drukuj    zapisz    Powrót do listy

6144 Szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze 6411 Rozstrzygnięcia nadzorcze dotyczące gminy; skargi organów gminy na czynności nadzorcze, Prawo miejscowe Samorząd terytorialny, Wojewoda, oddalono skargę, II SA/Rz 1284/19 - Wyrok WSA w Rzeszowie z 2020-01-08, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

II SA/Rz 1284/19 - Wyrok WSA w Rzeszowie

Data orzeczenia
2020-01-08 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2019-11-08
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
Sędziowie
Joanna Zdrzałka
Paweł Zaborniak /przewodniczący sprawozdawca/
Piotr Godlewski
Symbol z opisem
6144 Szkoły i placówki oświatowo-wychowawcze
6411 Rozstrzygnięcia nadzorcze dotyczące gminy; skargi organów gminy na czynności nadzorcze
Hasła tematyczne
Prawo miejscowe
Samorząd terytorialny
Sygn. powiązane
I OSK 750/20 - Postanowienie NSA z 2020-06-16
III OSK 2565/21 - Wyrok NSA z 2021-09-15
Skarżony organ
Wojewoda
Treść wyniku
oddalono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2019 poz 2325 art. 3 § 2 pkt 7, art. 151
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t.j.
Dz.U. 2019 poz 506 art. 98, art. 93 ust. 1, art. 91 ust. 1
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym - tekst jednolity
Dz.U. 2018 poz 996 art. 91 ust. 1
Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe - tekst jedn.
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący SWSA Paweł Zaborniak /spr./ Sędziowie WSA Joanna Zdrzałka WSA Piotr Godlewski Protokolant specjalista Anna Mazurek - Ferenc po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 8 stycznia 2020 r. sprawy ze skargi Gminy Ustrzyki Dolne na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podkarpackiego z dnia 24 września 2019 nr P-II.4131.2.313.2019 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych -skargę oddala-

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi Gminy Ustrzyki Dolne jest rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Podkarpackiego z dnia 24 września 2019 r., znak P-II.4131.2.3.313.2019, stwierdzające nieważność uchwały Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 20 sierpnia 2019 r., numer XIII/174/19, w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych.

Z akt sprawy wynika, iż uchwałą z dnia 20 sierpnia 2019 r., nr XIII/174/19, Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych utworzyła (§ 1 uchwały) Zespół Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych z siedzibą przy ul. Dobrej 6. W skład Zespołu Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych wchodzą:

1) Szkoła Podstawowa nr 2 imienia Tadeusza Kościuszki Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych z siedzibą w Ustrzykach Dolnych przy ul. Dobrej 6 oraz,

2) Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych z siedzibą w Ustrzykach Dolnych przy ul. Dobrej 6.

Akt założycielski szkoły stanowi załącznik nr 1 do uchwały. Szkole nadano pierwszy Statut w brzmieniu stanowiącym załącznik nr 2 do uchwały, zaś wykonanie uchwały powierzono Burmistrzowi Ustrzyk Dolnych. Wg § 3 uchwały weszła ona w życie z dniem podjęcia, czyli 20 sierpnia 2019 roku.

Podkarpacki Kurator Oświaty pismem z dnia 10 września 2019 r., zaopiniował negatywnie uchwałę Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 20 sierpnia 2019 r. i przekazał swe uwagi Podkarpackiemu Urzędowi Wojewódzkiemu w Rzeszowie Wydział Prawny i Nadzoru.

Dnia 24 września 2019 r., Wojewoda Podkarpacki rozstrzygnięciem nadzorczym stwierdził nieważność wyżej opisanej uchwały Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych. W uzasadnieniu zwrócono uwagę, iż szkołami różnych typów w myśl art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.), są szkoła podstawowa i szkoły ponadpodstawowe. Stosownie do art. 2 pkt 2 lit. a ustawy - Prawo oświatowe system oświaty obejmuje szkoły podstawowe w tym specjalne integracyjne z oddziałami przedszkolnymi, integracyjnymi, specjalne, sportowe i mistrzostwa sportowego. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki Narciarska Szkoła Sportowa w Ustrzykach Dolnych z siedzibą w Ustrzykach Dolnych przy ul. Dobrej 6 oraz nowo utworzona Szkoła Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych z siedzibą w Ustrzykach Dolnych przy ul. Dobrej 6 są szkołami tego samego typu to jest szkołami podstawowymi. Stosownie do przepisu art. 91 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe organ prowadzący szkoły różnych typów lub placówki może je połączyć zespół. W orzecznictwie sądów administracyjnych zwracano uwagę na to, że użyte w ustawie określenie różnych typów wyklucza możliwość połączenia zespołu szkół tego samego typu, rozumianych w kontekście art. 9 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W wyroku WSA w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2019 r., Sąd stwierdził m.in., że zawarte w art. 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty sformułowanie szkoły różnych typów wyklucza możliwość połączenia zespołu szkół tego samego typu rozumianych w kontekście art. 9 ust. 1 tej ustawy. Nie ulega również wątpliwości, że art. 62 ust. 5 ustawy o systemie oświaty zezwala na włączenie innych szkół i placówek do istniejącego zespołu szkół placówek. Włączenie to musi uwzględniać regulacje prawne dotyczące zasad tworzenia zespołów szkół wskazane w art. 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W tym stanie rzeczy nie jest dopuszczalne łączenie w zespół szkół tego samego typu, bowiem prowadzi to do obejścia art. 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, a co za tym idzie do jego istotnego naruszenia skutkującego stwierdzeniem nieważności uchwały. Stanowisko sądu zdaniem wojewody mimo zmiany przepisów zachowało swą aktualność bowiem ustawa o systemie oświaty oraz ustawa - Prawo oświatowe zawierają analogiczne uregulowania prawne w tym zakresie.

Z rozstrzygnięciem nadzorczym Wojewody Podkarpackiego nie zgodziła się Gmina Ustrzyki Dolne. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie (dalej WSA), Gmina wniosła o uchylenie zaskarżonego rozstrzygnięcia w całości, stwierdzenie, że nie podlega ono wykonaniu do chwili uprawomocnienia się wyroku, stwierdzenie, że uchwała Nr XIII/174/19 Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 20 sierpnia 2019 r. w sprawie utworzenia Zespołu Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych nie jest sprzeczna z prawem oraz o zasądzenie na jej rzecz zwrotu kosztów postępowania. Ponadto wniosła o przeprowadzenie dowodu uzupełniającego z następujących dokumentów: zawiadomień o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę; umów o pracę; zawiadomień o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę wraz z zawiadomieniami o ustaleniu warunków wynagrodzenia; wydruku z GUS; potwierdzenia nadania NIP; umowy rachunku bankowego oraz z danych z systemu informacji oświatowej.

Zaskarżonemu rozstrzygnięciu nadzorczemu Gmina zarzuciła naruszenie:

1. art. 85 w zw. z art. 86 oraz w zw. z art. 91 ust. 1 u.s.g, poprzez ich błędne zastosowanie i stwierdzenie nieważności przedmiotowej uchwały, podczas gdy została ona podjęta w granicach kompetencji przyznanych organowi stanowiącemu gminy oraz na podstawie przepisów prawa wskazanych w jej podstawie prawnej;

2. art. 91 ust. 4 u.s.g., poprzez jego niezastosowanie i w konsekwencji niestwierdzenie nieistotnego naruszenia prawa, co doprowadziłoby do utrzymania przedmiotowej uchwały w obrocie prawnym;

3. art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r. poz. 1148 z późn. zm.; dalej zwana ustawą – Prawo oświatowe), poprzez jego błędną wykładnię i uznanie, że Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych nie miała kompetencji do utworzenia przedmiotowego zespołu szkół.

W uzasadnieniu skargi podniesiono, że w/w uchwała została wykonana przed dniem wydania przez organ nadzoru rozstrzygnięcia nadzorczego, co pociągnęło za sobą szereg następstw w sferze zarówno administracyjnej, cywilnoprawnej jak i prawa pracy. Zdaniem Skarżącej nie jest zatem możliwe zastosowanie sankcji określonej w art. 91 ust. 1 u.s.g., gdyż sankcja ta związana jest nierozerwalnie ze skutkiem określonym w art. 92 ust. 1 u.s.g. Wstrzymanie wykonania uchwały nie jest - w świetle dokonanych zmian organizacyjnych - środkiem prawnym możliwym do zastosowania, gdyż wydanie przez Wojewodę rozstrzygnięcia nadzorczego o niezgodności z prawem przedmiotowej uchwały nie wpłynie na ważność dokonanych zmian organizacyjnych. W ocenie Gminy wystarczającą sankcją wobec wykonania uchwały byłaby ta określona w art. 91 ust. 4 u.s.g.

Skarżąca zaznaczyła również, że uchwała nie wykracza poza demokratyczny porządek, ponieważ Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych umocowana jest do tworzenia, likwidacji i reorganizacji szkół na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. h u.s.g. Nadto zauważyła, że pojęcie "typu szkół" wskazane w art. 91 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe nie jest w ustawie sprecyzowane, nie można więc z brzmienia tego przepisu wywodzić, że połączenie jakiego dokonała Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych jest niedopuszczalne.

Na poparcie swoich twierdzeń Gmina przytoczyła liczne orzeczenia sądów administracyjnych.

W odpowiedzi na skargę Wojewoda wniósł o jej oddalenie. Odnosząc się do zarzutów skargi Organ wyjaśnił na wstępie, że sądy administracyjne nie sprawują kontroli nad wykonaniem rozstrzygnięć nadzorczych Wojewody, czego domaga się Skarżąca. Podkreślił, że połączenie w zespół szkół tego samego typu stanowi istotne naruszenie przepisów prawa, które prowadzi do stwierdzenia nieważności aktu organu stanowiącego, co jest zgodne z powołanym w rozstrzygnięciu nadzorczym orzecznictwem. Organ zauważył również, że Burmistrz Ustrzyk Dolnych już następnego dnia po podjęciu uchwały przez Radę Miejską podjął czynności związane z utworzeniem Zespołu Szkół, poprzez wręczenie pracownikom szkoły zawiadomień o przejściu zakładu pracy na innego pracodawcę, mimo że tożsama w treści uchwała Nr X/130/19 z dnia 23 maja 2019 r. została wcześniej wyeliminowana z obrotu prawnego z powodu niezgodności z prawem. W tych okolicznościach Burmistrz musiał liczyć się z ryzykiem stwierdzenia nieważności uchwały przez organ nadzoru i ewentualną odpowiedzialnością za następstwa z tym związane.

Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, co następuje:

Skarga jako zupełnie niezasadna została przez Sąd oddalona w całości.

Sąd administracyjny sprawuje w zakresie swej właściwości kontrolę działalności administracji publicznej pod względem zgodności z prawem, jeżeli ustawy nie stanowią inaczej, co wynika z art. 1 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. - Prawo o ustroju sądów administracyjnych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2167). Zakres tej kontroli wyznacza art. 134 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2019 r., poz. 2325; zwana dalej w skrócie p.p.s.a.). Stosownie do tego przepisu Sąd rozstrzyga w granicach danej sprawy nie będąc związany zarzutami i wnioskami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Do zakresu kognicji WSA należą sprawy skarg organów jednostki samorządu terytorialnego (dalej j.s.t.) na rozstrzygnięcia nadzorcze, o czym stanowi wyraźnie art. 3 § 2 pkt 7 p.p.s.a. Sposób w jaki sąd uwzględnia skargę ustala art. 148 p.p.s.a. Na jego mocy, sąd uwzględniając skargę j.s.t. na akt nadzoru uchyla ten akt.

