drukuj    zapisz    Powrót do listy

6293 Przejęcie gospodarstw rolnych 659, , Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Oddalono skargę, I SAB/Wa 770/15 - Wyrok WSA w Warszawie z 2016-03-16, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

I SAB/Wa 770/15 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2016-03-16 orzeczenie nieprawomocne
Data wpływu
2015-11-19
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Bożena Marciniak
Elżbieta Sobielarska /przewodniczący/
Jolanta Dargas /sprawozdawca/
Symbol z opisem
6293 Przejęcie gospodarstw rolnych
659
Sygn. powiązane
I OSK 1781/16 - Wyrok NSA z 2016-10-27
Skarżony organ
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Treść wyniku
Oddalono skargę
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Sobielarska Sędziowie: WSA Jolanta Dargas (spr.) WSA Bożena Marciniak Protokolant referent Joanna Kicińska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 marca 2016 r. sprawy ze skargi H. K. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy oddala skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 listopada 2015 r. (data wpływu do organu 9 listopada 2015 r.) H. K. wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2015 r.

Skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym:

W dniu [...] lipca 2015 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał decyzję nr [...] stwierdzającą, że decyzja Prezydenta [...] z dnia [...] marca 1979 r. została wydana z naruszeniem prawa.

Pismem z dnia 24 sierpnia 2015 r. H. K. złożył wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. (data wpływu do organu 1 września 2015 r.)

W dniu 28 września 2015 r. skarżący wezwał organ do usunięcia naruszenia prawa.

W dniu [...] listopada 2015 r. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał decyzję nr [...] utrzymującą w mocy własną decyzję z dnia [...] lipca 2015 r.

W skardze na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w przedmiocie rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy zakończonej decyzją tego samego organu w dniu [...] lipca 2015 r. H. K. wniósł o stwierdzenie przewlekłości w powyższym zakresie i zobowiązanie Ministra do wydania decyzji w terminie 14 dni od daty doręczenia organowi prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy, a także o wydanie postanowienia sygnalizacyjnego.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie podnosząc, że w dniu [...] listopada 2015 r. została wydana decyzja.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), przywoływanej dalej jako "P.p.s.a.", kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie m.in. w sprawach skarg na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania w przypadkach określonych w pkt 1-4a. Jej podstawowym celem jest ochrona jednostki przed nieuzasadniona zwłoką organu w załatwieniu sprawy administracyjnej i doprowadzenie do wydania przez organ w tejże sprawie stosownego aktu. Zgodnie bowiem z art. 149 § 1 P.p.s.a. uwzględnienie skargi na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez organy w sprawach wymienionych w komentowanym przepisie polega na zobowiązaniu organu administracji publicznej do wydania w określonym terminie aktu lub interpretacji albo dokonania czynności lub stwierdzenia albo uznania uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa. W takiej sytuacji jednocześnie sąd stwierdza, czy bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa. Przytoczony przepis określa wyczerpująco treść orzeczenia uwzględniającego skargę na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania. W konsekwencji w sytuacji wniesienia skargi już po wydaniu przez organ aktu administracyjnego kończącego merytorycznie sprawę, w której rzekomo miał pozostawać on w zwłoce, nie jest możliwe jej uwzględnienie.

Wprawdzie w orzecznictwie sądów administracyjnych utrwalony jest pogląd, że wydanie przez organ decyzji po wniesieniu do sądu skargi na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania administracyjnego, nie powoduje, stosownie do art. 149 § 1 P.p.s.a., że w zakresie dotyczącym rozstrzygnięcia o tym, czy bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa, postępowanie sądowe stało się bezprzedmiotowe i podlega umorzeniu na podstawie art. 161 § 1 pkt 3 P.p.s.a. (por. postanowienie NSA z 26 lipca 2012 r., II OSK 1360/12, ONSAiWSA 2013/1/7), jednakże nie ma on istotnego znaczenie w niniejszej sprawie. Powyższy pogląd - którego trafności skład orzekający nie kwestionuje - nie może być bowiem przenoszony na sytuacje diametralnie odmienne, jakimi są sytuacje wniesienia skargi na przewlekłe prowadzenie postępowania już po wydaniu aktu administracyjnego, kończącego merytorycznie postępowanie. Wyłącznym celem wniesienia w tym przedmiocie skargi, nie może być wszak jedynie uzyskanie prejudykatu w postaci stwierdzenia przewlekłości w zakończonym przed wniesieniem skargi postępowaniu, w celu dochodzenia ewentualnych roszczeń odszkodowawczych. Warto przy tym zwrócić uwagę, że podobne uregulowanie zawiera ustawa z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. 2004 nr 179 poz. 1843 ze zm.), która w art. 5 ust. 1 przewiduje możliwość wniesienia skargi o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiła przewlekłość postępowania, jedynie w toku postępowania.

Przenosząc powyższe rozważania na grunt rozpoznawanej sprawy godzi się zauważyć, że w sprawie w której skarżący zarzuca Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawie rozpatrzenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy z dnia 24 sierpnia 2015 r., od decyzji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lipca 2015 r. organ ów w dacie [...] listopada 2015 r. przerwał stan zwłoki i podjął merytoryczne rozstrzygnięcie. Uczynił więc to bezspornie jeszcze przed wniesieniem skargi. Z chwilą podjęcia tej decyzji przestała zatem istnieć prawna możliwość zobowiązania organu do wydania aktu, a w konsekwencji skarga na przewlekłe prowadzenie przez Ministra postępowania wniesiona po tym dniu, nie mogła być uwzględniona.

Dodać należy, że w dniu nadania skargi przez H. K. w placówce pocztowej tj. w dniu [...] listopada 2015 r. decyzja była już wydana. Ponadto w dacie wpływu skargi do organu tj. 9 listopada 2015 r. decyzja z dnia [...] listopada 2015 r. została doręczona skarżącemu.

Mając powyższe na uwadze Sąd na podstawie art. 151 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi orzekł jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt