drukuj    zapisz    Powrót do listy

6032 Inne z zakresu prawa o ruchu drogowym, Ruch drogowy, Samorządowe Kolegium Odwoławcze, Oddalono skargę, VIII SA/Wa 689/17 - Wyrok WSA w Warszawie z 2018-01-31, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

VIII SA/Wa 689/17 - Wyrok WSA w Warszawie

Data orzeczenia
2018-01-31 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2017-09-12
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
Sędziowie
Iwona Szymanowicz-Nowak /przewodniczący/
Leszek Kobylski /sprawozdawca/
Sławomir Fularski
Symbol z opisem
6032 Inne z zakresu prawa o ruchu drogowym
Hasła tematyczne
Ruch drogowy
Skarżony organ
Samorządowe Kolegium Odwoławcze
Treść wyniku
Oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2017 poz 128 art. 72
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Iwona Szymanowicz-Nowak, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Leszek Kobylski (sprawozdawca), Protokolant Starszy referent Magdalena Krawczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 31 stycznia 2018 r. w Radomiu sprawy ze skargi S. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia [...] sierpnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy rejestracji pojazdu oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...]czerwca 2017 r., nr [...], Starosta [...] (dalej: "Starosta", "organ I instancji"), po rozpoznaniu wniosku S. W. (dalej: "skarżący") z dnia [...]lutego 2017 r., odmówił rejestracji pojazdu marki [...]nr VIN [...], na rzecz wnioskodawcy. Jako podstawę prawną organ powołał art. 72 ust. 1 pkt 5 i ust. 4 ustawy Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 128; dalej: "prd") oraz § 3 ust. 4, 5 i 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. z 2016 r. poz. 1038; dalej: "rozporządzenie"). W uzasadnieniu decyzji organ stwierdził, że wnioskodawca, mimo wezwania o uzupełnienie przedłożonej dokumentacji, nie przedstawił niezbędnych do rejestracji dokumentów w postaci dowodu rejestracyjnego.

Pismem z dnia 4 lipca 2017 r. skarżący odwołał się od powyższej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej: "SKO", organ odwoławczy") Jednocześnie wniósł o uchylenie zaskarżonej decyzji w całości. Zarzucił w nim, iż organ I instancji wydając decyzję nie zastosował się do zaleceń SKO, nie wyjaśnił istotnych okoliczności sprawy w tym nie przeprowadził dowodów zawnioskowanych pismem z dnia 26 maja 2017 r. Ponadto zarzucił naruszenie art. 72 ust. 1 pkt 5 i ust. 4 prd oraz § 3 ust. 4 rozporządzenia. W uzasadnieniu odwołania skarżący oświadczył, że przedłożony przez niego dokument "Fiche d’identification du véhicule" powinien zostać uznany za zastępujący utracony dowód rejestracyjny, tj. zaświadczenie o jakim mowa w art. 72 ust. 4 prd. Wskazał również, że pod pojęciem "utracony dowód rejestracyjny" kryją się m.in. sytuacje, w których dowód rejestracyjny nie został przekazany przez poprzedniego właściciela pojazdu, a pojazd ten następnie został zbyty np. w formie licytacji za zajęte długi właściciela lub nieodebranie go z parkingu. Taki przypadek zachodzi zaś w niniejszej sprawie. Skarżący podkreślił, że według procedury rejestracji pojazdów obowiązującej we [...], nie są wydawane tzw. dowody rejestracyjne wywozowe. W związku z tym obcokrajowcy kupujący samochody nie mogą uzyskać aktualnych dowodów rejestracyjnych. Sprzedający przekazują natomiast kupującym dokument o nazwie "Fiche d’identification du véhicule". Skarżący podniósł, że żądanie przez organ I instancji dowodu rejestracyjnego mimo złożonych wyjaśnień o braku możliwości jego uzyskania stoi w sprzeczności z prawem unijnym, w zakresie jakim reguluje swobodny przepływ towarów.

