drukuj    zapisz    Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego, Dostęp do informacji publicznej, Minister Finansów, Zobowiązano organ do rozpoznania wniosku/odwołania w terminie ...od otrzymania odpisu prawomocnego orzeczenia, II SAB/Wa 113/09 - Wyrok WSA w Warszawie z 2010-01-22, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Wa 113/09 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2010-01-22 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2009-08-06
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Eugeniusz Wasilewski /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Sygn. powiązane
I OSK 822/10 - Wyrok NSA z 2010-09-14
Skarżony organ
Minister Finansów
Treść wyniku
Zobowiązano organ do rozpoznania wniosku/odwołania w terminie ...od otrzymania odpisu prawomocnego orzeczenia
Powołane przepisy
Dz.U. 2001 nr 112 poz 1198 art. 1 ust. 1, art 4 ust 1, art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. f i pkt 4 lit a, art. 16 ust. 1
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Bronisław Szydło, Sędziowie WSA Joanna Kube, Eugeniusz Wasilewski (spr.), Protokolant Agnieszka Bieniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 stycznia 2010 r. sprawy ze skargi K. H. na bezczynność Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej w przedmiocie udzielenia informacji publicznej 1. zobowiązuje Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej do rozpatrzenia w terminie 14 dni od dnia doręczenia organowi prawomocnego wyroku wraz z aktami postępowania administracyjnego wniosku K. H. z dnia [...] grudnia 2008 r. o udostępnienie informacji publicznej, w zakresie dotyczącym: - imion i nazwisk autorów pytań egzaminacyjnych wykorzystanych na egzaminie kwalifikacyjnym na stanowisko inspektora kontroli skarbowej, ustalonym na dzień [...], - kopii dokumentu z którego wynika klucz ocen przyjęty przez Komisję Egzaminacyjną do obliczenia punktów podczas wskazanego wyżej egzaminu, - kopii uchwał podejmowanych przez Komisję Egzaminacyjną w związku z tym egzaminem, - kopii protokołu Komisji Egzaminacyjnej z przebiegu egzaminu przeprowadzonego w dniach [...] 2. umarza postępowanie w zakresie żądania udostępnienia arkusza pytań egzaminacyjnych, 3. oddala skargę w pozostałym zakresie, 4. zasądza od Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej na rzecz K. H. kwotę [...] złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

K. H. w skardze wniesionej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie zarzucił Generalnemu Inspektorowi Kontroli Skarbowej bezczynność w zakresie rozpatrzenia wniosków z dnia [...] maja 2008 r. i [...] grudnia 2008 r. – dotyczących żądania przekazania kopii wskazanych dokumentów zawierających informacje publiczne.

Skarżący podniósł, iż jako kandydat biorący udział w postępowaniu kwalifikacyjnym na stanowisko inspektora kontroli skarbowej nie został poinformowany o pełnych podstawach prawnych działania powołanej przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej komisji egzaminacyjnej. W szczególności nie uzyskał pełniej informacji o prawach i obowiązkach uczestników związanych z przeprowadzanym przez komisję egzaminacyjną testem egzaminacyjnym.

Z uwagi na fakt, iż informacje w powyższym zakresie nie są publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej, ani w żadnym innym dostępnym miejscu, skarżący wystąpił do komisji egzaminacyjnej a następnie do Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej o udostępnienie kserokopii dokumentów związanych z przeprowadzonym przez komisję egzaminacyjną postępowaniem kwalifikacyjnym, które w jego ocenie stanowią informacje publiczne. Pisma komisji egzaminacyjnej i Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej powołujące się na brak podstaw prawnych do udostępnienia kserokopii żądanych dokumentów stanowią, jego zdaniem, dowód na to, iż organy te pozostają w bezczynności.

W odpowiedzi na skargę Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej wniósł o jej oddalenie. Organ wskazał, iż Departament Kontroli Skarbowej Ministerstwa Finansów przy piśmie z dnia [...] czerwca 2009 r. przesłał kserokopie dokumentów, o których udostępnienie skarżący wystąpił. Jednocześnie stwierdził, iż wymieniony Departament, który zapewniał obsługę administracyjno-biurową komisji egzaminacyjnej, nie dysponuje zestawami pytań egzaminacyjnych, o których udostępnienie skarżący wnosił. Zestawy pytań, po upływie okresu przewidzianego w § 22 zarządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2000 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków odbywania praktyki oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych na stanowisko inspektora kontroli skarbowej (Dz. Urz. MF Nr 12, poz. 68), podlegają zniszczeniu. Natomiast przechowywane są wyłącznie arkusze odpowiedzi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

W sprawie nie budzi wątpliwości, iż pismo skarżącego z dnia [...] grudnia 2008 r. stanowiło wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Wniosek ten, jak potwierdził skarżący na rozprawie w dniu 15 stycznia 2010 r., obejmował informacje żądane we wniosku z dnia [...] maja 2008 r.