Skarga Gminy Ustrzyki Dolne została oparta na art. 98 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2019 r., poz. 506 zwana dalej u.s.g.). W świetle tej regulacji rozstrzygnięcia organu nadzorczego dotyczące gminy, w tym rozstrzygnięcia, o których mowa w art. 96 ust. 2 i art. 97 ust. 1, a także stanowisko zajęte w trybie art. 89, podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego z powodu niezgodności z prawem w terminie 30 dni od dnia ich doręczenia. Do złożenia skargi uprawniona jest gmina lub związek międzygminny, których interes prawny, uprawnienie albo kompetencja zostały naruszone. Podstawą do wniesienia skargi jest uchwała lub zarządzenie organu, który podjął uchwałę lub zarządzenie albo którego dotyczy rozstrzygnięcie nadzorcze – art. 98 ust. 3 u.s.g.

Stwierdzić należało, że Wojewoda Podkarpacki wydał rozstrzygnięcie nadzorcze przed upływem 30 dni, od dnia doręczenia mu uchwały Rady Gminy Ustrzyki Dolne, co pozwoliło mu skorzystać z kompetencji do stwierdzenia nieważności uchwały organu samorządu gminnego – art. 93 ust. 1 w związku z art. 91 ust. 1 u.s.g. Natomiast Rada Gminy Ustrzyki Dolne podjęła uchwałę o jakiej mowa w art. 98 ust. 1 i 3 u.s.g., czyli uchwałę w sprawie wniesienia skargi na rozstrzygnięcie nadzorcze do sądu administracyjnego tj. uchwałę Rady Gminy Ustrzyki Dolne z dnia 4 października 2019 r., nr XV/198/19. Dodać też należy, iż skargę Gminy wniesiono w terminie do tego przewidzianym. Te wszystkie okoliczności pozwoliły na merytoryczną kontrolę rozstrzygnięcia nadzorczego.

Sąd po dokładnym przeanalizowaniu podniesionych w skardze zarzutów oraz ich uzasadnienia, zobligowany był stwierdzić brak podstaw do uwzględnienia wniesionego środka zaskarżenia.

Organ nadzoru słusznie uznał w uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego a następnie wykazał poprzez argumenty natury prawnej, iż przedmiotowa uchwała Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych narusza w sposób istotny treść normy zakodowanej w art. 91 z ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe. Wskazany przepis posiada analogiczne brzmienie do nieobwiązującego już art. 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W świetle przytoczonych regulacji, zarówno w stanie prawnym uregulowanym ustawą o systemie oświaty, jak również ustawą - Prawo oświatowe, ustawodawca pozwalał organowi prowadzącemu szkoły różnych typów lub placówki na połączenie w zespół. Jednocześnie postanowiono, że dokonane połączenie nie narusza odrębności rad pedagogicznych, rad rodziców, rad szkół lub placówek i samorządów uczniowskich poszczególnych szkół i placówek pod warunkiem, że statut zespołu nie stanowi inaczej. W literaturze przedmiotu tłumaczy się, iż łączenie szkół lub placówek w zespoły ma głównie uzasadnienie ekonomiczne. Chodzi przede wszystkim o obniżenie kosztów ogólnego zarządu (administrowania) poszczególnymi szkołami (placówkami) wchodzącymi w skład zespołu, które działają wówczas pod kierownictwem jednego dyrektora oraz ze wspólną administracją i obsługą. Ponadto w grę mogą wchodzić także racje merytoryczne – łatwiejsze staje się zapewnienie możliwości korzystania z bazy dydaktycznej, a także zatrudnianie kadry pedagogicznej, którą można przenosić między jednostkami lub polecać uzupełnianie wymiaru zajęć w jednej szkole (placówce) zajęciami w innej. Organ prowadzący może skorzystać z tej sposobności, ustawa jednak nie nakazuje tworzenia zespołów. Inicjatywa w tej sprawie należy wyłącznie do organu prowadzącego (Pilich Mateusz. Art. 91. W: Komentarz do ustawy - Prawo oświatowe, [w:] Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz. Wolters Kluwer Polska, 2018.).

Wobec ewidentnych podobieństw pomiędzy aktualnym a poprzednim stanem prawnym, Wojewoda Podkarpacki miał pełne podstawy do tego, aby sięgać do utrwalonej linii orzecznictwa wyrażającego o sposobie wykładni i stosowania artykułu 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W świetle mocno ugruntowanego stanowiska sądów administracyjnych obu instancji, wyrażone w art. 62 ust. 1 ustawy o systemie oświaty stwierdzenie, że organ prowadzący szkoły różnych typów może je łączyć w zespół oznacza, że w zespół mogą być połączone wyłącznie szkoły różnych typów, co ewidentnie przekreśla dopuszczalność zespalania szkół tego samego typu. Innymi słowy, wbrew stanowisku strony skarżącej nie ma w powołanym przepisie upoważnienia dla organu prowadzącego szkołę do połączenia szkół tego samego typu. Nie jest dopuszczalne łączenie w zespoły szkół tego samego typu, bowiem prowadziłoby to do obejścia obowiązujących regulacji o ustroju oświaty, a co za tym idzie do istotnego ich naruszenia, skutkującego w konsekwencji koniecznością stwierdzenia nieważności uchwały o połączeniu szkół tego samego typy (zob. wyrok NSA z 25 lipca 2019 r., sygn. I OSK 2632/17, CBOSA, wyrok WSA w Gliwicach z dnia 30 stycznia 2019 r., sygn. IV SA/Gl 972/18, CBOSA).

Reasumując, zarówno w poprzednim stanie prawnym jak i w obecnym, organ prowadzący szkołę nie ma jakichkolwiek możliwości utworzenia zespołu składającego się ze szkół tego samego typu. W konsekwencji żadna argumentacja nie może przekonać Sądu do odmiennej interpretacji i stosowania art. 91 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe.

Typy szkół pozwala wyodrębnić art. 18 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe, który wskazuje na typ ośmioletniej szkoły podstawowej oraz typ odrębny - szkół ponadpodstawowych. W ramach typu szkół ponadpodstawowych istnieją podtypy w postaci : a) czteroletniego liceum ogólnokształcącego, b) pięcioletniego technikum, c) trzyletniej branżowej szkoły I stopnia, d) trzyletniej szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy, e) dwuletniej branżowej szkoły II stopnia, f) szkoły policealnej dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku.

Jak słusznie wskazuje autor komentarza do ustawy - Prawo oświatowe, przy wykładni terminu "typ szkoły" należy kierować się przede wszystkim treścią art. 18 ust. 1 tej ustawy. Zatem szkołami różnych typów będą : szkoła podstawowa, a także poszczególne "podtypy" szkół ponadpodstawowych (np. technikum i liceum ogólnokształcące). Nie są natomiast szkołami różnych typów np.: szkoła podstawowa specjalna, szkoła podstawowa z oddziałami integracyjnymi, szkoła podstawowa sportowa (można w tym wypadku mówić najwyżej o szkołach różnych rodzajów). W zespół nie można łączyć także placówek, w ramach których działają szkoły tego samego typu (Pilich Mateusz. Art. 91. W: Komentarz do ustawy - Prawo oświatowe, [w:] Prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające. Komentarz. Wolters Kluwer Polska, 2018).