Decyzją z dnia [...]sierpnia 2017 r., Organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Starosty. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że do wniosku o rejestrację pojazdu skarżący załączył wszystkie wymagane dokumenty z art. 72 ust. 1 prd, za wyjątkiem dowodu rejestracyjnego. Organ odwoławczy podzielił stanowisko organu I instancji, że skarżący nie załączył wymaganych prawem dokumentów mających stanowić podstawę do rejestracji pojazdu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a tym samym na obecnym etapie sprawy rejestracja pojazdu jest niemożliwa. Podniósł również, że Starosta zwrócił się do organów [...]w sprawie dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu

i w dniu [...]maja 2017 r. uzyskał odpowiedź, iż dokument "fiche d'identofication du véhicule" nie zastępuje dowodu rejestracyjnego pojazdu. Dowodu, który nie został uznany za utracony. Dokument ten wraz z tłumaczeniem załączono do akt. W dniu

[...]czerwca 2017 r. organ poinformował stronę o dowodach zgromadzonych w sprawie

i umożliwił wypowiedzenie się stronie co do zgromadzonych dowodów.

Pismem z dnia 10 sierpnia 2017 r. skarżący zaskarżył powyższą decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (dalej także jako: "Sąd"), wnosząc o uchylenie jej w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz zasądzenie kosztów postępowania według norm przepisanych. W skardze skarżący powielił argumentację odwołania. Decyzji zarzucił naruszenie przepisów prawa materialnego:

- art. 72 ust. 1 pkt 5 i ust. 4 prd poprzez niewłaściwą wykładnię,

- przekroczenie przez organ zasad uznania administracyjnego w kontekście wykładni § 3 ust. 4 rozporządzenia i uznanie przez organ, iż przedstawiony przez skarżącego dokument "Fiche d’identification du véhicule" nie może być uznany za dokument zastępujący utracony dowód rejestracyjny. 

- naruszenie przepisów postępowania administracyjnego poprzez zaniechanie czynienia działań zmierzających do wyjaśnienia sprawy, brak działania organu z urzędu celem załatwienia sprawy zgodnie z przepisami, nie odniesienie się do wniosków dowodowych złożonych przez stronę, zaniechanie czynności współpracy z organami [...]co spowodowało błędne ustalenia faktyczne i końcową odmowę rejestracji pojazdu .

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie, podtrzymując stanowisko zawarte w zaskarżonej decyzji. Ustosunkowując się do treści skargi organ odwoławczy podniósł, że rozpoznając sprawę dysponował pełnym materiałem dowodowym

w zakresie niezbędnym do wydania decyzji. Wskazał również, że art. 72 ust. 1 pkt 4 prd stanowi, iż rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie dowodu rejestracyjnego, jeżeli pojazd był zarejestrowany. Ustęp 4 tegoż przepisu stanowi: w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte w utraconym dokumencie, niezbędne do rejestracji. Organ odwoławczy wyjaśnił, że z materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie nie ustalono aby dowód rejestracyjny miał status "utracony". W tych okolicznościach faktycznych skarżący musi przedłożyć go do rejestracji pojazdu. Zaświadczenie o jakim mowa w ust. 4 art. 72 prd jest wystarczające do rejestracji pojazdu w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego a nie gdy dowód ten nie został utracony. Zarzucane w skardze naruszenie przepisów postępowania administracyjnego, nie miało miejsca bowiem organ zgromadził pełny materiał dowodowy, w tym wystąpił do organów rejestracyjnych [...]o potrzebne informacje.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Stosownie do treści przepisów art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2014 r., poz. 1647; ze zm.), sądy administracyjne sprawują wymiar sprawiedliwości poprzez kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej. Oznacza to, iż w ramach dokonywanej kontroli sąd zobowiązany jest zbadać rozstrzygnięcie zapadłe w danym postępowaniu administracyjnym, z punktu widzenia jego zgodności z obowiązującymi w dacie jego wydania przepisami prawa materialnego, określającymi prawa i obowiązki stron oraz z przepisami prawa procesowego, normującymi zasady postępowania przed organami administracji publicznej. Nie może natomiast rozpoznać sprawy kierując się kryteriami słuszności czy sprawiedliwości społecznej. W związku z tym, aby wyeliminować z obrotu prawnego akt wydany przez organ administracji publicznej, konieczne jest stwierdzenie, że doszło

w nim do naruszenia bądź przepisu prawa materialnego w stopniu mogącym mieć wpływ na wynik sprawy, bądź przepisu postępowania w stopniu mogącym mieć istotny wpływ na rozstrzygnięcie albo też przepisu dającego podstawę do wznowienia postępowania, a także, gdy decyzja lub postanowienie organu dotknięte są wadą nieważności. Ponadto wskazać należy, że zgodnie z art. 133 § 1 ustawy z dnia 30.08.2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U.

z 2017 r., poz. 1369 ze zm.; dalej: "ppsa"), sąd orzeka na podstawie akt sprawy, oraz stosownie do treści art. 134 § 1 ppsa, nie będąc związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Badając zaskarżoną decyzję w ramach tak zakreślonej kognicji Sąd stwierdził, że nie narusza ona obowiązujących przepisów prawa materialnego, ani procesowego,

w związku z czym wniesiona skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

Przedmiotem niniejszej kontroli sądowoadministracyjnej jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], utrzymująca w mocy decyzję Starosty [...]odmawiającej rejestracji wskazanego w niej pojazdu ze względu na niezałączenie do wniosku przez skarżącego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Organ odwoławczy, ustalając, że w toku postępowania potwierdził brak dowodu rejestracyjnego i w związku z tym stwierdził niespełnienie ustawowych warunków do rejestracji pojazdu. Powyższe kontestuje skarżący podnosząc, iż z racji na specyfikę sprawy dowód rejestracyjny nie jest koniecznym dokumentem do zarejestrowania przedmiotowego pojazdu.

Materialnoprawną podstawę zaskarżonej decyzji zawierają przepisy prd oraz rozporządzenia. W art. 72 ust. 1 prd wymienione są dokumenty, na podstawie których może zostać dokonana rejestracja pojazdu samochodowego. Zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 5 prd jednym z takich dokumentów jest dowód rejestracyjny pojazdu, jeżeli był on wcześniej zarejestrowany. O niezbędnych załącznikach do wniosku o rejestrację pojazdu stanowi z kolei § 2 cytowanego na wstępie rozporządzenia. Zgodnie z jego treścią w celu rejestracji pojazdu właściciel pojazdu, z zastrzeżeniem art. 72 ust. 1b-4 prd oraz ust. 2-13 i § 3, składa w organie rejestrującym wniosek o rejestrację pojazdu, do którego dołącza - obok dokumentów i tablic określonych w punktach 1, 2, 4 i 5 § 2 ust. 1 rozporządzenia - dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był rejestrowany (§ 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia).

Z przedłożonych Sądowi akt administracyjnych bezspornie wynika, że skarżący wniósł o rejestrację pojazdu marki [...]nr VIN [...] i że do wniosku nie załączył dowodu rejestracyjnego. Skarżący podniósł przy tym, że dowodu takiego nie posiadał i nie posiada. Wskazał, iż samochód został zakupiony w licytacji i mimo, że był zarejestrowany, to nie posiada dowodu rejestracyjnego. Starosta zwrócił się do organów [...] w sprawie dokumentów niezbędnych do rejestracji pojazdu i w dniu [...]maja 2017 r. uzyskał odpowiedź, iż dokument "fiche d'identofication du véhicule" nie zastępuje dowodu rejestracyjnego pojazdu. Z treści odpowiedzi organu z [...]należy wnioskować, iż dotychczas nikt nie zgłosił utraty dowodu rejestracyjnego przedmiotowego pojazdu we [...].

Z powyższego wynika, że samochód zgłoszony przez skarżącego do rejestracji był zarejestrowany. W tej sytuacji jest niewątpliwe, że do jego ponownej rejestracji na wniosek skarżącego z dnia [...]lutego 2017 r. koniecznym jest zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt 5 prd przedłożenie dowodu rejestracyjnego przez składającego wniosek. Przy czym nie budzi żadnych wątpliwości, że organy rejestrujące zobowiązane są uznać dowód rejestracyjny wydany w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Brak dowodu rejestracyjnego stanowi przeszkodę do rejestracji pojazdu. Tylko w przypadkach wymienionych w art. 72 ust. 2 prd jest dopuszczalne odstępstwo od tej zasady.

W niniejszej sprawie żadna z sytuacji w tym przepisie wymienionych nie zachodzi. Nie doszło też, do utraty dowodu rejestracyjnego, a co umożliwiałoby przedłożenie zaświadczenia organu właściwego ze względu na miejsce ostatniej rejestracji potwierdzającego dane zawarte w utraconym dokumencie niezbędne do rejestracji, zgodnie z art. 72 ust. 4 prd. Podkreślić należy, że obowiązek załączenia do wniosku

o rejestrację pojazdu dokumentów wymaganych przepisami prawa spoczywa na osobie, na rzecz której dokonuje się rejestracji pojazdu w niniejszej sprawie - na skarżącym. Zakup pojazdu w drodze licytacji nie zwalnia z zastosowania się do przytoczonych powyżej, obowiązujących przepisów prawa. Organy rejestrujące prawidłowo więc, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego uznały, że fakt wcześniejszego zarejestrowania pojazdu wiąże się z obowiązkiem przedłożenia dowodu rejestracyjnego i ustaliły, że skarżący nie przedstawił wymaganego dokumentu, co uzasadniało odmowę rejestracji pojazdu.

Odnosząc się do treści skargi należy podnieść, że skarżący błędnie podnosi, iż przedłożony przez niego dokument "Fiche d’identification du véhicule" powinien zostać uznany za zastępujący utracony dowód rejestracyjny, tj. zaświadczenie o jakim mowa

w art. 72 ust. 4 prd. Przeczy tej teorii sama treść przepisu art. 72, który ze względu na swą jednoznaczność i jasność nie pozostawia wątpliwości interpretacyjnych. Wynika

z niego wprost jakie dokumenty stanowią podstawę rejestracji pojazdu. Są to według ust. 1 art. 72:

1) dowód własności pojazdu lub dokumentu potwierdzającego powierzenie pojazdu, o którym mowa w art. 73 ust. 5;

2) karta pojazdu, jeżeli była wydana;

3) świadectwo zgodności WE albo świadectwo zgodności wraz z oświadczeniem zawierającym dane i informacje o pojeździe niezbędne do rejestracji i ewidencji pojazdu, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu - jeżeli są wymagane;

4) zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, jeżeli jest wymagane albo dowód rejestracyjnego pojazdu lub innego dokumentu wydanego przez właściwy organ państwa członkowskiego, potwierdzającego wykonanie oraz termin ważności badania technicznego;

5) dowód rejestracyjny, jeżeli pojazd był zarejestrowany;

6) dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony

z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;

6a) dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju albo dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju albo zaświadczenie stwierdzające zwolnienie od akcyzy, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, jeżeli samochód osobowy lub pojazd rodzaju "samochodowy inny", podrodzaj "czterokołowiec" (kategoria homologacyjna L7e) lub podrodzaj "czterokołowiec lekki" (kategoria homologacyjna L6e) został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy;

W przypadku nabycia samochodu osobowego lub pojazdu, o których mowa

w ust. 1 pkt 6a, od wyspecjalizowanego salonu sprzedaży w rozumieniu przepisów

o podatku akcyzowym, dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium kraju może być zastąpiony oświadczeniem wyspecjalizowanego salonu sprzedaży, że posiada oryginał lub kopię dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od tego samochodu osobowego lub pojazdu (ust. 1b).

Wymagania ust. 1 nie dotyczą:

1) pojazdu, który był już zarejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - w zakresie ust. 1 pkt 3;

2) pojazdu zakupionego po przepadku na rzecz Skarbu Państwa lub na rzecz jednostki samorządu terytorialnego - w zakresie ust. 1 pkt 2 i 5;

3) pojazdu zakupionego od Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Celnej lub Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - w zakresie ust. 1 pkt 5;

5) pojazdu wycofanego czasowo z ruchu - w zakresie ust. 1 pkt 5; w tym przypadku zamiast dowodu rejestracyjnego wymaga się przedstawienia decyzji

o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu;

7) pojazdu wyrejestrowanego, o którym mowa w art. 79 ust. 4 pkt 3 -

w przypadku powtórnej rejestracji - w zakresie ust. 1 pkt 5;

8) pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 4 pkt 3 lit. a - w zakresie ust. 1 pkt 4 (ust. 2)

W przypadku pojazdu sprowadzanego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim zamiast dowodu rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1

pkt 5, dopuszcza się przedstawienie innego dokumentu stwierdzającego rejestrację pojazdu, wydanego przez organ właściwy do rejestracji pojazdów w tym państwie (ust. 2a).

W przypadku utraty dowodu rejestracyjnego lub karty pojazdu, zamiast tych dokumentów należy przedstawić zaświadczenie, wystawione przez organ rejestrujący właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji, potwierdzające dane zawarte

w utraconym dokumencie, niezbędne do rejestracji (ust. 4).

Mając na uwadze wszystkie powyżej przedstawione okoliczności, uznając że zaskarżona decyzja ani poprzedzająca ją decyzja organu I instancji nie naruszają obowiązujących przepisów prawa w sposób skutkujący koniecznością ich uchylenia albo stwierdzenia nieważności, orzeczono na podstawie art. 151 ppsa o oddaleniu skargi.



Powered by SoftProdukt