Nie można zgodzić się z organem, iż przy piśmie z dnia [...] czerwca 2009 r. zostały skarżącemu przesłane kserokopie dokumentów, o których udostępnienie wystąpił.

Skarżący bowiem, poza przekazaną przez organ decyzją Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] lutego 2008 r., testem egzaminacyjnym i arkuszem odpowiedzi, domagał się udostępnienia:

– imion i nazwisk autorów pytań egzaminacyjnych wykorzystanych na egzaminie kwalifikacyjnym na stanowisko inspektora kontroli skarbowej, ustalonym na dzień [...] kwietnia 2008 r.,

– kopii dokumentu, z którego wynika klucz ocen przyjęty przez komisję egzaminacyjną do obliczenia punktów podczas wskazanego egzaminu,

– kopii uchwał podejmowanych przez komisję egzaminacyjną w związku z tym egzaminem,

– kopii protokołu komisji egzaminacyjnej z przebiegu egzaminu przeprowadzonego w dniach [...] kwietnia 2008 r.,

– kopii zastawów pytań egzaminacyjnych wykorzystanych przez komisję egzaminacyjną przy egzaminach przeprowadzonych w dniu [...] grudnia 2008 r.

W ocenie sądu przedmiot objęty żądaniem strony stanowi informację publiczną.

Pojęcie informacji publicznej ustawodawca określił w art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.). Zgodnie z ich treścią, informacją publiczną jest każda informacja o sprawach publicznych, a w szczególności o sprawach wymienionych w art. 6 ustawy. Ponieważ sformułowania te nie są zbyt jasne, należy przy ich wykładni kierować się art. 61 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z którym prawo do informacji jest publicznym prawem obywatela, realizowanym na zasadach skonkretyzowanych w ustawie o dostępie do informacji publicznej. Informacją publiczną będzie każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także wytworzona lub odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa. Informacja publiczna dotyczy sfery faktów. Jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej i podmioty niebędące organami administracji publicznej, treść wystąpień, opinii i ocen przez nie dokonywanych, niezależnie do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą. Informację publiczną stanowi więc treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej, związanych z nim bądź w jakikolwiek sposób dotyczących go. Są nią zarówno treści dokumentów bezpośrednio przez organ wytworzonych, jak i te, których używa się przy realizacji przewidzianych prawem zadań, nawet gdy nie pochodzą wprost od niego. Dokumentem urzędowym w rozumieniu ustawy (art. 6 ust. 2 ) jest treść oświadczenia woli lub wiedzy, utrwalona i podpisana w dowolnej formie przez funkcjonariusza publicznego w rozumieniu przepisów Kodeksu karnego, w ramach jego kompetencji, skierowana do innego podmiotu lub złożona do akt sprawy. W szczególności zwrócić uwagę należy na przepis art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. f tej ustawy, który stanowi, iż udostępnieniu podlega informacja publiczna, w szczególności o zasadach funkcjonowania podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1, w tym o prowadzonych rejestrach, ewidencjach i archiwach oraz o sposobach i zasadach udostępniania danych w nich zawartych.

Przepis art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej stanowi, iż obowiązane do udostępnienia informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności organy władzy publicznej. Nie ulega zatem wątpliwości, że Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej jest, w rozumieniu powołanej ustawy, podmiotem zobowiązanym na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej do udostępnienia informacji mającej charakter informacji publicznej będącej w jego posiadaniu.

Jak już wyżej wskazano, skarżącemu została udostępniona decyzja Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej z dnia [...] lutego 2008 r. w sprawie składu komisji egzaminacyjnej oraz terminów egzaminów kwalifikacyjnych. Tryb pracy komisji egzaminacyjnej określało powołane wyżej zarządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2000 r. w sprawie określania szczegółowych warunków odbywania praktyki oraz przeprowadzania egzaminów kwalifikacyjnych na stanowisko inspektora kontroli skarbowej.

Na rozprawie w dniu 15 stycznia 2010 r. skarżący odstąpił od żądania udostępnienia mu arkusza pytań egzaminacyjnych i w tym zakresie postępowanie podlegało umorzeniu, zaś w przedmiocie udostępnienia zestawów pytań egzaminacyjnych, których organ z uwagi na zniszczenie ich nie posiada, wniosek podlegał oddaleniu.

W niniejszej sprawie Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej pozostaje w bezczynności, albowiem nie zrealizował żądania strony, jak również uznając, iż żądana informacja stanowi informację niejawną, nie wydał decyzji administracyjnej w trybie art. 16 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Stąd też zobowiązanie wymienionego organu do rozpatrzenia wniosku skarżącego z dnia [...] grudnia 2008 r., w podanym w wyroku zakresie jest zasadne.

Z tych względów, Wojewódzki Sąd Administracyjny na podstawie art. 149 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.) i art. , art. 4 ust. 1, art. 6 ust. 1 pkt 3 lit. f) i pkt 4 lit. a) ustawy o dostępie od informacji publicznej, orzekł jak w wyroku.



Powered by SoftProdukt