drukuj    zapisz    Powrót do listy

648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego, Dostęp do informacji publicznej, Prezydent Miasta, Zobowiązano organ do rozpoznania wniosku/odwołania w terminie ...od otrzymania odpisu prawomocnego orzeczenia, II SAB/Wa 29/10 - Wyrok WSA w Warszawie z 2010-04-16, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SAB/Wa 29/10 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2010-04-16 orzeczenie nieprawomocne
Data wpływu
2010-01-28
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Eugeniusz Wasilewski /przewodniczący sprawozdawca/
Przemysław Szustakiewicz
Sławomir Antoniuk
Symbol z opisem
648 Sprawy z zakresu informacji publicznej i prawa prasowego
Hasła tematyczne
Dostęp do informacji publicznej
Sygn. powiązane
I OSK 1035/10 - Wyrok NSA z 2010-09-14
Skarżony organ
Prezydent Miasta
Treść wyniku
Zobowiązano organ do rozpoznania wniosku/odwołania w terminie ...od otrzymania odpisu prawomocnego orzeczenia
Powołane przepisy
Dz.U. 2001 nr 112 poz 1198 art. 1 ust. 1, art. 4, art. 6, art. 13 ust. 1 i 2, art. 5 ust. 1, art. 16 ust. 1
Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Eugeniusz Wasilewski (spr.) Sędziowie WSA Sławomir Antoniuk WSA Przemysław Szustakiewicz Protokolant Dorota Kwiatkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2010 r. sprawy ze skargi A. J. na bezczynność Straży Miejskiej W. w przedmiocie rozpatrzenia wniosku z dnia 1 grudnia 2009 r. o udostępnienie informacji publicznej. zobowiązuje Straż Miejską W. do rozpatrzenia wniosku A. J. z dnia 1 grudnia 2009 r. w terminie 14 dni od dnia doręczenia prawomocnego odpisu wyroku wraz z aktami sprawy

Uzasadnienie

W dniu 1 grudnia 2009 r. A. J. wystąpił do Straży Miejskiej W. o udzielenie informacji publicznej dotyczącej ilości i wysokości poszczególnych nagród finansowych wypłaconych Z. W. – Zastępcy Komendanta ds. Operacyjnych Straży Miejskiej W. - w okresie od 1 stycznia 2009 r. do 30 listopada 2009 r.

W odpowiedzi na wniosek Komendant Straży Miejskiej W. pismem z dnia [...] grudnia 2009 r. poinformował wnioskodawcę, iż żądana przez niego informacja nie stanowi informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.

W dniu 11 stycznia 2010 r. A. J. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na bezczynność Straży Miejskiej W. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej zgodnie z treścią wniosku z dnia 1 grudnia 2009 r.

W odpowiedzi na skargę Komendant Straży Miejskiej W. wniósł o jej odrzucenie ewentualnie o jej oddalenie. Organ podniósł, że Z. W. nie jest funkcjonariuszem publicznym w rozumieniu art. 115 § 13 pkt 4 Kodeksu karnego. Z uwagi na powyższe, informacja na temat wysokości jego wynagrodzenia nie ma związku z pełnieniem jakichkolwiek funkcji publicznych, co oznacza, iż nie stanowi ona informacji publicznej w rozumieniu przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Jednocześnie organ wskazał, iż w dniu [...] grudnia 2009 r. skarżący otrzymał pisemną odpowiedź, w której Komendant Straży Miejskiej W. odmówił udostępnienia wnioskowanych danych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

W ocenie Sądu skarżący we wniosku z dnia 1 grudnia 2009 r. wystąpił o udzielenie mu informacji publicznej mieszczącej się w definicji art. 1 ust. 1 i art. 6 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 ze zm.). W świetle powołanych przepisów informacją publiczną jest bowiem każda informacja o sprawach publicznych, a w szczególności o sprawach wymienionych w art. 6 ustawy. Informacją publiczną będzie zatem każda wiadomość wytworzona lub odnoszona do władz publicznych, a także wytworzona lub odnoszona do innych podmiotów wykonujących funkcje publiczne, w zakresie wykonywania przez nie zadań władzy publicznej i gospodarowania mieniem komunalnym lub mieniem Skarbu Państwa.

Zgodnie z art. 4 ust. 3 przedmiotowej ustawy, podmioty, o których mowa w ust. 1 i 2, obowiązane są do udostępnienia informacji publicznej będącej w ich posiadaniu. Podmiotami zobowiązanymi do udostępniania informacji publicznych są szeroko pojęte władze publiczne, w tym organy władzy publicznej, a także podmioty dysponujące majątkiem publicznym oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne.

Straż Miejska W. niewątpliwie należy do podmiotów, o których mowa w art. 4 ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. Nr 123, poz. 779 ze zm.) oraz uchwały Nr VI/58/2007 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 2 marca 2007 r. w sprawie nadania statutu Straży Miejskiej m. st. Warszawy, jest ona jednostką organizacyjną W. działającą na prawach jednostki budżetowej, która wykonuje zadania w zakresie ochrony porządku publicznego przewidziane w ustawie o strażach gminnych oraz w aktach prawa miejscowego. W świetle powyższego nie ulega wątpliwości, iż Straż Miejska W, którą kieruje Komendant, jest podmiotem zobowiązanym na gruncie powołanej ustawy do udzielenia informacji, mającej walor informacji publicznej, będącej w jego posiadaniu. W niniejszej sprawie organ nie kwestionuje posiadania żądanych danych, twierdzi natomiast, iż nie stanowią one informacji publicznej. Jednakże wbrew stanowisku organu informacja objęta żądaniem strony wyrażonym we wniosku z dnia 1 grudnia 2009 r., stanowi informację publiczną w rozumieniu ustawy o dostępie do informacji publicznej. Dotyczy bowiem informacji o ilości i wysokości nagród pieniężnych przyznanych strażnikowi miejskiemu ze środków publicznych. Niewątpliwie dane te wyczerpują zakres pojęciowy określenia "sprawa publiczna", o której mowa w art. 1 ust.1 ustawy o dostępie do informacji publicznej i podlegają udostępnieniu w trybie i na zasadach w niej określonych. Takie stanowisko zajął też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, który w wyroku z dnia 2 marca 2006 r., sygn. akt II SAB/Sz 80/05 stwierdził, że wynagrodzenie strażnika miejskiego, a więc osoby zatrudnionej w strukturze organów samorządowych, należy do zakresu przedmiotowego ustawy o dostępie do informacji publicznej.

W niniejszej sprawie zarzut bezczynności organu w powołanym zakresie winien być zatem rozpatrywany na gruncie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zgodnie z art. 13 ust. 1 tej ustawy, udostępnienie informacji na wniosek następuje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 14 dni, z wyjątkiem sytuacji przewidzianej w art. 13 ust. 2 i art. 15 ust. 2 ustawy. Udostępnienie informacji publicznej jest czynnością materialno - techniczną, a żaden przepis prawa nie nakłada na dysponenta takiej informacji obowiązku nadawania tejże czynności szczególnej formy. Odmiennie zaś uregulowano kwestię odmowy udzielenia informacji publicznej. Organ może bowiem odmówić udzielenia informacji publicznej z uwagi na ochronę informacji niejawnych lub innych tajemnic ustawowo chronionych (art. 5 ust. 1 ustawy). Jednakże jeśli odmawia, to ma tego dokonać w procesowej formie decyzji administracyjnej (art. 16 ust. 1 ustawy).

W ocenie Sądu nie budzi wątpliwości, iż wniosek A. J. nie został rozpatrzony w sposób wymagany przepisami ustawy o dostępie do informacji publicznej, tj. skarżącemu nie udzielono żądanej informacji jak również nie wydano decyzji o odmowie jej udzielenia. Dlatego też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na podstawie art. 149 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w wyroku.



Powered by SoftProdukt