drukuj    zapisz    Powrót do listy

6042 Gry losowe i zakłady wzajemne, Przywrócenie terminu, Dyrektor Izby Skarbowej, Przywrócono termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia, III SA/Po 906/20 - Postanowienie WSA w Poznaniu z 2021-07-14, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SA/Po 906/20 - Postanowienie WSA w Poznaniu

Data orzeczenia
2021-07-14  
Data wpływu
2020-12-17
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
Sędziowie
Walentyna Długaszewska /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6042 Gry losowe i zakłady wzajemne
Hasła tematyczne
Przywrócenie terminu
Sygn. powiązane
II GSK 153/22 - Wyrok NSA z 2022-03-17
Skarżony organ
Dyrektor Izby Skarbowej
Treść wyniku
Przywrócono termin do złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia
Powołane przepisy
Dz.U. 2019 poz 2325 art. 86 § 1
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: sędzia WSA Walentyna Długaszewska po rozpoznaniu w dniu 14 lipca 2021 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku D. K. o przywrócenie terminu do zgłoszenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] października 2020 r. Nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry p o s t a n a w i a przywrócić termin do zgłoszenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

Uzasadnienie

Wyrokiem z [...] kwietnia 2021 r., III SA/Po [...] Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, na posiedzeniu niejawnym, oddalił skargę D. K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej

z dnia [...] października 2020 r. Nr [...]

w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Wyrok z pouczeniem został doręczony skarżącej [...] kwietnia 2021 r. (k. 40).

W dniu [...] kwietnia 2021 r. skarżąca przesłała do Sądu wniosek, na urzędowym formularzu, o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym. Tego samego dnia skarżąca przelała na konto Sądu kwotę [...]zł .

Zarządzeniem z [...] kwietnia 2021 r. Przewodniczący III Wydziału wezwał skarżącą do podania powodu uiszczenia opłaty w kwocie [...]zł na konto Sądu.

Wezwanie zostało doręczone skarżącej [...] maja 2021 r. (k. 43).

W odpowiedzi, w dniu [...] maja 2021 r. (data stempla pocztowego, k. 45) skarżąca przesłała pismo, zawierające wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku z dnia z [...] kwietnia 2021 r., wydanego w sprawie III SA/Po [...].

W uzasadnieniu wniosku wyjaśniła, że po otrzymaniu odpisu wyroku od razu wykonała przelew w wysokości [...] złotych, nie wysłała wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku w wyznaczonym czasie ponieważ myślała, że wystarczy wykonać przelew opłaty kancelaryjnej, od razu złożyła wniosek o przydzielenie adwokata w celu sporządzenia skargi kasacyjnej; oceniła, że zrobiła wszystko w kierunku, aby możliwe było dalsze prowadzenie sprawy.

Postanowieniem z [...] czerwca 2021 r., III SPP/Po [...] starszy referendarz sądowy WSA w Poznaniu odmówił przyznania skarżącej prawa pomocy w zakresie całkowitym. Jak wynika z akt sprawy III SPP/Po [...], skarżąca nie wniosła sprzeciwu na powyższe postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zważył, co następuje.

Zgodnie z art. 85 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm., dalej: P.p.s.a.) czynność procesowa podjęta przez stronę po upływie terminu jest bezskuteczna. Z kolei w art. 86 i następnych P.p.s.a. prawodawca przewidział możliwość przywrócenia uchybionego terminu. Określił jednocześnie przesłanki, których istnienie pozwala na przywrócenie terminu oraz przesłanki, których istnienie czyni przywrócenie terminu niedopuszczalnym. W myśl art. 86 § 1 P.p.s.a. jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Jak stanowi natomiast art. 87 § 1 i § 2 P.p.s.a. pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu.

W ocenie Sadu w mniejszej sprawie zostały spełnione przesłanki do przywrócenia terminu do zgłoszenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku.

W pierwszej kolejności wskazać trzeba, że zgodnie z art. 141 § 1 P.p.s.a. uzasadnienie wyroku sporządza się z urzędu w terminie czternastu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo podpisania sentencji wyroku na posiedzeniu niejawnym. Jak stanowi art. 141 § 2 P.p.s.a. w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku.

W niniejszej sprawie odpis sentencji wyroku, oddalającego skargę D. K. na ww. decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej doręczono skarżącej [...] kwietnia 2021 r.

Skarżąca, w terminie do wystąpienia z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku, uiściła opłatę kancelaryjną w wysokości [...] zł, bez wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku. Wystąpiła natomiast o przyznanie prawa pomocy, przesyłając wniosek sporządzony na urzędowym formularzu.

Wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku został złożony [...] maja 2021 r. (data stempla pocztowego, k. 45), tj. dwa dni po otrzymaniu przez skarżącą zapytania o powód uiszczenia opłaty w kwocie [...]zł na konto Sądu. W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała przyczyny braku złożenia wniosku w terminie.

W świetle wskazanych wyżej okoliczności, Sąd na podstawie art. 86 § 1 P.p.s.a orzekł jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt