drukuj    zapisz    Powrót do listy

6532 Sprawy budżetowe jednostek samorządu terytorialnego 658, Odrzucenie skargi, Zarząd Powiatu, Odrzucono skargę, III SAB/Gl 538/24 - Postanowienie WSA w Gliwicach z 2024-10-01, Centralna Baza Orzeczeń Naczelnego (NSA) i Wojewódzkich (WSA) Sądów Administracyjnych, Orzecznictwo NSA i WSA

III SAB/Gl 538/24 - Postanowienie WSA w Gliwicach

Data orzeczenia
2024-10-01 orzeczenie prawomocne
Data wpływu
2024-07-17
Sąd
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
Sędziowie
Marzanna Sałuda /przewodniczący sprawozdawca/
Symbol z opisem
6532 Sprawy budżetowe jednostek samorządu terytorialnego
658
Hasła tematyczne
Odrzucenie skargi
Skarżony organ
Zarząd Powiatu
Treść wyniku
Odrzucono skargę
Powołane przepisy
Dz.U. 2024 poz 935 art. 58 par. 1 pkt 6
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j.)
Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzanna Sałuda po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym dnia 1 października 2024 r. sprawy ze skargi I. Z. na bezczynność Zarządu Powiatu R. w przedmiocie udzielenia dotacji celowej z budżetu jednostki samorządu terytorialnego na 2021 r. postanawia odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z 12 czerwca 2024 r. I. Z. (dalej: skarżąca) wniosła skargę na bezczynność Zarządu Powiatu R. w postępowaniu w sprawie udzielenia dotacji oświatowej na rok 2021.

W treści skargi opisała okoliczności sprawy. I tak podniosła, że w związku z prowadzeniem dwóch szkół – Szkoły Policealnej dla Dorosłych w R. i Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w R. wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej dotacji oświatowej. Wniosek złożyła 30 listopada 2020 r. Organem dotującym jest Powiat R., który nie dokonał ani ustalenia ani wpłaty należnej dotacji.

W odpowiedzi na skargę z 12 lipca 2024 r. organ odwoławczy wniósł o jej odrzucenie a w przypadku nieuwzględnienia tego wniosku o jej oddalenie w całości. Uzasadniając swoje stanowisko wskazał, że skarżąca nie ma legitymacji procesowej do złożenia skargi, gdyż zgodnie z informacją pozyskaną z Rejestru Szkół i Placówek Oświatowych osoba prowadzącą obie szkoły jest inna osoba. Na dowód powyższego organ przedłożył zaświadczenia o nr [...] z 11 września 2023 r.

Ustosunkowując się do tej kwestii skarżąca w datowanym na 18 sierpnia 2024 r. podniosła, że zmiana organu prowadzącego nastąpiła w roku 2023. W 2021 r. organem prowadzącym była skarżąca i to ona nabyła prawo do dotacji, z powyższego skarżąca wywiodła swój interes prawny w ustaleniu nabycia prawa do dotacji. Skarżąca zwróciła uwagę, że jednostka organizacyjna, jaką jest niepubliczna placówka oświatowa, nie ma osobowości prawnej, nie jest podmiotem praw i obowiązków a więc nie może być również podmiotem uprawnionym do otrzymania dotacji oświatowej.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Stosownie do art. 50 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2024 r., poz. 935 ze zm., dalej: p.p.s.a.) uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny. Oznacza to, że skargi nie może złożyć osoba niemająca w tym interesu prawnego. Stosownie do treści art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a. skarga taka – jako niedopuszczalna z innych przyczyn niż określone w art. 58 § 1-5 i 5a p.p.s.a. podlega odrzuceniu.

Bezczynność, która jest przedmiotem skargi, dotyczy dotacji oświatowej wynikającej z przepisów ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych (tj. Dz. U. z 2024 r. poz. 754, dalej: u.f.z.o.).

Okolicznością bezsporną jest, że skarżąca była w 2021 r. organem prowadzącym dwie placówki oświatowe na terenie powiatu R. oraz że nie jest organem prowadzącym tych placówek obecnie, jak również nie była nim w chwili wnoszenia skargi.

Należy zwrócić uwagę, że wszystkie przepisy u.f.z.o. dotyczące dotacji dla podmiotów prowadzących szkoły niepubliczne a to. art. 15-21, 25-26 i 28-32 posługują się pojęciem: "szkoły otrzymują dotacje", natomiast art. 34 ust. 1 u.f.z.o. stanowi, że dotacja wpłacana jest na rachunek szkoły, który funkcjonuje niezależnie od majątku organu prowadzącego. Godzi się zatem podnieść, że choć osobie pełniące funkcję organu prowadzącego przysługuje niewątpliwie roszczenie dotyczące udzielenia szkole dotacji to jednak jest ono konsekwencją bycia organem prowadzącym, nie ma charakteru samoistnego. To nie organ prowadzący imiennie otrzymuje dotację, jest ona przyznawana szkole. Udzielone dotacje są środkami publicznymi, stanowiącymi należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, ich celem jest wspomaganie działalności oświatowej. Nie wchodzą one do majątku osobistego danej osoby fizycznej, lecz związane są z podmiotem prowadzącym działalność oświatową, wykorzystującym otrzymane dotacje.

Sąd przyznaje w tym miejscu, że postępowanie, w którym zarzucono organowi bezczynność, dotyczy roku 2021 i w tym roku to skarżąca była organem prowadzącym. Ale skarżąca – co sama przyznaje – skarży bezczynność w postępowaniu, która w jej przekonaniu trwa od chwili złożenia wniosku o udzielenie dotacji do teraz, zatem toczyło się także w momencie przekazania przez skarżąca funkcji organu prowadzącego. Z tą chwilą nastąpiło przejście ogółu praw i obowiązków związanych z prowadzeniem szkół, których dotyczy postępowanie na nowy organ prowadzący. Dotyczy to również uprawnienia do domagania się dotacji na rzecz szkoły. Zatem skarżąca nie miała legitymacji do złożenia skargi 12 czerwca 2024 r., bowiem ewentualne stwierdzenie bezczynność organu nie wiąże się dla niej, jako byłego organu prowadzącego szkołę, z żadnymi skutkami prawnymi.

Dlatego też Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a. skargę odrzucił



Powered by SoftProdukt