosowanie;

4. naruszenie art. 8 k.p.a., poprzez odmowę udostępnienia informacji, mimo że inne organy tej samej jednostki samorządu terytorialnego, tj. W., udzieliły takich informacji;

5. naruszenie art. 7 i 77 k.p.a. poprzez niepodjęcie wszelkich kroków niezbędnych do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz nie zebranie i nie rozpatrzenie w sposób wyczerpujący całego materiału dowodowego;

6. naruszenie art. 107 § 1 i 3 k.p.a. poprzez brak wskazania dowodów, na których oparł się organ oraz przyczyn, z powodu których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej;

7. naruszenie art. 10 k.p.a. poprzez niezapewnienie PZ [...] możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów przed wydaniem decyzji;

8. naruszenie art. 8 i 11 k.p.a poprzez nieustosunkowanie się do zarzutów zawartych w odwołaniu od decyzji Prezydenta W.

W uzasadnieniu skargi pełnomocnik strony podniósł m.in., iż organy obu instancji bezzasadnie uznały, że żądane przez skarżący Związek informacje stanowią informacje przetworzone w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Z materiału dowodowego zebranego w sprawie prowadzonej przed Prezydentem Miasta S. i SKO w S. wynika, że standardem we współczesnej administracji jest komputerowe wspomaganie obiegu dokumentacji. Odpowiedni system komputerowy umożliwia gromadzenie danych m.in. dotyczących daty wszczęcia i zakończenia postępowania administracyjnego, a także proste generowanie takich danych. Nawet gdyby przyjąć, że wnioskowane informacje mają charakter przetworzony, to Prezydent W. winien był je udostępnić w postaci nieprzetworzonej, podając jedynie datę wszczęcia i zakończenia postępowania, bez obliczania okresu trwania postępowania.

Ponadto nie ma racji organ II instancji twierdząc, że brak jest szczególnego interesu publicznego uzasadniającego udostępnienie PZ [...] informacji o czasie trwania postępowań administracyjnych w przedmiocie wydania decyzji o warunkach zabudowy oraz o pozwoleniu na budowę. Prawidłowy rozwój sektora budownictwa mieszkaniowego bez wątpienia leży w sferze interesu publicznego. Świadczy o tym dobitnie choćby treść art. 75 Konstytucji RP, zgodnie z którym: "Władze publiczne prowadzą politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, w szczególności przeciwdziałają bezdomności, wspierają rozwój budownictwa socjalnego oraz popierają działania obywateli zmierzające do uzyskania własnego mieszkania". Na prawidłowy rozwój sektora budownictwa mieszkaniowego, pozwalającego na zmniejszenie istniejącego deficytu mieszkaniowego i zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych obywateli, w oczywisty sposób wpływa postępowanie organów administracji oraz czas trwania procedur administracyjnych. Proces budowlany, jego szybkość i efektywność, zależą bowiem ściśle od czasu, w jakim możliwe jest uzyskanie stosownych decyzji administracyjnych wymaganych w procesie budowlanym. Szybkość i efektywność procesu budowlanego przekłada się również na sytuacje na rynku mieszkaniowym oraz poziom cen mieszkań. PZ [...] jest Związkiem Pracodawców skupiających największych [...] działających na rzecz rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce. Jednym z celów PZ [...] jest działalność na rzecz polepszenia warunków realizacji budownictwa mieszkaniowego w ramach branży [...] (§ 7 ust. 1 statutu PZ [...]). Cel ten jest realizowany m.in. poprzez prezentowanie opinii w sprawach związanych z budownictwem mieszkaniowym, gospodarką i prawem, opiniowanie założeń i projektów ustaw oraz aktów wykonawczych do tych ustaw w zakresie objętym statutem, uczestnictwo w debatach publicznych i konsultacjach dotyczących budownictwa a w szczególności branży [...] (§ 8 ust. 2, 4 i 10 statutu PZ [...]). Realizując postanowienia statutu PZ [...] aktywnie uczestniczy w konsultacjach społecznych w ramach procesów legislacyjnych - dotyczących m.in. budownictwa mieszkaniowego - prowadzonych przez organy administracji państwowej. Dowodem powyższego jest obszerna korespondencja z Ministrem Gospodarki, Podsekretarzem Stanu z Ministerstwa Infrastruktury, z Ministrem Budownictwa. Zatem uzyskanie przez PZ [...] informacji dotyczących czasu trwania przedmiotowych postępowań może stanowić podstawę (wraz z innymi informacjami) dokonania ustaleń co do przyczyn takiej, a nie innej długości tych postępowań. Takie ustalenie może z kolei pozwolić na sformułowanie przez PZ [...] właściwych środków zaradczych, które mogłyby stać się przedmiotem dyskusji w ramach opisanego wyżej uczestnictwa PZ [...] w procedurach legislacyjnych i doprowadzić do pożądanych zmian ustawodawstwa lub przynajmniej do faktycznego usprawnienia przedmiotowych postępowań administracyjnych. Aby możliwe było sformułowanie jakichkolwiek postulatów w zakresie usprawnienia funkcjonowania administracji publicznej, konieczne jest dokonanie, w oparciu o materiał empiryczny, ustaleń dotyczących rzeczywistego sposobu działania organów administracji. Takie ustalenia pozwalają bowiem na stwierdzenie, czy organy administracji działają w sposób optymalny i czy celowe jest podjęcie określonych działań służących usprawnieniu działania administracji. W świetle powyższego uzasadniony jest wniosek, że udostępnienie wnioskowanych informacji jest szczególnie istotne dla interesu publicznego. Odmowa zaś udostępnienia tych informacji nastąpiła z naruszeniem art. 3 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy.