Skarżąca Gmina nie kwestionuje, iż na mocy zakwestionowanej przez Organ nadzoru uchwały dokonano połączenia w Zespół Szkół Sportowych w Ustrzykach Dolnych dwóch szkół podstawowych wymienionych w § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 uchwały. Wojewoda Podkarpacki zasadnie zauważa w uzasadnieniu skarżonego aktu nadzoru, iż w myśl postanowień uchwały Rady Miejskiej w Ustrzykach Dolnych z dnia 2 lipca 2019 roku w sprawie założenia Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych, Szkoła ta jest szkołą podstawową, w której kształcenie obejmuje drugi etap edukacyjny to jest klasy od 4 do 8 szkoły podstawowej. Według treści § 84 ust. 1 Statutu w/w Szkoły obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia. Wobec takich zapisów statutu Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Ustrzykach Dolnych należało przyznać rację Wojewodzie, iż przepisy uchwały o połączeniu dotyczyły dwóch szkół podstawowych, a w rezultacie szkół tego samego typu. Jak już wykazano, łączenia w zespoły szkół tego samego typu w sposób nie budzący jakichkolwiek wątpliwości wyklucza art. 91 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe. Zdaniem Sądu, uchwała łącząca szkoły tego samego typu w sposób istotny narusza obowiązujące przepisy ustawy - Prawo oświatowe, co w pełni uzasadnia wkroczenie Wojewody w samodzielność organu prowadzącego szkołę poprzez stwierdzenie nieważności uchwały o połączeniu dwóch szkół podstawowych w zespół. Sąd dodaje, że tego typu działania nie mieszczą się w obszarze kompetencji organu prowadzącego szkoły i nie znajdują uzasadnienia w postaci wyjątków od zakazu wynikającego z art. 91 ustawy - Prawo oświatowe. Nie mamy tu do czynienia z włączeniami zakazu łączenia szkół tego samego typu, jakie ustanawia prawodawca mocą ust. 1a, ust. 2 i ust. 3 art. 91 ustawy - Prawo oświatowe.

W związku z powyższym Sąd nie dopatrzył się w działaniach Wojewody błędnej wykładni art. 91 ust. 1 ustawy - Prawo oświatowe. Wbrew twierdzeniu skarżącej Gminy Rada Miejska w Ustrzykach Dolnych nie miała kompetencji do tworzenia zespołu szkół. Zastosowana przez Wojewodę regulacja ustawowa nie budzi wątpliwości, co do swej treści, czego potwierdzeniem jest utrwalona linia orzecznicza organów nadzoru oraz sądów administracyjnych. Ponieważ skontrolowana przez Wojewodę uchwała w sposób bezsprzeczny narusza ustawowy zakaz łączenia szkół tego samego typu w zespół szkół, to zgodzić się należy ze stanowiskiem Wojewody, iż mamy do czynienia z kwalifikowaną postacią naruszenia prawa, jakim jest istotne naruszenie ustawowych regulacji powszechnie obowiązujących. Dla Sądu jest oczywiste, iż nie można stosować przytoczonych przepisów w sposób proponowany przez skarżącą Gminę, która twierdzi, iż konieczne było w niniejszej sprawie stwierdzenie nieistotnego naruszenia prawa. Podnoszone przez skarżącą stronę kwestie wykonania nielegalnej uchwały nie mogą prowadzić do uwzględnienia skargi bowiem wykonanie uchwały czy też innego aktu prawotwórczego organu administracji nie będzie prowadzić do zalegalizowania działania od samego początku nielegalnego. Słusznie też Wojewoda zwraca uwagę w odpowiedzi na skargę, że przystąpienie do wykonywania uchwał przez organ wykonawczy gminy następnego dnia po jej podjęciu przez Radę Miejską, w sytuacji, gdy tożsama w treści uchwała została wcześniej wyeliminowana z obrotu prawnego z powodu niezgodności z prawem świadczy o tym, że organ wykonawczy Gminy Ustrzyki Dolne musiał liczyć się z ryzykiem stwierdzenia nieważności uchwały i odpowiedzialnością za skutki prawne związanych z tym następstw. Z całą pewnością nie można w demokratycznym państwie prawnym wykładać i stosować obowiązujących regulacji metodą faktów dokonanych. Zatem nie można było przyznać racji skarżącej stronie, co do naruszenia art. 85 w związku z art. 86 oraz w związku z art. 91 ust. 1 u.s.g.

Z tych wszystkich przyczyn skarga jako niezasadna została oddalona na podstawie art. 151 p.p.s.a.



Powered by SoftProdukt