drukuj    zapisz    Powrót do listy

6480, Inne, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zwrócono skargę kasacyjną do WSA w celu usunięcia dostrzeżonych braków, I OSK 2397/16 - Postanowienie NSA z 2016-11-18, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

I OSK 2397/16 - Postanowienie NSA

Data orzeczenia
2016-11-18 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2016-10-03
Sąd
Naczelny Sąd Administracyjny
Sędziowie
Jolanta Rudnicka /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6480
Hasła tematyczne
Inne
Sygn. powiązane
II SA/Kr 252/16 - Postanowienie WSA w Krakowie z 2016-05-17
Skarżony organ
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Treść wyniku
Zwrócono skargę kasacyjną do WSA w celu usunięcia dostrzeżonych braków
Powołane przepisy
Dz.U. 2016 poz 718 art. 180 w zw. z art. 197 par. i par. 2
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jednolity
Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jolanta Rudnicka po rozpoznaniu w dniu 18 listopada 2016 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia [...] w W. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Kr 252/16 odrzucające skargę w sprawie ze skargi P.P. na zawiadomienie Dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w A. z dnia [...] grudnia 2015 r. w przedmiocie ustalenia opłaty za udostępnienie informacji publicznej postanawia zwrócić skargę kasacyjną Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie w celu usunięcia braków.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z dnia 17 maja 2016 r. odrzucił skargę P.P. na zawiadomienie Dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w A. z dnia 21 grudnia 2015 r. w przedmiocie ustalenia opłaty za udostępnienie informacji publicznej.

Skargę kasacyjną od powyższego postanowienia wniosło Stowarzyszenie [...] w W.

Skarżący kasacyjnie wskazał, że Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową mającą status organizacji pożytku publicznego, działającą na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Sprawa nieniejsza związaną z realizacją misji i celów Stowarzyszenia. W związku z tym, na podstawie art. 239 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Dz. U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., dalej p.p.s.a.) Stowarzyszenie nie ma obowiązku uiszczania opłat sądowych.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

W wyniku wstępnego badania skargi kasacyjnej Stowarzyszenia [...] od postanowienia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 maja 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny dostrzegł, że zawiara ona braki fiskalne.

W myśl art. 230 § 1 i 2 p.p.s.a., do pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym w danej instancji pobiera się wpis stosunkowy lub stały. Pisemem tym jest m. in. skarga kasacyjna.

Obowiązku uiszczenia kosztów sądowych (w tym wpisu) nie mają zaś podmioty enumertywanie wymienione z art. 239 § 1 pkt 1-4 oraz organizacje pożytku publicznego, działające na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, w sprawach własnych, z wyjątkiem spraw dotyczących prowadzonej przez te organizacje działalności gospodarczej, a także organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r. poz. 239 i 395) w sprawach własnych dotyczących realizacji zleconego zadania publicznego na podstawie przepisów o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (§ 2).

Wnoszące skargę kasacyjną Stowarzyszenie nie jest żadnym z podmiotów wymienionych w art. 239 § 1 pkt 1-4 p.p.s.a., jak również podstawy zwolenienia skarżącego kasacyjnie z obowiązku uiszczenia wpisu nie może stanowić w niniejszej sprawie art. 239 § 2 p.p.s.a. Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że tylko organizacje pożytku publicznego działające we własnej sprawie nie mają obowiązku uiszczania opłat sądowych. Pojęcie “sprawy własnej" trzeba zaś odnosić nie do wykonywanej przez organizację pożytku publicznego działalności statutowej, lecz do pojęcia sprawy administracyjnej, w której skarga została wniesiona, ale w ramach indywidualnego interesu prawnego takiej organizacji. Sformułowanie "sprawa własna" dotyczy zatem postępowania, w którym w drodze indywidualnego aktu administracyjnego organ władzy publicznej przyznaje lub nakłada określone prawa lub obowiązki wynikające z norm materialnoprawnych (zob. postanowienie NSA z dnia

26 października 2016 r., sygn. akt I OZ 1013/16).

Ze złożonego do akt sprawy statutu Stowarzyszenia oraz informacji odpowiadającej odpisowi aktualnemu z Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego, wynika co prawda, że skarżące Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego, jednak nie budzi żadnych wątpliwości, że w rozpoznawanej sprawie Stowarzyszenie nie działa we własnej sprawie.

Niniejsze postępowanie sądowoadministracyjne zostało zainicjowane skargą P. P., który przedmiotem zaskarżenia uczynił zawiadomienie Dyrektora Centrum Kultury i Wypoczynku w A. z dnia [...] grudnia 2015 r. o wysokości opłaty za udzielenie mu informacji publicznej. Natomiast Stowarzyszenie [...] w W. zostało dopuszczone do udziału w tym postępowaniu w charakterze uczestnika postępowania postanowieniem WSA w Krakowie z dnia 12 kwietnia 2016 r., sygn akt II SA/Kr 252/16. Przyjęcie zaś, że sprawa dotyczy zakresu działalności stautowej Stowarzyszenia (art. 33 § 2 p.p.s.a.) nie oznaczna jednak, że występuje ono we własnej sprawie w rozumieniu art. 239 § 2 p.p.s.a.

W związku z powyższym uznać należy, że w przedmiotowej sprawie Stowarzyszenie nie korzysta ze zwolnienia zawartego w art. 239 § 2 p.p.s.a., tj. zwolnienia z obowiązku uiszczania opłat sądowych.

W tym stanie rzeczy, mając na uwadze, że od wniesionej przez Stowarzyszenie [...] w W. skargi kasacyjnej nie został uiszczony wpis sądowy, koniecznym jest zwrócenie skargi kasacyjnej Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie celem uzupełnienia dostrzeżonego braku fiskalnego.

Wobec powyższego Naczelny Sąd Administracyjny, na podstawie art. 180 w związku z art. 197 § 1 i § 2 p.p.s.a., orzekł jak w sentencji.



Powered by SoftProdukt