W odpowiedzi na skargę Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. wniosło o jej oddalenie oraz podtrzymało argumentację przedstawioną w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem. Oznacza to, że w zakresie dokonywanej kontroli Sąd bada, czy organ administracji orzekając w sprawie nie naruszył prawa w stopniu mogącym mieć wpływ na wynik sprawy. Zgodnie z treścią art. 134 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), Sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc jednak związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Skarga jest zasadna, albowiem zaskarżona decyzja narusza przepisy prawa materialnego, co miało wpływ na wynik rozstrzygnięcia.

Prawo dostępu do informacji publicznej jest zagwarantowane ustawą zasadniczą – art. 61 Konstytucji RP. Zakres przedmiotowy prawa do informacji publicznej reguluje art. 3 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy, prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienia do uzyskania informacji publicznej, w tym uzyskania informacji przetworzonej w takim zakresie, w jakim jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego. Ogólną zasadą jest prawo do dostępu do informacji publicznej. Jednakże powyższy przepis wprowadza ograniczenie w przypadku, gdy wnioskodawca domaga się informacji przetworzonej, tj. takiej, która posiada postać specjalnie przygotowaną przy zaangażowaniu środków osobowych (wymaga nakładu pracy pracownika) i technicznych. Z tego też względu, prawo do uzyskania informacji przetworzonej jest ograniczone do przypadków, w których jest to istotne dla interesu publicznego. Ograniczenie to stanowi konsekwencję zasady podporządkowania interesu prywatnego interesowi publicznemu, która ma za zadanie chronić podmioty zobowiązane do udzielenia informacji publicznej przed koniecznością reorganizacji ich struktury i zasad pracy, w przypadku obowiązku przetwarzania posiadanych informacji udzielanych wnioskodawcom dla ich celów prywatnych.

Trzeba zauważyć, iż ustawa o dostępie do informacji publicznej nie definiuje pojęcia "kwestii szczególnie istotnej dla interesu publicznego". Dlatego też odmowa udzielenia informacji publicznej na tej podstawie nosi znamiona uznaniowości. Organ orzekający w sprawie jest zatem obowiązany ocenić, czy udostępnienie informacji przetworzonej będzie służyć ogólnie pojmowanemu doboru społecznemu, przyczyni się w jakikolwiek sposób do poprawy funkcjonowania przestrzeni publicznej, czy też służby tylko i wyłącznie realizacji indywidualnych (prywatnych) celów, nie mających związku z poprawą funkcjonowania Państwa, samorządów, wspólnot lokalnych, itp. Trzeba zastrzec, że odmowa udzielenia informacji przetworzonej nie jest tożsama z odmową udzielenia informacji w ogóle. W doktrynie można znaleźć i taki pogląd, iż: "Obywatel nie ma obowiązku uzasadniania, że dostęp do informacji, o którą się zwraca, leży w interesie publicznych; to urząd musi wykazać, że ta informacja nie jest istotna dla ogółu obywateli" – T. R. Aleksandrowicz "Komentarz do ustawy o informacji publicznej" Wydanie 3, str. 126.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy należy zgodzić się ze stroną skarżącą, iż uzyskanie przez PZ [...] informacji o szybkości prowadzonych postępowań w sprawach zakończonych wydaniem decyzji o ustaleniu warunków zabudowy dla obiektów budownictwa mieszkaniowego wielorodzinnego, jak też decyzji o pozwoleniu na budowę takich obiektów, oceniając przez pryzmat celów statutowych i przedmiotu działalności tej organizacji społecznej, leży w interesie publicznym.

Nie jest sporne pomiędzy stronami, że żądana przez PZ [...] informacja jest informacją publiczną. Należy przyjąć, iż uwagi na potrzebę pogrupowania informacji źródłowej i dokonania stosownych zestawień, aby odpowiedzieć na pytania zawarte we wniosku strony skarżącej z dnia [...] lipca 2010 r., strona skarżącą domaga się w istocie informacji przetworzonej. Powoływanie się przez pełnomocnika PZ [...] na stosowanie w urzędach samorządowych w innych województwach systemów informatycznych umożliwiających niejako automatyczne dokonanie takich zestawień danych, nie świadczy o tym, że systemy takie wykorzystywane są przez Urząd W., a co się z tym wiąże, nie ma podstaw by twierdzić, iż wymieniony Urząd do udzielenia wnioskowanej przez stronę informacji nie musi zaangażować środków organizacyjnych.

W ocenie Sądu, w sprawie najistotniejsze jest jednak to, iż PZ [...] jest organizacją skupiającą [...] działających na rzecz rozwoju rynku mieszkaniowego w Polsce i zgodnie z postanowieniami § 7 ust. 1, § 8 ust. 2, 4 i 10 statutu Związku, działa na rzecz polepszenia warunków realizacji budownictwa mieszkaniowego. Realizuje cele statutowe w powyższym zakresie poprzez prezentowanie opinii w sprawach związanych z budownictwem mieszkaniowym, gospodarką i prawem, opiniowanie założeń projektów i ustaw oraz aktów wykonawczych, uczestnictwo w debatach publicznych i konsultacjach dotyczących budownictwa, w szczególności branży [...]. Skoro PZ [...] aktywnie, co wynika jednoznacznie z załączonych do skargi dokumentów, uczestniczy w konsultacjach społecznych w ramach procesów legislacyjnych na rzecz poprawy procesach stanu budownictwa mieszkaniowego, to nie może być wątpliwości, że ta działalność dotyczy ściśle spraw publicznych. Zatem żądane przez stronę skarżącą informacje ze sfery działalność organu gminnego w zakresie budownictwa mieszkaniowego są istotne dla interesu publicznego, albowiem będą służyły analizie wpływu postępowań administracyjnych, jako czynnika istotnego w ogólnym procesie zaspokajania potrzeb mieszkaniowych W. Niewątpliwie długość prowadzonych postępowań administracyjnych w sprawach ustalenia warunków zabudowy obiektów budownictwa mieszkaniowego i wydawania pozwoleń na budowę tych obiektów stanowi istotny czynnik procesu budowy mieszkań, a co za tym idzie zaspokajania podstawowych potrzeb obywateli. Zatem podejmowanie działań, w tym opiniodawczych i legislacyjnych, zmierzających do usprawnienia tego procesu, także przez instytucje pozarządowe i pozasamorządowe, jest szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb społecznych.

Za nietrafny należy uznać argument organu odwoławczego, że wnioskowane zestawienie nie obrazuje całościowo kwestii związanych z długością postępowań administracyjnych prowadzonych przez Prezydenta W., nie pozwoli na sformułowanie środków zaradczych, które mogły by stać się przedmiotem dyskusji w ramach prac legislacyjnych. Poza oceną organu bowiem pozostaje, czy informacja publiczna żądana przez podmiot zwracających się do organu administracji publicznej, będzie służyć wyciągnięciu prawidłowych wniosków. Organ nie jest władny do dokonywania takich ocen. Powinien on ocenić tylko, czy za wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej przemawia szczególnie istotny interes publiczny i jeżeli ocena ta będzie pozytywna, powinien udzielić żądanej informacji. Dalsza analiza otrzymanej informacji i wnioski wyciągnięte na jej podstawie pozostawać już winny poza zakresem zainteresowania organu.

Zdaniem Sądu, w sprawie niniejszej wnioskodawca wykazał, iż spełnia przesłanki określone w art. 3 ust. 1 pkt 1 powołanej ustawy. Organy orzekające w przedmiotowej sprawie błędnie zatem zastosowały powołany przepis uznając, iż daje on podstawę do odmowy udostępnienia wnioskowanej informacji publicznej przetworzonej. W tym wypadku naruszenie przepisu prawa materialnego ma istotny wpływ na końcowe rozstrzygnięcie sprawy, a co za tym idzie powoduje konieczność uchylenia zaskarżonej jak i utrzymanej nią w mocy decyzji Prezydenta W.

Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 152 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł, jak w sentencji. O kosztach rozstrzygnięto na podstawie art. 200, art. 205 § 1 w zw. z art. 209 tej ustawy.



Powered by SoftProdukt